Katar u niemowlaka – jak skutecznie leczyć?

Co robić kiedy pojawi się katar u niemowlaka? Katar jest niezwykle częstą i dokuczliwą dolegliwością u niemowląt, dlatego nie należy wpadać w panikę. Niewątpliwie zaburza on funkcjonowanie młodego organizmu, zwłaszcza wtedy, gdy pojawia się w nocy. Jego przyczyn może być wiele, jednak najczęściej występuje w wyniku infekcji wirusowej. Dopiero co urodzone dziecko jest szczególnie narażone na infekcje, ponieważ nie posiada rozwiniętego układu immunologicznego, które mogłoby wspomóc walkę z nieustannie napotykanymi, nieznanymi patogenami. Katar u malucha może być również powodowany przez dym tytoniowy lub suchość powietrza. Należy więc zadbać o to, by pomieszczenie, w którym dziecko przebywa, było regularnie wietrzone i nawilżane, oraz, by nie palono w nim wyrobów tytoniowych. Inną przyczyną kataru może być również płacz, a rzadziej – alergia. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie jak skutecznie pobyć się kataru u niemowlaka.

Co na katar u niemowlaka? Domowe sposoby

Jak pomóc niemowlakowi z cieknącym katarem? Domowymi sposobami można skutecznie zwalczyć objawy kataru. Najważniejszym postępowaniem w przebiegu tej dolegliwości jest przede wszystkim zapewnienie drożności górnych dróg oddechowych. Wydmuchanie nosa to niewątpliwie najprostszy sposób na udrożnienie nosa. Bez problemu zrobić to mogą dzieci, które już rozumieją i współpracują. Jednak u mniejszych dzieci nie ma takiej łatwości. Czym więc odciągać katar u niemowlaka? Z pomocą temu przyjdą aspiratory, takie jak gruszka czy frida.  Duże zastosowanie mają tutaj też wszelkiego rodzaju ssaki. Na rynku obecnie dostępnych jest wiele rodzajów takich sprzętów; zazwyczaj mają one postać silikonowych rurek, których jeden koniec umieszcza się w dziurce nosowej malucha, a drugi można umieścić w swoich ustach, podłączyć do odkurzacza lub specjalnego urządzenia. Ssaki te działają na zasadzie wytworzenia ciśnienia, które z łatwością prowadzi do wydostania się zalegającej wydzieliny na zewnątrz. To, jak często należy odciągać katar u niemowlaka, pozostaje kwestią indywidualną.

Inhalacja na katar u niemowlaka

Ulgę niemowlakowi w przypadku kataru niewątpliwie przynoszą również wszelkiego rodzaju inhalacje. Prostym, domowym sposobem jest przyrządzenie roztworu ciepłej wody z solą lub wodą morską. Rozpuszczone substancje ułatwiają oddychanie dziecku, a ponadto szybko udrażniają górne drogi oddechowe.

U dorosłych popularne stosowanie jest olejków eterycznych, takich jak eukaliptusowy. Jednak u niemowląt zabiegi takie są surowo przeciwwskazane, ponieważ mogą one prowadzić do skurczu oskrzeli, co jest już stanem zagrożenia życia.

Domowe sposoby na katar u niemowlaka

Aby wspomóc terapię kataru, zaleca się również częste wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa dziecko. Świeże powietrze niewątpliwie pomaga zmniejszyć objawu kataru, ponieważ oczyszcza z wszelkich zanieczyszczeń i drobnoustrojów to powietrze, które w tym pomieszczeniu już jest. Jeśli nie występują inne objawy choroby, to katar nie stoi na przeszkodzie do wzięcia dziecka na spacer.

Ponadto ważne jest zadbanie o odpowiednie nawodnienie malucha. Często bywa tak, że ma on problemy z ssaniem, a więc należy go często przystawiać do piersi, by miał on szansę przyjęcia odpowiedniej porcji pokarmu.

