Ręce lekarza ze stetoskopem dotykają wątroby

Wątroba to największy narząd miąższowy w ludzkim ciele. Pełni on szereg istotnych funkcji, w tym detoksykacyjną i filtracyjną. Ze względu na to, że nie posiada on unerwienia, wiele osób dowiaduje się, że coś złego dzieje się z jego zdrowiem w momencie, gdy pojawiły się już jakieś zmiany. Jak zapobiegać wystąpieniu pierwszych objawów? Poznaj zioła i preparaty, które wesprą zdrowie wątroby!

 

Wątroba i jej rola w organizmie człowieka

Wątroba to największy gruczoł w ludzkim ciele i jeden z najważniejszych organów należących do układu pokarmowego. Posiada on szereg ważnych funkcji, bez których osiągnięcie homeostazy jest niemożliwe. Należy do nich funkcja detoksykacyjna, filtracyjna, metaboliczna oraz magazynująca.

Za co odpowiada wątroba? Neutralizuje ona toksyny, przekształca amoniak w mocznik, produkuje żółć i bierze udział w regulowaniu gospodarki hormonalnej. Aż 85% wszystkich białek znajdujących się w osoczu jest wytwarzanych właśnie w wątrobie. Oprócz glikogenu magazynuje ona także witaminy i minerały, np. żelazo, przetwarza zużyte czerwone krwinki i pełni funkcje odpornościowe.

Co pogarsza pracę wątroby?

Mimo tego, że wątroba pomaga usuwać niepożądane substancje chemiczne z naszego ciała i posiada właściwości regeneracyjne, nie warto brać jej wydajnej pracy za pewnik. Okazuje się bowiem, że wiele czynników pogarsza jej funkcjonowanie. Wśród nich wymienia się nadużywanie alkoholu, infekcje wirusowe, metale ciężkie, toksyny z pożywienia, w tym pleśń, nadwagę i otyłość, złą dietę oraz palenie papierosów.

Najczęstsze choroby wątroby i ich objawy

Jakie są najczęstsze choroby dotykające narządu, jakim jest wątroba? Na liście tej znajduje się:

  • wirusowe zapalenie wątroby,

  • stłuszczenie wątroby,

  • alkoholowe uszkodzenie wątroby,

  • polekowe uszkodzenie wątroby,

  • marskość wątroby.

Jeśli zastanawiasz się nad objawami, które powinny cię zaniepokoić, jest to przede wszystkim ból w prawym podżebrzu, obrzęki, żabi brzuch, głowa meduzy, krwawienia z przewodu pokarmowego oraz zaburzenia neurologiczne. Warto także mieć na uwadze, że wątroba nie jest unerwiona, przez co zwykle daje o sobie znać w zaawansowanym stadium schorzenia.

Pacjentka mówi lekarzowi o swoim bólu i problemach zdrowotnych podczas wizyty w szpitalu młoda kobieta skarży się na ból pleców lub nerek siedząc na łóżku do badań w gabinecie lekarskim

Jak wesprzeć regenerację wątroby?

W myśl zasady, że lepiej jest przeciwdziałać, niż leczyć, warto systematycznie dbać o pracę wątroby. Jeśli chcesz poprawić jej funkcjonowanie, postaw na nutraceutyki w formie naparów i suplementów diety. Jakie są najlepsze zioła na wątrobę? Poniżej znajduje się zestawienie najskuteczniejszych z nich.

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty zawiera sylimarynę. Ta bioaktywna substancja wykazuje działanie detoksykujące, hepatoprotekcyjne i regeneracyjne. Co ciekawe, jej działanie jest na tyle silne, że stanowi ona odtrutkę w przypadku spożycia muchomora sromotnikowego.

Ostropest plamisty jest rekomendowany jako kuracja uzupełniająca przy zatruciach, stłuszczeniu wątroby i polekowych uszkodzeniach tego narządu. Wspomaga on procesy trawienne, chroni komórki miąższu wątroby przed degradacją i przywraca prawidłowe funkcjonowanie omawianego organu.

Jeśli oczyszczenie wątroby to twój główny cel, wybierz właśnie ostropest plamisty. Jest on dostępny w wielu sklepach zielarskich pod różnymi postaciami. Do dyspozycji masz susz, nasiona – całe lub mielone – oraz tabletki.

zdjęcie obrazujące z bliska kwiat ostropestu

Karczoch zwyczajny

Jeśli chcesz oczyścić wątrobę ziołami, postaw na nutraceutyk, jakim jest karczoch zwyczajny. Przyjdzie ci on z pomocą w leczeniu wielu chorób wątroby. Ze względu na swoje działanie antyoksydacyjne zmniejsza on stany zapalne, ułatwia trawienie i oczyszcza drogi żółciowe, co chroni pęcherzyk żółciowy i zapobiega kamicy żółciowej.

Karczoch znajdziesz w różnych mieszankach ziołowych na trawienie. Zawarte w nich komponenty pozytywnie wpływają na cały organizm, wspomagając pracę układu pokarmowego. Stawiając na tego typu preparaty, podreperujesz swoją wątrobę, zwiększysz wydzielanie żółci i poprawisz swoje wyniki krwi.

