Układ pokarmowy człowieka – budowa
Wbrew wielu opiniom układ pokarmowy człowieka nie składa się jedynie z żołądka oraz jelit. Jego długość wynosi kilka metrów i obejmuje wiele różnych narządów, w tym jamę ustną, gardło, ślinianki, przełyk, wątrobę, trzustkę, pęcherzyk żółciowy oraz odbytnicę.
Najczęstsze choroby układu pokarmowego
Mówi się, że zaburzenia układu pokarmowego to plaga naszych czasów. Które z nich występują u nas najczęściej? Wśród tych powszechnie diagnozowanych wymienia się chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, niestrawność, refluks, kamicę żółciową, zespół jelita drażliwego oraz nietolerancje i alergie pokarmowe.
Pasożyty układu pokarmowego
W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o pasożytach układu pokarmowego. W świecie medycyny istnieje nawet pojęcie parazytozy, która jest chorobą wywołaną przez pasożyty. Które z nich mogą bytować w naszym przewodzie pokarmowym? Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo. Może być to wszystkim znany tasiemiec, ale nie tylko – grono to zasila również glista ludzka, owsiki, włosogłówka oraz węgorek jelitowy. Po czym poznasz, że zmagasz się z powyższym problemem? Objawy, które powinny zwrócić twoją uwagę, to bóle brzucha, biegunka, nudności, zmiany skórne, osłabienie, nasilenie lub spadek apetytu, zaburzenia snu oraz rozdrażnienie.
Kandydoza układu pokarmowego – objawy
Grzybica, kandydoza czy drożdżyca układu pokarmowego to choroba wywołana drożdżakami z rodziny Candida. Grzyby mogą zaatakować jego różne odcinki, w tym jelita, żołądek, przełyk oraz jamę ustną. Za jej pojawienie się może odpowiadać przyjmowanie niektórych leków, w tym antybiotyków, cukrzyca, ostre zapalenie trzustki, zabiegi chirurgiczne jamy brzusznej, obniżona odporność, niedoczynność przytarczyc, a nawet ciężkie oparzenia czy choroby nowotworowe.
Grzybica układu pokarmowego – objawy
W jaki sposób objawia się grzybica układu pokarmowego? Wiele zależy od miejsca, w którym się rozwinęła. Jeśli zaatakowała ona twoją jamę ustną, rozpoznasz ją po białym nalocie na powierzchni gardła, dziąseł oraz języka. W przypadku przełyku – poza zmianami na błonach śluzowych widocznymi w badaniu endoskopowym – może pojawić się ból podczas przełykania śliny lub pokarmów oraz dyskomfort w nadbrzuszu. Jeśli chodzi o grzybicę jelit i żołądka, może manifestować się ona białym nalotem na błonie śluzowej oraz owrzodzeniami.
Leki na grzybicę układu pokarmowego
Leczenie grzybicy układu pokarmowego zależy przede wszystkim od jej umiejscowienia oraz stopnia jej nasilenia. W wielu przypadkach wystarczą preparaty bez recepty, w tym fiolet gencjany oraz roztwór jodu lub chlorheksydyny. Ponadto z pomocą mogą przyjść ci niektóre zioła i inne rośliny, np. czosnek, wyciąg z grejpfruta, nagietek, szałwia oraz glistnik.
Bakteria układu pokarmowego
Choroby układu pokarmowego (bakteryjne) to najczęściej następstwo spożycia surowego mięsa lub zanieczyszczonej wody oraz kontaktu z zakażonymi osobami. Mogą objawiać się one biegunką, wzdęciami, dreszczami, gorączką, wzmożonym pragnieniem, suchością błon śluzowych oraz bólami mięśni i głowy. Wśród bakterii odpowiedzialnych za ich rozwój wymienia się m.in. Clostridium difficile, Campylobacter jejuni, Escherichia coli, Salmonella enteritidis, Shigella oraz Helicobacter pylori.
Krwawienie z układu pokarmowego
Krwawienie z układu pokarmowego może mieć różne podłoże i niekoniecznie musi świadczyć o groźnej chorobie. Mogą stać za nim m.in. wrzody żołądka i dwunastnicy, żylaki przełyku, zapalenie błony śluzowej, choroby zapalne jelit, uchyłki jelita grubego, hemoroidy oraz niektóre nowotwory. Czerwona lampka powinna zapalić ci się w momencie, gdy zaobserwujesz u siebie krwiste wymioty oraz smoliste stolce.
Zapalenie układu pokarmowego
Zapalenie układu pokarmowego to nie jedna choroba, a zespół schorzeń, które najczęściej wywołują bakterie lub toksyny. W większości przypadków dotyczą one jelita grubego i cienkiego, ale równie dobrze mogą dotknąć pozostałych odcinków przewodu pokarmowego. Warto mieć na uwadze fakt, że mogą mieć one także podłoże autoimmunologiczne.
Niedrożność układu pokarmowego
Niedrożność układu pokarmowego to stan, w którym przemieszczanie się treści pokarmowej przez jelita zostaje zablokowane. Stoją za nim trzy mechanizmy, tj. zaburzenia ukrwienia, porażenie perystaltyki lub przeszkoda mechaniczna. Symptomy typowe dla tego schorzenia to przede wszystkim zatrzymanie stolca, bóle brzucha oraz nudności i wymioty.
Nerwica układu pokarmowego
Nerwica układu pokarmowego nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie objawem silnego lub przewlekłego stresu. Zwykle obejmuje ona jelita oraz żołądek i może przybrać postać uporczywych zaparć, biegunki, bólu brzucha oraz uczucia ucisku w gardle. Dodatkowo mogą pojawić się duszności, kołatanie serca, dyskomfort w klatce piersiowej oraz nadmierna potliwość.
Nadżerki układu pokarmowego
Jeśli chodzi nadżerki układu pokarmowego, najczęściej pojawiają się one w żołądku i przełyku. A czym w ogóle jest nadżerka? Jest to nic innego jak niewielki ubytek błony śluzowej, który pomimo niedużych rozmiarów może wywołać dotkliwy ból i utrudnić spożywanie pokarmów.
Zioła na układ pokarmowy
Od jakiegoś czasu doskwierają ci problemy z układem pokarmowym? Spróbuj rozwiązać je za pomocą ziół! W królestwie roślin czeka na ciebie mnóstwo perełek, które ukoją twój układ trawienny i usprawnią jego pracę. Które z nich zasługują na szczególną uwagę? Ich lista jest bardzo długa – widnieje na niej m.in. mięta pieprzowa, koper włoski, kminek, szałwia, anyż oraz rumianek.
Suplementy na układ pokarmowy
Szukasz sprawdzonych i skutecznych leków na układ pokarmowy bez recepty? Znajdziesz je właśnie w MyBionic! Do dyspozycji masz nie tylko zioła, ale również probiotyki, błonnik czy maślan sodu w różnych postaciach i o rozmaitych stężeniach. Preparaty, po które warto sięgnąć, to m.in.:
- Sanprobi IBS w kroplach (5 ml),
- ForMeds Bicaps Lactase (60 kapsułek),
- Pharmabest Vivomixx® (10 saszetek),
- Health Labs Care Maślan Sodu Forte (60 kapsułek),
- Intenson Błonnik Witalny (250 g)
- Aura Herbals Pokrzywa Zwyczajna (50 ml),
- Aliness węgiel aktywny z kokosa (200 g).
Bibliografia:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534810/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2754014/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8297749/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441975/
https://www.healthdirect.gov.au/gastro-intestinal-illnesses
Bibliografia +