Ostropest plamisty na pięknym tle

Ostropest plamisty (Silybum marianum) to roślina z rodziny astrowatych, porastająca łąki i polany, którą wyróżniają kłujące liście i fioletowe kwiaty. Ten niepozorny surowiec kryje w sobie moc silnych substancji bioaktywnych wspierających nasze zdrowie – wykazuje działanie detoksykujące i poprawia prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Jak stosować suplementy na bazie ostropestu plamistego? Czy można zalewać wrzątkiem jego ziarna? I komu jest on szczególnie polecany? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

 

Właściwości ostropestu plamistego

Ostropest plamisty (Silybum marianum) obfituje w cały wachlarz zbawiennych związków, dzięki którym zyskuje cenne właściwości lecznicze. Zawiera on przede wszystkim sterole roślinne, olejki eteryczne, cukry, śluzy, witaminę E, nienasycone kwasy tłuszczowe, garbniki oraz flawonolignany, czyli kompleks substancji zwany sylimaryną. Tak bogaty skład chemiczny sprawia, że powyższy surowiec jest chętnie wykorzystywany jako naturalne remedium na szereg dolegliwości.

Najcenniejszym elementem omawianej rośliny są owoce i nasiona, z których pozyskuje się komponenty do produkcji wszelkiej maści suplementów diety. Wykazują one cechy żółciopędne, przeciwzapalne, odtruwające i spazmolityczne. Ponadto ostropest plamisty stabilizuje błony komórkowe, hamuje wytrącanie złogów żółciowych, obniża poziom cholesterolu i chroni miąższ wątroby. Co więcej, specyfiki na jego bazie posiadają łagodne działanie przeczyszczające i rozkurczowe.

Doniesienia ze świata nauki dostarczają danych, że ostropest plamisty neutralizuje wolne rodniki, przez co zmniejsza stres oksydacyjny i wycisza nawet przewlekłe stany zapalne. To właśnie dlatego jest on rekomendowany jako uzupełnienie terapii onkologicznej – oczywiście po uprzedniej konsultacji ze specjalistą.

Ostropest plamisty pomaga w regulacji cyklu menstruacyjnego. Ten nutraceutyk przywraca równowagę estrogenową, dzięki czemu niweluje nieprzyjemne kobiece dolegliwości, w tym długotrwałe krwawienia, nieregularne miesiączki, uderzenia gorąca oraz zespół napięcia przedmiesiączkowego.

kaukaska kobieta ma bolesne skurcze miesiączkowe

Zastosowanie ostropestu plamistego

Jakie zastosowanie mają owoce i nasiona ostropestu plamistego? Zwykle wykorzystuje się suchy ekstrakt z tych pierwszych i przetwarza się go na farmaceutyki. Jest on polecany osobom zmagającym się ze schorzeniami wątroby i dróg żółciowych oraz pacjentom z dolegliwościami pokarmowymi. Wzmaga on łaknienie, reguluje czynności trawienne, a także chroni komórki błony śluzowej żołądka.

Owoce ostropestu plamistego wykorzystywane są do wytwarzania oleju, który aplikuje się na dwa sposoby – zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Jego regularne spożywanie przynosi ulgę we wrzodach i nadkwasocie żołądka. Co więcej, sprawdza się on jako baza do rozmaitych wcierek i maseczek. Nie tylko poprawia on koloryt skóry poprzez wygaszanie przebarwień, ale także nawilża i uelastycznia ją, przyspieszając gojenie się ran, zatem można stosować go np. po intensywnym opalaniu i w leczeniu chorób łuszczycowych.

Przydatność ostropestu plamistego nie ogranicza się jedynie do picia oleju na jego bazie i zażywania specjalistycznych preparatów. Warto go również włączyć do jadłospisu w formie maceratu, naparu, a nawet nalewki. Ponadto w wersji mielonej stanowi on doskonały dodatek do potraw i można z powodzeniem delektować się nim każdego dnia.

Ostropest plamisty – przy jakich dolegliwościach go zażywać?

Własności lecznicze ostropestu plamistego są naprawdę liczne. Po pierwsze aktywnie chroni on komórki wątrobowe przed toksynami, pozwalając największemu organowi miąższowemu w ludzkim ciele na swobodną pracę. Redukuje on poziom cholesterolu LDL i stężenie bilirubiny oraz spowalnia rozwój blaszek miażdżycowych.

