męskie dłoni sygnalizujące drętwienie rąk

Drętwienie rąk to nieprzyjemna dolegliwość, która jest szczególnie uciążliwa w godzinach nocnych – wybudza wiele osób i utrudnia zasypianie. Często doświadczasz mrowienia w górnych kończynach? W takim razie dowiedz się, jakie mogą być jego przyczyny i kiedy należy skonsultować tę przypadłość ze specjalistą!

 

 

Drętwienie rąk

 

Drętwienie rąk to powszechna dolegliwość wśród osób w różnym wieku. Manifestuje się ona parestezjami wywołującymi mrowienie w obrębie dłoni oraz palców, przypominającymi delikatne ukłucia szpilek. Zazwyczaj jej przyczyną jest ograniczony przepływ impulsów w układzie nerwowym – między rdzeniem a kończyną. Dwoma głównymi elementami mającymi wpływ na jego pojawienie się są czynniki mechaniczne oraz termiczno-chemiczne. 

 

Jakie są podstawowe powody drętwienia rąk? Oprócz uszkodzeń ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego najczęściej są to te w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Na liście schorzeń objawiających się parestezjami wymienia się zespół cieśni nadgarstka, uraz nerwu łokciowego, zespół Guillaina-Barrégo oraz rwę barkową. Co ciekawe, mrowienie kończyn górnych może sygnalizować zbliżający się udar mózgu.

 

Drętwienie rąk w nocy przyczyny

 

Drętwienie rąk podczas spania to jedno z najbardziej uciążliwych doznań tego typu. W wielu przypadkach jest ono konsekwencją złego ułożenia ciała, jednak może pojawić się także wskutek neuropatologii. Wśród innych czynników wywołujących ten stan znajdują się:

 

 • schorzenia w obrębie tkanek miękkich, uciskające bądź przeciążające obwodowy układ nerwowy (np. łokieć tenisisty, nadgarstek golfisty, przykurcz Volkmanna),
 • urazy w obrębie układu szkieletowego (dyskopatia),
 • zaburzenia naturalnych krzywizn kręgosłupa,
 • schorzenia układu sercowo-naczyniowego (zapalenie naczyń krwionośnych, miażdżyca),
 • choroby neurologiczne (nerwica),
 • choroby reumatyczne (neuropatia cukrzycowa, zatrucie toksynami),
 • czynniki środowiskowe (przewlekły stres).

 

Drętwienie rąk w nocy – leczenie

 

Jak leczyć drętwienie rąk? Wybór terapii jest w dużej mierze uzależniony od etiologii parestezji. Może ona polegać na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych i zmniejszających obrzęk lub zastosowaniu specjalnej szyny. Zalecenia specjalisty mogą dodatkowo obejmować zastrzyki nadtwardówkowe lub ustabilizowanie gospodarki elektrolitowej. W przypadku zaistnienia dolegliwości warto również sięgnąć po suplementy diety dla kobiet i mężczyzn.

 

Jeśli ból i drętwienie rąk w nocy wybudza cię ze snu, spróbuj znaleźć bardziej komfortową pozycję leżenia. Uwolnij rękę spod ciężaru swojego ciała, np. głowy, i powoli zacznij nią poruszać, zaciskając i rozluźniając pięść. W ten sposób szybko przywrócisz prawidłowe krążenie w swojej kończynie, dodatkowo umożliwiając swobodny przepływ impulsów nerwowych. Jakie są inne domowe sposoby na drętwienie rąk? Zwolennicy medycyny naturalnej polecają napary ziołowe na bazie selera, kory dębu, kozieradki, octu jabłkowego oraz miodu z cynamonem.

 

Anoreksja – jak wygląda ta choroba i u jakiego specjalisty szukać pomocy?

 

drętwienie rąk w ciąży

 

Drętwienie rąk w ciąży

 

Puchnięcie i drętwienie rąk to powszechny problem wśród przyszłych mam. Zazwyczaj występuje on pomiędzy 26. a 29. tygodniem ciąży i zwykle przechodzi po około 2-3 tygodniach po urodzeniu dziecka. Mrowienie w obrębie kończyn górnych u ciężarnych to zupełnie naturalna przypadłość, którą wywołują zmiany hormonalne oraz zatrzymywanie wody w organizmie, prowadzące do opuchlizny. Następstwem tej ostatniej jest pojawienie się zespołu cieśni nadgarstka, jednak ze względu na swoją specyfikę przypadek ten nie wymaga interwencji chirurgicznej. 

