Suchy kaszel – domowe sposoby leczenia

Kaszel jest najczęstszym objawem chorób dotykających układu oddechowego. Jest on odruchem obronnym i ma na celu oczyszczanie dróg oddechowych z ciał obcych lub nadmiaru wydzieliny. Kaszel powstaje w mechanizmie nasilonego wdechu i następnie wydechu, czemu towarzyszy wytworzenie wysokiego ciśnienia w płucach i klatce piersiowej, co umożliwia później gwałtowne wyrzucenie powietrza, które po drodze porywa napotkane cząstki. Ze względu na czas trwania wyróżnić można kaszel ostry, który trwa mniej niż 3 tygodnie, podostry, trwający od 3 do 8 tygodni, a także kaszel przewlekły, utrzymujący się ponad 8 tygodni. Ze względu na charakter wyróżnia się kaszel suchy i mokry (produktywny). Ich przyczyny znacznie się od siebie różnią. Najczęściej kaszel suchy powodowany jest przez zakażenia wirusowe, astmę, przyjmowanie niektórych leków (szczególnie inhibitorów konwertazy angiotensyny, służących do leczenia nadciśnienia), niewydolność serca czy choroby śródmiąższowe płuc. Kaszel produktywny, w trakcie którego dochodzi do odkrztuszania plwociny, wywoływany jest najczęściej przez rozstrzenie oskrzeli, przewlekłe zapalenie oskrzeli, chorobę obturacyjną płuc, astmę lub eozynofilowe zapalenie oskrzeli.

W przebiegu kaszlu suchego pojawia się kilka objawów towarzyszących. Zalicza się do nich tak zwany „szczekający” charakter, drapanie, dyskomfort w gardle czy napady kaszlu w nocy. Suchy kaszel może wywoływać kilka przykrych następstw, do których zalicza się między innymi podrażnienia śluzówki i pękanie w niej naczynek.

Przedmiotem niniejszego artykułu jest suchy kaszel i możliwości jego domowego leczenia. Znanych jest wiele metod farmakologicznych leczenia kaszlu, do których wykorzystuje się między innymi dekstrometorfan czy lewodropropizynę. W cięższych przypadkach swój udział w farmakoterapii mają: butamirat, gabapentyna lub nawet morfina, zaliczana do opioidów. Do łagodzenia objawów kaszlu wykorzystuje się także wiele suplementów diety lub leki dostępne bez recepty, w tym także syropy. Jednak dużą popularnością i skutecznością cieszą się również domowe sposoby. Jakie są naturalne sposoby na suchy kaszel?

Domowe sposoby na suchy kaszel

W terapii kaszlu suchego zastosowanie ma wiele metod domowych. Są one proste w przygotowaniu, a ponadto cieszą się dużą skutecznością. Powstają na bazie warzyw, owoców, miodu, a więc często wyróżniają się bardzo dobrym smakiem i są również chętnie przyjmowane przez najmłodszych. Co z domowych sposobów pomoże nam na suchy kaszel?

Dobrym domowym sposobem na łagodzenie objawów suchego kaszlu u dorosłych są po prostu ciepłe herbatki. Herbaty są dobrą bazą, na podstawie której można przyrządzić nie dość, że pyszny, to jeszcze wartościowy napój. Wystarczy dodać do niego cytryny, miodu, soku malinowego, soku porzeczkowego, wyciągu z mniszka lekarskiego i wiele innych. Należy jednak pamiętać, aby składniki te dodawać nie do wrzącej ani gorącej wody, gdyż zbyt wysoka temperatura może pozbawić prozdrowotnych właściwości dodatków. Inną metodą domową na objawy kaszlu suchego są na przykład napary z rumianku, tymianku, szałwii, czystka czy lipy.

Co stosować na suchy kaszel u dziecka - domowe sposoby na duszący kaszel

Kaszel u dziecka zawsze budzi niepokój. Wiąże się on ze znacznym pogorszeniem jakości życia, a ten męczący, występujący w nocy, duszący, szczególnie zakłóca spokój zarówno malucha, jak i rodzica. Dzieci są szczególnie narażone na częste infekcje, z racji dopiero co kształtującego się układu immunologicznego. W łagodzeniu objawów kaszlu u najmłodszych również skuteczność przynoszą domowe sposoby. Można wykorzystywać te, które są popularne wśród dorosłych, czyli na przykład: sok z cebuli, buraka, herbatki z różnymi dodatkami, napary z lipy, mniszka lekarskiego, czystka. Należy jednak pamiętać, że miód można stosować dopiero od pierwszego roku życia, ze względu na rozwój przewodu pokarmowego.