Stosowanie ostropestu plamistego jest zalecane przy alkoholowej chorobie wątroby, stłuszczeniu wątroby, wirusowym zapaleniu wątroby typu A, WZW B i WZW C, a także w przypadku łagodnych dolegliwości żołądkowych. Co więcej, roślina ta zapobiega marskości wątroby i zmniejsza krwawienia, w tym te z nosa i w obrębie jelita grubego.

Przyjmowanie specyfików z ostropestem plamistym stanowi podstawowy protokół leczniczy po zatruciu muchomorem sromotnikowym. W takim wypadku podaje się 13 tabletek po 150 mg sylimaryny lub 25 tabletek po 75 mg sylimaryny co 8 godzin w pierwszej dobie terapii.

Właściwości odtruwające to niejedyna zaleta powyższego surowca, ponieważ ostropest plamisty można nierzadko znaleźć w suplementach diety dedykowanych chorobie lokomocyjnej. Sprawdza się on również w leczeniu osteoporozy i działa antyoksydacyjnie. Marzysz o obniżonym ciśnieniu krwi? W takim razie wiedz, że specyfiki na jego bazie je ustabilizują.

Ostropest plamisty – dawkowanie

Dawkowanie ostropestu plamistego zależy od preparatu, jakim dysponujesz. Światowa Organizacja Zdrowia określa podaż zawartej w nim sylimaryny na poziomie 200-400 mg, przy czym objętość ta powinna zostać podzielona na 2-3 dawki. Ponadto, aby uzyskać optymalne wyniki terapii, należy skorzystać z informacji podanych przez producenta na opakowaniu lub w ulotce.

Rekomenduje się przyjmowanie specyfików z tym surowcem przez okres 1-6 miesięcy, chociaż pierwsze efekty zauważymy już po kilku tygodniach. W celu skorzystania z właściwości leczniczych ostropestu plamistego warto zachować regularność wdrożonej kuracji.

Zakupiłeś tabletki na bazie owoców ostropestu? W takim razie zażywaj 1-3 sztuk na dobę. Jeśli natomiast posiadasz olej z ostropestu, pij go w ilości 2-3 łyżek każdego dnia. Planujesz stosować ostropest plamisty mielony? Zatem wykorzystaj 2-3 łyżeczki jako dodatek do shake'a białkowego lub sosu.

Ostropest plamisty – skutki uboczne

Ostropest plamisty to bezpieczny nutraceutyk dla większości osób, bez względu na wiek. Skutki uboczne jego stosowania występują najczęściej w przypadku uczulenia na jeden bądź kilka komponentów danego preparatu.

W pierwszych tygodniach kuracji może także pojawić się łagodna biegunka, która ustąpi w momencie, gdy organizm przyzwyczai się do nowego składnika diety.

Jeśli zauważyłeś u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, w tym uporczywe dolegliwości żołądkowo-jelitowe, trudności z oddychaniem, wysypkę, świąd lub pieczenie skóry, jak najszybciej przerwij kurację i zgłoś się do specjalisty.

mężczyzna wydmuchuje nos w chusteczce ma kichanie i katar

Ostropest plamisty – przeciwwskazania

Mimo cennych właściwości ostropestu plamistego istnieją pewne przeciwwskazania do zażywania farmaceutyków na jego bazie. Kto powinien zachować szczególną ostrożność? Ze względu na brak wystarczającej liczby badań przeprowadzonych na ciężarnych, w grupie ryzyka znajdują się przyszłe mamy i kobiety karmiące piersią. Co więcej, suplementy diety z tym surowcem nie powinny być stosowane u dzieci poniżej 12. roku życia.

Borykasz się z zaburzeniami metabolicznymi, w tym insulinoopornością, cukrzycą lub hipoglikemią reaktywną? Skonsultuj zażywanie specyfików z ostropestem plamistym ze swoim lekarzem prowadzącym.

