Co to jest błonnik pokarmowy?
Błonnik pokarmowy, zwany również włóknem pokarmowym, to grupa związków należących do węglowodanów nieprzyswajalnych, czyli takich, które są odporne na działanie enzymów trawiennych. Są to substancje pochodzenia roślinnego, uznawane za jedne z najważniejszych elementów diety każdego człowieka. To właśnie one regulują pracę naszego układu pokarmowego i zapobiegają występowaniu uporczywych zaparć. Do dyspozycji mamy zarówno błonnik nierozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny. Czym dokładnie charakteryzują się oba rodzaje? Odpowiedź znajdziesz poniżej!
Błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny w wodzie
Jeśli chodzi o błonnik rozpuszczalny, to ulega on degradacji w jelicie grubym i przypomina swoją konsystencją żel lub galaretę. Wiąże on sporą ilość płynów, dzięki czemu pęcznieje, wypełniając żołądek. Błonnik nierozpuszczalny z kolei nie rozpuszcza się w wodzie, a jedynie ją wchłania. To sprawia, że przemierza on przewód pokarmowy w praktycznie niezmienionym stanie, wymiatając po drodze zalegające w nim resztki pokarmowe. Za błonnik rozpuszczalny uznaje się pektyny, beta-glukany, śluzy roślinne, skrobię oporną, fruktooligosacharydy oraz gumy roślinne, natomiast błonnik nierozpuszczalny obejmuje ligniny, celulozę oraz hemicelulozę.
Błonnik witalny
W świecie suplementów diety możemy znaleźć błonnik witalny, który uzyskuje się m.in. poprzez zmielenie babki płesznik i babki jajowatej. Cieszy się on dużą popularnością wśród konsumentów, ponieważ wykazuje bardzo wszechstronne działanie na nasze zdrowie. Jakie konkretnie?
Błonnik witalny – właściwości
Jakie są podstawowe funkcje błonnika witalnego? Jego główną rolą jest usprawnianie pracy przewodu pokarmowego – przechodząc przez nasze jelita, oczyszcza je, wymiatając zalegające w nich resztki pokarmowe. Jest on niezwykle pomocny przy różnego rodzaju dolegliwościach ze strony układu trawiennego, włączając w to wzdęcia, biegunki oraz nieprzyjemne uczucie pełności w żołądku. Ponadto wspomaga on detoksykację organizmu, a także pobudza produkcję śliny, która jest kluczowa dla prawidłowego przebiegu trawienia. Poruszając temat błonnika witalnego, warto również wspomnieć o jego zdolności obniżania poziomu glukozy i cholesterolu we krwi.
Błonnik na odchudzanie
Dieta bogata w błonnik witalny to idealna opcja dla osób pragnących zrzucić nadprogramowe kilogramy. Dlaczego? Ponieważ składnik ten przyspiesza trawienie, ułatwia oczyszczanie organizmu z toksyn i – co bardzo ważne – pęcznieje w żołądku, zapewniając w ten sposób długotrwałe uczucie sytości i niwelując chęć podjadania między posiłkami.
Błonnik na zaparcia
Jak wiadomo, obecność błonnika w diecie jest niezbędna do prawidłowej pracy jelit. Gdy zaczyna go brakować, pojawiają się uporczywe zaparcia. Aby się z nimi skutecznie uporać, powinieneś wprowadzić do swojego jadłospisu produkty bogate w błonnik i w razie potrzeby wspomóc się dodatkowo błonnikiem w tabletach, proszku lub innych formach.
Błonnik – przeciwwskazania
Kto powinien unikać błonnika (suplementu)? W czołówce listy przeciwwskazań do jego stosowania znajduje się uczulenie lub nadwrażliwość na jakiekolwiek obecne w nim składniki. Ostrożność przy jego spożywaniu powinny zachować także osoby borykające się z wrzodami żołądka i dwunastnicy oraz stanami zapalnymi układu pokarmowego. Ponadto nie jest on zalecany przy niedrożności jelit. Warto wziąć również pod uwagę fakt, że błonnik może spowolnić wchłanianie niektórych medykamentów, dlatego należy po niego sięgać co najmniej 1-2 godziny przed lub po zażyciu leku.
Błonnik witalny – skutki uboczne
W przypadku błonnika witalnego skutki uboczne są najczęściej następstwem jego przedawkowania. To właśnie dlatego dobrze jest wprowadzać go do diety stopniowo – w przeciwnym wypadku mogą pojawić się przykre objawy ze strony układu pokarmowego, w tym gazy, wzdęcia, biegunka oraz bóle brzucha.
Błonnik dla dzieci
Nie poleca się podawania preparatów z błonnikiem dzieciom poniżej 12. roku życia. Przed wdrożeniem ich do diety swego malucha, koniecznie zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.
Źródła błonnika w diecie
Co ma dużo błonnika? Największa ilość tego składnika kryje się w produktach pełnoziarnistych, pestkach, orzechach, roślinach strączkowych oraz niektórych warzywach i owocach. Przykładowe pokarmy obfitujące w błonnik to:
- razowe pieczywo,
- ryż brązowy,
- otręby pszenne,
- płatki owsiane,
- brokuły,
- suszone owoce,
- siemię lniane.
Błonnik nierozpuszczalny i błonnik rozpuszczalny – preparaty
Skoro już wiesz, jaka jest rola błonnika pokarmowego w naszym organizmie, czas pomyśleć o zakupie sprawdzonego produktu z jego zawartością. W MyBionic możesz zaopatrzyć się w różne rodzaje suplementów – do dyspozycji masz kapsułki, proszek oraz nasiona od najlepszych producentów na rynku. Poznaj zestawienie najciekawszych specyfików błonnikiem i wybierz ten, który najbardziej odpowiada twoim oczekiwaniom!
Błonnik w kapsułkach
Przykładowy preparat z błonnikiem w kapsułkach:
- Swanson Tri-Fiber Complex (100 kapsułek).
Błonnik w proszku
Przykładowe preparaty z błonnikiem w proszku:
- Aura Herbals Błonnik Jabłkowy (300 g),
- Aliness Błonnik Akacjowy (500 g),
- Aronpharma OxiPAC® Fiber Błonnik Akacjowy (200 g).
Błonnik – nasiona
Przykładowy preparat z błonnikiem w formie nasion:
- Intenson Błonnik Witalny mieszanka nasion (1 kg).
Bibliografia:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7589116/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK218764/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614039/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3257631/
https://vitapedia.pl/blonnik
Bibliografia +