Otyłość brzuszna – jakie ćwiczenia wykonywać? | MyBionic.pl

Otyłość sama w sobie jest przewlekłym stanem zapalnym, który charakteryzuje niepoprawnie prowadzony styl życia. Otyłość brzuszna to poważne zaburzenie metaboliczne, które prowadzi do pogorszenia komfortu życia i jest stanem zagrażającym zdrowiu w dłuższej perspektywie. Otyłość brzuszna, jak się jej pozbyć oraz jak walczyć z otyłością brzuszną? Powinno się podjąć jak najszybciej odpowiednie działania, aby zredukować stan otyłości brzusznej i poprawić stan zdrowia osoby otyłej. Jedną z najważniejszych zmian jest korekta prowadzonego stylu życia, na który składa się odpowiednia dieta oraz ćwiczenia. Jakie więc ćwiczenia wykonywać będąc otyłym?

 

Otyłość brzuszna u kobiet

 

Otyłością brzuszna u kobiet, to stan kumulacji tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Ten stan nazywany jest otyłością wisceralną. Oznacza to, że tłuszcz gromadzący się w okolicach brzucha otacza również inne ważne dla życia narządy, które mogą ulegać nadmiernemu obciążeniu w wyniku postępującej otyłości.

Pomimo tego, że w większości problem otyłości dotyczy mężczyzn, kobiety również mogą cierpieć na tę przypadłość. Najczęściej otyłość brzuszna a ciąża są bardzo mocno powiązane.  Często zmiany hormonalne postępujące z wiekiem mogą determinować powstawanie stanu zapalnego w postaci odkładającego się tłuszczu wisceralnego. Warto też zwrócić uwagę na to, że otyłość brzuszna po ciąży nie jest rzadkim zjawiskiem wśród kobiet.

W przypadku podejrzenia otyłości brzusznej należy dokonać niezbędnych pomiarów ciała. Charakterystycznym w tym przypadku jest pomiar WHR (Waist/Hip Ratio) odnoszący się do proporcji w obwodach talii do bioder. U kobiet wskaźnik ten powinien wynosić mniej niż 0.8. 

 

Otyłość brzuszna u mężczyzn

 

Problem nadwagi i otyłości dotyczy praktycznie całej globalnej populacji. Nie inaczej jest w przypadku mężczyzn, którzy ze względu na prowadzony styl życia często popadają w niepoprawne nawyki żywieniowe prowadzące do rozwoju otyłości brzusznej. Problem ten dotyczy częściej mężczyzn niż kobiet z uwagi na pewne wzorce zachowań żywieniowych, jakie odróżniają te 2 płcie. 

Otyłość brzuszna to poważny problem, prowadzący do wielu chorób – MyBionic.pl

 

W przypadku mężczyzn podobnie jak u kobiet, w celu potwierdzenia lub wykluczenia otyłości brzusznej stosuje się odpowiednie pomiary uwzględniające pomiary fałdu tłuszczowo-skórnego, wskaźniki BMI, pomiary bioimpedancji elektrycznej ciała, czy też WHR. W przypadku mężczyzn również silnie bierze się pod uwagę znaczenie wskaźnika WHR, który powinien wynosić nie więcej niż 1.0. W przypadku jego przekroczenia można mówić o podejrzeniu otyłości. Ćwiczenia przy otyłości brzusznej u mężczyzn powinny być ułożone odpowiedzialnie, by nie dopuścić do zniszczenia stawów.

Walka z otyłością brzuszną u mężczyzn do długotrwały proces. Na początek warto zadać pytanie, czy nawyki żywieniowe nie powodują otyłości brzusznej u mężczyzn. Jeżeli znajdziemy przyczynę, łatwiej będzie zwalczyć otyłość brzuszną.

 

Otyłość brzuszna u dzieci

 

Jak leczyć otyłość brzuszną u dzieci? Otyłość wisceralna może także występować u dzieci, niezależnie od wieku. Bardzo często relacje z rówieśnikami, problemy rodzinne lub niepoprawna edukacja w zakresie żywienia powodują, że dzieci nie mają świadomości złych wyborów żywieniowych, które mogą prowadzić do nadwagi, a potem do otyłości brzusznej. Otyłość  brzuszna u dzieci i jej przyczyny są ściśle związane ze środowiskiem i przyzwyczajeniami wyniesionymi z domu. Paradoksalnie nie jest to rzadkie zjawisko wśród dzieci i nastolatków. Zlikwidowanie otyłości brzusznej u dzieci często zależy od woli i pracy rodziców.

