Likopen

Likopen to związek chemiczny z grupy karotenoidów występujący w przyrodzie. Pełni on nie tylko rolę barwnika, ale również silnego przeciwutleniacza, który skutecznie rozprawia się z wolnymi rodnikami i chroni nasz organizm przed stresem oksydacyjnym. Co jeszcze ma nam do zaoferowania likopen? Gdzie najwięcej go znajdziemy i dlaczego warto go suplementować? Poznaj najważniejsze informacje na temat tej substancji oraz zestawienie najlepszych preparatów z jej zawartością. 

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 4 wyników

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlono 4 wyników

Ustaw kierunek malejący

Likopen – co to za substancja?

 

Likopen to substancja z grupy karotenoidów, czyli tej samej, do której należy luteina, zeaksantyna oraz beta-karoten. Naturalnie występuje on w owocach i warzywach, pełniąc w nich rolę barwnika – to właśnie dzięki niemu przybierają one czerwoną, żółtą lub pomarańczową barwę. Jest on także dodawany do niektórych produktów spożywczych, w tym sosów, przypraw, galaretek, dżemów, napojów, serów topionych oraz win owocowych, a na liście składników widnieje jako symbol E160d. Warto mieć świadomość, że ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie go wytworzyć, dlatego ważne jest, aby dostarczać go z zewnątrz, np. w postaci pokarmów lub suplementów diety. 

 

Likopen – występowanie

 

Likopen – gdzie występuje w największych ilościach? Można natknąć się na niego w większości owoców i warzyw o czerwono-pomarańczowej barwie, np. w pomidorach. Co ciekawe, znacznie więcej znajdziemy go w ich przetworzonej wersji niż surowej – wynika to z faktu, że obróbka termiczna zwiększa rozpuszczalność i wchłanialność likopenu. Aby zasilić organizm w tę substancję, dobrze jest regularnie sięgać po soki, przeciery oraz zupy z pomidorami w roli głównej. Sporą dawkę tego związku kryją w sobie także arbuzy, różowe grejpfruty, owoce dzikiej róży, morele, papryka oraz marchewka.

 

Likopen – właściwości przeciwnowotworowe 

 

Poruszając temat likopenu, należy wspomnieć przede wszystkim o jego potencjale przeciwnowotworowym. Likopen a prostata – jaka jest między nimi zależność? Otóż okazuje się, że mężczyźni stawiający na pokarmy bogate w ten antyoksydant, są o 12% mniej narażeni na raka prostaty. W jeszcze innej analizie można przeczytać, że ryzyko to zmniejsza się o 14%. Dodatkowo warto wziąć pod lupę likopen w pomidorach, który – jak pokazują obserwacje naukowców – obniża prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór prostaty o 19%. Oczywiście właściwości przeciwnowotworowe likopenu nie kończą się na tych wymienionych powyżej – w bazie badań naukowych można natknąć się na publikacje wskazujące na korelację pomiędzy spożywaniem źródeł tego związku a niższą zachorowalnością na raka trzustki i żołądka.

 

Likopen – zastosowanie w profilaktyce chorób układu krążenia

 

Dlaczego jeszcze powinieneś wdrożyć produkty bogate w likopen do diety lub suplementacji? Chociażby ze względu na ich korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Z doniesień naukowych możemy się dowiedzieć, że zmniejsza on częstotliwość występowania schorzeń układu krążenia, włączając w to chorobę wieńcową i udary mózgu. Co więcej, wykazuje on własności hipotensyjne, czyli regulujące ciśnienie tętnicze krwi, oraz redukuje poziom „złego” cholesterolu na rzecz tego „dobrego”. 

 

Likopen – działanie na skórę 

 

Źródła naukowe wskazują, że likopen to prawdziwy sprzymierzeniec naszej skóry, ponieważ chroni ją przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV. Ponadto – dzięki swoim cechom przeciwutleniającym – spowalnia on proces jej starzenia, a także pomaga utrzymać jej jędrność i elastyczność. 

 

Likopen – skutki uboczne

 

Likopen – nawet w wysokich dawkach – nie wywołuje poważnych skutków ubocznych. Co istotne, zyskał on status GRAS, czyli substancji powszechnie uznawanej za bezpieczną. Jednym z działań niepożądanych, którego można spodziewać się przy jego długotrwałym spożywaniu, może być pomarańczowe zabarwienie skóry. Jeśli planujesz zaopatrzyć się w kapsułki lub tabletki z likopenem, stosuj je według zaleceń podanych przez producenta w ulotce lub na opakowaniu wybranego specyfiku. 

 

Interakcje likopen – lek

 

Niektóre leki mogą osłabiać wchłanianie likopenu w naszym organizmie. Mowa m.in. o statynach, czyli środkach redukujących poziom cholesterolu, oraz probiotykach. Co więcej, jego biodostępność może zostać obniżona przez sterole roślinne oraz preparaty i pokarmy z błonnikiem. 

 

Likopen – gdzie kupić?

 

Gdzie najlepiej zaopatrzyć się w suplementy diety z likopenem? Apteka, sklep internetowy, a może drogeria? Aby mieć pewność, że masz przed sobą produkt wysokiej jakości, warto postawić na sprawdzone źródła. Wiedz, że w MyBionic znajdziesz opcje od najbardziej zaufanych producentów na rynku, wyprodukowane ze starannie wyselekcjonowanych składników, co stanowi gwarancję skuteczności i bezpieczeństwa. 

 

Sok z likopenem

 

Doskonałym uzupełnieniem codziennego jadłospisu będzie domowy sok z likopenem – np. taki na bazie pomidorów. Aby go wyczarować, musisz zaopatrzyć się we wspomniane warzywa oraz sól. Jedyne, co należy zrobić, to wrzucić do garnka umyte i pokrojone w kawałki pomidory, doprowadzić je do wrzenia, przetrzeć przez sitko, a następnie ponownie zagotować sam sok, doprawiając go przy tym solą. Dodaj do niego nieco tłuszczu, np. oliwy z oliwek, aby likopen lepiej się przyswajał. 

 

Likopen – preparaty

 

Przygotowywanie domowych soków to nie twoja bajka? Zatem postaw na specjalistyczne produkty z likopenem. Suplement diety w kapsułkach i tabletkach to tylko dwie z kilku opcji, jakie masz do dyspozycji. 

 

Likopen – tabletki

 

Przykładowe preparaty z likopenem w tabletkach: 

 

  • Aliness Witamin Komplex dla mężczyzn (120 tabletek), 
  • Aliness Witamin Komplex dla kobiet (120 tabletek). 

 

Likopen – suplement w kapsułkach

 

Przykładowe preparaty z likopenem w kapsułkach: 

 

  • Swanson Likopen (120 kapsułek), 
  • Puritan's Pride Likopen (100 kapsułek), 
  • Singularis Prostata Kompleks (60 kapsułek). 

 

Likopen w kroplach 

 

Przykładowy preparat z likopenem w kroplach: 

 

  • Aura Herbals Likodrop 10% (30 ml). 

 

Likopen – cena


Jaką kwotę należy przeznaczyć na dobrej jakości produkty z likopenem? Sklep MyBionic oferuje je już od 19,71 zł (likopen w kroplach Aura Herbals). Preferujesz kapsułki? Zatem możesz zaopatrzyć się w opcję od Puritan’s Pride, która zawiera aż 100 sztuk w jednym opakowaniu. Doskonałym wyborem będzie również propozycja od Swanson za 75,90 zł. Niezależnie od tego, na który specyfik się zdecydujesz, możesz liczyć na jego wysoką jakość i skuteczność.

Search engine powered by ElasticSuite