Metabolizm i jego przyspieszenie uzależnione jest od prowadzonego stylu życia – MyBionic.pl

Metabolizm to pojęcie głównie kojarzące się z regulacją masy ciała. Raczej to skojarzenie w pełni nie oddaje definicji i znaczenia metabolizmu. Okazuje się, że metabolizm ma bardzo szerokie znaczenie odnoszące się do całości funkcjonowania organizmu pod kątem biochemicznym. Nie zmienia to faktu, że metabolizm również odnosi się po części do regulacji masy ciała i homeostazy organizmu. W obecnych czasach duża ilość osób stara się znaleźć odpowiedź na pytanie “Jak przyspieszyć metabolizm?”. W końcu dzięki temu będą skutecznie chudnąć i cieszyć się wymarzoną sylwetką oraz poprawą zdrowia. W tym przypadku powinno chodzić bardziej o to, jak uregulować stan zdrowia organizmu, aby ten mógł pozwolić na skuteczne zrzucanie nadmiaru kilogramów. Jak więc przyspieszyć metabolizm i poprawić zdrowie?

 Jak przyspieszyć metabolizm?

 

Od wielu lat ludzie zadają sobie pytanie “Jak podkręcić metabolizm i co przyspiesza jego tempo?” Nie jest to łatwa odpowiedź, ponieważ dużo zależy od naszego stylu życia oraz tego jak funkcjonujemy na co dzień.

Metabolizm to pojęcie odnoszące się do ogółu przemian biochemicznych zachodzących w organizmie. Metabolizm uwzględnia również pojęcia takie jak anabolizm oraz katabolizm, czyli procesy, w których dochodzi kolejno do zwiększenia syntezy różnego rodzaju związków i struktur. Jest to oczywiście anabolizm. Istnieje także katabolizm, który określa procesy związane z degradacją poszczególnych struktur. Dominacja jednego z tych procesów kształtuje się w momencie prowadzonego przez nas stylu życia. Składają się na to odpowiednia dieta, regeneracja, sen, aktywność fizyczna, codzienne nawyki oraz niejednokrotnie odpowiednia suplementacja.

Przyspieszenie metabolizmu jest zależne od prowadzonej przez nas aktywności fizycznej. Nie bez powodu stanowi ona absolutną podstawę piramidy zdrowego żywienia. Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na zwiększenie tempa wydatków energetycznych w postaci kalorii, które spożywamy wraz z jedzeniem. Jeśli regularnie trenujemy i staramy się utrzymać organizm w dobrej kondycji, tempo przemian biochemicznych będzie następowało szybciej, co przełoży się na przyspieszenie metabolizmu i skuteczniejsze odchudzanie. Jeśli ktoś nie dysponuje odpowiednią ilością czasu na trening na siłowni, zawsze może prowadzić ćwiczenia w domu.

Kolejnym czynnikiem przyspieszającym metabolizm jest odpowiednia dieta z ujemnym bilansem kalorycznym. Jeśli chcemy poprawić zdrowie i sylwetkę, powinniśmy schudnąć, co automatycznie przełoży się na lepsze tempo metaboliczne.

Regeneracja i sen to kolejne czynniki przyspieszające metabolizm. Wpływają one na prawidłowe funkcjonowanie hormonów oraz enzymów, które przyczyniają się do skuteczniejszego prowadzenia reakcji biochemicznych w organizmie, a przypominamy, że reakcje biochemiczne to kluczowy składnik metabolizmu. 

Odpowiednia suplementacja również może wspomóc tempo metabolizmu. Okazuje się, że niektóre suplementy mogą pomagać spalać tkankę tłuszczową przy zachowaniu odpowiedniej diety z ujemnym bilansem kalorycznym. Ponadto suplementy diety mogą wpływać na zwiększenie koncentracji i motywacji do działania, co przekłada się na większe wydatkowanie energii, a co za tym idzie – aktywność fizyczną.

 

Dieta na przyspieszenie metabolizmu

 

Następnym czynnikiem przyspieszającym metabolizm jest odpowiednio prowadzona dieta. Chodzi głównie o dietę z ujemnym bilansem kalorycznym, która wymusza na organizmie użycie kwasów tłuszczowych zgromadzonych w tkance tłuszczowej na cele energetyczne. Dzięki temu, proces odchudzania ulega przyspieszeniu, a z prowadzoną równolegle aktywnością fizyczną można wyciągnąć ogrom korzyści szybko przekładających się na poprawę zdrowia i sylwetki. W diecie należy jednak zawrzeć różnorodnego rodzaju produkty przyspieszające metabolizm o niskim stopniu przetworzenia, aby móc zrealizować zapotrzebowanie organizmu na kluczowe składniki odżywcze. Oznacza to, że jeśli nie ma specjalnych zaleceń lekarsko-dietetycznych co do prowadzenia diety, gama produktów możliwych do użycia jest przeogromna. 

Dieta bardzo silnie wpływa na metabolizm – MyBionic.pl

Warto też mieć na uwadze role białka w kontekście przyspieszenia metabolizmu. Białko odpowiada za zwiększenie uczucia sytości oraz odbudowę tkanek w przypadku okresowego zmniejszenia dostarczanej żywności. Ponadto białko posiada największy procent termicznego efektu pożywienia. Oznacza to, że białko potrzebuje większej ilości energii z organizmu na zmetabolizowane siebie.

 

Czy istnieją tabletki przyspieszające metabolizm?

