Odpowiednia suplementacja i aktywny styl życia to najważniejsze filary zdrowia – MyBionic.pl

Chęć zadbania o swoje zdrowie i jakość stylu życia zyskuje coraz większe grono zwolenników. Dalej niestety notuje się duże braki w odpowiedniej edukacji żywieniowej oraz świadomości znaczenia stylu życia i odpowiedniej suplementacji wspomagającej. Na szczęście ludzie coraz częściej sięgają po preparaty, które wykazują korzystne działanie na organizm i stanowią świetne wsparcie w jego obronie przed różnymi czynnikami zapalnymi. Jedną z takich substancji jest kwas alfa-liponowy, a więc bardzo silny antyutleniacz, który skutecznie wspiera walkę organizmu z wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym. Poznaj właściwości oraz działanie kwasu alfa-liponowego.

 Działanie kwasu alfa-liponowego

 

Działanie kwasu alfa-liponowego jest dosyć szerokie. Oddziałuje on w wielu układach organizmu poprzez skuteczną redukcję stresu oksydacyjnego w postaci nadmiaru wolnych rodników. Oznacza to, że kwas alfa-liponowy jest silnym antyutleniaczem, który świetnie sprawdza się w neutralizowaniu zapalenia w organizmie oraz redukcji natężenia stanu zapalnego. Ponadto związek ten jest niezwykle pomocny w regulacji hormonalnej, szczególnie w temacie gospodarki węglowodanowej.

 

Okazuje się, że kwas ten przyczynia się też do zmniejszenia odczuwanego bólu oraz do wsparcia prawidłowej pracy układu nerwowego. Oczywiście nie są to jego jedyne właściwości.

 

Właściwości kwasu alfa-liponowego

 

Właściwości kwasu alfa-liponowego są bardzo szerokie. Może on być traktowany jak związek działający holistycznie na cały organizm, stąd też warto rozważyć jego wprowadzenie w swojej suplementacji.

 

Omówienie zastosowania kwasu alfa-liponowego można rozpocząć od jego silnych właściwości antyoksydacyjnych. Posiada on zdolność do zwalczania nadmiaru wolnych rodników i natężenia stanu zapalnego. W tej kwestii, moc kwasu alfa-liponowego jest porównywalna do działania glutationu oraz innych silnych antyutleniaczy. Niewątpliwie jego właściwości przeciwzapalne dorównują działaniu witaminy E oraz witaminy C. Na korzyść kwasu ALA gra jego zdolność do rozpuszczania się w środowisku wodnym i tłuszczowym, co oznacza, że związek ten może działać praktycznie w każdym miejscu i lokalizacji w organizmie. Odporność można zwiększać na różne sposoby także, chociażby dzięki herbatą z krzememWłaściwości kwasu alfa-liponowego mogą być bardzo ciekawe w kontekście odchudzania. Okazuje się, że substancja ta może mieć wpływ na szybsze i większe spalanie kalorii przez organizm. Co prawda większość badań była do tej pory wykonywana na zwierzętach, jednakże możemy śmiało mówić o pewnym punkcie odniesienia. ALA odpowiada za większą aktywność kinazy AMPK, która powoduje większe wydatkowanie energii w postaci kalorii. Wydaje się, że przy zastosowaniu odpowiedniej diety z ujemnym bilansem kalorycznym, kwas alfa-liponowy może przyczyniać się do zwiększenia tempa odchudzania, jednakże istnieją wcześniej wspomniane warunki, które muszą być spełnione, aby kwas ten mógł poprawnie zadziałać.

 

Kwas alfa-liponowy wpływa na regenerację uszkodzonych neuronów – MyBionic.pl

 

Kwas alfa-liponowy można stosować w przypadku wystąpienia cukrzycy typu II oraz stanów metabolicznych związanych z nieuregulowanym poziomem cukru we krwi. Wpływa on na uwrażliwienie komórek na działanie insuliny, a także zwiększa podrażnienie receptorów GLUT4, odpowiedzialnych za transport glukozy do komórek docelowych. Dzięki temu można powiedzieć, że kwas alfa-liponowy jest czynnikiem regulującym stan cukrzycowy. 

 

Ponadto osoby cierpiące na cukrzycę typu II skutecznie mogły obniżyć poziom hemoglobiny glikowanej HbA1C, która jest markerem rokowania danego pacjenta w przypadku zaistnienia cukrzycy. Warto także wspomnieć o skutkach ubocznych źle leczonej cukrzycy. Są to liczne zaburzenia pracy układu nerwowego, tzw. neuropatie. Okazuje się, że suplementacja ALA (kwas alfa-liponowy) przyczynia się do zmniejszenia odczuć bólowych oraz poprawy funkcjonowania układu nerwowego. Podobne powikłania cukrzycy dotyczą oczu i tkanki łącznej. W ich przypadku ALA również jest bardzo skutecznym środkiem leczniczym.