Maści i plasterki na katar dla niemowlaka

Stosowanie maści na katar u niemowląt nie jest dobrym rozwiązaniem. Jak więc radzić sobie z katarem u niemowlaka? Zaleca się, by nie kupować żadnych preparatów OCT, czyli takich, które są dostępne bez recepty. Noworodki i niemowlęta to szczególnie wrażliwe organizmy, nieustannie rozwijające się i szczególnie narażone na konsekwencje terapii. Należy każdy zakup maści, kropelek, olejków, plasterków, sprayów czy jakichkolwiek innych preparatów na katar konsultować z lekarzem, by mieć pewność, że działa się na korzyść, a nie na stratę zdrowia. Smarowanie preparatów bezpośrednio na skórę może być ponadto czynnikiem wywołującym alergie. Dane medyczne donoszą, że od 2008 roku, kiedy to Agencja Żywności i Leków zaleciła unikanie dostępnych bez recepty leków na przeziębienie w przypadku dzieci poniżej 2 roku życia, odnotowano zdecydowany spadek (aż o 50%) wizyt na szpitalnych oddziałach ratunkowych z powodu zdarzeń niepożądanych wywołanych przez te leki.

Ile trwa katar u niemowlaka?

Jak długo trwa katar u niemowlaka ? Nieleczony katar powinien trwać do 7 dni. Po tym okresie budzi on niepokój i najodpowiedniejszym postępowaniem będzie udanie się do specjalisty – pediatry lub lekarza rodzinnego.

Katar u niemowlaka - kiedy do lekarza?

Kontrola u lekarza konieczna jest w przypadku przedłużania się okresu jego trwania lub ciągłego kataru. Niepokój budzą również objawy, takie jak pojawienie się wysokiej gorączki lub innych symptomów infekcji – na przykład kaszlu, a szczególnie u dziecka, które nie ukończyło 3 miesiąca życia. Ponadto wizyty lekarskiej wymaga pojawienie się na skórze zmian, mogących sygnalizować alergię czy też inne jednostki chorobowe. Oprócz tego, kontroli pediatrycznej wymaga tachypnoe (szybkie, płytkie oddechy), a także pojawienie się obrzęków błony śluzowej nosa bądź oczodołów.

Lekarz też z łatwością poradzi sobie z różnicowaniem grypy, infekcji wirusowej, bakteryjnej czy jeszcze innej choroby, podpowie jak wyleczyć oraz przepisze odpowiednie leki na katar dla niemowlaka.

Jak rozpoznać katar niemowlaka?

Podstawowym objawem kataru jest wyciekanie przeźroczystej wydzieliny z nosa. U dziecka może pojawić się trudność z oddychaniem i mogą być słyszalne wtedy charakterystyczne dźwięki, które wskazują na utrudniony przepływ powietrza przez jamy nosowe. Ponadto, katarowi może towarzyszyć utrudnione ssanie piersi – u malucha występuje więc spadek apetytu, problemy z zasypianiem i ogólne osłabienie. Jak już wcześniej wspomniano, katar jest głównym objawem infekcji (zazwyczaj wirusowej). Dlatego też często obserwuje się spadek aktywności dziecka i wzrost temperatury ciała (zazwyczaj ponad 38 stopni Celsjusza).

Podsumowując, katar to bardzo częsta przypadłość, szczególnie wśród noworodków i niemowląt. Jest to spowodowane wszechobecnością drobnoustrojów chorobotwórczych w otoczeniu, przeciwko którym najmłodsi nie wykształtowali jeszcze odporności. Najczęściej katar jest objawem infekcji wirusowych, jednak może być też powodowany innymi czynnikami. Często towarzyszą mu zaburzenia łaknienia, problemy z oddychaniem, ssaniem, czy drażliwość. Nie każdy katar budzi niepokój, jednak sytuacja ta zmienia się, gdy się on przedłuża, nie poddaje leczeniu domowymi sposobami czy towarzyszą mu inne objawy, typu kaszel, gorączka, tachypnoe. Warto również zapamiętać, że w przypadku najmłodszych, nie zaleca się stosowania leków na przeziębienie dostępnych bez recepty, a zwłaszcza bez konsultacji lekarskiej. W przypadku tak młodych organizmów częściej niż w przypadku dorosłych ma się do czynienia z wystąpieniem skutków ubocznych. Jednak domowe sposoby mogą pomóc niemowlakowi z katarem. Stosować można inhalacje z soli fizjologicznej i odciąganie wydzieliny.

Bibliografia

1.W. Kawalec, R. Grenda, H. Ziółkowska, Pediatria tom I-II