Kobieta pokazująca swój celulit na nodze

Zatrzymywanie wody w organizmie wiąże się z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości. Najczęściej dotyka ono kobiet i pojawia się w drugiej fazie cyklu miesiączkowego, ale równie dobrze może mieć ono inne podłoże. Z czego wynika kumulowanie się wody w tkankach podskórnych i jak pozbyć się jej nadmiaru z organizmu domowymi sposobami? Rozwiązania tego problemu są prostsze, niż myślisz!

 

Po czym poznać nadmiar wody w organizmie?

Objawy nadmiaru wody w organizmie to m.in. opuchlizna wokół oczu, uczucie ciężkości, przyrost masy ciała, cellulit wodny, sztywność stawów, uczucie zmęczenia, bóle głowy oraz obrzęk twarzy, rąk i nóg. Doświadczasz powyższych symptomów? W takim razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że w twoim ustroju doszło do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

Przyczyny nadmiaru wody

Magazynowanie wody w ciele jest często mylone z przyrostem tkanki tłuszczowej, jednak ma ono z nim niewiele wspólnego i może wynikać nie tylko z fazy cyklu menstruacyjnego lub przebywania w wysokiej temperaturze.

Przyczyn nadmiaru wody należy także upatrywać w złym odżywianiu, odwodnieniu, problemach z układem limfatycznym, określonych schorzeniach, takich jak choroby nerek, oraz niskiej aktywności fizycznej.

Jeśli chcesz usunąć nadmiar wody z organizmu, wiedz, że przyjmowanie niektórych leków spowolni ten proces. Przykładem tego są niesteroidowe leki przeciwzapalne, środki antykoncepcyjne, blokery kanału wapniowego oraz kortykosteroidy.

Zatrzymywanie wody – jak pozbyć się wody z organizmu?

Objawy zatrzymywania wody w organizmie mogą szybko odejść w niepamięć. Kluczem do sukcesu jest wprowadzenie kilku podstawowych zmian w twoich nawykach. Warto również dołożyć wszelkich starań, aby wdrożone modyfikacje pozostały z tobą na dłużej.

Nadmiar wody zatrzymujący się w tkankach organizmu można usunąć co najmniej na kilka sposobów, a regularność i metoda małych kroków pozwolą zapobiec nawrotom objawów i zapomnieć o przykrych skutkach spowodowanych nadmiarem wody zatrzymanej w twoim ciele. Od czego zacząć?

widok z boku na nawodnioną parę turystów na zewnątrz

Pij więcej wody

Ludzkie ciało składa się w 60-70% z wody, zatem jej odpowiednia ilość jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odgrywa ona istotną rolę w procesie trawienia, przyczynia się do regulacji poziomu cukru we krwi i wspiera pracę naczyń krwionośnych. Ponadto odwodnienie sprawia, że zbędne produkty przemiany materii są trudniej usuwane z ustroju, powodując obrzęki.

Dostarczanie niedostatecznej ilości wody każdego dnia zmusza ustrój do oszczędzania tego życiodajnego płynu na czarną godzinę. Jest to swego rodzaju mechanizm obronny, który pozwala uniknąć dużego odwodnienia organizmu. Aby nie doświadczyć przykrych konsekwencji tej sytuacji, warto pić przynajmniej 2 litry wody dziennie.

Istotnym elementem dbania o dobre nawodnienie jest sposób, w jaki spożywasz płyny. Raczysz się dużą ilością wody raz na kilka godzin? W takim wypadku nie oczekuj spektakularnych rezultatów. Zamiast tego pij ją niewielkimi łykami w regularnych odstępach czasu i nie czekaj na uczucie pragnienia. Zwiększ także jej podaż, jeśli aktywnie uprawiasz jakiś sport lub dużo się pocisz.

Jeśli nie przepadasz za czystą wodą, wybieraj wariant gazowany lub stawiaj na domowe toniki na bazie wody mineralnej, owoców i dodatków. W usuwaniu nadmiaru wody w organizmie z pomocą przyjdą ci truskawki, gruszki, mięta, bazylia, zielony ogórek, maliny oraz miód.

Łyżka i kupa soli na stole

Ogranicz spożycie soli

Jak pozbyć się wody z organizmu? Odpowiedź brzmi – eliminując z niej nadmiar soli. Okazuje się, że jej nadużywanie to najprostsza droga do zafundowania sobie zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Jej nieprzyjemną konsekwencją jest zarówno wysokie ciśnienie krwi, jak i objawy zatrzymania wody w organizmie.

Spożycie soli jest niekiedy trudne do kontrolowania, ponieważ kryje się ona w wielu produktach spożywczych, takich jak słone przekąski, sery, gotowe dania, wędzone ryby oraz suszone przetwory mięsne. To właśnie dlatego tak łatwo jest przekroczyć jej zalecaną dzienną podaż.

Oprócz eliminacji powyższych pokarmów z diety warto zadbać o włączenie źródeł potasu do jadłospisu. Ten składnik pokarmowy jest naturalnym antagonistą sodu budującego cząsteczki soli. Uczestniczy on w syntezie tlenku azotu, który odpowiada za rozszerzenie naczyń krwionośnych, i równoważy stężenie płynów w komórkach.