 

Skoro mowa o działaniu układu nerwowego, kwas alfa-liponowy stosuje się na problemy z pamięcią i zaburzeniami koncentracji. Często wynikają one z licznych uszkodzeń tkanki nerwowej w przebiegu stresu oksydacyjnego. Kwas ALA jest w stanie podnieść poziom glutationu, czyli jednego z najsilniejszych antyoksydantów, które świetnie wpływają na regenerację uszkodzonych neuronów i przyczyniają się do poprawy działania funkcji kognitywnych. Funkcje te są bardzo istotnym elementem wśród codziennej pracy sportowców. Dla tej grupy osób elementem wspomagającym oprócz kwasu alfa-liponowego może być cytrulina, której właściwości również warto poznać.

 

ALA może być z powodzeniem stosowany w kosmetyce, gdzie uszkodzenia wynikające z nadmiaru wolnych rodników są bardzo powszechnym problemem i przyczyniają się do pogorszenia wyglądu skóry, włosów i paznokci. Aby temu zapobiec zaleca się suplementację preparatami z kwasem ALA, który posiada tzw. właściwości anti-aging.

 

Efekty działania kwasu alfa-liponowego można zaobserwować przypadku chorób serca. ALA wpływa na regulację poziomu cholesterolu całkowitego, obniżenie frakcji LDL oraz podwyższenie cholesterolu HDL. Ponadto chroni szczelność naczyń włosowatych i zmniejsza stopień utleniania lipidów. 

 

Poznaj również zioła na nadciśnienie, wspomagające codzienną profilaktykę zdrowotną.

 

Czy kwas alfa-liponowy może mieć skutki uboczne?

 

ALA jest uważany za bardzo bezpieczną substancję. Nie wykazuje on skutków ubocznych, aczkolwiek, jeśli dojdzie do jego suplementacji w większych dawkach niż przewidziane, może to skończyć się nudnościami, wymiotami i pogorszonym samopoczuciem.

 

Warto dodać, że grupą osób, które nie powinny stosować kwasu alfa-liponowego są kobiety w ciąży i karmiące. Oprócz tego przy nadmiernej dawce ALA mogą wystąpić zmiany alergiczne. Wysokie dawki ALA mogą powodować także obciążenie wątroby i innych narządów lub znacząco obniżać poziom cukru we krwi, jeśli równolegle z suplementacją są przyjmowane specjalne leki. Warto zawsze przed podjęciem suplementacji skonsultować się z lekarzem.

 

Zalecana dzienna dawka kwasu alfa-liponowego

 

Zalecana dzienna dawka kwasu alfa-liponowego wynosi od 300 mg do 600 mg. Jest to bezpieczna dawka ALA, która nie wywołuje skutków ubocznych. Jest ona zalecana głównie osobom niećwiczącym. Te, które podejmują aktywność fizyczną, mogą zażywać ilości ALA w okolicach nawet 1500 mg dziennie, ale warto uprzednio ten temat przedyskutować ze specjalistą. Osoby cierpiące na stany zapalne układu nerwowego mogą stosować dawki rzędu 600 mg na dobę.

 

Gdzie występuje kwas alfa-liponowy?

 

Oczywiście ALA występuje w przyrodzie. Gdzie i w czym się znajduje kwas alfa-liponowy? Najczęściej można go spotkać w następujących produktach spożyczych:

 

  • szpinak,
  • brokuły,
  • ziemniaki,
  • groszek,
  • otręby,
  • podroby,
  • mięso drobiowe.Jak widać, najwięcej kwasu alfa-liponowego znajduje się w warzywach i ogólnie w diecie niskoprzetworzonej, która odpowiednio odżywia organizm, podobnie jak aminokwasy. Niestety nie każdy jest w stanie zadbać o prawidłowe zbilansowanie swojego jadłospisu. Z pomocą przychodzą suplementy diety, które doskonale sprawdzają się w codziennym wsparciu organizmu w walce ze stanem zapalnym.

 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu MyBionic.pl, gdzie można znaleźć kwas alfa-liponowy od różnych producentów suplementów w atrakcyjnych cenach. Ponadto w ofercie posiadamy suplementy dla kobiet i suplementy dla mężczyzn, które doskonale realizują zapotrzebowanie na niezbędne składniki odżywcze dla organizmu.

Bibliografia +