Kurkuma

Kurkuma to charakterystyczna złocista przyprawa, znana ze swoich licznych zastosowań – zarówno w kuchni, jak i w medycynie alternatywnej. Obecna w niej kurkumina i inne cenne związki sprawiają, że stanowi ona ważny element w profilaktyce rozmaitych schorzeń i wspomaga szereg procesów zachodzących w organizmie. Proszek, płyn, kapsułki, krople i tabletki z kurkumą – w jakich ilościach je przyjmować, żeby osiągnąć jak najlepsze efekty? Poznaj najważniejsze informacje na temat kurkumy – właściwości, dawkowania oraz preparatów z jej zawartością!

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlasz 1-24 z 54 produktów

Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Wyświetlasz 1-24 z 54 produktów

Strona
Ustaw kierunek malejący

Kurkuma – właściwości

 

Trudno jest znaleźć bardziej prozdrowotną przyprawę niż kurkuma. Właściwości lecznicze tego produktu to zasługa różnorodnych składników odżywczych, zwłaszcza kurkuminy – żółto-pomarańczowego barwnika, któremu przypisuje się silne własności przeciwutleniające. Niewątpliwym atutem powyższej przyprawy jest jej ogromna uniwersalność – można stosować ją nie tylko w kuchni, ale również w medycynie alternatywnej i w pielęgnacji. 

 

Dzięki obecności kurkuminy i innych cennych substancji spożywanie kurkumy usprawnia szereg procesów zachodzących w ludzkim ciele – wspomaga odchudzanie, niweluje stany zapalne, działa przeciwbólowo, a także obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi. Pamiętaj jednak, że przyswajalność kurkuminy jest bardzo niska – aby zwiększyć jej biodostępność, zaleca się łączyć ją z piperyną, tj. naturalnym związkiem organicznym występującym w pieprzu. 

 

Kurkuma – dawkowanie

 

Aby kurkuma pozytywnie wpływała na zdrowie i samopoczucie, należy ją odpowiednio dawkować. Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej trzymać się wytycznych producenta podanych w ulotce lub na opakowaniu konkretnego preparatu. W przypadku kurkumy Swanson, na przykład, optymalna dzienna porcja wynosi 2 kapsułki dziennie, natomiast kurkuma Aliness przynosi najkorzystniejsze efekty w ilości 1-2 kapsułek na dobę. Warto podkreślić, że według Wspólnego Komitetu Ekspertów FAO/WHO ds. Dodatków do Żywności (JEFCA) dzienne spożycie kurkumy nie powinno przekraczać 0,1-3,0 mg na kilogram masy ciała. 

 

Kurkuma – skutki uboczne 

 

Jeśli chodzi o kurkumę, działania niepożądane wynikające z jej stosowania są zwykle następstwem przedawkowania. Po zażyciu zbyt dużej ilości tego składnika mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym nudności, biegunka i ból brzucha. Niekiedy występuje także reakcja alergiczna, np. w postaci wysypki skórnej. 

 

Kurkuma – przeciwwskazania 

 

Głównym przeciwwskazaniem do przyjmowania kurkumy – proszku, tabletek, kapsułek czy innych suplementów diety – jest uczulenie lub nadwrażliwość na jedną bądź kilka zawartych w nich substancji. Dużą ostrożność przy jej spożywaniu powinny zachować osoby zmagające się z chorobami wątroby oraz niedrożnością dróg żółciowych. Ponadto nie należy łączyć jej z niektórymi farmaceutykami, zwłaszcza ze środkami przeciwzakrzepowymi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie suplementowania kurkumy warto skonsultować się ze specjalistą. 

 

Kurkuma w ciąży 

 

Nie zaleca się stosowania kurkumy w ciąży – w wielu źródłach można natknąć się na informację, że obecne w niej związki, w tym kurkumina, powodują skurcze macicy, co w konsekwencji może doprowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia.