Mniszek lekarski

Oprócz ostropestu plamistego z pomocą przyjdzie ci mniszek lekarski. Posiada on właściwości detoksykujące, wykazuje działanie przeciwzapalne, reguluje poziom cholesterolu, chroni miąższ wątroby i przyspiesza filtrację zachodzącą w nerkach.

Regularne spożywanie naparów na bazie mniszka lekarskiego dba o zdrowie dróg żółciowych i niweluje ryzyko pojawienia się kamieni żółciowych. Na rynku dostępne są zarówno produkty wspomagające pracę wątroby w formie monoterapii, jak i takie, które w swoim składzie posiadają zioła wspomagające.

Dziurawiec zwyczajny

Jakie zioła na wątrobę – oprócz ostropestu plamistego, mniszka lekarskiego i karczocha zwyczajnego – będą odpowiednie w twoim przypadku? Dziurawiec zwyczajny świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie kuracji dedykowanej regeneracji wątroby.

Ziele dziurawca wykazuje działanie żółciopędne, przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu oraz wpływa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Jego dodatkowym atutem są cechy przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne.

zdjęcie dziko rosnącej pokrzywy

Pokrzywa zwyczajna

Jeśli chodzi o zioła na wątrobę o działaniu żółciopędnym, twoją uwagę powinna zwrócić również pokrzywa zwyczajna. Zawarte w niej związki mineralne i substancje bioaktywne wyciszają stany zapalne w obrębie układu pokarmowego i wspierają wątrobę w jej codziennej pracy.

Picie naparu z pokrzywy poprawia wyniki krwi i wspiera wątrobę w jej codziennych obowiązkach. Surowiec ten dostępny jest w większości aptek w formie suszu lub zimnotłoczonego soku. Ten pierwszy wykorzystasz do przyrządzenia naparu, który należy spożywać do 3-4 razy dziennie. Oczywiście najważniejsza jest systematyczność.

Babka płesznik

Kolejnym nutraceutykiem, który przyjdzie ci z pomocą, gdy twoja wątroba przestaje sobie radzić, jest babka płesznik, która działa ochronnie na hepatocyty, przyspieszając proces oczyszczania organizmu z toksyn. Pomaga ona również nawilżyć podrażnioną i uszkodzoną śluzówkę.

Babkę płesznik możesz włączyć do swojego menu w rozmaitych formach. Jej mielona wersja świetnie sprawdzi się jako dodatek do sosów, sałatek, a także jako suplement diety. Można ją również spożywać w formie naparu. Jeśli na co dzień borykasz się z dużymi problemami trawiennymi, przed wdrożeniem tego surowca zasięgnij porady medycznej lub skonsultuj się z farmaceutą.

Suplementy diety na wątrobę

Pracę wątroby poprawisz nie tylko za pomocą ziół na trawienie. Okazuje się, że warto sięgnąć także po specjalnie opracowane suplementy diety. W ich skład wchodzą przede wszystkim takie komponenty jak ostropest plamisty, mniszek lekarski, kurkuma, berberyna, cholina, karczoch czy czarna rzodkiew.

Jakie produkty są warte twojej uwagi? Do swojej kuracji możesz włączyć takie pozycje jak, na przykład, Swanson Liver Tone, Aliness Liver Regeneration Complex, Swanson Uric Acid Cleanse, EkaMedica Sok z ostropestu, Now Foods Liver Caps (Wsparcie wątroby) czy Aura Herbals Moja Wątroba (karczoch, ostropest, kurkuma).

Widok z góry na niektóre pomidory z awokado i chleb na desce do krojenia

Dieta na wątrobę

Aby zapewnić sobie dobrą kondycję wątroby na długie lata i zmniejszyć ryzyko takich chorób jak marskość wątroby, należy w pierwszej kolejności zatroszczyć się o odpowiedni jadłospis. Właściwa dieta to holistyczny sposób na poprawę wydajności całego ciała. Jak zadbać o dobrą kondycję wątroby?

Założeniami diety promującej zdrowie wątroby i dróg żółciowych zakłada jedzenie w regularnych odstępach czasu, stawianie na pełnowartościowe produkty, zmniejszenie udziału smażonych i panierowanych dań, odpowiednie nawodnienie, włączenie lekkostrawnych pokarmów oraz stosowanie prozdrowotnych przypraw, w tym tymianku, majeranku, mięty i oregano.

Z czego należy zrezygnować, aby polepszyć trawienie i poczuć się lepiej? W pierwszej kolejności zredukuj spożycie alkoholu i odstaw takie używki jak papierosy. Kategorie produktów, które powinny zniknąć z twojej kuchni na dobre, to przetworzone jedzenie, tłuszcze trans, słodycze oraz słodkie napoje.

Wspomniane zioła na wątrobę stanowią wisienkę na torcie planu odnowy twojej wątroby. Nie wolno również zapomnieć o odpowiedniej aktywności fizycznej. Dobrze ułożony plan oczyszcza organizm z toksyn i odciąża omawiany organ. Ponadto pomaga on w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, co zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób związanych z układem pokarmowym.

 

Bibliografia +