Karnozyna

Karnozyna to naturalna substancja występująca w czerwonym mięsie. Posiada ona szereg właściwości, w tym wpływa korzystnie na metabolizm białek. Wykazuje ona również cechy antyoksydacyjne, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia i chroni organy przed uszkodzeniami wywołanymi stresem oksydacyjnym. Karnozyna – w jakich produktach można ją znaleźć i dlaczego warto ją włączyć do codziennej suplementacji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 5 wyników

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 5 wyników

Ustaw kierunek malejący

Karnozyna – co to jest?

 

Karnozyna (L-karnozyna) to substancja chemiczna należąca do grupy dipeptydów endogennych. Jest ona naturalnie wytwarzana przez ludzki organizm i znajduje się we wszystkich tkankach, w których zachodzą intensywne procesy metaboliczne, w tym mięśniach, żołądku oraz ośrodkowym układzie nerwowym. Powstaje ona z połączenia dwóch aminokwasów, tj. β-alaniny i L-histydyny.

 

Karnozyna – na co pomaga?

 

Karnozyna chroni tkanki przed uszkodzeniami wywoływanymi stresem oksydacyjnym. Jej głównym zadaniem jest przeciwdziałanie procesowi glikacji prowadzącemu do uszkodzenia białek strukturalnych. Należy także zwrócić uwagę na jej korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy oraz nerwowy. Więcej informacji na temat jej działania znajdziesz poniżej.

 

Karnozyna – gdzie występuje?

 

Gdzie występuję karnozyna? W naturalnej postaci jest ona obecna w czerwonym mięsie. Jesteś w stanie dostarczyć jej około 250 mg wraz z dobrze zbilansowanym posiłkiem. Jednak ze względu na to, że w ludzkim ciele istnieje enzym rozkładający ten dipeptyd do mniejszych aminokwasów, zwany karnozynazą, warto rozważyć jej suplementację.

 

Karnozyna – działanie

 

Działanie karnozyny jest bardzo wszechstronne. Wykazuje ona własności antyoksydacyjne i chelatuje jony metali, w tym miedzi i cynku, dzięki czemu chroni układ nerwowy przed uszkodzeniami. Zmniejsza ona ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i Parkinsona, a także wycisza negatywne konsekwencje udaru.

 

Karnozyna sprawdza się także w leczeniu powikłań schorzeń metabolicznych, w tym w szczególności cukrzycy typu 2. Spowalnia ona rozwój takich przypadłości jak nefropatia, retinopatia czy mikroangiopatia. Co więcej, wykazano, że poprawia ona kurczliwość mięśnia sercowego, hamuje rozwój miażdżycy i polepsza ogólną regenerację po wysiłku fizycznym.

 

Powyższa substancja nierzadko wchodzi w skład kropli do oczu stosowanych w takich dolegliwościach jak zaćma, stany zapalne rogówki i siatkówki, jaskra oraz zmętnienie ciałka szklistego. Ponadto łagodzi ona podrażnienia będące rezultatem noszenia soczewek kontaktowych. Dodatkowo w postaci karnozynianu cynku pozytywnie oddziałuje ona na nabłonek jelitowy.

 

Karnozyna – dawkowanie

 

Jak dawkować karnozynę? Wszystko zależy od specyfiku, który posiadasz. Najlepszym rozwiązaniem jest kierowanie się informacjami podanymi przez producenta w ulotce lub na opakowaniu. Zaopatrzyłeś się w produkt firmy Aliness? W takim razie zażywaj od 1 do 3 kapsułek dziennie w trakcie posiłku. Jeśli natomiast dysponujesz karnozyną Swanson, przyjmuj 1 sztukę dziennie.

 

Karnozyna – przeciwwskazania

 

Kto powinien unikać stosowania substancji, jaką jest karnozyna? Preparaty z jej zawartością nie są polecane kobietom w ciąży i karmiącym piersią, ponieważ na grupie tej nie przeprowadzono wystarczającej ilości badań klinicznych. Warto także pamiętać o tym, że ma ona wpływ na poziom glukozy we krwi, dlatego jeśli chorujesz na cukrzycę, przed wdrożeniem jej do swojej kuracji skonsultuj się z diabetologiem.

 

L karnozyna dla dzieci 

 

Czy można podawać L karnozynę dzieciom? Tak, jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Doniesienia ze świata nauki pokazują, że u młodych pacjentów z autyzmem jej przyjmowanie pozwoliło na osiągnięcie poprawy w zakresie takich umiejętności jak m.in. przetwarzanie słuchowe, zdolność mówienia i budowania zdań oraz rozpoznawanie obiektów. Ponadto jej suplementacja zwiększyła ich apetyt i sprawiła, że dzieci ze spektrum autyzmu chętniej sięgały po nowe pokarmy.

 

Karnozyna – opinie

 

Jaką skuteczność ma karnozyna? Opinie użytkowników na jej temat są bardzo pozytywne. Co więcej, wielu specjalistów uważa ją za doskonałe uzupełnienie terapii dedykowanej diabetykom oraz wszystkim osobom pragnącym poprawić swoje zdrowie metaboliczne. Nie jesteś pewien, czy możesz ją stosować? Wobec tego skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym i porozmawiaj z nim o swoim przypadku. 

 

Karnozyna – gdzie kupić?

 

Karnozynę dostaniesz w większości aptek i sklepów z suplementami diety. W MyBionic na przykład posiadamy kilka ciekawych opcji od sprawdzonych producentów, w tym Aliness, Swanson i Doctor’s Best. Dzięki poręcznej postaci kapsułek łatwo wdrożysz je do codziennej kuracji.

 

Karnozyna – cena

 

Planujesz włączyć do swojej suplementacji substancję, jaką jest karnozyna? Cena preparatów z jej zawartością w MyBionic zależy od jej stężenia, formy i producenta. Postawiłeś na karnozynę Aliness? W takim razie przygotuj się na wydatek rzędu 89,90 zł. Wolisz tę od firmy Swanson? Na naszej stronie jest ona dostępna za 174,99 zł.


Chciałbyś zaopatrzyć się w inne suplementy diety od sprawdzonych producentów? Wiedz, że MyBionic oferuje bardzo szeroki asortyment specyfików. U nas znajdziesz zarówno opcje dla kobiet, jak i mężczyzn. Ponadto w naszym sklepie masz dostęp do najwyższej jakości witamin i minerałów, adaptogenów, superfoods oraz probiotyków. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz specyfików na kości i stawy, układ pokarmowy czy anemię, u nas zawsze znajdziesz to, czego szukasz, i to w atrakcyjnych cenach!

Search engine powered by ElasticSuite