Żółte Kapsułki Z Olejem Rybim Na Niebieskim Tle Widok Z Góry

Jakie właściwości ma kwas kaprylowy i jak go stosować?

 

Kwas kaprylowy to nasycony kwas tłuszczowy należący do grupy średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Na pierwszy rzut oka kojarzy się on z czymś niezdrowym, jednak w rzeczywistości wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości na nasz organizm. Jakim działaniem może poszczycić się kwas kaprylowy? Maść, płyn czy kapsułki – w jakiej formie go przyjmować i jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?

 

 

Kwas kaprylowy – właściwości 

 

Jakie działanie na organizm wykazuje kwas kaprylowy? Na co pomaga i kiedy najlepiej po niego sięgać? Na początek warto wspomnieć o jego korzystnym wpływie na układ pokarmowy. Według doniesień naukowych może on stanowić cenny element leczenia chorób jelit, włączając w to IBD oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Ponadto zwiększa on ich funkcje absorpcyjne, a do tego przynosi ulgę przy biegunkach. 

 

Czym jeszcze może poszczycić się kwas kaprylowy? Zastosowanie tego składnika nie ogranicza się jedynie do usprawniania pracy układu trawiennego. Okazuje się, że działa on zbawiennie na naszą skórę, zwłaszcza w momencie, gdy pojawią się na niej zmiany trądzikowe. Dodatkowo ma on silny potencjał przeciwutleniający, a co za tym idzie – wspomaga walkę ze stresem oksydacyjnym. Co więcej, poprawia on profil lipidowy, obniżając poziom „złego” cholesterolu we krwi. Niektórzy wprowadzają go także w celu łagodzenia objawów padaczki oraz w trakcie odchudzania, ponieważ hamuje on apetyt na słodkie przekąski. 

 

Kwas kaprylowy – działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne

 

Gros osób stosuje kwas kaprylowy na grzybicę i oczywiście nie dzieje się to bez powodu – substancja ta doskonale radzi sobie przy zwalczaniu niektórych rodzajów grzybów, włączając w to Candida albicans. Znajduje on zastosowanie w leczeniu kandydozy pochwy, zakażeń grzybiczych przewodu pokarmowego, pleśniawek w jamie ustnej oraz grzybicy stóp, dłoni i paznokci. Nie sposób nie wspomnieć również o jego potencjale przeciwbakteryjnym – według doniesień ze świata nauki hamuje on rozwój gronkowca złocistego, pałeczki okrężnicy, pałeczki czerwonki oraz paciorkowców. 

 

Bliska Rozmyty Naukowiec Trzymając Szalkę Petriego

 

Kwas kaprylowy – dawkowanie

 

Dawkowanie kwasu kaprylowego – jak stosować ten związek, żeby osiągnąć satysfakcjonujące efekty? Wiele zależy od tego, w jakim celu po niego sięgasz i na jakich rezultatach ci zależy. Jego rekomendowana dzienna porcja wynosi od 500 do 1 000 mg trzy razy na dobę. Jeśli używasz kwasu kaprylowego na grzybicę, konieczne może okazać się zwiększenie jego pojedynczej dawki nawet do 2 000 mg. Aby mieć pewność, że wybrany przez ciebie preparat zawiera odpowiednią ilość kluczowego składnika, postaw na kwas kaprylowy zmaksymalizowany

 

Kwas kaprylowy – jak długo stosować?

 

Wdrożyłeś do swojej suplementacji kwas kaprylowy? Jak długo przyjmować produkt z jego zawartością? Tak naprawdę nie ma oficjalnych zaleceń co do długości jego zażywania, jednak optymalne efekty kuracji zwykle osiąga się po 2-3 miesiącach od jego wprowadzenia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do jego spożywania, skonsultuj się ze swoim lekarzem. 

 

Kwas kaprylowy – skutki uboczne

 

Jakich skutków ubocznych można spodziewać się przy suplementowaniu kwasu kaprylowego? Działaniem niepożądanym najczęściej zgłaszanym przez sięgające po niego osoby są dolegliwości ze strony układu pokarmowego, włączając w to mdłości, wzdęcia, uczucie pełności, zgagę, ból brzucha oraz biegunkę lub zaparcia. Warto mieć na uwadze fakt, że jego wysokie dawki mogą przyczynić się do wystąpienia hipokalcemii, czyli spadku poziomu wapnia w organizmie. Wśród skutków ubocznych kwasu kaprylowego wymienia się również hipoglikemię, czyli obniżenie stężenia cukru we krwi, a przy długotrwałym przyjmowaniu – wzrost ciśnienia tętniczego, hipercholesterolemię oraz zwiększenie krzepliwości krwi. 

 

Kwas kaprylowy – przeciwwskazania

 

Kto powinien unikać kwasu kaprylowego? Preparaty z jego zawartością nie są wskazane dla osób borykających się z nadciśnieniem, chorobami wątroby, a także dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Ponadto nie poleca się zakupu kwasu kaprylowego dla dzieci, ponieważ brakuje badań potwierdzających bezpieczeństwo jego podawania nieletnim.

 

Olej Kokosowy Z Owocami Kokosowymi Przeciąć Na Pół Na Białym Tle.

 

Kwas kaprylowy – z czym łączyć?

 

Jeśli chcesz zwiększyć efekty swojej kuracji, warto łączyć kwas kaprylowy z minerałami lub niektórymi ziołami. Jego działanie przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i przeciwbiegunkowe można wzmocnić, przyjmując go razem z cynkiem, magnezem, wapniem lub potasem. Co więcej, świetnie sprawdza się on w duecie z aloesem i olejkiem z oregano. Należy zaznaczyć, że istnieją również pewne powiązania pomiędzy kwasem kaprylowym a probiotykami – okazuje się bowiem, że taka kombinacja może być z powodzeniem stosowana przy antybiotykoterapii oraz zakażeniach grzybiczych. 

 

Kwas kaprylowy – gdzie występuje?

 

Gdzie występuje kwas kaprylowy? Można znaleźć go przede wszystkim w oleju palmowym i kokosowym, miąższu kokosa oraz mleku niektórych ssaków, w tym kóz, owiec i królików. Pamiętaj, że do dyspozycji masz rozmaite suplementy diety z jego zawartością, w tym kwas kaprylowy w płynie i kapsułkach. 

Bibliografia +