Kolagen to podstawowy budulec włosów, skóry i paznokci – MyBionic.pl

W obecnych czasach wiele osób zaczyna dbać o swoje ciało nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz, a moda na diety bogato odżywcze kwitnie w pełni. Wiele diet jest specjalnie układanych, by bezpośrednio dostarczać wszystkie niezbędne składniki dla włosów, skóry, stawów i paznokci. Największą rolę w dbaniu o właśnie te aspekty odgrywa kolagen. Stosowanie suplementów z kolagenem stale rośnie, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, co to jest kolagen oraz jakie są jego właściwości. Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule, a ponadto dowiesz się:

 

 

Kolagen – co to jest i jak działa?

Kolagen to nic innego jak rodzaj białka strukturalnego, które odpowiada za tworzenie szkieletu każdej tkanki i komórek występujących w organizmie.  Obecnie istnieje 28 różnych rodzajów kolagenu, jednakże to kolagen typu I stanowi 90% tego białka występującego w ludzkim ciele.

Co zawiera kolagen i gdzie się znajduje? Jego skład to głównie aminokwasy glicyna, prolina i hydroksyprolina. Składniki te tworzą trzy nici, które są typową dla kolagenu strukturą - potrójną helisą. Kolagen w ludzkim ciele znajduje się w:

 • tkance łącznej, 
 • skórze, 
 • ścięgnach, 
 • kościach, 
 • chrząstkach. 

Kolagen zapewnia wsparcie i siłę strukturalną wszystkim tkankom i odgrywa ważną rolę w procesach komórkowych. Tkanki łączne, czyli fibroblasty, które wytwarzają kolagen, są bardzo ważne w prawidłowym utrzymaniu jego stężenia w organizmie. Gdy postępuje proces starzenia się, kolagen w ciele ulega fragmentacji, funkcja fibroblastów zostaje osłabiona, a jego produkcja ulega drastycznemu obniżeniu. Działanie kolagenu jest bardzo ważne na każdym etapie rozwoju, a wspomóc jego produkcję może odpowiedni rodzaj aktywności fizycznej, np. trening siłowy.

Zmiany zachodzące w procesie starzenia, wraz z utratą kluczowego białka strukturalnego, czyli elastyny, prowadzą do ujawniania się oznak starzenia, takich jak zwiotczenie skóry i zmarszczki. Właściwości kolagenu pozwalają zachować nie tylko dobrą formę stawów, ale i odpowiednią jędrność i napięcie skóry.  

 

Kolagen i jego właściwości zdrowotne 

Kolagen jest nieoceniony pod względem funkcjonalnym dla całego ciała. Twój organizm naturalnie produkuje kolagen, ale w ograniczonej ilości. Warto dodać, że możesz go również spożywać dzięki określonym produktom spożywczym. 

Istnieją dwie formy dostarczania kolagenu. Produkty zewnętrzne z kolagenem, takie jak kremy łagodzące oznaki starzenia się oraz ujędrniające skórę, czy doustne preparaty, takie jak suplementy. Obecnie kolagen można stosować w postaci płynu, proszku oraz kapsułek. 

 

Kolagen często wykorzystywany jest w kosmetyce jako składnik zapobiegający starzeniu się skóry – MyBionic.pl

 

Jaki kolagen wybrać?

Kolagen występujący w suplementach diety może pochodzić z jednego z czterech bezpiecznych źródeł: 

 • Ryb, 
 • Tkanki z mięsa wieprzowego, 
 • Tkanki z bydląt, 
 • Drobiu. 

Najlepszym wyborem dla większości osób jest kolagen zwierzęcy, a to dlatego, że swoim składem i strukturą najbardziej przypomina kolagen ludzki. 

Najpopularniejsze rodzaje kolagenu:

 

 • hydrolizowany kolagen (hydrolizat kolagenu) - pochodzi z bydła, owoców morza, drobiu, świń i innych źródeł zwierzęcych, jest podzielony na mniejsze i łatwiejsze do przyswojenia cząsteczki peptydowe.
 • kolagen niedenaturowany - jest to surowy kolagen pochodzący z chrząstki kurczaka.
 • żelatyna - to zhydrolizowany kolagen, zwykle pozyskiwany ze źródeł zwierzęcych.