 

W przypadku zaistnienia podejrzenia otyłości brzusznej u dzieci należy udać się do lekarza, który dokona odpowiednich pomiarów, w tym pomiary fałdów skórno-tłuszczowych, BMI, WHR i inne niezbędne wskaźniki pomiarowe. Otyłość brzuszna u dzieci oraz ćwiczenia wymagają bardziej indywidualnego podejścia. 

Otyłość brzuszna u dzieci, często zależy od diety. Aby zmniejszyć otyłość brzuszną należy w pierwszej kolejności zadbać o ruch oraz odpowiednią dietę dziecka.

Otyłość brzuszna – ćwiczenia

 

Jak zrzucić otyłość brzuszną? Najlepiej poprzez ruch. Aktywność fizyczna i szeroko rozumiany ruch ciała to jedna z najskuteczniejszych metod wspomagających redukcję masy ciała i spalanie tkanki tłuszczowej. Otyłość brzuszna a bieganie. Czy można zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej samym joggingiem? Otóż tak, wszystko zależy od stopnia otyłości, bo to właśnie stopień otyłości brzusznej determinuje wybór ćwiczeń odchudzających. Oprócz aktywności fizycznej warto także zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę, jednakże to właśnie ćwiczenia są czynnikiem, który zwiększa ilość wydatkowanej energii, a przez to przyspieszają proces odchudzania i wspomnianego spalania tkanki tłuszczowej. Ponadto przyczyniają się do poprawy kondycji i wydolności organizmu, pozwalając tym samym na stałe progresowanie i wykonywanie coraz cięższych i bardziej skutecznych treningów.

 

Wdrożenie treningów oraz odpowiednia dieta wraz z suplementacją, pozwolą Ci skutecznie pozbyć się otyłości brzusznej – MyBionic.pl

Otyłość brzuszna a bieganie. Czy można zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej samym joggingiem? Otóż tak, wszystko zależy od stopnia otyłości, bo to właśnie stopień otyłości brzusznej determinuje wybór ćwiczeń odchudzających. Przed wprowadzeniem różnego rodzaju ćwiczeń trzeba najpierw określić, jakie ćwiczenia może dana osoba wykonywać. Przeważnie dobór takich ćwiczeń odbywa się przy udziale trenera personalnego, jednakże można na początku skupić się na podstawowych ćwiczeniach na otyłość brzuszną, które przygotują organizm na bardziej zaawansowane formy treningów. 

Otyłość brzuszna – jakie ćwiczenia?

Z uwagi na pogorszoną wydolność fizyczną osób z otyłością wisceralną, dobrymi rodzajami ćwiczeń na początek będą:

 

 • Szybsze spacery,
 • Nordic Walking,
 • Pływanie, 
 • Jazda na rowerze,
 • Joga (w przypadku kobiet),
 • Mobility/Stretching (na początku taka forma ćwiczeń rozciągających może być intensywna dla osoby otyłej).

 

Praktycznie cały powyższy zestaw ćwiczeń na otyłość, to ćwiczenia z własnym ciężarem ciała. Należy takie rodzaje aktywności praktykować jak najczęściej w przeciągu tygodnia, co przełoży się sprawne zyskanie odpowiedniej wydolności fizycznej.

 

Następnie można zacząć wprowadzać elementy treningu siłowego. Zarówno u kobiet, mężczyzn, jak i u dzieci. Najlepsze ćwiczenia na otyłość brzuszną i spalanie tkanki tłuszczowej to te, które angażują jak najwięcej części ciała. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się treningi typu FBW – Full Body Workout, które w trakcie jednej sesji treningowej akcentują zdecydowaną większość partii mięśniowych naszego organizmu.

 

 

Jakie ćwiczenia są najlepsze na otyłość brzuszną?

Wśród dobrych ćwiczeń na otyłość można wymienić następujące ćwiczenia (z podziałem na partie mięśniowe i użyciem maszyn lub tzw. wolnych ciężarów):

 • Nogi: Wykroki, zakroki, przysiady, ugięcia nóg, wyprosty kolan, przyciągania i odwiedzenia;
 • Plecy: Przyciągania sztangi/sztangielek, ściągania drążków/linek wyciągu;
 • Klatka i barki: Wyciskania sztangi/sztangielek, uchwytów wyciągu;
 • Ramiona: Wyprosty i ugięcia ramion z użyciem sztangi/sztangielek/wyciągów;
 • Brzuch: Zgięcia brzucha, deski, ćwiczenia typu carry.

