silny, wysportowany kulturysta pompujący mięśnie hantlami

Arginina, znana również jako l-arginina, jest aminokwasem egzogennym. W praktyce oznacza to, że organizm nie jest w stanie jej samodzielnie wytwarzać, więc musi otrzymywać ją wraz z pożywieniem. Bierze ona udział w całym wachlarzu procesów metabolicznych, poprawia mikroflorę jelitową, wspiera płodność i oczyszcza organizm z toksyn. Jednak to nie wszystkie jej zalety. Dlaczego jeszcze warto stosować argininę w tabletkach, kapsułkach czy proszku? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz poniżej!

 

 

Arginina – co to jest?

 

Co to jest arginina i dlaczego warto rozważyć jej suplementację? Jest to aminokwas naturalnie występujący w przyrodzie, którego ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć sobie sam. To właśnie dlatego należy dostarczać go wraz ze zbilansowaną dietą. Występuje on m.in. w mięsie, nasionach dyni i słonecznika, owocach morza, produktach pełnoziarnistych, orzechach, soczewicy i szpinaku.

 

Arginina – właściwości

 

Najważniejszą własnością argininy jest zwiększanie syntezy tlenku azotu w organizmie. Dzięki jego obecności naczynia krwionośne rozszerzają się i ułatwiają przepływ krwi. To właśnie dlatego jest ona tak chętnie włączana do kuracji przez osoby aktywnie fizycznie. Jednak to nie jedyna jej zaleta. 

 

Ze względu na powyższe działanie arginina ułatwia codzienne funkcjonowanie osobom z chorobami sercowo-naczyniowymi, w tym nadciśnieniem tętniczym i schorzeniami serca. Co więcej, zwiększa ona syntezę białek, co poprawia regenerację tkanek i przyspiesza proces budowy masy mięśniowej. 

 

Innym atutem argininy jest jej oddziaływanie na układ odpornościowy, który bezpośrednio przekłada się na mniejszą podatność na infekcje o różnym podłożu. Ponadto bierze ona udział w produkcji hormonów, w tym insulinopodobnego czynnika wzrostu i hormonu wzrostu. Arginina wspiera także układ trawienny, zmniejszając stany zapalne w jego obrębie i poprawiając ogólną perystaltykę jelit.

 

Danie z misą Buddy z warzywami i roślinami strączkowymi. widok z góry.

 

Arginina – na co pomaga?

 

Arginina – na co pomaga ten aminokwas? W pierwszej kolejności przyjdzie ona z pomocą osobom doświadczającym spadku formy. Świetnie sprawdzi się ona także w celu wsparcia organizmu w detoksykacji, przyspieszenia gojenia się ran, otarć i oparzeń oraz w szeregu chorób sercowo-naczyniowych. 

 

Arginina – dawkowanie

 

Dawkowanie argininy zależne jest od konkretnego suplementu. Najlepszym rozwiązaniem jest kierowanie się informacjami podanymi przez producenta na ulotce lub w opakowaniu. Przy dawce o objętości 500 mg będzie to zwykle 1-3 kapsułki na dobę. Nie zaleca się przekraczania dziennej dawki. Ile argininy dziennie przyjmować? Jej zalecana dobowa ilość mieści się w przedziale 3-8 g.

 

Arginina – kiedy brać?

 

Jeśli oddajesz się regularnej aktywności fizycznej, najlepiej przyjmować argininę przed lub po treningu. Pozwoli to na zwiększenie dopływu krwi do mięśni, a co za tym idzie da lepsze rezultaty treningowe. Inną opcją jest branie jej tuż przed snem. W ten sposób poprawi ona regenerację organizmu podczas nocnego odpoczynku.

 

Arginina – jak długo stosować?

 

Dane naukowe pokazują, że w celu poprawy wydolności układu sercowo-naczyniowego warto suplementować argininę przez co najmniej 24 tygodnie. Jeśli natomiast chodzi o wydolność sportową, pierwsze efekty powinny pojawić się już po 8 tygodniach stosowania.

 

Arginina – gdzie występuje?

 

Arginina jest elementem każdej dobrze zbilansowanej diety. Jej najcenniejszym źródłem są pokarmy odzwierzęce, w szczególności mięso i owoce morza. Do swojego jadłospisu włącz także pestki dyni, orzechy, nasiona słonecznika, produkty pełnoziarniste oraz strączki.

 

Naturalne suplementy, witaminy lub leki organiczne, kapsułki, tabletki ziołowe z ziół

 

Arginina – skutki uboczne

 

Jakie skutki uboczne mogą pojawić się podczas zażywania l-argininy? Jest to przede wszystkim ból głowy oraz dolegliwości ze strony układu trawiennego, w tym nudności, biegunka, wzdęcia oraz nadmierne gazy. Warto także mieć na uwadze, że podczas jej przyjmowania należy zwiększyć podaż płynów, ponieważ może dojść do odwodnienia organizmu. Jeśli jesteś uczulony na jeden bądź kilka składników danego medykamentu, spodziewaj się wystąpienia wysypki lub świądu skóry. W takim wypadku nie zwlekaj i przerwij kurację.

 

Arginina – przeciwwskazania

 

Głównym przeciwwskazaniem do suplementowania argininy jest alergia lub nadwrażliwość na jeden z komponentów specyfiku. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, u których stwierdzono niedrożność dróg żółciowych, zaburzenia elektrolitowe i niewydolność nerek. Warto także pamiętać, że arginina wchodzi w interakcję z niektórymi lekami, w szczególności tymi przeciwcukrzycowymi, przeciwzakrzepowymi oraz przeciwnadciśnieniowymi.

 

Arginina w ciąży

 

Dane naukowe dostarczają cennych informacji, że arginina wspomaga leczenie nadciśnienia i białkomoczu u ciężarnych. Co ciekawe, specjaliści polecają również jej spożywanie w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Nie zaleca się jednak eksperymentować na własną rękę, dlatego skonsultuj się z lekarzem prowadzącym przed wprowadzeniem jakiegokolwiek produktu do swojej kuracji. 

 

Widok z góry kobieta zażywająca leki

 

Arginina dla dzieci

 

Arginina to aminokwas egzogenny, co oznacza, że powinien być on dostarczony wraz ze zbilansowaną i zdrową dietą. Jeśli pediatra wyraźnie nie zalecił przyjmowania preparatów z jej zawartością, nie ma potrzeby podawania ich maluchowi.

 

Arginina dla mężczyzn

 

Panowie chętnie sięgają po argininę – kapsułki, tabletki czy proszek – i nic w tym dziwnego. Nie tylko pomaga ona w budowie cennej masy mięśniowej, ale również poprawia ich zdolności wysiłkowe. Warto także zwrócić uwagę, że może być ona stosowana do niwelowania problemów z erekcją. 

Bibliografia +