Warto pamiętać, że przed podjęciem długoterminowej suplementacji kolagenem, warto zapoznać się z instrukcją jego dawkowania. Z uwagi na formę proszku lub kapsułek, dzienna dawka kolagenu może się różnić.

Białko to świetnie sprawdza się także przy leczeniu ran, owrzodzeń cukrzycowych i oparzeń, co często jest wykorzystywane w służbie zdrowia. Kolagen dodawany jest niemalże do każdego kremu nawilżającego ze względu zdolność do utrzymania prawidłowego poziomu wilgoci na tkance skórnej. 

 

Kolagen - na co pomaga?

Kolagen ma duże znaczenie dla naszego ciała, dlatego też powinien być stale uzupełniany. Wiele osób zadaje sobie pytanie „Czy warto stosować kolagen?” Zdecydowanie tak. Ma on bardzo wiele zastosowań. 

Kolagen to idealnie rozwiązanie na:

 • problemy ze skórą - jedne z najpopularniejszych preparatów to te wspomagające zdrowie skóry. Liczne badania pokazują, że przyjmowanie suplementów kolagenowych może poprawić niektóre aspekty zdrowia i wyglądu skóry,
 • kości i stawy – badania pokazują, że regularne przyjmowanie kolagenu poprawia kondycję kości i stawów, sprzyja zwiększeniu gęstości mineralnej kości u kobiet po menopauzie, 
 • lepsze wyniki u sportowców – przyjmowanie kolagenu jest również ważne u sportowców, którzy podczas treningów doprowadzają swoje ciało do niemalże ekstremalnych obciążeń, 
 • łagodzenie objawów bólowych reumatoidalnego zapalenia stawów. 

Kolagen, a wpływ na organizm

Kolagen to korzystny składnik zdrowotny dla naszego ciała, a jego niedobór może prowadzić do wielu schorzeń oraz problemów zdrowotnych. 

Czynniki, takie jak:

 • zła dieta, 
 • regularne palenie, 
 • spożywanie alkoholu, 
 • duża ekspozycja na słońce,

wpływają na utratę kolagenu, przez co skóra traci jędrną strukturę, zaczyna się marszczyć i tracić nawilżenie. Utrata kolagenu również może wpływać na siłę Twoich kości i stawów, dlatego też należy szczególnie dbać o poziom tego białka w swoim organizmie. Kolagen ma ogromne znaczenie w kontekście:

 • utrzymania odpowiedniej struktury skóry,
 • szybszego gojenie się ran,
 • profilaktyki chorób zwyrodnieniowych,
 • redukcji ryzyka osteoporozy,
 • poprawy jakości masy mięśniowej,
 • zdrowia włosów i paznokci.

Odpowiednia podaż kolagenu to klucz do zachowania sprawności i jędrności ciała na długie lata. To, jak działa kolagen oraz jakie ma on właściwości zdrowotne zostało udowodnione w wielu badaniach i wykazano, że jest on bezpieczny w stosowaniu. 

Suplementacja tym składnikiem jest bardzo ważna, ponieważ z wiekiem możliwości do produkcji kolagenu maleją. Warto więc zapoznać się z ofertą sklepu MyBionic.pl, gdzie znajdują się odpowiednie suplementy dla niej oraz suplementy dla niego, bogate w kolagen i inne składniki mineralne. 

 

Podsumowanie

Kolagen to jedno z najważniejszych białek naturalnie występujących w tkance łącznej, skórze, ścięgnach, kościach i chrząstkach. Bierze udział w najważniejszych procesach organizmu takich jak naprawa tkanek i ich ochrona. 

Kolagen jest naturalnie produkowany przez Twój organizm, jednakże warto pamiętać, że nasze ciało traci tą zdolność wraz z wiekiem. Warto pamiętać o wspomagającej roli suplementacji i diecie, które mogą korzystnie wpływać na zdrowie Twojej skóry, kości i nie tylko. 

 

Bibliografia +