 

Istnieje również inne źródło drętwienia rąk w ciąży, a mianowicie zmiany w naturalnym ustawieniu odcinka piersiowego i szyjnego kręgosłupa, związane ze zmianą środka ciężkości wskutek rosnącego biustu i rozwijającego się w ciele matki płodu. 

 

Drętwienie rąk w ciąży – jak sobie radzić?

 

Dokucza ci drętwienie rąk w ciąży? Co robić, aby przynieść ulgę swojemu ciału? Najprostszym rozwiązaniem jest skierowanie swoich kroków do fizjoterapeuty lub osteopaty. Jeśli jednak wolisz w pierwszej kolejności wspomóc się domowymi sposobami, pamiętaj o odciążeniu nadgarstków i wykonywaniu zarówno ćwiczeń rozluźniających, jak i oddechowych. Zadbaj także o ergonomię stanowiska pracy za dnia oraz miejsca spania w nocy. Wybieraj pozycje ciała, które nie blokują swobodnego przepływu krwi. Ponadto dobrym rozwiązaniem na drętwienie rąk w ciąży będzie delikatny masaż.

 

Drętwienie rąk rano

 

Mrowienie w obrębie kończyn górnych równie często pojawia się w ciągu dnia. Może być ono konsekwencją długotrwałego pozostawania w nienaturalnej pozycji ciała. Spędzasz długie godziny przed ekranem komputera lub na siedząco? Pamiętaj o zdrowym ułożeniu kręgosłupa – staraj się nie garbić i rób przerwy mające na celu rozluźnienie i wzmocnienie mięśni posturalnych. Unikaj również ekstremalnych bodźców termicznych.

 

Ćwiczenia na drętwienie rąk

 

Ćwiczenia na drętwienie rąk służą głównie poprawie krążenia krwi, wzmacnianiu mięśni pleców, stabilizacji odcinka szyjnego i otwarciu odcinka piersiowego. Warto wprowadzić je w formie przerwy od pracy przy komputerze. Do tych szczególnie polecanych należą m.in.:

 

 • rozciąganie mięśni piersiowych z wykorzystaniem framugi drzwi,
 • wykonywanie tzw. aniołków, opierając się o ścianę lub w siadzie rozkrocznym,
 • rytmiczne ściskanie piłeczki w dłoni,
 • rozciąganie nadgarstków o stół lub podłogę,
 • cofanie głowy z robieniem tzw. drugiego podbródka.

 

kobieta wykonująca ćwiczenia na drętwienie rąk

Drętwienie rąk – jakie witaminy przyjmować? 

 

Mrowienie w kończynach górnych może być nie tylko wywołane ciążą lub złym ułożeniem ciała podczas snu – inną jego przyczyną są niedobory mikroelementów. Często doświadczasz drętwienia rąk? Jak leczyć je preparatami witaminowymi? 

 

Wśród najważniejszych witamin na drętwienie rąk wymienia się przede wszystkim te z grupy B, wspomagające funkcjonowanie układu nerwowego. Warto zwrócić szczególną uwagę na witaminę B6 i B12 oraz kwas foliowy. Zanim umówisz się na wizytę do specjalisty, wypróbuj także specyfiki zawierające składniki sprzyjające wyrównaniu gospodarki elektrolitowej i poprawie przewodnictwa nerwowego, tj. magnez, potas oraz wapń.

 

Drętwienie rąk utrudnia ci nocny wypoczynek? Sprawdź, jakie witaminy dla niej i dla niego przygotowaliśmy w naszym sklepie – nie zapomnij zajrzeć do zakładki PROMOCJE!

 

Drętwienie rąk – do jakiego lekarza się udać?

 

Jeśli nieprzyjemne dolegliwości związane z drętwieniem rąk nie ustępują i przybierają na sile, należy udać się do lekarza rodzinnego, który wypisze stosowne skierowanie. Po przeprowadzeniu wstępnego wywiadu z pacjentem podejmie on decyzję o wysłaniu go do konkretnego specjalisty. W zależności od symptomów towarzyszących mrowieniu może to być m.in. reumatolog, ortopeda lub fizjoterapeuta. Podstawowa diagnostyka w drętwieniu rąk uwzględnia zarówno badanie przedmiotowe, jak i te bardziej specjalistyczne, w tym rezonans magnetyczny, EMG lub oznaczenie stężenia elektrolitów we krwi. 

 

Spodobał ci się powyższy artykuł? Dowiedz się więcej na temat diagnostyki naczyniaków oraz przyczyn zawrotów głowy!

Bibliografia +