Widok z góry kurkumowy czarny pieprz w małych miseczkach w drewnianych łyżkach na czarnej powierzchni

Jakie działanie ma kurkuma z pieprzem i jak ją stosować? 

 

Nie bez powodu mówi się, że kurkuma z pieprzem to duet idealny – pieprz zawiera w sobie pewną wyjątkową substancję o nazwie piperyna, która zwiększa przyswajalność kurkuminy aż o 2 000%. Dzięki temu wspólnie wykazują one wszechstronny wpływ na organizm i usprawniają szereg zachodzących w nim procesów. Jakich konkretnie? Jakie są najważniejsze właściwości kurkumy z pieprzem? Tabletki, proszek, płyn czy kapsułki – w jakiej formie je przyjmować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule. 

 

 

Kurkuma z pieprzem – na co pomaga?

 

Na co pomaga kurkuma z pieprzem? Właściwości tego duetu są naprawdę liczne, a to wszystko za sprawą kurkuminy i piperyny. Ich spożywanie jest szczególnie polecane osobom borykającym się ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, ponieważ substancje te obniżają poziom cholesterolu we krwi. Ale to nie koniec prozdrowotnego działania kurkumy z pieprzem – okazuje się, że dodatkowo redukują one stężenie glukozy we krwi, a także pomagają uporać się ze stanami zapalnymi różnego pochodzenia. Co więcej, według doniesień ze świata nauki składniki te wspierają pracę mózgu oraz łagodzą ból, np. ten wywołany zapaleniem stawów czy wrzodami żołądka. Nie sposób nie wspomnieć również o ich potencjale przeciwdepresyjnym i przeciwutleniającym – piperyna i kurkumina to silne przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki i chronią organizm przed stresem oksydacyjnym, który uznawany jest za jednego z największych wrogów naszego zdrowia. 

 

Kurkuma z pieprzem na odchudzanie

 

Poruszając temat właściwości kurkumy z pieprzem, należy nawiązać do ich wpływu na proces odchudzania. Otóż przyprawy te przyspieszają metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że zwiększają one wrażliwość komórek na działanie insuliny, usprawniają funkcjonowanie wątroby i trzustki, wspomagają detoksykację organizmu oraz regulują apetyt. 

 

Kurkuma z pieprzem – proporcje

 

Nie bez powodu zaleca się łączenie kurkumy z czarnym pieprzem – jak już zostało podkreślone, ten ostatni kryje w sobie substancję o nazwie piperyna, która zwiększa biodostępność kurkuminy aż o 2 000%. Warto zaznaczyć, że sama kurkumina jest słabo przyswajalna przez organizm – badania przeprowadzone na modelu zwierzęcym wykazały, że w pojedynkę wchłania się ona w zaledwie 1%. W jakich proporcjach łączyć ze sobą obydwa składniki? Wiele zależy od celu, jaki chcesz osiągnąć. Jeśli planujesz spożywać powyższe przyprawy profilaktycznie, wystarczy połączyć 1,5 g kurkumy z 1/8 łyżeczki pieprzu. Oczywiście nie trzeba zażywać ich w jednej dawce – można podzielić je na kilka porcji i dodawać do posiłków lub napojów.

 

Zbliżenie kurkuma (kurkumina) w proszku w drewnianej łyżce ze świeżym kłączem na tle drewna.

 

Kurkuma z pieprzem – przeciwwskazania

 

Kto powinien unikać kurkumy z pieprzem – kapsułek, tabletek, proszku lub innych specyfików z ich zawartością? Głównym przeciwwskazaniem do ich stosowania jest uczulenie lub nadwrażliwość na jakiekolwiek składniki zawarte w wybranym preparacie. Co więcej, nie są one wskazane dla osób zmagających się chorobami wątroby i dróg żółciowych, ponieważ nasilają wydzielanie żółci. Szczególną ostrożność przy ich suplementowaniu powinni zachować również pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe, ponieważ suplementy z kurkumą mogą nasilać ich działanie, a co za tym idzie – przyczynić się do wystąpienia samoistnych krwawień. 

 

Kurkuma z pieprzem – jak stosować?

 

Jak stosować kurkumę z pieprzem? Możliwości jest co najmniej kilka. Jeśli zdecydujesz się na specjalistyczne preparaty, przestrzegaj zaleceń producenta podanych w ulotce lub na opakowaniu. Równie dobrze możesz dodawać je w formie przypraw do potraw, a także sporządzać z nich napoje, w tym nalewki.

Tabletki kurkuma z pieprzem

 

Kurkuma z pieprzem w tabletkach to idealna opcja dla osób, które stronią od przypraw lub dodają je w bardzo małych ilościach. Za ich zażywaniem przemawia również fakt, że w takiej wersji zawierają znacznie wyższe stężenie substancji aktywnych, a co za tym idzie – wykazują silniejszy efekt terapeutyczny. Jeśli chodzi o ich dawkowanie, zależy ono od konkretnego specyfiku, jednak w większości przypadków jest to 1-2 tabletki dziennie. 

 

Kurkuma z pieprzem do picia

 

Bardzo powszechną praktyką jest przyjmowanie powyższych składników w formie płynu. Jak pić kurkumę z pieprzem? Wystarczy wymieszać 1,5 g kurkumy z odrobiną pieprzu i zalać je ciepłą wodą. Doskonałym pomysłem będzie także przyrządzenie tzw. złotego mleka, zwłaszcza jeśli zmagasz się z przeziębieniem. Aby je przygotować, musisz zaopatrzyć się w mleko lub napój roślinny, miód, mieloną kurkumę, olej kokosowy, świeży imbir oraz pieprz. Podgrzej mleko w rondelku, a następnie dodaj do niego kurkumę i wymieszaj. Gdy przyprawa się rozpuści, wsyp pieprz, dorzuć starty imbir i podgrzej całość na małym ogniu, co jakiś czas mieszając. Zdejmij rondelek z palnika, a gdy jego zawartość nieco wystygnie, dodaj olej oraz miód. Na koniec przecedź napój przez sitko. Jeśli jesteś zdecydowany na regularne picie kurkumy z pieprzem, ale nie masz czasu na gotowanie, możesz sięgnąć po gotowe shoty.

 

Tradycyjny indyjski napój z kurkumą i złotym mlekiem.

 

Kurkuma z pieprzem – gdzie kupić?


Gdzie kupić kurkumę z pieprzem? Jeśli chcesz w pełni skorzystać z ich prozdrowotnych właściwości, najlepiej nabyć je w sprawdzonych źródłach. Sklep MyBionic, na przykład, oferuje bardzo szeroką ofertę suplementów diety, które wyróżniają się wysoką jakością i skutecznością. Możesz zaopatrzyć się w nim m.in. w kurkumę z pieprzem w kapsułkach, płynie oraz kroplach od najbardziej zaufanych producentów na rynku.

Bibliografia +