Plastikowa butelka zielonego soku na białym tle

Pokrzywa to roślina, która cieszy się dużą popularnością wśród zwolenników medycyny naturalnej. I nic w tym dziwnego – w końcu stanowi ona prawdziwą skarbnicę substancji odżywczych, które wykazują wszechstronny wpływ na nasz organizm. Co ciekawe, można spożywać ją nie tylko w postaci naparów, kapsułek czy tabletek, ale również soku. Co dokładnie ma nam do zaoferowania sok z pokrzywy? Na co pomaga i dlaczego warto po niego sięgać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

 

 

Sok z pokrzywy – właściwości 

 

Sok z pokrzywy na raka, anemię, stany zapalne, nadciśnienie, wahania cukru we krwi, a może piękną skórę i włosy? Zanim dowiesz się, na co pomaga sok z pokrzywy, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd w ogóle biorą się jego wyjątkowe właściwości. Otóż są one wynikiem działania rozmaitych składników odżywczych kryjących się w liściach pokrzywy, wśród których można znaleźć m.in.: 

  • witaminy A, C i K, 
  • kilka witamin z grupy B, 
  • potas, żelazo, wapń, magnez, 
  • kwas linolenowy, linolowy, oleinowy, stearynowy i palmitynowy, 
  • kwercetynę, kemferol, 
  • luteinę, beta-karoten. 

Dlaczego warto sięgać po sok z liści pokrzywy? Chociażby ze względu na jego działanie przeciwzapalne. Badania naukowe przeprowadzone na modelu zwierzęcym i komórkowym wykazały, że związki kryjące się w tej roślinie zmniejszają poziom markerów stanu zapalnego. Nie sposób nie wspomnieć także o jej silnym potencjale antyoksydacyjnym – dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów pokrzywa doskonale radzi sobie ze zwalczaniem wolnych rodników, chroniąc nas tym samym przed stresem oksydacyjnym, który uznawany jest za jednego z największych wrogów naszego zdrowia. 

 

Co jeszcze do zaoferowania ma nam sok z pokrzywy? Właściwości tego napoju nie ograniczają się jedynie do tych wymienionych powyżej. Należy wspomnieć również o powiązaniu pomiędzy spożywaniem soku z pokrzywy a cukrzycą – obfituje on bowiem w substancje, które oddziałują na organizm podobnie jak insulina, czyli redukują stężenie cukru we krwi. Ponadto może on przynieść wiele dobrego naszemu układowi sercowo-naczyniowemu – naukowcy zaobserwowali, że pokrzywa obniża ciśnienie tętnicze, m.in. poprzez stymulowanie produkcji tlenku azotu, który rozszerza naczynia krwionośne. 

 

Włączenie soku z pokrzywy do jadłospisu może być prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla mężczyzn zmagających się z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Okazuje się, że pokrzywa może przyczynić się do zmniejszenia rozmiaru prostaty poprzez zahamowanie konwersji testosteronu w dihydrotestosteron. Co więcej, w niektórych analizach wspomogła ona leczenie krótko- i długoterminowych zaburzeń oddawania moczu i to bez żadnych skutków ubocznych. 

 

Jakie jeszcze zalety niesie za sobą spożywanie naturalnego soku z pokrzywy? W świecie badań naukowych nie brakuje doniesień wskazujących na korelację pomiędzy stosowaniem pokrzywy a korzystnym wpływem na wątrobę. Pokrzywa chroni ten narząd przed stanami zapalnymi oraz uszkodzeniami wywołanymi toksynami i metalami ciężkimi. Warto dodać, że jest ona naturalnym środkiem moczopędnym, który pomaga pozbyć się nadmiaru wody i sodu z ustroju. 

 

Młode liście pokrzywy w marmurowym moździerzu na białym tle

 

Sok z pokrzywy – działanie na włosy

 

Zastanawiasz się, jak działa sok z pokrzywy na włosy? Przy jego regularnym piciu wiele osób widzi wyraźną poprawę ich kondycji. Pokrzywa przyspiesza ich porost, zmniejsza wypadanie i wspomaga leczenie łupieżu. W końcu nie bez powodu dodawana jest ona do rozmaitych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów, w tym szamponów, masek, wcierek i odżywek. 

