Tabletki w proszku i napar ze spiruliny

Spirulina to mikroalga ceniona w medycynie naturalnej już od czasów Azteków. I nie ma w tym nic zaskakującego – stanowi ona bowiem skarbnicę cennych związków, które wspomagają szereg ważnych procesów zachodzących w organizmie. Co dokładnie do zaoferowania ma nam spirulina? Na co pomaga i dlaczego warto po nią sięgać? Poznaj kluczowe informacje na temat spiruliny – właściwości, dawkowania, skutków ubocznych oraz przeciwwskazań do jej stosowania. 

 

 

Spirulina – co to za składnik?

 

Co to jest spirulina? Najprościej rzecz ujmując, jest to alga z grupy sinic należących do rzędu Oscillatoriales, występująca w postaci nitkowatych, cylindrycznych, lewoskrętnych i wielokomórkowych kolonii. Charakteryzuje się ona niebiesko-zielonym kolorem i wysoką zawartością substancji odżywczych. Ciekawostką jest fakt, że niegdyś wykorzystywana była ona jako pokarm, a pierwszy suplement diety z jej dodatkiem pojawił się na rynku w 1979 roku.

 

Co kryje się w spirulinie?

 

Jakie składniki kryją się w spirulinie? Są one naprawdę liczne. Na początek warto zaznaczyć, że jest ona skarbnicą białka bogatego w aminokwasy egzogenne, czyli te, których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Spośród tych najbardziej kluczowych wymienić można: 

  • lizynę, 
  • leucynę, 
  • metioninę, 
  • tyrozynę, 
  • fenyloalaninę. 

Spirulina to źródło cennych kwasów tłuszczowych, tj. kwasu gamma-linolowego, palmitynowego, linolowego i oleinowego, oraz witamin i minerałów, w tym kwasu foliowego, niacyny, ryboflawiny, pirodyksyny, magnezu, potasu, żelaza oraz wapnia. Nie sposób nie wspomnieć również o przeciwutleniaczach, takich jak karotenoidy, tokoferole i flawonoidy, oraz fikocyjaninie – niebieskim pigmencie, który odpowiada za większość wyjątkowych właściwości spiruliny

 

Zbliżenie na szklankę z zielonym płynem

 

Spirulina – właściwości 

 

Poruszając temat prozdrowotnego działania spiruliny, w pierwszej kolejności warto nawiązać do jej wpływu na układ sercowo-naczyniowy. Według doniesień naukowych alga ta poprawia profil lipidowy – w badaniach jej stosowanie przyczyniło się do zmniejszenia poziomu trójglicerydów i „złego” cholesterolu we krwi. Na uwagę zasługuje także jej potencjał hipotensyjny, czyli redukujący ciśnienie tętnicze – w jednej z obserwacji obniżyła ona rozkurczowe ciśnienie krwi aż o 7,17 mmHg. 

 

Co jeszcze do zaoferowania ma nam spirulina? Właściwości lecznicze tej substancji nie ograniczają się jedynie do tych wymienionych powyżej. Okazuje się bowiem, że może przyjść ona z pomocą osobom zmagającym się z alergicznym nieżytem nosa, ponieważ łagodzi jego objawy, w tym świąd i przekrwienie błony śluzowej. Naukowcy zauważyli, że dodatkowo zmniejsza ona ilość wydzieliny zalegającej w nosie, a do tego przyczynia się do rzadszego występowania epizodów kichania. 

 

Niektórzy chętnie stosują spirulinę na odchudzanie i – co ciekawe – w świecie nauki można natknąć się na publikacje potwierdzające jej skuteczność w tej kwestii. Ponadto może być ona także prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla osób aktywnych fizycznie, ponieważ poprawia siłę i wytrzymałość mięśni oraz zmniejsza uszkodzenia oksydacyjne wywołane nadmiernym wysiłkiem. W bazie badań naukowych nie brakuje również analiz mówiących o jej potencjale przeciwnowotworowym i wspomagającym leczenie anemii.

