Selen – właściwości
Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje selen? Działanie tego mikroelementu jest niezwykle wszechstronne. Jego kluczową rolą jest wspomaganie pracy tarczycy – związek ten wchodzi w skład selenoprotein, czyli enzymów uczestniczących w przekształcaniu tyroksyny (T4) do jej aktywnej formy, tj. trijodotyroniny (T3).
Według badań naukowych stosowanie selenu jako suplementu diety obniża miano przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej (aTPO), a także stanowi ważną część profilaktyki chorób gruczołu tarczowego. Przypuszcza się, że substancja ta zmniejsza ryzyko wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych, choroby Alzheimera, depresji oraz niepłodności u mężczyzn.
Selen – zapotrzebowanie
Jakie są oficjalne zalecenia odnośnie przyjmowania selenu? Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek w zależności od wieku i płci kształtuje się następująco:
0-6 miesięcy: 15 µg;
7-11 miesięcy: 20 µg;
1-3 lat: 20 µg;
4-6 lat: 30 µg;
7-9 lat: 30 µg;
10-12 lat: 40 µg;
13-15 lat: 55 µg;
16-18 lat: 55 µg;
≥ 19 lat: 55 µg.
Selen – niedobór
Problem z niedoborem selenu jest bardzo powszechny i dotyczy nawet mieszkańców krajów rozwiniętych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest najczęściej nieodpowiednia dieta, palenie papierosów oraz zaawansowany wiek. Spadek stężenia tego pierwiastka można zaobserwować również u osób zmagających się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, depresją, niewydolnością nerek, fenyloketonurią, mukowiscydozą, AIDS, retinopatią oraz ostrym zapaleniem trzustki.
Przy niewielkim niedoborze selenu zwykle pojawiają się takie symptomy jak wypadanie włosów, łamliwość paznokci, osłabienie odporności oraz trudności w skupieniu uwagi. Przy znacznym deficycie dochodzi do rozwoju niedoczynności tarczycy, choroby Keshan lub Kashin-Beck, a nawet niektórych nowotworów. Warto wspomnieć również o roli selenu dla mężczyzn – okazuje się bowiem, że niedostateczna podaż tego minerału prowadzi do obniżenia męskiej płodności.
Selen – dawkowanie
W jakich ilościach najlepiej przyjmować selen? Dawka dzienna dla zdrowej osoby dorosłej wynosi 55 µg. Jako że nadmiar selenu może zaszkodzić zdrowiu, nie należy przekraczać górnych tolerowanych norm jego spożycia, które kształtują się następująco:
1-3 lat: 60 µg;
4-6 lat: 90 µg;
7-10 lat: 130 µg;
11-14 lat: 200 µg;
15-17 lat: 250 µg;
> 17 lat: 300 µg.
Selen – przeciwwskazania
Głównym przeciwwskazaniem do zażywania selenu (suplementu diety) jest uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Szczególną ostrożność przy jego stosowaniu powinny zachować również dzieci oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Selen – skutki uboczne
Nadmierne lub długotrwałe spożywanie selenu jako suplementu diety niesie za sobą szereg niebezpiecznych konsekwencji. Jedną z nich jest selenoza, czyli zatrucie, które objawia się m.in. przewlekłym zmęczeniem, zwiększoną drażliwością, łamliwością paznokci, wypadaniem włosów, „czosnkowym” oddechem, bólem stawów, mdłościami, biegunką, stanami depresyjnymi, wahaniami nastroju, poceniem się oraz wysypką skórną. Co więcej, przyjmowanie selenu w zbyt dużych ilościach zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz wzrostu stężenia cholesterolu we krwi.
Selen dla dzieci
Suplementowanie selenu u najmłodszych zawsze powinno odbywać się pod nadzorem lekarza. Preparaty z jego zawartością zazwyczaj podaje się dzieciom urodzonym przedwcześnie, z niską masą urodzeniową lub karmionym pozajelitowo. Zapotrzebowanie na tę substancję u małych pacjentów wynosi od 15 do 55 µg.
Selen w ciąży
Odpowiedni poziom selenu w organizmie przyszłej mamy może uchronić ją przed przedwczesnym porodem, stanem przedrzucawkowym, zaburzeniami metabolicznymi oraz depresją poporodową. Pierwiastek ten wspomaga rozwój dziecka w okresie prenatalnym i w kolejnych latach życia. Zalecana dobowa dawka selenu u ciężarnych to 60 µg.
Selen – preparaty
W naszym sklepie z suplementami diety znajdziesz kilka rodzajów selenu – produkty w tabletkach, kapsułkach, proszku i aerozolu o rozmaitych stężeniach i objętościach.
Selen w tabletkach
Przykładowe preparaty z selenem w tabletkach:
- Olimp Selen (110 µg, 120 tabletek),
- Solgar Selen (100 µg, 100 tabletek),
- Aliness Selen SeLECT (200 µg, 100 tabletek).
Selen w kapsułkach
Przykładowe preparaty z selenem w kapsułkach:
- Selen Now Foods (200 mcg, 90 kapsułek),
- Swanson Selen (100 mcg, 200 kapsułek),
- Swanson Naturalny Selen (200 mcg, 60 kapsułek),
- ForMeds Selen (300 μg, 60 kapsułek).
Selen w aerozolu
Przykładowy preparat z selenem a aerozolu:
- Aura Herbals Seledrop Selen (30ml).
Selen w proszku
Przykładowy preparat z selenem w proszku:
- Selen ForMeds F-SELENIUM (60 porcji).
Selen – cena
Koszt zakupu dobrego suplementu diety z selenem zależy od kilku różnych czynników, w tym producenta, objętości oraz stężenia substancji czynnej. Najlepszy selen znajdziesz właśnie w MyBionic – i to w bardzo atrakcyjnych cenach! Na 100 tabletek z selenem Solgar należy przeznaczyć jedynie 49,90 zł, natomiast selen Aliness kosztuje zaledwie 24,90 zł (100 tabletek). Warto sięgnąć także po selen Olimp (100 tabletek, 20,99 zł) lub selen Swanson (200 kapsułek, 21,90 zł). Czy wiesz, że w naszym sklepie znajdziesz również inne witaminy i minerały? Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, żeby złożyć zamówienie, i cieszyć się sprawdzonymi produktami za niewielkie pieniądze!
https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Normy_zywienia_2020web-1.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557551/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4377864/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3225252/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2553708/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4340840/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28639965/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27702392/
https://vitapedia.pl/selen Bibliografia +