Stos karczochów na wystawie na rynku rolników

Karczoch – na co pomaga? Poznaj jego właściwości, działanie i przeciwwskazania do stosowania

 

Główną substancją aktywną karczocha jest cynaryna. Wspiera ona leczenie dolegliwości żołądkowo-jelitowych, a także pozwala na utrzymanie poziomu cholesterolu w ryzach. Jakie inne komponenty bioaktywne kryją się w karczochu i dlaczego warto włączyć suplementy z nim w składzie do codziennej kuracji? Tego wszystkiego, a nawet więcej, dowiesz się z niniejszego artykułu!

 

 

Działanie karczocha

 

Działanie karczocha jest bardzo wszechstronne. Nic zatem dziwnego, że na rynku można znaleźć nie tylko tabletki z karczocha na odchudzanie, ale także rozmaite wyciągi dedykowane obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi. Za jego prozdrowotne własności odpowiadają cztery główne substancje aktywne, tj. cynaryna, inulina, kwas chlorogenowy oraz niacyna.

 

Karczoch – właściwości lecznicze

 

Karczoch – tabletki, kapsułki i sok – to istna skarbnica bioaktywnych składników, które kompleksowo wpływają na ludzki organizm. Jego niewątpliwym atutem jest redukcja ryzyka szeregu chorób sercowo-naczyniowych, w tym miażdżycy.

 

Regularne zażywanie karczocha pozytywnie oddziałuje na poziom trójglicerydów, wzmaga syntezę żółci i zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi. To właśnie dlatego jest to jeden z najpowszechniejszych suplementów diety wykorzystywanych do walki z dyslipidemią. Za efekt ten odpowiada cynaryna, która chroni także układ pokarmowy. Może być ona z powodzeniem stosowana w celu regeneracji nabłonka jelita, poprawy ukrwienia wątroby oraz wyciszenia objawów IBS.

 

Karczoch to wspaniałe remedium na stany zapalne. A wszystko to za sprawą takich związków chemicznych jak rutyna, kwercetyna, antocyjany, luteolina, sylimaryna oraz kwas galusowy, kawowy i chlorogenowy. Stanowią one naturalną tarczę przeciwko wolnym rodnikom, spowalniają procesy starzenia i niwelują ryzyko wystąpienia schorzeń nowotworowych.

 

Cierpisz na insulinooporność lub cukrzycę typu 2? Wiedz, że karczoch pomoże ci ustabilizować poziom glukozy we krwi. Te cechy sprawiają, że przyjdzie on z pomocą wszystkim osobom pragnącym zrzucić nadprogramowe kilogramy. Jeśli stawiasz na jego świeżą wersję, dostarczy ci ona także całkiem sporej ilości błonnika pokarmowego.

 

Skład zdrowego posiłku na stole

 

Karczoch – działania uboczne

 

Kto powinien uważać na specyfiki zawierające karczoch? W grupie ryzyka znajdują się osoby cierpiące na obstrukcję dróg żółciowych. Warto mieć na uwadze, że po ich zażyciu może wystąpić nadwrażliwość bądź reakcja alergiczna na jeden lub więcej składników danego preparatu. Pamiętaj, aby trzymać się informacji zawartych w ulotce lub na opakowaniu i nie przekraczać rekomendowanej dawki.

 

Sok z karczocha

 

Sok z karczocha to jedna z popularnych form suplementów dostępnych na rynku. Pozyskuje się go z liści rośliny i poddaje procesowi pasteryzacji. Wśród jego najważniejszych właściwości wymienia się wspomaganie odchudzania, opóźnianie procesów starzenia, poprawę pracy układu trawiennego oraz wspieranie funkcji wątroby. Zmniejsza on także uczucie pełności po posiłku. Zwykle przyjmuje się go dwa razy dziennie w dawce podanej na butelce.

 

Karczoch – tabletki

 

 

Jeśli nie przepadasz za powyższym surowcem w formie soku, postaw na wyciąg z karczocha w postaci tabletek. W aptekach i sklepach z suplementami diety dostaniesz opcję najwyższej jakości i od najbardziej zaufanych producentów na rynku. Konsumenci bardzo chętnie sięgają po preparaty EkaMedica, Efime, Aura Herbals, Medica Herbs oraz Solgar.

 

Karczochy i szklanka oleju

 

Karczoch a ciśnienie

 

Karczoch a ciśnienie – jaka jest między nimi zależność? W niektórych analizach naukowych wykazano, że może on w niewielkim stopniu obniżać skurczowe ciśnienie tętnicze krwi. Jeśli cierpisz na hipertensję, omów jego wdrożenie do suplementacji z lekarzem specjalistą.

 

Karczoch na cholesterol

 

Dlaczego jeszcze warto zażywać ekstrakt z karczocha? Na przykład w celu poprawy wyników lipidogramu. Powyższy surowiec stanowi jeden z najsilniejszych naturalnych remediów rekomendowanych w przebiegu dyslipidemii. Za efekt ten odpowiada zarówno cynaryna, jak i inulina.

 

Karczoch na wątrobę

 

Karczoch usprawnia także pracę wątroby. Z licznych doniesień naukowych można dowiedzieć się, że wspiera on funkcje dróg żółciowych. W rezultacie następuje polepszenie pracy całego układu trawiennego i spada ryzyko pojawienia się kamieni żółciowych. Regularne przyjmowanie karczocha w tabletkach obniża stężenie trójglicerydów, co odciąża hepatocyty, hamując procesy ich otłuszczania.

 

Wektorowa ludzka wątroba, wolumetryczny organ 3D dla leków i wiadomości medycznych

 

Karczoch na odchudzanie


Czy tabletki z karczocha odchudzają? To jedno z najczęściej pojawiających się pytań w kontekście jego działania. I nic w tym dziwnego – wiele osób chętnie sięga po suplementy diety, które pomagają pozbyć się nadprogramowych centymetrów w talii. W przypadku karczocha pierwsze skrzypce grają jego własności stabilizujące poziom glukozy we krwi. Z kolei jeśli chcesz włączyć go do swojej diety w formie surowego warzywa, wiedz, że zawiera ono całkiem sporą porcję błonnika, który zmniejsza indeks glikemiczny posiłku i wzmaga perystaltykę jelit.

Bibliografia +