Spirulina – działanie hipoglikemizujące 

 

Z czego jeszcze znana jest spirulina? Na co pomaga, jeśli nie na odchudzanie, alergiczny nieżyt nosa i hipercholesterolemię? Może ona poszczycić się działaniem hipoglikemizującym. Wnioski jednej z metaanaliz dowodzą, że przyjmowanie spiruliny w ilości od 0,8 do 8 g dziennie może znacząco obniżyć poziom cukru we krwi na czczo u osób zmagających się z cukrzycą typu 2. 

 

Płaski stetoskop z czerwonym sercem na zielonym stole lekarskim koncepcja zdrowia

 

Spirulina – skutki uboczne

 

Jakich działań niepożądanych można spodziewać się przy suplementowaniu spiruliny? Skutki uboczne pojawiają się raczej rzadko i zwykle są następstwem jej przedawkowania. Najczęściej są to dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w tym mdłości i ból brzucha. W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić także takie objawy jak: 

  • nadmierne pocenie się, 
  • ból mięśni, 
  • ból głowy, 
  • zaburzenia snu, 
  • zaczerwienienie skóry twarzy.

 

Spirulina – przeciwwskazania

 

Kto powinien unikać stosowania spiruliny? Przeciwwskazaniem do jej przyjmowania jest alergia lub nadwrażliwość na tę algę. Warto przy tym zaznaczyć, że może ona wywołać skutki uboczne również u osób zmagających się z innymi alergiami. Co więcej, nie jest ona wskazana przy fenyloketonurii – chorobie, w przebiegu której dochodzi do nieprawidłowej przemiany, a co za tym idzie – nadmiernego gromadzenia się fenyloalaniny w ustroju. Szczególną ostrożność przy jej suplementowaniu powinni zachować także pacjenci borykający się z chorobami autoimmunologicznymi. Ponadto nie zaleca się zażywania spiruliny w ciąży i w trakcie karmienia piersią bez konsultacji z lekarzem. 

 

Spirulina – dawkowanie

 

Jak dawkować spirulinę? Nie ma co do tego żadnych oficjalnych zaleceń, jednak w badaniach naukowych korzystne efekty zaobserwowano przy wdrożeniu dawki od 2 do 10 g na dobę. Dla własnego bezpieczeństwa i uzyskania jak najlepszych rezultatów należy kierować się wskazówkami producenta podanymi w ulotce lub na opakowaniu wybranego suplementu diety. 

 

Spirulina – z czym nie łączyć

 

Wprowadzając spirulinę do diety, powinieneś pamiętać o jej potencjalnych interakcjach z lekami. Niektórzy specjaliści nie zalecają jej łączenia ze środkami immunosupresyjnymi oraz tymi rozrzedzającymi krew. Jeśli przyjmujesz na stałe jakiekolwiek leki, przed sięgnięciem po preparat ze spiruliną koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Kobieta trzyma tabletki i kapsułki w dłoni

 

Spirulina – jak długo stosować?

 

Jak długo stosować spirulinę, aby zauważyć zmiany w swoim samopoczuciu? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od twoich oczekiwań, stylu życia, stanu zdrowia oraz rodzaju suplementu. Co prawda jej długotrwałe zażywanie uznawane jest za bezpieczne, jednak warto trzymać się wskazówek producenta, a nawet omówić tę kwestię z lekarzem lub doświadczonym dietetykiem klinicznym.

 

Która spirulina jest najlepsza?

 

Która spirulina jest najlepsza? Odpowiedź brzmi – taka od sprawdzonego dostawcy. Sięgając po specyfiki z nieznanych źródeł, możesz trafić na te zanieczyszczone mikrocystynami, które wykazują toksyczne działanie na wątrobę. Wiedz, że w MyBionic znajdziesz preparaty wyłącznie od zaufanych producentów, dla których priorytetem jest najwyższa jakość i skuteczność. Wśród godnych uwagi produktów ze spiruliną wyróżnić można m.in. takie opcje jak: 

Bibliografia +