 

Trening samego brzucha w większości przypadków nie ma sensu, ponieważ jest to mała partia mięśniowa, która nie generuje takich wydatków kalorycznych podczas trenowania, aby szybko i skutecznie zgubić zbędne kilogramy. Warto skupić się na treningu całego ciała z uwzględnieniem pracy mięśni brzucha. Te będą odgrywały kluczową rolę w stabilizacji ciała podczas praktycznie każdego ćwiczenia, co zaowocuje silnymi mięśniami brzucha i pozostałych partii mięśniowych. Te następne będą mogły zostać odkryte dzięki prowadzeniu odpowiedniej diety i nawadniania. Ćwiczenia na otyłość brzuszną u mężczyzn są bardzo podobne do ćwiczeń na otyłość brzuszną u kobiet. 

 

Elementem wspomagającym odchudzanie jest dedykowana suplementacja diety. Oferta sklepu MyBionic.pl proponuje „suplementy dla niej” i „suplementy dla niego”, które dedykowane są dla codziennego wsparcia żywienia i aktywności fizycznej z podziałem na płeć.

 

Otyłość brzuszna – przyczyny

 

Przyczyny otyłości mogą być rozległe i są one w większości uwarunkowane indywidualnymi stanami fizyczno-emocjonalnymi. Mogą również pochodzić one od problemów z gospodarką hormonalną. Główne przyczyny powstawania otyłości brzusznej to:

 

 • Kiepska jakość diety (produkty wysoko-przetworzone, produkty typu fast-food),
 • Brak odpowiedniej ilości ruchu i aktywności,
 • Nadmierne stosowanie używek,
 • Brak zadbania o profilaktykę zdrowotną w przypadku obecnych stanów zapalanych,
 • Czynniki społeczno-psychiczne,
 • Brak odpowiedniej ilości snu i regeneracji.

Do otyłości brzusznej przyczyniają się również problemy hormonalne. Należy zadbać o zdrowie tarczycy, jelit oraz o odpowiednia regenerację. 

 

Jak zwalczyć otyłość brzuszną?

 

Otyłość brzuszna jest stanem patologicznym dla naszego ciała, stąd też zlikwidowanie tego stanu jest jednym z najważniejszych elementów podstawowej profilaktyki zdrowotnej, o jaką należy jak najszybciej zadbać.

 Jak się pozbyć otyłości brzusznej i jak z nią walczyć? Istnieje wiele sposobów na otyłość brzuszną. Najpierw należy skupić na modyfikacji dietetycznej, polegającej na wyliczeniu swojej całkowitej przemiany materii – CPM. Najlepszym sposobem by schudnąć przy otyłości brzusznej to deficyt kaloryczny.  Aby tego dokonać można posłużyć się różnymi kalkulatorami dietetycznymi dostępnymi w Internecie. Potem należy odjąć od całkowitej puli wartość około 15-20 % CPM. Na tej bazie można rozpocząć etap odchudzania. Potem trzeba skupić się na podstawowej aktywności fizycznej, następnie ją rozszerzyć o ćwiczenia fizyczne na otyłość brzuszną. Na sam koniec należy uzbroić się w cierpliwość i regularnie podążać zasadami zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. 

 

Odpowiednia dieta, treningi i suplementacja to klucz do uzyskania wymarzonej sylwetki – MyBionic.pl

Bardzo korzystną dla zdrowia może okazać się odpowiednia suplementacja diety, która wspomoże wysiłki danej osoby w procesie odchudzania i zadba o zmniejszenie stanu zapalnego i aspekt profilaktyki zdrowotnej. 

 

Jak zgubić otyłość brzuszną?

 

Co stosować na otyłość brzuszną, oraz jak ją zwalczyć? W tym temacie serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu MyBionic.pl, gdzie znajduje się wiele suplementów diety wspierających odchudzanie i szeroko rozumiane zdrowie. Sugerujemy poruszać się po wskazanych poniżej kategoriach w postaci linków:

 

Tematem zdrowia i profilaktyki warto zainteresować się odpowiednio wcześniej, ponieważ skutki zdrowotne nieleczonej otyłości są brzemienne i mogą powodować wiele komplikacji zdrowotnych, prowadzących nawet do śmierci. Pamiętajmy, że najważniejsza w tym zakresie jest wspomniana profilaktyka i zdrowy styl życia, na który składa się zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna i odpowiednia suplementacja diety.