Zmień swoją dietę

Pozostając na chwilę w temacie codziennego menu, warto podkreślić, że wysoki poziom wody w organizmie jest nierzadko wynikiem złego odżywiania. Jeśli cukry proste i rafinowane produkty mają w niej duży udział, usuwanie wody z organizmu może być kłopotliwe.

Trudności z pozbyciem się nadmiaru wody z organizmu mogą także wynikać z deficytów składników odżywczych. Oprócz wspomnianych źródeł potasu zbilansowana dieta powinna stawiać na obfitujące w błonnik świeże warzywa, owoce, nasiona i orzechy, a także węglowodany złożone oraz dobre źródła białka i tłuszczu.

dwie młode wysportowane kobiety wykonujące plank

Zwiększ aktywność fizyczną

Siedzący tryb życia i długie przebywanie w jednej pozycji nie sprzyjają usuwaniu nadmiaru wody z organizmu. Pogorszone krążenie krwi i zbyt mała ilość ruchu prowadzą do powstania obrzęków i zaostrzenia omawianych w tym artykule dolegliwości.

Większa aktywność fizyczna w twoim życiu nie musi od razu oznaczać wizyt na siłowni. Wystarczy, że regularnie wybierzesz się na krótki spacer lub potańczysz po pracy ze słuchawkami na uszach, a szybko zobaczysz pierwsze efekty swoich prowizorycznych treningów i poprawę samopoczucia.

Na liście sportów polecanych do walki z negatywnymi konsekwencjami nadmiaru wody znaleźć można jeżdżenie na rowerze, pływanie, gry zespołowe, jogging, jogę, aerobik, jazdę na deskorolce lub hulajnodze oraz ćwiczenia cardio.

Ogranicz napoje alkoholowe

Wzrost masy ciała wynikający z zatrzymania wody w organizmie może być wywołany zbyt częstym sięganiem po napoje wyskokowe. Nadmierne spożycie alkoholu rozszerza naczynia krwionośne, a także obniża poziom wazopresyny odpowiedzialnej za retencję płynów w ustroju. Paradoksalnie zaostrzy to jedynie twoje dolegliwości.

Jeśli zastanawiasz się, czy zatrzymanie wody w organizmie jest również następstwem spożywania piwa bezalkoholowego, odpowiedź brzmi – nie. Nie odwadnia ono tak jak jego alkoholowy wariant i można je wypić od czasu do czasu, np. po intensywnym treningu. Pamiętaj jednak, aby wybierać takie o jak najniższej zawartości cukrów prostych i zbędnych dodatków.

męskie i żeńskie ręce z bliska z koktajli

Korzystaj z ziół

Napary ziołowe to nieoceniona pomoc w pozbywaniu się nadmiaru wody z organizmu. Sięgaj po moczopędne nutraceutyki, np. natkę pietruszki. Jej znaczenie dla poprawy samopoczucia jest naprawdę nieocenione. Okazuje się, że ten pospolity pokarm wspiera funkcjonowanie wielu narządów i przyspiesza wydalanie toksyn z ustroju.

Nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie jest także możliwe do zniwelowania przy pomocy pokrzywy, skrzypu, hibiskusa, mniszka lekarskiego oraz kopru włoskiego. Doskonałym wyborem jest również delektowanie się mieszankami roślinnymi o właściwościach detoksykujących.

Wspomagaj się suplementami diety

Jeśli chcesz przyspieszyć usuwanie wody z organizmu, możesz sięgnąć po sprawdzone suplementy diety. Wybieraj takie na bazie naturalnych wyciągów i rozważ uzupełnienie niedoborów potasu.

W pierwszej kategorii doskonale sprawdzą się: YANGO Mniszek Lekarski, Noble Health Detox Max Vegan, Panaseus Nadmiar Wody, Noble Health Hydrodren, Noble Health Koktajl Oczyszczający Malinowy oraz Aura Herbals Paracelsus: Pij i Chudnij.

Jeśli natomiast chodzi o preparaty przywracające równowagę wodno-elektrolitową i niwelujące zatrzymywanie wody, postaw na przykład na Olimp Potas, OstroVit Potassium Potas, Puritan's Pride Glukonian Potasu lub Aliness Cytrynian Potasu.

mężczyzna śpi w wygodnym łóżku

Zadbaj o zdrowy sen

Niedocenianym, ale jakże skutecznym remedium na objawy zatrzymywania wody w organizmie jest zdrowy i spokojny sen. Podobnie jak woda jest on niezbędny dla zdrowia wszystkich narządów i tkanek.

Chroniczna bezsenność oraz słaba jakość snu prowadzą do poważnych zaburzeń hormonalnych i zwiększają retencję wody. Jego mała ilość stresuje twój układ nerwowy i powoduje nadprodukcję kortyzolu i hormonu antydiuretycznego, który zmniejsza wydalanie płynów.

 

Bibliografia +