L-lizyna

L-lizyna to aminokwas, który odgrywa szereg istotnych funkcji w ludzkim organizmie – uczestniczy on w produkcji kolagenu i karnityny, usprawnia regenerację tkanek, a także sprzyja budowaniu masy mięśniowej. Jako że należy on do grupy aminokwasów egzogennych, powinniśmy dostarczać go sobie wraz z pożywieniem lub suplementami diety. Co jeszcze do zaoferowania ma nam lizyna? Gdzie występuje i w jakiej formie ją przyjmować? Poznaj najważniejsze właściwości tego związku oraz najlepsze preparaty z jego zawartością. 

 

 

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 5 wyników

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 5 wyników

Ustaw kierunek malejący

Lizyna

 

Lizyna to aminokwas, który może stanowić cenny element suplementacji, zwłaszcza w przypadku osób aktywnych fizycznie. Lizyna w proszku, kapsułkach czy tabletkach? Po jaki produkt z jej zawartością warto sięgnąć? W jakich ilościach go przyjmować i czym grozi niedobór oraz nadmiar lizyny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej. 

 

Lizyna – co to za związek?

 

Lizyna to aminokwas egzogenny, czyli taki, którego nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. To oznacza, że powinniśmy dostarczać go sobie z zewnątrz, w suplementach diety lub wraz z pożywieniem. W jakich artykułach spożywczych występuje lizyna? Aminokwas ten kryje się m.in. w: 

 • mięsie, rybach i podrobach, 
 • mleku,
 • serach żółtych i pleśniowych, 
 • jajkach, 
 • jogurtach naturalnych, 
 • migdałach, 
 • kakao, 
 • czerwonej fasoli, 
 • ziarnach sezamu.

Lizyna – właściwości

 

Lizyna to aminokwas, który odgrywa szereg ważnych funkcji w naszym ustroju – to właśnie dlatego należy zadbać o jej odpowiedni poziom. Co konkretnie do zaoferowania ma nam lizyna? Na co pomaga i dla kogo jest szczególnie wskazana? Poniżej znajdziesz opis jej kluczowych właściwości. 

 

Lizyna na stawy

 

Jako że lizyna usprawnia produkcję kolagenu, może przyjść z pomocą osobom zmagającym się z bólem, sztywnością oraz urazami stawów spowodowanymi np. intensywnym wysiłkiem fizycznym.

 

L-lizyna na oczy

 

L-lizyna jest ważna dla narządu wzroku. Świadczy o tym chociażby fakt, że jej niedobór często wiąże się z przekrwieniem oczu. W jednym z badań na modelu zwierzęcym podawanie l-lizyny kotom przyczyniło się u nich do złagodzenia objawów zapalenia spojówek. 

 

Lizyna – opryszczka

 

Wspomniany aminokwas może wspomóc również leczenie opryszczki. Zaobserwowano, że u osób sięgających po l-lizynę opryszczka szybciej znika i rzadziej nawraca, co wynika z jej zdolności do obniżania stężenia argininy – aminokwasu wykorzystywanego przez wirus HSV do replikacji. 

 

Lizyna – działanie hipotensyjne

 

W świecie badań naukowych można natknąć się na publikacje wskazujące na powiązanie pomiędzy zażywaniem lizyny a redukcją ciśnienia tętniczego. Takie działanie zaobserwowano u osób z nadciśnieniem, które nie przyjmowały tego aminokwasu w odpowiednich ilościach wraz z codzienną dietą. 

 

L-lizyna na włosy

 

L-lizyna nie pozostaje również obojętna dla naszych włosów, co wynika chociażby z jej udziału w syntezie kolagenu. Powinieneś po nią sięgnąć, jeśli twoje włosy nadmiernie wypadają lub chcesz skutecznie wspomóc ich wzrost. 

 

Lizyna – zastosowanie w leczeniu zaburzeń psychicznych

 

Stosowanie lizyny – tabletek, kapsułek, proszku lub innych form – może złagodzić lęk, uczucie niepokoju oraz stres, co udało się wywnioskować na podstawie badań poczynionych na ludziach i zwierzętach. Analizy wykazały na przykład, że lizyna blokuje receptory zaangażowane w reakcję na stres i obniża poziom kortyzolu. Co więcej, według obserwacji naukowców może ona poprawić funkcjonowanie osób dotkniętych schizofrenią. 

 

Lizyna dla dzieci

 

Niedobór lizyny wiąże się ze spowolnieniem tempa wzrostu u dzieci, dlatego należy zadbać o jej odpowiednie stężenie również u najmłodszych. Zanim jednak wprowadzisz preparat z jej zawartością do suplementacji swojej pociechy, koniecznie omów tę kwestię z lekarzem. 

 

L-lizyna – skutki uboczne

 

Jakich skutków ubocznych możesz spodziewać się przy stosowaniu lizyny? Wśród tych najbardziej powszechnych wymienia się dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w tym ból brzucha, mdłości, wymioty i biegunkę. Warto jednak zaznaczyć, że działania niepożądane pojawiają się głównie po jej przedawkowaniu.

 

Lizyna – przeciwwskazania

 

Kto powinien zrezygnować z zażywania lizyny? Przeciwwskazaniem do jej suplementowania jest m.in. hiperlizynemia, czyli choroba genetyczna związana z zaburzeniami metabolizmu tego aminokwasu. Ponadto nie jest ona wskazana dla pacjentów z hiperkalcemią, czyli podwyższonym stężeniem wapnia we krwi, ponieważ zwiększa ona jego wchłanianie z przewodu pokarmowego. Ostrożność przy jej przyjmowaniu powinny zachować także osoby borykające się ze schorzeniami nerek i wątroby

 

L-lizyna – dawkowanie

 

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, l-lizynę trzeba przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta podanymi w ulotce lub na opakowaniu zakupionego specyfiku. Dla przykładu – produkt firmy Medverita należy stosować w ilości 1 kapsułki na dobę, natomiast w przypadku lizyny w proszku od ForMeds dzienna zalecana dawka wynosi 1 porcję. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do suplementowania l-lizyny, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. 

 

Lizynapreparaty

 

Niezależnie od tego, czy planujesz zażywać l-lizynę na miażdżycę, trądzik, opryszczkę czy nadciśnienie, powinieneś sięgnąć po preparat ze sprawdzonych źródeł. W MyBionic znajdziesz suplementy diety z lizyną od zaufanych dostawców, dzięki czemu możesz mieć pewność co do ich wysokiej jakości i skuteczności. Do dyspozycji masz lizynę w proszku, tabletkach i kapsułkach. 

 

Lizyna – kapsułki

 

Przykładowe preparaty z lizyną w kapsułkach: 

 • Aliness L-lizyna 500 mg (100 kapsułek), 
 • Swanson L-lizyna 500 mg (100 kapsułek), 
 • Medverita L-lizyna 500 mg (100 kapsułek).

 

Lizyna – tabletki

 

Przykładowy preparat z lizyną w tabletkach: 

 • Now Foods L-lizyna 1 000 mg (100 tabletek). 

Lizyna w proszku

 

Przykładowy preparat z lizyną w proszku

ForMeds F-Lysine Lizyna w proszku 500 mg (60 porcji).

Search engine powered by ElasticSuite