 

Kurkuma dla dzieci 

 

Czy można podawać kurkumę dzieciom? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zanim wdrożysz ją do jadłospisu malucha, omów tę kwestię z lekarzem, aby wykluczył ewentualne przeciwwskazania. Warto podkreślić, że nie wszystkie preparaty z kurkumą – nawet te w postaci słodyczy, np. żelek – są odpowiednie dla kilkulatków. 

 

Kurkuma – preparaty 

 

Planujesz zaopatrzyć się w kapsułki, proszek, krople, shoty lub kurkumę w tabletkach? Efekty ich spożywania zadowolą cię tylko po zastosowaniu produktów wysokiej jakości. MyBionic posiada w swoim asortymencie zróżnicowane i starannie wyselekcjonowane suplementy z kurkumą, pochodzące od najbardziej doświadczonych i zaufanych producentów.

 

Kurkuma – kapsułki

 

Przykładowe preparaty z kurkumą w kapsułkach

 

 • Solgar Kurkumina (30 kapsułek), 
 • Swanson Kurkuma (100 kapsułek), 
 • Singularis Curcumin C3 Complex (70 kapsułek), 
 • Aliness Kurkumina + piperyna (60 kapsułek), 
 • Swanson Kurkuma + imbir (60 kapsułek), 
 • Swanson Kurkuma + czarny pieprz (60 kapsułek).

 

Kurkuma – tabletki 

 

Przykładowe preparaty z kurkumą w tabletkach

 

 • 6PAK Berberyna + kurkuma (90 tabletek), 
 • Essence Berberyna + kurkuma (90 tabletek).

 

Kurkuma do picia

 

Przykładowe preparaty z kurkumą w płynie (do picia): 

 

 • Vita BIO Shot owocowy jabłko-ananas z imbirem i kurkumą (60 ml), 
 • Zakwasownia Shot z pomarańczy z kurkumą i imbirem (500 ml), 
 • One More LUV BIO Shot imbirowy z kurkumą, miodem i pieprzem cayenne (12 × 50 ml), 
 • Rabenhorst BIO Shot pomarańcza, mango z kurkumą (60 ml). 

 

Kurkuma w proszku 

 

Przykładowe preparaty z kurkumą w proszku

 

 • ForMeds F-Curcumin (60 porcji), 
 • Intenson Odporność Superfoods Elixir z kurkumą (130 g).

 

Kurkuma w kroplach

 

Przykładowe preparaty z kurkumą w kroplach:

 

 • Noble Health Kurkuma i piperyna w kroplach (50 ml), 
 • Aura Herbals Kurkuma ekstrakt (30 ml). 

 

Kurkuma – żelki 

 

Przykładowy preparat z kurkumą w żelkach: 

 

 • Noble Health Kurkuma w żelkach (60 żelek). 

 

Kurkuma – cena

 

W MyBionic ceny dobrej jakości specyfików z kurkumą zaczynają się już od 6,90 zł (shot Vita BIO). Preparaty w kapsułkach, np. kurkumina Aliness, kurkumina Solgar i kurkuma Swanson, kosztują kolejno 59,90 zł, 155,90 zł i 17,90 zł. Preferujesz kurkumę w kroplach? Na naszej stronie znajdziesz produkty od Noble Herbs i Aura Herbals za 59,99 zł i 40,90 zł. Kurkuma w żelkach z kolei dostępna jest za 49,99 zł. 

 

Czy wiesz, że w naszym sklepie – poza suplementami z kategorii superfoods – możesz zaopatrzyć się w rozmaite zioła, probiotyki, oleje oraz witaminy i minerały? Podczas składania swojego zamówienia koniecznie zajrzyj do wszystkich zakładek, pamiętając o tej z promocjami – czekają tam na ciebie atrakcyjne rabaty, dzięki którym zaoszczędzisz na swoich zakupach! 

 

Bibliografia +
Search engine powered by ElasticSuite