Koniczyna czerwona ma wiele zastosowań prozdrowotnych, zwłaszcza dla kobiet w okresie menopauzy – MyBionic.pl

Koniczyna czerwona, inaczej nazywana dziką koniczyną to popularna roślina rosnąca na terenach Europy i nie tylko. Przeważnie jest ona określana mianem chwastu, ponieważ nie potrzebuje wyjątkowych warunków środowiskowych do rozwoju. Mimo to, właściwości lecznicze czerwonej koniczyny zyskały sławę wśród kobiet, dzięki swoim zastosowaniom w balansie hormonalnym. Często koniczyna czerwona wykorzystywana jest jako zioło wspierające terapie hormonalne i regulujące wiele objawów typowo kobiecych. Jakie właściwości posiada oraz jak ją dawkować, aby działała? Odpowiedź w tym artykule.

 

 

Właściwości koniczyny czerwonej

 

Koniczyna czerwona posiada wiele właściwości zdrowotnych. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że jest to typ zioła, z którego więcej korzyści wyciągną kobiety. Dzieje się tak ze względu na obecność fitozwiązków zawartych w tej roślinie.

 

Czerwona koniczyna wspiera profilaktykę wobec ryzyka osteoporozy u kobiet w okresie menopauzy. Podczas tego procesu następuje praktycznie całkowity spadek hormonów kobiecych, czyli estrogenów. Posiadają one jedną z najważniejszych funkcji w organizmie – odpowiadają za kształtowanie gęstości mineralnej kości i prawidłowe działanie gospodarki wapniowo-fosforanowej w obrębie tkanki kostnej. Brak tych hormonów sprzyja powstawaniu osteoporozy i zwiększaniu ryzyka złamań i innych powikłań. Suplementacja koniczyną czerwoną przyczynia się do dostarczenia dla organizmu odpowiedniej ilości fitohormonów, podobnych strukturalnie do estrogenów, co korzystnie przekłada się na odzyskanie gęstości mineralnej kości i redukcję ryzyka i rozwoju osteoporozy. Kości stają się twarde i odporne na działanie czynników fizycznych, a gospodarka hormonalna staje się bardziej uregulowana przekładając się na lepsze samopoczucie.

 

Działanie koniczyny czerwonej polega także na regulacji stanu gospodarki hormonalnej kobiet. Podczas okresu menopauzy pojawiają się uderzenia gorąca oraz potliwość pojawiająca się w nocy. Aby temu zapobiec, zredukować natężenie i ilość takich objawów, można śmiało sięgnąć po suplementację koniczyną czerwoną. Jej działanie może także mieć wpływ na redukcję innych objawów ze strony menopauzy, jak zmienność nastrojów i problemy żołądkowo-jelitowe.

 

Koniczyna czerwona reguluje poziom cholesterolu, a konkretniej jego frakcji LDL oraz HDL. Roślina ta wpływa na podwyższenie poziomu cholesterolu HDL i obniżenie frakcji LDL. Może to mieć praktyczne zastosowanie w przypadku kobiet w okresie menopauzy oraz tych obarczonych większym ryzykiem sercowo-naczyniowym. 

Wśród innych substancji promujących zdrowie i profilaktykę można wymienić tran, który zawiera witaminę D oraz kwasy tłuszczowe z grupy Omega-3.

 

Lecznicze właściwości koniczyny czerwonej wpływają również na zdrowie włosów, skóry i paznokci. Jej ekstrakty wykazują działanie antyzapalne oraz odżywcze wobec tych tkanek. Jak widać oprócz korzyści zdrowotnych w przypadku kobiet, można także oczekiwać benefitów w postaci atrakcyjnego wyglądu. Co ciekawe, efekt ten dotyczy zastosowanych ekstraktów z koniczyny czerwonej zarówno wśród Pań, jak i Panów.

 

Koniczyna czerwona ma wiele zastosowań prozdrowotnych, zwłaszcza dla kobiet w okresie menopauzy – MyBionic.pl 

 

Warto dodać, że koniczyna czerwona posiada także inne obszary działań. Wśród nich warto wymienić następujące korzyści zdrowotne:

 

  • działanie moczopędne,
  • działanie wykrztuśne,
  • właściwości antyzapalne wobec dny moczanowej,
  • ochrona przed obciążeniem wątroby,
  • właściwości rozkurczowe (szczególnie przy boleściach kobiecych w obrębie brzucha),
  • łagodzenie zaparć.Czerwona koniczyna – jakie ma przeciwwskazania?

