Różnorodne pojemniki wypełnione oliwą z oliwek

Kwas linolowy to jeden z niezbędnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, należących do grupy omega-6. Bierze on udział w szeregu procesów biochemicznych w ludzkim ciele, dlatego warto uwzględnić go w codziennym jadłospisie. Nie jesteś przekonany, czy włączyć do menu kwas linolowy? Gdzie występuje ten składnik, jaki ma wpływ na zdrowie i czym grozi jego niedobór? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu!

 

 

 

Co to jest kwas linolowy?

 

Kwas linolowy to reprezentant egzogennych kwasów tłuszczowych, a dokładniej kwasów omega-6. To oznacza, że musi być on dostarczany wraz z codzienną dietą, ponieważ ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć go samodzielnie. Powinien on stanowić około 4% całkowitej dziennej energii w diecie zarówno dzieci, jak i dorosłych. 

 

Warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniego stosunku pomiędzy spożywanymi kwasami omega-3 a omega-6. Zadbaj, aby wynosił on 4-5:1. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ zbyt duża podaż tych drugich wykazuje działanie prozapalne i w dłuższej perspektywie zwiększa ryzyko niektórych chorób. 

 

Kwas linolowy – gdzie występuje?

 

Jakie źródła kwasu linolowego masz do dyspozycji? Szukaj go głównie w olejach roślinnych, a także orzechach i nasionach. Wśród produktów zawierających jego całkiem sporą ilość znajduje się m.in.:

 

 • olej krokoszowy,
 • olej z wiesiołka,
 • olej konopny,
 • olej z pestek winogron,
 • olej sezamowy,
 • olej lniany,
 • olej słonecznikowy,
 • olej sojowy,
 • olej rzepakowy,
 • migdały,
 • orzechy włoskie,
 • orzechy pekan,
 • pistacje.

 

Kapsułki omega3 leżą w białej butelce na stole z zielonymi liśćmi w tle tabletki oleju z ryb

 

Kwas linolowy – właściwości

 

Kwas linolowy może zostać użyty przez ludzki organizm jako źródło energii. Jednak składnik ten pełni w nim o wiele więcej funkcji. Jest on wykorzystywany go do budowania błon komórkowych i fotoreceptorów siatkówki oka. 

 

Po przejściu skomplikowanych przemian biochemicznych kwas linolowy zostaje zagospodarowany jako prekursor hormonów tkankowych, wykazujących istotny wpływ na ogólne funkcjonowanie układu pokarmowego. Wśród nich wymienić można m.in. gastrynę, sekretynę i cholecystokininę. Lista hormonów, dla których kwas linolowy jest wstępną formą, zawiera również prostacyklinę o działaniu rozkurczowym na naczynia krwionośne. W rezultacie obniża ona ciśnienie krwi i zapobiega powstawaniu skrzepów.

 

Powyższy surowiec przyjdzie ci z pomocą w leczeniu dolegliwości skórnych, w szczególności, jeśli wynikają one właśnie z deficytu kwasu linolowego. Odpowiada on za poprawę stanu bariery skóry, która chroni organizm przed czynnikami zewnętrznymi, a także wchodzi w skład ceramidów, zapewniając jej odpowiednie pH. 

 

Kwas linolowy można aplikować również zewnętrznie. W tym wydaniu poprawia on ogólne nawilżenie i zapobiega utracie wody z warstwy rogowej naskórka. Preparaty na jego bazie są korzystne zarówno dla cery suchej, jak i tłustej. Co więcej, reguluje on pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu redukuje liczbę zaskórników i odblokowuje pory.

 

Uśmiechnięta atrakcyjna kobieta Mulat z centymetrową taśmą w talii w odzieży sportowej w pomieszczeniu

 

Kwas linolowy – odchudzanie

 

Czy kwas linolowy na odchudzanie to dobre rozwiązanie? Doniesienia ze świata nauki pokazują, że suplementacja zawierających go olejów roślinnych i pokarmów wiąże się ze zmniejszeniem ilości tkanki tłuszczowej w ciele. Zatem jeśli borykasz się z nadprogramowymi kilogramami, stawiaj właśnie na powyższy surowiec. 

 

Wśród innych atutów kwasu linolowego wymienia się także jego pozytywny wpływ na wyniki lipidogramu. Niweluje on poziom cholesterolu LDL i przyczynia się do redukcji stężenia trójglicerydów. W efekcie redukuje on ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych, w tym udaru i zawału serca.

 

Kwas linolowy – niedobór

 

Czym grozi niedobór kwasu linolowego? Jest to niezwykle rzadko spotykane zjawisko, jednak warto znać jego konsekwencje. Wśród nich wymienia się rogowacenie, łuszczenie się, suchość i pękanie naskórka. Co więcej, skóra traci swoje właściwości ochronne, przez co patogeny łatwiej dostają się do wnętrza organizmu. W rezultacie może pojawić się kontaktowe zapalenie skóry. 


Na liście problemów dermatologicznych będących następstwem deficytu kwasu linolowego znajdują się również miejscowe stany zapalne, a także wyższe ryzyko rozwoju łojotokowego zapalenia skóry i trądziku. W celu jego uzupełnienia warto sięgnąć po odpowiednią suplementację, np. Now Foods CLA 800 mg, Aliness Olej z nasion wiesiołka 500 mg lub Swanson MultiOmega 3-6-9.

Bibliografia +