 

Niestety nauka nie dysponuje takim rozwiązaniem. Gdyby ono istniało, nie byłoby potrzeby prowadzenia aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia. Oznacza to, że należy skupić się na tym, czego potrzebuje nasz organizm, poprawić metabolizm, swoje nawyki żywieniowe, wprowadzić odpowiednią dla nas aktywność fizyczną oraz dedykowaną suplementację, która przy zachowaniu odpowiednich zasad żywienia może wspomóc efekty odchudzania. Istnieją takie preparaty, jednakże głównym czynnikiem, który trzeba koniecznie spełnić jest dieta z ujemnym bilansem kalorycznym.

Istnieją leki i suplementy, które pomogą przyspieszyć metabolizm, a raczej sprawiają one, że będziemy mieli więcej energii i siły do działania. Preparaty te najczęściej zawierają kofeinę lub guaranę, które działają pobudzająco, przez co jesteśmy bardziej skłonni do podejmowania aktywności. Jak przyspieszyć metabolizm, żeby skutecznie schudnąć?

 

Poprawa tempa metabolizmu zależy tylko i wyłącznie od prowadzonego przez nas stylu życia. Jeśli ten element zostanie odpowiednio zabezpieczony, nie ma obaw o skuteczne odchudzanie. Poznaj też najlepsze metody odchudzania dostępne pod tym linkiem. 

 

Jak pobudzić metabolizm? Aby skutecznie przyspieszyć ten proces, trzeba podjąć następujące działania:

 

 • wprowadzić aktywność fizyczną,
 • zadbać o jakość snu i regenerację po pracy,
 • wprowadzić większą ilość białka do diety,
 • praktykować dietę z ujemnym bilansem kalorycznym,
 • zadbać o kontrolę apetytu,
 • wprowadzić odpowiednią suplementację wspomagającą,
 • praktykować różne formy spontanicznej aktywności, która dodatkowo pochłania kalorie,
 • zredukować stany zapalne, które ograniczają tempo metabolizmu.

Można więc powiedzieć, że żeby przyspieszyć metabolizm i spalać tkankę tłuszczową kilka razy szybciej należy zadbać o swoje zdrowie, wprowadzić właściwe nawyki zdrowotne i suplementację, a także zadbać o resztę czynników składających się na szeroko rozumiany styl życia. 

 

Co spowalnia metabolizm?

 

W przypadku każdej osoby istnieją także czynniki, które mogą spowalniać metabolizm. Tak samo jak styl życia wspomaga metabolizm, również i styl życia może go spowalniać. Wszystko zależy od jego jakości i regularności w powtarzanych nawykach. Spowolnienie metabolizmu może wynikać z następujących czynników:

 

 • stosowanie nadmiernej ilości używek,
 • brak aktywności fizycznej i jakiegokolwiek ruchu,
 • brak odpowiedniej ilości snu,
 • niedostateczna ilość odpoczynku i dbania o regenerację układu nerwowego,
 • sprowokowanie zjawiska nadwagi i otyłości brzusznej (ważne przy przyspieszaniu metabolizmu jest leczenie otyłości),
 • obecność choroby lub innego zaburzenia metabolicznego,
 • przesiadywanie zbyt dużej ilości czasu w jednej pozycji,
 • problemy psychiczne,
 • niewłaściwa jakość diety,
 • niedobory składników odżywczych.

 

Jak widać zwolniony metabolizm może być powodowany przez wiele czynników, których należy się wystrzegać, jeśli zależy nam na skutecznym odchudzaniu.

Jak przyspieszyć metabolizm w nocy?

 

Ciekawym zagadnieniem jest przyspieszenie metabolizmu w nocy. Nie jest to łatwe do osiągnięcia, ponieważ ten proces nie wynika ze stosowania konkretnych rodzajów jedzenia, czy też suplementacji. W tym przypadku, aby skutecznie zwiększyć metabolizm nocą należy poprawić jakość snu, czyli spowodować, aby nasz organizm nie wybudzał się w nocy i spał około 7 h – 9 h na dobę. Dzięki temu ilość wydzielanych hormonów o działaniu regenerującym i przyspieszającym metabolizm będzie największa. Przełoży się to na lepsze samopoczucie, większy odsetek suchej masy mięśniowej i mniejszy udział tkanki tłuszczowej.

 

Aby poprawić jakość snu należy:

 

 • zjeść ostatni posiłek na 2-3 h przed snem,
 • spożyć posiłek węglowodanowo-białkowy,
 • wywietrzyć odpowiednio sypialnię i pościelić łóżko,
 • ograniczyć czynniki mogące powodować wybudzenie (światło, dźwięk, wibracje),
 • stosować zatyczki do uszu lub maskę na oczy,
 • wypić herbatę z melisą lub rumianek albo szałwię,
 • stosować suplementy poprawiające jakość snu (Melatonina, Ashwagandha i inne).

 

Dzięki tym działaniom mamy pewność, że poprawimy jakość snu, a co za tym idzie poprawimy metabolizm nocą.

 

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się ofertą suplementów diety na stronie sklepu MyBionic.pl, gdzie znajdują się preparaty dla kobiet i dla mężczyzn, które mogą wspomóc tempo metaboliczne. Należy jednak pamiętać, że taka sytuacja może mieć miejsce przy zadbaniu o inne element stylu życia, jak dieta i aktywność fizyczna. Pamiętajmy również o prawidłowym nawadnianiu organizmu, co także przyczynia się do czasowego podkręcenia tempa metabolicznego.

Bibliografia +