Widok Z Góry Na Zielone Warzywa I Owoce Ze Słowem Detox Na Czarnym Tle Dieta Detoksykacyjna

W ostatnim czasie dość często mówi się o konieczności oczyszczania organizmu z toksyn. Coraz więcej osób ma świadomość tego, jak szkodliwe substancje wpływają na ich zdrowie i samopoczucie. Za kluczowy element wspomagający detoksykację organizmu uznawana jest aktywność fizyczna i zdrowa dieta. Z jakich produktów spożywczych powinniśmy zrezygnować, a po które na co dzień sięgać, żeby poczuć się lepiej? I co poza nimi przyspiesza usuwanie toksyn z ustroju? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

 

Zatrucie organizmu toksynami – jak się objawia?

Zmęczenie, ból głowy i przykre dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – to objawy, z którymi na co dzień zmaga się wiele osób. Jedni wiążą je ze stresem i przepracowaniem, inni natomiast z nieodpowiednią dietą, anemią czy zaburzeniami metabolicznymi. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że za gorsze samopoczucie może odpowiadać szkodliwe działanie toksyn. Po czym poznasz, że niedomaganie twojego organizmu to zasługa metali ciężkich lub innych niepożądanych substancji? Poza tymi wyżej wymienionymi mogą pojawić się takie symptomy jak:

 • rozdrażnienie,

 • wypadanie włosów,

 • łamliwość paznokci,

 • problemy z pamięcią i koncentracją,

 • nieświeży oddech,

 • zmiany skórne,

 • cienie pod oczami,

 • nadmierna senność,

 • obniżenie zdolności umysłowych i intelektualnych,

 • apetyt na niezdrowe pokarmy,

 • nieprzyjemny zapach ciała,

 • przewlekłe infekcje i stany zapalne,

 • metaliczny posmak w ustach,

 • utrata apetytu,

 • bóle mięśni i stawów.

Co zatruwa nasz organizm?

Jak już wiadomo, w organizmie człowieka gromadzi się mnóstwo szkodliwych substancji. Zanim jednak podejmiesz jakiekolwiek działania w celu usuwania toksyn z ustroju, powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd w ogóle one się tam biorą. Otóż do ich kumulowania się prowadzi m.in. spożywanie produktów bogatych w rafinowane tłuszcze i węglowodany, unikanie aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu oraz picie napojów energetycznych. Do tego dochodzi palenie papierosów, które powoduje skurcz naczyń krwionośnych żołądka i w konsekwencji zaburzenia w obrębie tego narządu.

Na co dzień możesz dbać o prawidłowe funkcjonowanie swojego organizmu, jednak nie jesteś w stanie całkowicie uchronić go przed gromadzeniem się szkodliwych substancji. Dlaczego? Ponieważ zjawisko to jest w dużym stopniu efektem zanieczyszczenia środowiska. Każdego dnia natykamy się na metale ciężkie, które dostają się do naszego wnętrza zarówno poprzez układ pokarmowy, jak i przez skórę czy drogi oddechowe. Niepożądane związki czyhają na nas w rozmaitych warzywach i owocach, w tym pietruszce, burakach, marchewce, szpinaku oraz mrożonych malinach i truskawkach. Ponadto znajdują się one w niektórych grzybach, zwłaszcza tych rosnących w mieście, rybach, lekach, kosmetykach, a nawet różnego rodzaju opakowaniach. O jakich związkach mowa? Wśród tych najpowszechniejszych wymienia się rtęć, kadm, ołów oraz arsen. Warto wspomnieć również o glinie aluminium, który nie zalicza się do grupy metali ciężkich, ale jest równie toksyczny.

Czerwona Papryka Na Biurku Ze Strzykawką Wypełnioną Chemikaliami

Rola diety w oczyszczaniu organizmu z toksyn

Wiele osób próbuje pozbyć się toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii głodówką, dietą redukcyjną, sokami, środkami przeczyszczającymi, a nawet bardziej inwazyjnymi metodami, np. hydrokolonoterapią, czyli płukaniem jelita grubego. Co prawda wymienione sposoby na odtruwanie organizmu potrafią zapewnić dość satysfakcjonujące efekty, jednak są one krótkotrwałe. Ponadto niektóre z nich wiążą się z bardzo poważnymi konsekwencjami, w tym niedoborem ważnych składników odżywczych i zaburzeniami odżywiania.

Jedną z najskuteczniejszych metod oczyszczania organizmu jest stosowanie odpowiedniej diety. Włączenie pewnych pokarmów do jadłospisu jest niezbędne do uregulowania perystaltyki jelit, a to właśnie sprawny układ pokarmowy umożliwia usunięcie zbędnych produktów przemiany materii drogą defekacji. Pamiętaj, że proces oczyszczania odbywa się także za pośrednictwem skóry oraz układu oddechowego i moczowego – warto wziąć to pod uwagę, komponując swoje menu, niezależnie od tego, czy planujesz zacząć przygodę z dietą odchudzającą, czy preferujesz jakiś konkretny model odżywiania. Które produkty są szczególnie przydatne przy usuwaniu z organizmu toksyn? Poniżej znajdziesz te najbardziej godne uwagi.

Woda – sięgając po wodę, usprawnisz nie tylko pracę swojego układu pokarmowego, ale również nerwowego i krwionośnego. Dzięki przyjmowaniu co najmniej 2 litrów płynów dziennie twoje nerki i wątroba, które mają niebagatelny wpływ na proces usuwania toksyn, będą znacznie sprawniej funkcjonować.

Zielona herbata – napar z liści zielonej herbaty obfituje w składniki mineralne i silne przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki tlenowe. Dzięki bogactwu cennych związków sprzyja on regeneracji komórek wątroby, a także zwiększa produkcję enzymów regulujących procesy trawienne.

