Mangan

Mangan to pierwiastek śladowy odgrywający ogromną rolę w licznych procesach zachodzących w ludzkim ciele. Jego zbyt niski poziom niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne i zaburza funkcjonowanie układu endokrynnego, kostnego oraz nerwowego. Dlaczego tak ważne jest uzupełnianie niedoborów manganu? Działanie tego mikroskładnika oraz jego znaczenie dla homeostazy zaskoczy niejednego!

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 7 wyników

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 7 wyników

Ustaw kierunek malejący

Mangan – właściwości 

 

Mangan to pierwiastek śladowy wchodzący w skład licznych enzymów i biorący udział w rozmaitych procesach, w tym wchłaniania makroelementów oraz syntezy cholesterolu. Jest on produkowany m.in. w nerkach, trzustce, kościach oraz wątrobie, jednak należy go dodatkowo dostarczać wraz ze zbilansowanym jadłospisem. 

 

Mangan, w połączeniu z takimi składnikami odżywczymi jak wapń czy miedź, wspiera gospodarkę kostną i jest istotnym czynnikiem w profilaktyce osteoporozy. Oprócz tego wykazuje on silne działanie przeciwutleniające, chroniąc ciało przed negatywnym wpływem reaktywnych form tlenu. Co więcej, pierwiastek ten korzystnie oddziałuje na stan paznokci, skóry i włosów, a także znacząco poprawia wchłanialność żelaza, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia anemii.

 

Ze względu na to, że mangan odgrywa ważną rolę w metabolizmie białek, węglowodanów i tłuszczy aktywnie wspiera on procesy trawienne i usprawnia funkcjonowanie narządów miąższowych, zwłaszcza wątroby. Jest on także rekomendowany dla kobiet borykających się ze wzmożonymi symptomami PMS oraz osób ze schorzeniami tarczycy.

 

Mangan – zapotrzebowanie 

 

Dzienne zapotrzebowanie na mangan jest zależne od wieku oraz płci i kształtuje się następująco: 

 

0-6 miesięcy: 0,003 mg;

1-11 miesięcy: 0,6 mg;

1-3 lat: 1,2 mg;

4-6 lat: 1,5 mg;

7-9 lat: 1,5 mg;

10-12 lat: 1,6 mg (dziewczęta); 1,9 mg (chłopcy);

13-15 lat: 1,6 mg (dziewczęta); 2,2 mg (chłopcy);

16-18 lat: 1,6 mg (dziewczęta); 2,2 mg (chłopcy);

≥ 19 lat: 1,8 mg (kobiety), 2,3 mg (mężczyźni).

 

Zapotrzebowanie na powyższy pierwiastek wzrasta podczas suplementowania wapnia i magnezu, stosowania diety obfitującej w fosforany oraz u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. 

 

Mangan – dawkowanie 

 

Dorosła osoba potrzebuje od 1,8 do 2,3 mg manganu dziennie, a jego bezpieczna dawka została określona ma poziomie 11 mg. Wykazuje on toksyczność wyłącznie w przypadku zatrucia pyłem lub dymem z jego zawartością, a zbilansowana dieta nie jest w stanie dostarczyć go w nadmiarze.

 

Wśród objawów przedawkowania manganu wymienia się bezsenność, stany depresyjne, obniżenie wchłaniania żelaza i wynikającą z niego anemię, zaburzenia neurologiczne oraz impotencję. Co więcej, może on wywoływać symptomy charakterystyczne dla choroby Parkinsona.

 

Rozważasz suplementację manganem? Pamiętaj, że wchodzi on w reakcję z antybiotykami chinolonowymi i tetracyklinowymi, neutralizując ich działanie. Dlatego też wymagane jest przerwanie kuracji na czas trwania antybiotykoterapii.

 

Mangan – niedobór

 

Ze względu na to, że mangan jest obecny w łatwo dostępnych pokarmach jego niedostateczne stężenie to zjawisko niezwykle rzadkie. Niemniej jednak warto znać najpowszechniejsze symptomy jego niedoboru w celu podjęcia odpowiednich kroków.

 

Konsekwencje deficytu manganu to m.in. osłabienie kości, zmiany nastroju, problemy skórne, opóźniony rozwój fizyczny, obniżony poziom cholesterolu oraz zaburzona tolerancja glukozy. Co więcej, u noworodków, których matki nie zadbały o jego podaż podczas ciąży, obserwuje się niską masę urodzeniową oraz zaburzenia funkcji kognitywnych.

 

Niektóre grupy pacjentów są bardziej podatne na niedobór manganu. Mowa tutaj o osobach cierpiących na padaczkę, osteoporozę, zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki oraz fenyloketonurię.

 

Mangan preparaty

 

Na MyBionic.pl znajdziesz rozmaite preparaty z manganem suplementy diety w płynie, proszku, tabletkach i kapsułkach. 

 

Mangan tabletki

 

Przykładowy preparat z manganem w tabletkach:

 

  • Holland & Barrett Chelated (5 mg, 100 tabletek).

 

Mangan – kapsułki

 

Przykładowy preparat z manganem w kapsułkach:

 

  • Mangan Swanson Albion Chelat Manganu (10 mg, 180 kapsułek).

 

Mangan – proszek

 

Przykładowy preparat z manganem w proszku: 

 

  • ForMeds F-MANGANIUM Mangan (60 porcji).

 

Mangan – płyn

 

Przykładowy preparat z manganem w płynie: 

 

  • Invex Remedies Biochelat Cynk + Mangan + Chrom (150 porcji).

 

Mangan – cena

 

Ile kosztuje dobry mangan? W naszym sklepie z suplementami diety cena preparatów z tym minerałem waha się od 12,90 do 45,90 zł. W zależności od twoich potrzeb oferujemy rozmaite produkty w różnych formach, np. kapsułkach czy płynie. Za tabletki z manganem firmy Holland&Barrett, na przykład, zapłacisz 12,90 zł. Warto sięgnąć również po Swanson Mangan Albion Chelat Manganu (180 kapsułek, 30,90 zł) oraz ForMeds F-MANGANIUM w proszku (60 porcji, 17,90 zł). Czy wiesz, że w MyBionic.pl można znaleźć także inne witaminy i minerały? Zapraszamy cię do zajrzenia do zakładki PROMOCJE z suplementami na każdą kieszeń

 

Bibliografia +
Search engine powered by ElasticSuite