Katar u niemowlaka – jak skutecznie leczyć?

Katar to dość częsta przypadłość u dzieci, również tych w wieku niemowlęcym. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się czymś łagodnym, absolutnie nie należy go lekceważyć – przedłużający się nieżyt nosa może nie tylko negatywnie wpłynąć na zdrowie maluszka, ale również wywołać u niego ogromny dyskomfort, w tym problemy ze snem, niepokój oraz trudności w oddychaniu. Jak skutecznie leczyć katar u niemowlaka? Leki czy naturalne specyfiki – które z nich sprawdzą się najlepiej? Poznaj praktyczne sposoby na udrożnienie zatkanego nosa i zadbaj o dobre samopoczucie swojej pociechy! 

 

 

Co na katar u niemowlaka

 

Jak pozbyć się kataru u niemowlaka i przynieść mu szybką ulgę, dbając jednocześnie o jego komfort i bezpieczeństwo? Na początek warto podkreślić, że metody leczenia nieżytu nosa powinny być uzależnione od przyczyn jego występowania. Wbrew pozorom pojawia się on nie tylko wskutek infekcji wirusowych, ale również alergii, płaczu, dymu tytoniowego, zakażeń bakteryjnych, a także zbyt niskiej wilgotności powietrza lub jego nadmiernego zanieczyszczenia. 

 

Wśród najskuteczniejszych sposobów na katar u niemowlaka wymienia się stosowanie inhalacji, nawilżanie powietrza oraz odsysanie wydzieliny z nosa. Nie mniej istotne jest odpowiednie nawodnienie maluszka oraz regularne wietrzenie mieszkania. A co z aptecznymi specyfikami? Specjalistyczne leki na katar u niemowlaka to ostateczność – jeśli jego życiu lub zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo, warto zacząć od tych naturalnych.

 

Ile trwa katar u niemowlaka

 

Kiedy zazwyczaj pojawia się katar u niemowlaka? Ile trwa i jak długo leczyć go domowymi sposobami? Dolegliwości mogą nasilić się w sezonie grzewczym, w okresie jesienno-zimowym oraz wiosną, kiedy dają o sobie znać alergie wziewne, wywołane pyłkami drzew i roślin. Czas trwania zależy oczywiście od charakteru schorzenia i może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Jeśli po tygodniu wdrożone przez ciebie kuracje nie przyniosą skutku, maluszka powinien obejrzeć pediatra.

 

Katar u niemowlaka – kiedy do lekarza?

 

Ciągły katar u niemowlaka – zwłaszcza taki trwający ponad tydzień – to pierwszy sygnał, że z jego zdrowiem dzieje się coś niepokojącego. Jeśli zaczynają pojawiać się inne objawy, np. kaszel, gorączka, wykwity skórne czy płytki i przyspieszony oddech, należy jak najszybciej udać się do lekarza i wdrożyć odpowiednie leczenie. 

 

katar u niemowlaka – dziecko w trakcie badania lekarskiego

Jak leczyć katar u niemowlaka?

 

Zastanawiasz się, jak pomóc niemowlakowi z katarem? Opcji jest co najmniej kilka! Wiele przydatnych specyfików znajdziesz w domowej apteczce lub zakupisz w pobliskiej aptece. Które z nich zasługują na szczególną uwagę, zwłaszcza u kilkumiesięcznych dzieci? Poznaj najskuteczniejsze z nich! 

 

Najlepsze suplementy dla sportowca, seniora oraz dziecka i jego rodziców – zrób zakupy dla całej rodziny i ciesz się doskonałą jakością oraz korzystnymi cenami!

 

Inhalacje na katar u niemowlaka

 

Jeśli chodzi o katar u niemowlaka, inhalacje to jedna z najpopularniejszych metod jego leczenia. Jest ona całkowicie bezpieczna i nie wymaga stosowania leków. Na początek postaw na sól fizjologiczną, która nawilża drogi oddechowe i rozrzedza zalegającą w nich wydzielinę. Unikaj natomiast wszelkich olejków eterycznych – mogą one nie tylko wywołać silną reakcję alergiczną, ale również doprowadzić do groźnego skurczu oskrzeli. 

 

Domowe sposoby na katar u niemowlaka

 

Katar u niemowlaka a spacer – czy obie te kwestie się wykluczają? Absolutnie nie! Przebywanie na świeżym powietrzu wręcz sprzyja łagodzeniu przykrych objawów, o ile dziecko nie cierpi na alergię wziewną. Pomocne może okazać się również układanie go na brzuszku – ale nigdy podczas snu! Dodatkowo warto wywietrzyć mieszkanie oraz sięgnąć po specjalny aspirator lub ssak, który pozwoli sprawnie odciągnąć wydzielinę.

 

Maść na katar dla niemowlaka

 

Innym sposobem na katar u niemowlaka jest zastosowanie maści majerankowej. Wystarczy nabrać odrobinę specyfiku na palec i nanieść go na skórę pod nosem. Postaraj się zachować przy tym dużą ostrożność, żeby maść nie dostała się do nozdrzy i nie podrażniła delikatnych błon śluzowych. Pamiętaj jednak, że nawet naturalne wyroby mogą wywołać skutki uboczne, dlatego należy skonsultować tę kwestię z lekarzem.

 

Szukasz bezpiecznych i dokładnie przebadanych suplementów dla dziecka? Zamów to, czego potrzebujesz, prosto pod swoje drzwi! 

 

domowe sposoby na katar niemowlaka – mama inhalująca dziecko

 

Plasterki na katar dla niemowlaka

 

Użycie plastrów aromatycznych to jedna z najwygodniejszych metod łagodzenia objawów kataru u niemowlaka w nocy. Nasączone olejkami eterycznymi, pomagają udrożnić nos i poprawiają komfort snu. Ich dodatkową zaletą jest łatwa aplikacja – wystarczy przykleić je na suchym ubraniu, najlepiej na wysokości klatki piersiowej. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że związki zawarte w produkcie nie pozostają obojętne dla organizmu i mogą wywołać alergię oraz nasilić astmę.

 

Jak rozpoznać katar u niemowlaka?

 

Katar niemowlaka nie jest trudny do rozpoznania i zazwyczaj daje wyraźne symptomy. Najbardziej charakterystycznym z nich jest wyciekanie gęstej, przezroczystej wydzieliny z nosa. Co jeszcze powinno zwrócić twoją uwagę? Niedrożne drogi oddechowe sprawiają, że dziecko staje się rozdrażnione, płaczliwe i mniej aktywne. Ponadto ciężko mu zachować ciągłość snu oraz równomiernie oddychać i pobierać pokarm zarówno z piersi, jak i z butelki. W konsekwencji pojawia się niechęć do jedzenia i niepokój w trakcie karmienia. 

 

Niedrożność nosa to – tuż obok kolek, zaparć i pleśniawek – jedna z najczęściej pojawiających się dolegliwości u małych dzieci. Na szczęście istnieje kilka sposobów na leczenie kataru u niemowlaka, które dają szybką ulgę i skutecznie łagodzą nawet mocno nasilone symptomy. Niezależnie od tego, czy postawisz na domowe metody czy apteczne specyfiki, warto omówić tę kwestię z lekarzem. Chciałbyś zadbać również o swoje zdrowie i samopoczucie? Koniecznie zajrzyj do naszego sklepu, w którym znajdziesz sprawdzone suplementy dla niej isuplementy dla niego. Bo szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko! 

Bibliografia +