 

Koniczyna czerwona posiada szereg właściwości leczniczych. Warto też pamiętać o tym, że jej stosowanie może podlegać pewnym przeciwwskazaniom.

 

Z uwagi na działanie hormonalne koniczyny czerwonej zabrania się jej suplementację w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Przeciwwskazania dla koniczyny czerwonej obejmują także osoby chore na poszczególne rodzaje nowotworów, najczęściej te charakteryzujące się dużą wrażliwością hormonalną, np. rak piersi, rak jajnika itp. Wpływ koniczyny czerwonej na gospodarkę hormonalną może oddziaływać także na ewentualne zachowania komórek nowotworowych. Ewentualną suplementację tej rośliny powinno się konsultować tylko i wyłącznie z lekarzem onkologiem i endokrynologiem. 

 

Zastosowania koniczyny czerwonej

 

Skład odżywczy koniczyny czerwonej jest bogaty w witaminy z grupy B i liczne mikroelementy oraz fitozwiązki. Sprawia to, że jest to roślina o wielu zastosowaniach. Niewątpliwie z uwagi na duży udział izoflawonów, fenolokwasów, witamin i minerałów, koniczyna czerwona jest rośliną, która wspiera samopoczucie i zdrowie kobiet w okresie menopauzy. 

 

Ponadto posiada ona właściwości poprawiające kondycję włosów, skóry i paznokci, co oznacza, że może ona być wykorzystana w kosmetyce jako związek o działaniu anti-aging i poprawiającym kondycję powyższych tkanek. Wśród związków poprawiających dodatkowo stan skóry, włosów oraz paznokci wymienia się także aminokwasy i kwas alfa-liponowy.

 

Koniczyna czerwona może także działać wykrztuśnie, rozkurczowo oraz pomagać usuwać nadmiar wody z organizmu, który często jest wynikiem dysbalansu w gospodarce hormonalnej.

 

 

Czerwona koniczyna – czy posiada skutki uboczne

 

Działanie uboczne koniczyny czerwonej może się różnić w zależności od osoby. Dzieje się tak ze względu na wpływ tej rośliny na układ hormonalny. Każda osoba charakteryzuje się innym progiem wrażliwości. W trakcie stosowania koniczyny czerwonej mogą wystąpić następujące skutki uboczne:

 

  • bóle głowy,
  • objawy gastryczne,
  • zaburzenia w działaniu cyklu miesiączkowego.

 

Są to, co prawda rzadkie objawy, jednakże warto o nich pamiętać. Czerwona koniczyna nie posiada wielu skutków ubocznych i jest określana przez agencję FDA mianem substancji bezpiecznej. Mimo to jej wdrożenie do regularnej suplementacji/spożycia należy uprzednio skonsultować z lekarzem lub innym specjalistą.

 

Jak dawkować koniczynę czerwoną?

 

W praktyce czerwoną koniczynę można stosować w różnych formach. Występuje ona w formie naparów, herbatek do zaparzania oraz w formie suplementów diety, a konkretniej ekstraktów standaryzowanych na zawartość izoflawonów, czyli substancji imitujących działanie hormonów - estrogenów.

 

O ile herbaty i napary z koniczyny czerwonej można stosować dodatkowo jako wsparcie w celu poprawy samopoczucia, tak w przypadku suplementów standaryzowanych na ilość izoflawonów trzeba wiedzieć jak suplementować i dawkować koniczynę czerwoną. Większość preparatów rynkowych zawiera od 40 mg do 80 mg izoflawonów. Jest to dawka, którą warto podzielić w trakcie dnia na 2 mniejsze po 40 mg izoflawonów. Pierwszą dawkę przyjmuje się z rana, natomiast następną w godzinach wieczornych.

 

Z tego miejsca serdecznie zachęcamy do odwiedzenia strony MyBionic.pl, gdzie znajdują się suplementy z koniczyną czerwoną i promocje na inne suplementy. Wśród naszej oferty znajdą się także suplementy dla kobiet i suplementy dla mężczyzn, które idealnie uzupełnią niedobory w diecie i wpłyną na poprawę samopoczucia.

Bibliografia +