Zbliżenie kwaśnicy lub gravioli rosnącej na drzewie

Graviola – na co pomaga? Poznaj jej właściwości, działanie i przeciwwskazania do stosowania

 

Graviola, czyli flaszowiec miękkociernisty, to roślina lecznicza o szerokim spektrum zbawiennych właściwości. Zawarte w niej substancje bioaktywne mają istotny wpływ na funkcjonowanie m.in. układu sercowo-naczyniowego. Dlaczego jeszcze warto stosować suplementy na bazie gravioli? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz poniżej!

 

 

Owoc gravioli

 

Owoc gravioli to surowiec pochodzący z rejonów Ameryki Środkowej i Południowej. Rodzime ludy chętnie wykorzystują go jako naturalne remedium na ukąszenia owadów oraz w przebiegu infekcji pasożytniczych i stanów zapalnych. Odznacza się on bardzo wysoką wartością odżywczą, a to wszystko dzięki szeregowi substancji aktywnych. 

 

Owoce gravioli rosną na drzewie, które dorasta do około 7 metrów wysokości i posiada sercowate liście, pokryte delikatnym meszkiem. Można je znaleźć m.in. w Kolumbii, Brazylii, Puerto Rico oraz na Kubie. Miąższ zawarty w jej liściach składa się w większej części z wody i w smaku przypomina połączenie ananasa, truskawek, kokosa oraz cytrusów.

 

Graviola – właściwości

 

Zastanawiasz się, czy warto suplementować graviolę? Właściwości lecznicze tego surowca zaskoczą niejednego. W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na zawartość składników odżywczych, w tym kwasu askorbinowego, sodu, wapnia, cynku, żelaza, fosforu, magnezu oraz potasu. Surowe owoce zawierają również pewną ilość cennego błonnika pokarmowego.

 

Ze względu na wysokie stężenie antyoksydantów graviola może poszczycić się własnościami antyoksydacyjnymi. Dzięki temu zmniejsza ona stany zapalne, które są wywołane negatywnym wpływem wolnych rodników na ludzki organizm. Oprócz licznych zbawiennych komponentów graviola kryje w swoim wnętrzu swainsoninę o działaniu neurotoksycznym.

 

Doniesienia ze świata nauki dowiodły, że graviola ma pewien potencjał antynowotworowy i może spowalniać rozrost komórek raka trzustki, wątroby, piersi, jelit, płuc, a także chłoniaka i gruczolaka prostaty. W większości były to jednak badania przeprowadzone w laboratorium, a nie na odpowiednio dobranej grupie klinicznej.

 

Rozmawiając o gravioli, nie sposób nie wspomnieć o jej właściwościach przeciwgorączkowych, grzybobójczych, owadobójczych, ściągających oraz antyreumatycznych. W ziołolecznictwie korzysta się również z jej liści, które wykazują cechy hipoglikemizujące i antyseptyczne. Co więcej, hamują one namnażanie się takich bakterii jak Streptococcus mutans i Prevotella intermedia.

 

Graviola – działanie

 

Działanie suplementów zawierających w swoim składzie graviolę jest bardzo wszechstronne. Są one w szczególności polecane osobom, które chcą wzbogacić swoją kurację o składniki przeciwzapalne. Na uwagę zasługuje znajdująca się w nich kwercetyna, która kompleksowo chroni układ sercowo-naczyniowy. Obniża ona ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia zmian miażdżycowych. Ponadto nie wolno zapominać o tym, że specyfiki te przyczyniają się do stabilizacji ogólnej glikemii. Należy jednak mieć na uwadze, że nie każdy może je stosować. O przeciwwskazaniach do ich zażywania przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

 

Owoc gravioli

 

Graviola – przeciwwskazania

 

Suplementacja graviolą nie jest zalecana w przypadku niektórych przewlekłych schorzeń. Przykładem takiej dolegliwości jest choroba Parkinsona. Ostrożność powinny zachować także osoby przyjmujące leki stabilizujące poziom glukozy we krwi i te na nadciśnienie. Ze względu na brak odpowiedniej ilości danych naukowych nie jest ona polecana kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

 

Graviola – skutki uboczne

 

Przedawkowanie tabletek z owocu gravioli może wywołać działania niepożądane. Na liście najczęstszych z nich znajdziesz dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w tym wymioty, nudności i biegunkę, oraz bóle głowy. U niektórych osób dochodzi niekiedy do powikłań neurologicznych oraz obciążenia nerek i wątroby.

 

Graviola – tabletki

 

Jedną z najpopularniejszych form suplementów z graviolą tabletki. Informacje na temat ich dawkowania znajdują się w ulotce lub na opakowaniu. Na rynku są one oferowane przez rozmaitych producentów, w tym Swanson, Now Foods, NatVita oraz FutuNatura. Ich poręczna postać sprawi, że łatwo przyjmiesz je podczas posiłku. Pamiętaj, aby popić je sowitą ilością wody i zrezygnować z soków cytrusowych, kawy oraz herbaty dla lepszego wchłaniania.

 

Miska świeżych owoców na rustykalnym drewnianym stole

 

Graviola – sok

 

Innym popularnym wariantem, który możesz wprowadzić do swojej codziennej suplementacji, jest sok z gravioli. Produkuje się go z ekstraktu owocowego i poddaje procesowi pasteryzacji. Pij go dwa razy dziennie po 25 ml na około 30 minut przed jedzeniem. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Warto także pamiętać, że nie może on stanowić substytutu zróżnicowanej i zbilansowanej diety. Dane naukowe nie dostarczają danych dotyczących długości kuracji.

Bibliografia +