Sok z cytryny – sok z cytryny jest szczególnie polecany osobom zmagającym się z zakwaszeniem organizmu. Pomimo tego, że ma on kwaśny posmak, wykazuje działanie alkalizujące. Regularne picie wody z dodatkiem soku korzystnie wpływa na pracę wątroby i wspomaga układ odpornościowy w walce z patogenami.

Kiszonki – wprowadzenie kiszonek do jadłospisu nie tylko pomaga oczyścić organizm z toksyn, ale również przynosi ulgę przy uporczywych dolegliwościach ze strony układu trawiennego. Dzięki nim w przewodzie pokarmowym namnażają się pożyteczne bakterie, a ich obecność reguluje wypróżnienia i tym samym wspomaga detoks organizmu.

Natka pietruszki – roślina ta wykazuje właściwości moczopędne, dzięki czemu pomaga usunąć toksyny, metabolity leków oraz produkty przemiany materii z ustroju. Ponadto jest ona obfitym źródłem chlorofilu, który skutecznie oczyszcza organizm i pomaga utrzymać w nim równowagę kwasowo-zasadową.

Jabłka – owoce te zawierają duże ilości pektyn, które wspierają pracę układu pokarmowego. Regulują one perystaltykę jelit, co ułatwia wypróżnianie i usunięcie toksyn z organizmu. Ponadto pektyny wspomagają pracę wątroby i poprawiają metabolizm. Aby osiągnąć jak największe korzyści z ich spożywania, nie obieraj jabłek ze skórki.

Kasza jaglana – mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że tak niepozorny produkt jak kasza jaglana pomaga w oczyszczeniu organizmu – umożliwia on usunięcie związków, które wpływają niekorzystnie na zdrowie i samopoczucie. Jest to możliwe dzięki temu, że pokarm ten wspomaga trawienie i działa odkwaszająco.

Naturalna Herbata Ziołowa

Zioła i przyprawy na detoksykację organizmu

Aby usunąć z organizmu produkty przemiany materii oraz metale ciężkie i inne niepożądane substancje, warto podejść do problemu kompleksowo. Na ratunek przyjdzie ci nie tylko odpowiednia dieta, ale również suplementy oraz lecznicze napary na bazie ziół i przypraw.

Siemię lniane

Jednym ze skutecznych sposobów na odtrucie organizmu jest spożywanie siemienia lnianego. Te niepozorne nasionka wspomagają pracę jelit, co ułatwia usuwanie toksyn, a do tego wykazują działanie antybakteryjne. Można stosować je w postaci całej lub zmielonej. Dobrym uzupełnieniem kuracji mogą być kapsułki z olejem, np. Jarrow Formulas Flaxseed Oil.

Pokrzywa

Roślina ta działa moczopędnie, dzięki czemu umożliwia wydalenie szkodliwych związków wraz z moczem. Jeśli zdecydujesz się na oczyszczanie organizmu z toksyn za jej pomocą, możesz sięgnąć nie tylko po napar z jej liści, ale również kapsułki, krople lub tabletki, np. Aura Herbals Pokrzywa Zwyczajna czy Swanson Pokrzywa.

Ostropest plamisty

Detoksykacja organizmu może być jeszcze skuteczniejsza po wprowadzeniu do diety ostropestu plamistego. Dzięki zawartości sylimaryny zioło to wspomaga pracę wątroby i tym samym blokuje gromadzące się w niej toksyny. Dobrej jakości suplementy z jego zawartością to m.in. Intenson Ostropest Plamisty oraz Essensey Ostropest Plamisty.

Kurkuma

Związki kryjące się w kurkumie dokładają kolejną cegiełkę – a nawet ogromną cegłę – do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na szczególną uwagę zasługuje kurkumina, która pobudza wydzielanie żółci i tym samym usprawnia oczyszczanie wątroby. Aby w pełni skorzystać z jej właściwości, sięgnij po produkt Noble Health Kurkuma lub Aliness Kurkuma.

Czystek

Jak oczyścić organizm, jeśli nie za pomocą ostropestu, pokrzywy czy kurkumy? Doskonałą alternatywą dla wymienionych składników jest czystek. Zioło to działa moczopędnie i korzystnie wpływa na florę bakteryjną, dzięki czemu ułatwia usuwanie toksyn, zwłaszcza kadmu. Znajdziesz go m.in. w preparatach YANGO Czystek i HEPATICA Czystek Kreteński.

Skrzyp polny

Kolejną rośliną sprzyjającą oczyszczaniu organizmu jest skrzyp polny, a to wszystko za sprawą jego właściwości napotnych i diuretycznych. Można przyjmować go m.in. w postaci naparu, tabletek czy kapsułek. Jeśli planujesz wprowadzić go do swojej diety, sięgnij po takie opcje jak Olimp Skrzyp Plus lub Swanson Skrzyp Polny.

Suplementy, Witaminy I Zioła Lecznicze W Szklanych Słoikach Na Drewnianym Stole

Oczyszczanie organizmu a wieloskładnikowe suplementy diety

Jak wcześniej podkreślono, decydując się na detoks organizmu, warto postawić na taki produkt, który wspiera pracę wątroby, wykazuje właściwości diuretyczne bądź napotne, poprawia funkcjonowanie układu trawiennego, przyspiesza przemianę materii lub posiada zdolność wiązania toksyn znajdujących się w przewodzie pokarmowym. Aby wynieść oczyszczanie organizmu na wyższy poziom, warto postawić na preparat wieloskładnikowy, w którym kryje się co najmniej kilka cennych związków. Przykładem takiego specyfiku jest Aura Herbals Nalewka Paracelsusa: Detox, Health Labs Care DetoxMe oraz Aura Herbals Green Detox.

 

Bibliografia +