Wśród innych przeciwwskazań do suplementacji medykamentów z powyższą rośliną wymienia się:

  • przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych,

  • przewlekłe zaburzenia żołądkowo-jelitowe,

  • nadprodukcję żółci,

  • niedrożność dróg żółciowych,

  • terapię lekami psychotropowymi lub przeciwzakrzepowymi.

Ponadto warto pamiętać, że ostropest plamisty może zaburzać metabolizm niektórych leków i wchodzić w interakcję z ziołowymi składnikami znajdującymi się w pozostałych suplementach twojej kuracji.

Jak stosować ostropest plamisty?

Dobroczynne właściwości lecznicze ostropestu plamistego charakteryzują jego wszystkie produkty, bez względu na ich formę. Szeroka gama specyfików dostępnych na rynku sprawia, że każdy z łatwością dopasuje je do własnych preferencji. Do dyspozycji masz m.in. ziołowe herbatki, napary, olej, ziarna – w całości lub zmielone – oraz całe owoce. Które z nich najlepiej sprawdzą się w twoim przypadku?

Ostropest plamisty mielony

Jeśli nie wiesz, w jakiej postaci najlepiej stosować ostropest plamisty, postaw na jego podstawowy wariant, czyli zmielone nasiona ostropestu. Bardzo dobrą opcją jest Intenson Ostropest plamisty mielony (200 g/500 g/1 000 g), który łatwo wkomponujesz w codzienną dietę. Możesz łączyć go z rozmaitymi dodatkami do sałatek i dodawać do koktajli, smoothies oraz poke bowls. Innym ciekawym pomysłem jest zalanie go gorącą wodą, przykrycie i pozostawienie na około 15-20 minut. Po tym czasie domowy napar będzie gotowy do spożycia.

zmielone nasiona

Olej z ostropestu

Kolejnym popularnym produktem, polecanym w łagodnych dolegliwościach żołądkowych oraz w celu profilaktyki takich schorzeń jak marskość wątroby, jest olej z ostropestu. Uzyskiwany jest on w procesie tłoczenia owoców na zimno i obfituje w nienasycone kwasy tłuszczowe, tokoferole i sterole roślinne.

Dobrej jakości preparaty, takie jak Biolavit Olej z Ostropestu (250 ml/500 ml/1 000 ml), cechuje obecność osadu, który nie wpływa na jakość samego surowca. Należy jednak pamiętać, aby po otwarciu trzymać nieoczyszczone i nierafinowane oleje w lodówce.

Ostropest plamisty w tej formie może być spożywany solo lub jako składnik sosów i dressingów do sałatek i surówek. O czym trzeba pamiętać, sięgając po ten suplement diety? Aby zachował on swoje prozdrowotne właściwości, należy delektować się nim wyłącznie na zimno i nie poddawać żadnej obróbce termicznej.

Świeże ziarna ostropestu

Jeśli cenisz sobie wyjątkowy smak ziół i przypraw, z pewnością zainteresują cię świeże ziarna ostropestu. Ich delikatny i neutralny charakter na pewno zda egzamin jako kropka nad i rozmaitych potraw. Możesz je nie tylko dosypać do jogurtu lub kefiru, ale także przyrządzić odwar, zalewając je letnią wodą.

asortyment roślin strączkowych i fasoli w różnych misach na jasnym tle kamienia. widok z góry.

Owoce ostropestu plamistego

Fani pełnowymiarowych surowców z pewnością zainteresują się także całymi owocami ostropestu plamistego. Ze względu na wysoką zawartość sylimaryny wspomagają one leczenie wielu schorzeń, w tym przewlekłego zapalenia wątroby. W przypadku niedrożnych kanalików żółciowych warto skonsultować ich włączenie do diety ze specjalistą.

Ostropest plamisty – herbatki ziołowe

Ostropest plamisty stosuje się także w formie ziołowych herbatek i naparów. Na rynku dostępne są zarówno produkty, w których stanowi on główny składnik, jak i takie bazujące na kilku roślinnych komponentach. Szukasz praktycznego sposobu na włączenie tego surowca do kuracji, której celem jest kompleksowe zadbanie o komórki wątroby? Zatem sięgaj po ich oba rodzaje.

