Mangan – właściwości
Mangan to pierwiastek śladowy wchodzący w skład licznych enzymów i biorący udział w rozmaitych procesach, w tym wchłaniania makroelementów oraz syntezy cholesterolu. Jest on produkowany m.in. w nerkach, trzustce, kościach oraz wątrobie, jednak należy go dodatkowo dostarczać wraz ze zbilansowanym jadłospisem.
Mangan, w połączeniu z takimi składnikami odżywczymi jak wapń czy miedź, wspiera gospodarkę kostną i jest istotnym czynnikiem w profilaktyce osteoporozy. Oprócz tego wykazuje on silne działanie przeciwutleniające, chroniąc ciało przed negatywnym wpływem reaktywnych form tlenu. Co więcej, pierwiastek ten korzystnie oddziałuje na stan paznokci, skóry i włosów, a także znacząco poprawia wchłanialność żelaza, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia anemii.
Ze względu na to, że mangan odgrywa ważną rolę w metabolizmie białek, węglowodanów i tłuszczy aktywnie wspiera on procesy trawienne i usprawnia funkcjonowanie narządów miąższowych, zwłaszcza wątroby. Jest on także rekomendowany dla kobiet borykających się ze wzmożonymi symptomami PMS oraz osób ze schorzeniami tarczycy.
Mangan – zapotrzebowanie
Dzienne zapotrzebowanie na mangan jest zależne od wieku oraz płci i kształtuje się następująco:
0-6 miesięcy: 0,003 mg;
1-11 miesięcy: 0,6 mg;
1-3 lat: 1,2 mg;
4-6 lat: 1,5 mg;
7-9 lat: 1,5 mg;
10-12 lat: 1,6 mg (dziewczęta); 1,9 mg (chłopcy);
13-15 lat: 1,6 mg (dziewczęta); 2,2 mg (chłopcy);
16-18 lat: 1,6 mg (dziewczęta); 2,2 mg (chłopcy);
≥ 19 lat: 1,8 mg (kobiety), 2,3 mg (mężczyźni).
Zapotrzebowanie na powyższy pierwiastek wzrasta podczas suplementowania wapnia i magnezu, stosowania diety obfitującej w fosforany oraz u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną.
Mangan – dawkowanie
Dorosła osoba potrzebuje od 1,8 do 2,3 mg manganu dziennie, a jego bezpieczna dawka została określona ma poziomie 11 mg. Wykazuje on toksyczność wyłącznie w przypadku zatrucia pyłem lub dymem z jego zawartością, a zbilansowana dieta nie jest w stanie dostarczyć go w nadmiarze.
Wśród objawów przedawkowania manganu wymienia się bezsenność, stany depresyjne, obniżenie wchłaniania żelaza i wynikającą z niego anemię, zaburzenia neurologiczne oraz impotencję. Co więcej, może on wywoływać symptomy charakterystyczne dla choroby Parkinsona.
Rozważasz suplementację manganem? Pamiętaj, że wchodzi on w reakcję z antybiotykami chinolonowymi i tetracyklinowymi, neutralizując ich działanie. Dlatego też wymagane jest przerwanie kuracji na czas trwania antybiotykoterapii.
Mangan – niedobór
Ze względu na to, że mangan jest obecny w łatwo dostępnych pokarmach jego niedostateczne stężenie to zjawisko niezwykle rzadkie. Niemniej jednak warto znać najpowszechniejsze symptomy jego niedoboru w celu podjęcia odpowiednich kroków.
Konsekwencje deficytu manganu to m.in. osłabienie kości, zmiany nastroju, problemy skórne, opóźniony rozwój fizyczny, obniżony poziom cholesterolu oraz zaburzona tolerancja glukozy. Co więcej, u noworodków, których matki nie zadbały o jego podaż podczas ciąży, obserwuje się niską masę urodzeniową oraz zaburzenia funkcji kognitywnych.
Niektóre grupy pacjentów są bardziej podatne na niedobór manganu. Mowa tutaj o osobach cierpiących na padaczkę, osteoporozę, zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki oraz fenyloketonurię.
Mangan – preparaty
Na MyBionic.pl znajdziesz rozmaite preparaty z manganem – suplementy diety w płynie, proszku, tabletkach i kapsułkach.
Mangan – tabletki
Przykładowy preparat z manganem w tabletkach:
- Holland & Barrett Chelated (5 mg, 100 tabletek).
Mangan – kapsułki
Przykładowy preparat z manganem w kapsułkach:
- Mangan Swanson Albion Chelat Manganu (10 mg, 180 kapsułek).
Mangan – proszek
Przykładowy preparat z manganem w proszku:
- ForMeds F-MANGANIUM Mangan (60 porcji).
Mangan – płyn
Przykładowy preparat z manganem w płynie:
- Invex Remedies Biochelat Cynk + Mangan + Chrom (150 porcji).
Mangan – cena
Ile kosztuje dobry mangan? W naszym sklepie z suplementami diety cena preparatów z tym minerałem waha się od 12,90 do 45,90 zł. W zależności od twoich potrzeb oferujemy rozmaite produkty w różnych formach, np. kapsułkach czy płynie. Za tabletki z manganem firmy Holland&Barrett, na przykład, zapłacisz 12,90 zł. Warto sięgnąć również po Swanson Mangan Albion Chelat Manganu (180 kapsułek, 30,90 zł) oraz ForMeds F-MANGANIUM w proszku (60 porcji, 17,90 zł). Czy wiesz, że w MyBionic.pl można znaleźć także inne witaminy i minerały? Zapraszamy cię do zajrzenia do zakładki PROMOCJE z suplementami na każdą kieszeń
https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Normy_zywienia_2020web-1.pdf Li L., Yang X., The essential element manganese, oxidative stress and metabolic diseases; Link and interactions; Oxid Med Cell Longev, Apr 2018. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4794536/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8027856 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15658548 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22072939 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614697/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3185262/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8099325 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/849842 Bibliografia +