Przy męczącym suchym kaszlu warto również zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym dziecko przebywa. Przydatne może być w tym przypadku zastosowanie specjalnych nawilżaczy, które można umocować przy grzejniku. Ważne jest również odpowiednie, częste wietrzenie pokoju.

Jednak gdy kaszel nie ustępuje z zastosowaniem domowych sposobów, należy udać się po fachową poradę lekarską. Przedłużający się kaszel może być bowiem objawem poważnych chorób, alergii i wielu innych.

Domowy syrop na suchy kaszel

Syropy są bardzo skuteczne w łagodzeniu podrażnionej błony śluzowej w przebiegu kaszlu suchego. Popularne jest przyrządzanie ich na podstawie roślin o prozdrowotnych właściwościach, do których zalicza się między innymi prawoślaz, imbir czy czosnek. Wiele cennych dla zdrowia i pomocnych w terapii suchego kaszlu składników posiadają również cebula, buraki i miód. Ponadto warto przyrządzić także domowe, ziołowe kisiele, których lepka, kleista konsystencja przynosi ulgę narażonej na uszkodzenia śluzówce jamy ustnej i gardła. Sprawdza się tu również „zwykłe” owocowe kisiele.

Skuteczną metodą jest łatwy do przyrządzenia sok z buraka. Warzywa re stanowią bogactwo wielu witamin i minerałów, chociażby z grupy B, C, K, A, E. Ponadto zawierają wiele antyoksydantów, minerałów oraz betainę, która hamuje rozwój bakterii oraz stanów zapalnych w organizmie. Buraki od wielu lat cieszą się popularnością w łagodzeniu objawów infekcji dróg oddechowych, czyli kaszlu, i kataru. Przepis na przyrządzenie prozdrowotnego syropu z buraka jest prosty – należy wziąć buraki, umyć je i oczyścić, a następnie piec przez około 40 minut w temperaturze około 40°C. W wyniku tego procesu wydobędzie się sok. Można również wycisnąć sok z surowych buraków i dla smaku dodać miodu.

Inną naturalną metodą na leczenie objawów suchego kaszlu jest syrop z cebuli. Można przyrządzić go z surowych cebul, krojąc je w plastry i układać w naczyniu, przekładając miodem. Aby zwiększyć ilość cennych dla zdrowia składników, można dodać kilka ząbków czosnku. Syrop gotowy jest do spożycia po kilku dniach przebywania w ciepłym miejscu. Oprócz łagodzenia objawów kaszlu, powyższe warzywa posiadają także szereg właściwości bakteriobójczych, które przyczyniają się do wspierania infekcji bakteryjnych (jeśli to właśnie te są przyczyną kaszlu).

Inhalacje na suchy męczący kaszel domowe sposoby

Kolejnym sposobem na pozbycie się uporczywych objawów suchego kaszlu są inhalacje. Inhalacje polegają na wdychaniu pary wodnej z dodatkiem substancji wspierających działanie. Na katar popularne są inhalacje na przykład z wodą morską. Natomiast do łagodzenia objawów kaszlu wykorzystuje się szereg roślinnych olejków. Dużą skutecznością cieszą się olejki z rozmarynu, sosny, majeranku, eukaliptusa czy drzewa sandałowego. Dzięki swoim właściwościom, nie tylko wspierają terapię kaszlu, ale również łagodzą podrażnienia błony śluzowej. Co ważne, zastosowanie wyżej wymienionych olejków będzie mieć nie tylko w inhalacji, ale również przyrządzenie takiej mieszanki i umieszczenie jej w swoim otoczeniu przyniesie korzyści w kaszlu.

Podsumowując, suchy kaszel to uciążliwa dolegliwość. Na szczęście istnieje wiele domowych metod i naturalnych sposobów na pozbycie się suchego męczącego kaszlu zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

 

Bibliografia

1.Interna Szczeklika

2.Sonia Młodzianowska, Domowe sposoby na kaszel suchy i mokry, Wprost Zdrowie i Medycyna