 

Sok z pokrzywy na odchudzanie 

 

Dlaczego warto stosować sok z pokrzywy na odchudzanie? Na przykład ze względu na jego potencjał hipoglikemizujący. Ale nie tylko – duże znaczenie ma również fakt, że wspiera on procesy trawienne, reguluje przemianę materii, usprawnia pracę trzustki i wątroby oraz pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. 

 

Sok z pokrzywy w ciąży

 

Sięganie po sok z pokrzywy w ciąży może nieść za sobą pewne korzyści, a to wszystko za sprawą jego wysokiej wartości odżywczej oraz zdolności do niwelowania obrzęków. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że powinien być on spożywany z umiarem. Ponadto przed wprowadzeniem go do jadłospisu przyszła mama powinna skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań i dobrania odpowiedniej dawki. 

 

Sok z pokrzywy – jak zrobić?

 

Jak zrobić sok z pokrzywy na zimę lub w celach leczniczych? Wystarczy, że opłuczesz świeże liście pod chłodną, bieżącą wodą, a następnie je rozdrobnisz i wrzucisz do wyciskarki. Pamiętaj, że do wyciśnięcia jednej szklanki soku potrzebujesz sporej ilości surowca. Jeśli nie dysponujesz wyciskarką, połącz zmiksowaną pokrzywę z wodą i odczekaj dobę, a następnie przecedź płyn przez gazę lub gęste sitko. Nie masz czasu lub chęci na przygotowanie takiego napoju? Na szczęście możesz zaopatrzyć się w gotowy produkt, np. sok z pokrzywy Alter Medica, który wyróżnia się doskonałą jakością i prostym składem bez sztucznych barwników, aromatów i wzmacniaczy smaku.

Sok z pokrzywy – jak pić?

 

Postanowiłeś wprowadzić do swojego jadłospisu sok z pokrzywy? Jak stosować ten napój, żeby móc w pełni skorzystać z jego prozdrowotnej mocy? Możesz pić go bezpośrednio z butelki lub po rozcieńczeniu z wodą. Jeśli nie przepadasz za ziołowym smakiem, możesz postawić na sok z pokrzywy z miodem i cytryną

 

Sok z pokrzywy – ile pić dziennie

 

W jakich ilościach spożywać sok z pokrzywy? Dawkowanie zależy od indywidualnych potrzeb, jednak w większości przypadków – zwłaszcza jeśli masz do czynienia z gotowym produktem – dzienna zalecana porcja wynosi 25-50 ml. Jeśli masz wątpliwości co do suplementowania soku z pokrzywy, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. 

 

Sok z pokrzywy – przeciwwskazania

 

Choć sok z pokrzywy posiada mnóstwo zalet, nie każdy może po niego sięgać. Po pierwsze nie jest on wskazany dla osób z nadwrażliwością lub alergią na pokrzywę. Ponadto szczególną ostrożność przy jego stosowaniu powinni zachować pacjenci zmagający się z chorobami nerek, serca i narządów rodnych oraz ci po niedawno przebytych zabiegach chirurgicznych. Należy pamiętać także o jego potencjalnych interakcjach z lekamisok z pokrzywy może osłabić lub nasilić działanie środków przeciwcukrzycowych, moczopędnych, rozrzedzających krew oraz tych redukujących ciśnienie. 

 

Sok z pokrzywy – skutki uboczne

 

Jakich skutków ubocznych można spodziewać się przy suplementowaniu soku z pokrzywy? Może doprowadzić on do znacznego obniżenia poziomu cukru we krwi, zwłaszcza u osób borykających się z zaburzeniami metabolicznymi, oraz wypłukania z ustroju witamin i minerałów, w szczególności gdy spożywa się go zbyt długo i w dużych ilościach. Co więcej, może on wywołać dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w tym mdłości i ból brzucha. 

Bibliografia +