Lizyna
Lizyna to aminokwas, który może stanowić cenny element suplementacji, zwłaszcza w przypadku osób aktywnych fizycznie. Lizyna w proszku, kapsułkach czy tabletkach? Po jaki produkt z jej zawartością warto sięgnąć? W jakich ilościach go przyjmować i czym grozi niedobór oraz nadmiar lizyny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.
Lizyna – co to za związek?
Lizyna to aminokwas egzogenny, czyli taki, którego nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. To oznacza, że powinniśmy dostarczać go sobie z zewnątrz, w suplementach diety lub wraz z pożywieniem. W jakich artykułach spożywczych występuje lizyna? Aminokwas ten kryje się m.in. w:
- mięsie, rybach i podrobach,
- mleku,
- serach żółtych i pleśniowych,
- jajkach,
- jogurtach naturalnych,
- migdałach,
- kakao,
- czerwonej fasoli,
- ziarnach sezamu.
Lizyna – właściwości
Lizyna to aminokwas, który odgrywa szereg ważnych funkcji w naszym ustroju – to właśnie dlatego należy zadbać o jej odpowiedni poziom. Co konkretnie do zaoferowania ma nam lizyna? Na co pomaga i dla kogo jest szczególnie wskazana? Poniżej znajdziesz opis jej kluczowych właściwości.
Lizyna na stawy
Jako że lizyna usprawnia produkcję kolagenu, może przyjść z pomocą osobom zmagającym się z bólem, sztywnością oraz urazami stawów spowodowanymi np. intensywnym wysiłkiem fizycznym.
L-lizyna na oczy
L-lizyna jest ważna dla narządu wzroku. Świadczy o tym chociażby fakt, że jej niedobór często wiąże się z przekrwieniem oczu. W jednym z badań na modelu zwierzęcym podawanie l-lizyny kotom przyczyniło się u nich do złagodzenia objawów zapalenia spojówek.
Lizyna – opryszczka
Wspomniany aminokwas może wspomóc również leczenie opryszczki. Zaobserwowano, że u osób sięgających po l-lizynę opryszczka szybciej znika i rzadziej nawraca, co wynika z jej zdolności do obniżania stężenia argininy – aminokwasu wykorzystywanego przez wirus HSV do replikacji.
Lizyna – działanie hipotensyjne
W świecie badań naukowych można natknąć się na publikacje wskazujące na powiązanie pomiędzy zażywaniem lizyny a redukcją ciśnienia tętniczego. Takie działanie zaobserwowano u osób z nadciśnieniem, które nie przyjmowały tego aminokwasu w odpowiednich ilościach wraz z codzienną dietą.
L-lizyna na włosy
L-lizyna nie pozostaje również obojętna dla naszych włosów, co wynika chociażby z jej udziału w syntezie kolagenu. Powinieneś po nią sięgnąć, jeśli twoje włosy nadmiernie wypadają lub chcesz skutecznie wspomóc ich wzrost.
Lizyna – zastosowanie w leczeniu zaburzeń psychicznych
Stosowanie lizyny – tabletek, kapsułek, proszku lub innych form – może złagodzić lęk, uczucie niepokoju oraz stres, co udało się wywnioskować na podstawie badań poczynionych na ludziach i zwierzętach. Analizy wykazały na przykład, że lizyna blokuje receptory zaangażowane w reakcję na stres i obniża poziom kortyzolu. Co więcej, według obserwacji naukowców może ona poprawić funkcjonowanie osób dotkniętych schizofrenią.
Lizyna dla dzieci
Niedobór lizyny wiąże się ze spowolnieniem tempa wzrostu u dzieci, dlatego należy zadbać o jej odpowiednie stężenie również u najmłodszych. Zanim jednak wprowadzisz preparat z jej zawartością do suplementacji swojej pociechy, koniecznie omów tę kwestię z lekarzem.
L-lizyna – skutki uboczne
Jakich skutków ubocznych możesz spodziewać się przy stosowaniu lizyny? Wśród tych najbardziej powszechnych wymienia się dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w tym ból brzucha, mdłości, wymioty i biegunkę. Warto jednak zaznaczyć, że działania niepożądane pojawiają się głównie po jej przedawkowaniu.
Lizyna – przeciwwskazania
Kto powinien zrezygnować z zażywania lizyny? Przeciwwskazaniem do jej suplementowania jest m.in. hiperlizynemia, czyli choroba genetyczna związana z zaburzeniami metabolizmu tego aminokwasu. Ponadto nie jest ona wskazana dla pacjentów z hiperkalcemią, czyli podwyższonym stężeniem wapnia we krwi, ponieważ zwiększa ona jego wchłanianie z przewodu pokarmowego. Ostrożność przy jej przyjmowaniu powinny zachować także osoby borykające się ze schorzeniami nerek i wątroby.
L-lizyna – dawkowanie
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, l-lizynę trzeba przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta podanymi w ulotce lub na opakowaniu zakupionego specyfiku. Dla przykładu – produkt firmy Medverita należy stosować w ilości 1 kapsułki na dobę, natomiast w przypadku lizyny w proszku od ForMeds dzienna zalecana dawka wynosi 1 porcję. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do suplementowania l-lizyny, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Lizyna – preparaty
Niezależnie od tego, czy planujesz zażywać l-lizynę na miażdżycę, trądzik, opryszczkę czy nadciśnienie, powinieneś sięgnąć po preparat ze sprawdzonych źródeł. W MyBionic znajdziesz suplementy diety z lizyną od zaufanych dostawców, dzięki czemu możesz mieć pewność co do ich wysokiej jakości i skuteczności. Do dyspozycji masz lizynę w proszku, tabletkach i kapsułkach.
Lizyna – kapsułki
Przykładowe preparaty z lizyną w kapsułkach:
- Aliness L-lizyna 500 mg (100 kapsułek),
- Swanson L-lizyna 500 mg (100 kapsułek),
- Medverita L-lizyna 500 mg (100 kapsułek).
Lizyna – tabletki
Przykładowy preparat z lizyną w tabletkach:
- Now Foods L-lizyna 1 000 mg (100 tabletek).
Lizyna w proszku
Przykładowy preparat z lizyną w proszku:
ForMeds F-Lysine Lizyna w proszku 500 mg (60 porcji).