Suplementy diety z ostropestem plamistym

Jeśli nie przepadasz za piciem oleju i parzeniem naparów, ale chcesz wesprzeć pracę wątroby, zdecyduj się na ostropest plamisty w formie poręcznych suplementów diety. Najpopularniejszymi z nich są tabletki i kapsułki, np. LAB ONE N°1 Vita Liver, Essensey Ostropest Plamisty, YANGO Sylimaryna oraz Osavi Ostropest Plamisty. Jednak to niejedyne dostępne opcje, ponieważ wielbiciele innowacyjnych rozwiązań mają do dyspozycji również takie preparaty jak Swanson Milk Thistle Ostropest plamisty w kroplach.

zdrowa wątroba na białym tle

Czy ostropest plamisty można zalewać wrzątkiem?

Ostropest plamisty – jak większość ziół – nie powinien być zalewany wrzątkiem. Taka praktyka ma negatywny wpływ na zawarte w nim związki chemiczne. Jak zatem stosować ostropest plamisty?

Wystarczy zagotować wodę, a następnie odczekać chwilę, aż płyn nieco ostygnie i dopiero wtedy zalać nim przygotowany surowiec. Dokładna temperatura jest zwykle uwzględniona w instrukcjach parzenia podanych na opakowaniu.

Czy ostropest mielony można jeść na sucho?

Ostropest działa wielotorowo, a jego praktyczna forma sprawia, że można go z łatwością wykorzystać do przyrządzenia szeregu potraw, w tym napojów, koktajli i deserów. Jedzenie go na surowo jest bezpieczne i u większości osób nie wywołuje niepożądanych reakcji.

Kiedy pić ostropest plamisty – rano czy wieczorem?

Herbatki na bazie owoców ostropestu plamistego należy pić na około 30 minut przed posiłkami 2-3 razy dziennie. Dokładne informacje na temat rekomendowanej dziennej ilości naparu zwykle podane są na opakowaniu.

młoda kobieta trzyma filiżankę herbaty, ciesząc się ferie zimowe

Nasiona ostropestu w kuchni

Ostropest plamisty stanowi wyśmienite uzupełnienie diety. Jego regularne spożywanie dostarczy ci szereg składników odżywczych, w tym witaminy D, E i K oraz te z grupy B. Preparaty na bazie jego owoców oraz nasiona zawierają także kilka pierwiastków śladowych, tj. selen, miedź i cynk.

Jak wkomponować ostropest plamisty do menu? Możesz dodawać go praktycznie do wszystkiego – począwszy od sosów sałatkowych, a kończąc na posypce do aromatycznej zupy. Jego smak jest na tyle delikatny i neutralny, że bez problemu wkomponujesz go w przepisy na takie smakołyki jak koktajle białkowe, smoothies, przeciery oraz sosy i dressingi. Ciekawym sposobem zagospodarowania tego surowca w kuchni jest także użycie go do wyczarowania pasty kanapkowej.

Powyższy składnik sprawdzi się zarówno w potrawach wytrawnych, jak i słodkich. Wykorzystaj go, na przykład, do zaserwowania domowego chleba na zakwasie z sowitą porcją nasion i ziaren. Innym pomysłem jest zmieszanie go z mąką, którą zastosujesz do realizacji pysznych wypieków.

Nasiona ostropestu w kosmetyce

Ostropest plamisty to nie tylko fantastyczny surowiec spożywczy. Okazuje się, że zajmuje on również specjalne miejsce w świecie kosmetyki. Olej tłoczony na zimno możesz zagospodarować jako bazę do zabiegów pielęgnacyjnych – nie tylko tych przeznaczonych dla włosów, ale także tych dedykowanych skórze. Z jego pomocą urządzisz sobie domowe spa, podczas którego przeprowadzisz olejowanie niesfornych kosmyków i nałożysz maseczkę pielęgnacyjną na twarz. Jeśli akurat nim nie dysponujesz, posłuż się innym składnikiem bazowym, np. olejem z awokado, lnianym lub migdałowym, dosypując do niego mielony ostropest plamisty. Tak przyrządzoną miksturę wystarczy dokładnie rozprowadzić na wcześniej umytej skórze i pozostawić na 30 minut. Efektem tego będzie bardziej promienisty, elastyczny i nawilżony naskórek.

 

Bibliografia +