Bor

Bor to jeden z pierwiastków śladowych pełniących ważną rolę w profilaktyce zdrowotnej. Niestety niewiele się o nim słyszy, choć ma on ogromny wpływ na szereg procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Rozważasz suplementację borem? Właściwości zdrowotne tego mikroelementu są naprawdę liczne! Poznaj jego dokładne działanie i dowiedz się, w jakie preparaty zainwestować.

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 19 wyników

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 19 wyników

Ustaw kierunek malejący

Bor – właściwości 

 

Jakie działanie na organizm wykazuje bor? Właściwości tego pierwiastka są bardzo wszechstronne. Mimo jego śladowej ilości w ludzkim ciele wpływa on na pracę układu mięśniowo-kostnego i wspomaga gospodarkę wapniową. Nie pozostaje on również bez znaczenia dla układu endokrynnego, a także funkcji poznawczych.

 

Bor cechują własności grzybobójcze, przeciwwirusowe i antybakteryjne. Jest on zwykle stosowany w leczeniu takich przypadłości jak paradontoza, hipercholesterolemia oraz osteoporoza. Zadbanie o jego odpowiednią podaż zapobiega procesowi demineralizacji kości i wspiera budowanie zdrowej masy mięśniowej, co z pewnością zainteresuje osoby aktywne fizycznie. Co więcej, usprawnia on funkcjonowanie układu odpornościowego, łagodzi reakcje alergiczne i przyspiesza gojenie się ran.

 

Czym manifestuje się niedobór boru i kiedy warto postawić na specjalistyczne preparaty? Twoją uwagę powinny zwrócić przede wszystkim bóle w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego, skurcze mięśni, pogorszenie funkcji poznawczych, apatia, spadek koordynacji ruchowej oraz zahamowanie wzrostu u dzieci. Warto dodać, że konsekwencją jego niskiego stężenia są zaburzenia wchłaniania wapnia i witaminy D.

 

Bor – dawkowanie

 

W większości przypadków wdrożenie zbilansowanej diety pokrywa dzienne zapotrzebowanie na bor. Z racji tego, że jest on szybko metabolizowany i wydalany z organizmu, istnieje niewielkie ryzyko przedawkowania tego minerału. Taka sytuacja może mieć miejsce przy jednorazowym spożyciu około 100 mg boru. Suplementy dostępne na rynku nie mogą zawierać dawki przekraczającej 3 mg. 

 

Czym objawia się zbyt wysoki poziom boru w ciele? Warto zwrócić uwagę na takie dolegliwości jak biegunka, ból brzucha i głowy, niepokój, stany lękowe oraz drgawki. Szczególną ostrożność przy jego stosowaniu powinni zachować pacjenci onkologiczni, ponieważ wykazuje on podobny mechanizm działania do estrogenu. Istotnym przeciwwskazaniem do jego przyjmowania jest endometrioza oraz nowotwory ginekologiczne.

 

Bor dla mężczyzn

 

Jakie znaczenie ma bor dla mężczyzn? Pierwiastek ten wspiera ich gospodarkę hormonalną. Wykazano, że może on przyczyniać się do wzrostu poziomu wolnego testosteronu i spadku stężenia estrogenu w organizmie. Ponadto warto mieć na uwadze, że hormon ten warunkuje utrzymanie funkcji seksualnych i nie pozostaje bez znaczenia dla przyrostu masy mięśniowej. Jeśli zażywasz leki z testosteronem, skonsultuj suplementację boru ze specjalistą, ponieważ może on wzmagać ich działanie.

 

Bor dla dzieci

 

Lekarze i dietetycy nie polecają suplementacji borem w przypadku dzieci i młodzieży, jeśli nie ma do tego wskazań zdrowotnych. Najlepszym rozwiązaniem jest zadbanie o zbilansowane i zróżnicowane menu, które dostarczy najmłodszym niezbędnych witamin i minerałów z pożywienia.

 

Bor preparaty

 

W naszym sklepie z suplementami diety znaleźć można liczne preparaty z borem – produkty w tabletkach, kapsułkach oraz w proszku o różnych objętościach i stężeniach.

 

Bor – tabletki

 

Przykładowy preparat w formie tabletek z borem:

 

  • Aliness Bor (3 mg, 100 tabletek).

 

Bor – kapsułki

 

Przykładowy preparat w formie kapsułek z borem:

 

  • Swanson Bor z Albion Boroganic Glycine (6 mg, 60 kapsułek).

 

Bor w płynie

 

Przykładowy preparat z borem w płynie: 

 

  • Invex Remedies Silor + B Krzem organiczny z borem (500 ml).

 

Bor – cena

 

Ile kosztują sprawdzone suplementy z zawartością boru? Ceny preparatów różnią się między sobą w zależności od producenta, składników towarzyszących oraz ich stężenia. Zakup boru w tabletkach od firmy Swanson to wydatek rzędu 13,97 zł. Z kolei bor do picia od Invex Remedies Silor waha się w granicach 79,90-159,90 zł. Warto sięgać również po preparaty od ForMeds, Holland&Barrett oraz Aura Herbs. Ich ceny kształtują się na poziomie 12,90-72,90 zł. Czy wiesz, że w naszym asortymencie dostępne są inne witaminy i minerały? U nas znajdziesz różnorodne suplementy diety, w tym te dedykowane dzieciom, seniorom oraz sportowcom. Pamiętaj także, że na MyBionic.pl masz niepowtarzalną szansę skorzystania z licznych rabatów!

 

Bibliografia +
Search engine powered by ElasticSuite