Cytrulina – jakie ma właściwości, do czego służy i czy naprawdę pomaga?

Suplementy poprawiające wydolność fizyczną i oddziałujące korzystnie na organizm to istna gratka dla fanów siłowni i nie tylko. Stosowanie preparatów pobudzających staje się coraz częstszą praktyką przed sesjami treningowymi, aby wspomóc element skupienia się i wyciągnąć jak najwięcej korzyści dla siebie w trakcie treningu i po jego zakończeniu. Świetnym wsparciem w tym temacie okazuje się cytrulina, która określana mianem booster’a tlenku azotu idealnie wpisuje się w tematykę środków poprawiających jakość treningu. Jak działa cytrulina oraz czym ona się dokładnie charakteryzuje, odpowiedź w poniższym artykule.

 

Cytrulina - jak działa?

 

Co to jest cytrulina? Substancja ta jest aminokwasem, który po raz pierwszy został odkryty w tkance arbuza, skąd później nastąpiło prężne zainteresowanie tą substancją w kontekście aktywności fizycznej. Rola aminokwasów w kształtowaniu zdrowia i sylwetki jest niezwykle istotna, jednakże cytrulina jest aminokwasem biorącym czynny udział w cyklu mocznikowym, w wyniku którego następuje przekształcenie mocznika w amoniak. Ponadto cytrulina to substancja zwiększająca stężenie tlenku azotu (NO) w naczyniach krwionośnych, co daje wiele korzystnych efektów w organizmie osoby ćwiczącej. 

 

Cytrulina – gdzie występuje?

 

Cytrulinę można znaleźć w niektórych produktach spożywczych, jednakże jej koncentracja jest tam dosyć niska, stąd też poleca się suplementację cytrulinę, aby wspomóc swoje działania treningowe i prozdrowotne. Wśród produktów zawierających cytrulinę wymienia się arbuza, dynię, ogórki, gorzkiego melona oraz tykwę.

Codzienne spożywanie owoców bogatych w cytrulinę wraz z suplementacją pozwoli Ci uzyskać jeszcze lepsze efekty treningowe – MyBionic.pl

 

Cytrulina – Co daje?

 

Cytrulina, na co i kiedy ją stosować? Cytrulina działa jak dodatkowy booster przed treningiem. Działanie cytruliny polega na redukcji kumulacji metabolitów wydzielających się podczas treningu, przez co mięśnie są w stanie trenować dłużej bez uczucia zmęczenia. Cytrulina działa jako bufor mięśniowy, obniżając uczucie zmęczenia mięśni. Związek ten wpływa tym samym na zwiększenie wydolności fizycznej, która w wielu przypadkach odgrywa kluczową rolę w odnoszeniu coraz bardziej satysfakcjonujących wyników sportowych.

 

Cytrulina – efekty

 

Suplementacja cytruliną przyczynia się do rozszerzania naczyń krwionośnych osoby ćwiczącej i zwiększenia przepływu krwi przez nie. Dzięki temu następuje sprawniejsze dostarczenie niezbędnych składników odżywczych do tkanki mięśniowej, przez ta jest w stanie podołać czynnikom stresotwórczym, w tym przypadku obciążeniu treningowemu. Przez naczynia krwionośne transportowany jest tlen oraz pozostałe kluczowe dla pracy mięśni składniki. Dzięki suplementacji cytruliną, efekt ten jest bardziej zauważalny, a to korzystnie wpływa na wydolność fizyczną, zmniejszenie uczucia zmęczenia mięśni, poprawę kondycji i lepszą motywację.

Właściwości cytruliny sprawiają, że jest ona składnikiem poprawiającym nie tylko jakość samego treningu, ale też regenerację po odbytej sesji treningowej. Dzięki poprawie przepływu substancji odżywczych przez kapilary organizm jest w stanie szybciej się regenerować przed następnymi treningami, a sama cytrulina potrafi zwiększyć aktywność procesów anabolicznych, które odgrywają ważną rolę w rozbudowie masy mięśniowej oraz w regeneracji uszkodzonych struktur mięśniowych po odbytych ćwiczeniach. 

Ponadto cytrulina wpływa też na regulację ciśnienia tętniczego krwi, co może okazać się przydatną właściwością wśród osób z lekkim nadciśnieniem tętniczym.

Z uwagi na efekt lepszego dokrwienia uważa się, że suplementacja cytrulina wpływa także na libido. Może ona zwiększać przepływ krwi do prącia oraz narządów płciowych kobiet, co może wpłynąć na większą chęć do współżycia i zdrowie seksualne.

 

Jeśli chcesz doświadczyć efektów działania cytruliny, zapraszamy do zapoznania się z ofertą dostępną na sklepie MyBionic pod poniższymi kategoriami:

 

Cytrulina – skutki uboczne

 

Cytrulina jest określona jako substancja bezpieczna w użytkowaniu. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach cytrulina może być przeciwwskazanie. Z uwagi na swój potencjał hipotensyjny, cytrulina nie powinna być stosowana u osób z niedociśnieniem, lub innymi problemami metabolicznymi z uwagi na możliwość interakcji z różnymi lekami. 

 

Czasem cytrulina może spowodować rozstrój żołądka i jelit, jednakże jest to kwestia indywidualna spożytego uprzednio posiłku. 

 

Cytrulina – kiedy brać i jak stosować?

 

Ważnym elementem suplementacji cytruliny jest jej odpowiednie dawkowanie. Rekomendowana dawka dzienna cytruliny znajduje się granicach 2-6 g. Dawka taka powinna być podzielona na 2 równe porcje stosowane przed i po treningu. W przypadku dni nie treningowych, dawkę dzienną można podzielić na 2, suplementowane po kolejnych posiłkach w trakcie dnia, np. po śniadaniu i po obiedzie.

 

Pomimo tego, że cytrulina jest środkiem bezpiecznym w codziennej suplementacji, warto w przypadku niepewności skonsultować się z lekarzem oraz dietetykiem, lub trenerem personalnym.

 

Cytrulina – czy warto ją suplementować?

 

Cytrulina jako składnik biorący udział w przemianach mocznika oraz w powstawaniu argininy stanowi świetne wsparcie suplementacyjne dla osób trenujących siłowo i podejmujących regularną aktywność fizyczną. Niewątpliwie suplementy cytruliny to dobre wsparcie dla codziennej praktyki treningowej, a co ważne, mogą one sprawdzić się także jako wsparcie profilaktyki zdrowotnej.

 

Ważnym czynnikiem determinującym działanie cytruliny jest jej odpowiednie dawkowanie. Podobnie jak w przypadku innych preparatów, producenci suplementów umieszczają na nich szczegółowo opisane etykiety z instrukcją odnośnie dawkowania i stosowania. Często okazuje się, że cytrulina jest składnikiem obecnym w preparatach przedtreningowych lub dostępnych osobno w postaci proszku, lub kapsułek. Wybór preparatu zależy od indywidualnych preferencji danej osoby.

 

Jeśli chcesz doświadczyć korzystnych efektów treningowych i poczuć się silniejszym z tygodnia na tydzień, skorzystaj z oferty suplementacyjnej sklepu MyBionic, gdzie oferowane są specjalistyczne suplementy dla kobiet oraz dedykowane preparaty dla mężczyzn.