Przycięte zdjęcie mężczyzny siedzącego wydalającego się w toalecie, jego dżinsy wiszą na nogach

Zaparcia to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości trawiennych. Dotyka ona zarówno dorosłych, jak i dzieci i wiąże się z szeregiem nieprzyjemnych symptomów. Jakie domowe sposoby na uporczywe zaparcia będą najlepsze? Poznaj zestawienie najciekawszych preparatów ziołowych i suplementów diety, które wykazują wysoką skuteczność w przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych!

 

 

Zaparcia u dzieci

 

Zaparcia u dzieci to równie częsta dolegliwość, co w przypadku dorosłych. Można o nich mówić, gdy mamy do czynienia z dużymi odstępami czasu pomiędzy wypróżnieniami. Średnio dotykają one około 10% dzieci i mają charakter czynnościowy. Co to oznacza w praktyce? Dokładnie to, że u ich podstaw nie leży czynnik chorobotwórczy. 

 

Zwykle wystarczy zmienić nieco dietę swojej pociechy i wprowadzić większą dawkę aktywności fizycznej, a problem sam w krótkim czasie ustąpi. Wśród błędów dietetycznych, które nasilają powyższą przypadłość, wymienia się niewystarczającą podaż płynów, zbyt niski udział błonnika w diecie oraz nadmiar przetworzonych pokarmów.

 

Zaparcia u niemowlaka

 

Problem zaparć jest nierzadką dolegliwością u niemowląt, przez co spędza sen z powiek troskliwym rodzicom. Mają one charakter przejściowy i zwykle wymagają jedynie zastosowania domowych sposobów. Najczęściej występują one w momencie przejścia z karmienia pokarmem naturalnym na to sztucznym lub w trakcie rozszerzania diety o nowe składniki.

 

Zaparcia u dorosłych

 

Zaparciem u dorosłych nazywa się oddawanie stolca, które ma miejsce rzadziej niż 3 razy na tydzień, lub jego zmienioną konsystencję, tj. dużą zbitość powodującą problemy z wypróżnieniem. Sytuacja ta ma wieloczynnikowe podłoże. Twój niepokój powinny wzbudzić takie symptomy jak obecność krwi lub śluzu w kale lub pojawienie się tzw. ołówkowego stolca. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest niezwłoczne zgłoszenie się do specjalisty.

 

Przycięte zdjęcie mężczyzny siedzącego wydalającego się w toalecie, jego dżinsy wiszą na nogach

 

Zaparcia w ciąży

 

Zaparcia w ciąży to powszechna przypadłość wśród przyszłych mam. Mogą one pojawić się praktycznie na każdym etapie jej trwania. Są one rezultatem kilku nakładających się na siebie zjawisk i są bezpośrednio powiązane z poziomem poszczególnych hormonów. Największe znaczenie ma tutaj progesteron, który rozluźnia przewód trawienny, spowalniając pasaż jelitowy. Dodatkowym czynnikiem w przypadku ciężarnych jest powiększająca się macica, która zaczyna napierać na organy należące do układu pokarmowego, zmniejszając jego perystaltykę.

 

Zaparcia – objawy

 

Zanim dowiesz się, co na zaparcia będzie najodpowiedniejsze, warto zapoznać się z ich najczęściej występującymi symptomami. Należą do nich m.in.:

 

  • oddawanie stolca rzadziej niż 3 razy na tydzień,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • odczucie wysiłku w trakcie parcia,
  • uczucie ciała obcego lub przeszkody w odbycie,
  • twardy, grudkowaty lub tzw. ołówkowaty stolec.

 

Wyróżnić można zaparcia przypadkowe, które związane są z takimi wydarzeniami jak stres, przejadanie się czy podróż. Te krótkotrwałe cechuje okresowość i nawroty. Zwykle przeplatają się one z okresami, w których oddajemy regularny stolec. Jeśli natomiast chodzi o zaparcia przewlekłe, wiążą się one zwykle z niestosowną dietą, niewystarczającym nawodnieniem i niską aktywnością fizyczną. Możesz mieć również do czynienia z zaparciami idiopatycznymi wynikającymi z nieprawidłowego funkcjonowania układu trawiennego.

 

Co na zaparcia?

 

Zaparcia to bardzo dokuczliwa przypadłość, która nie tylko powoduje dyskomfort fizyczny, ale również zmusza pacjentów do częstych wizyt w toalecie. Jak leczyć zaparcia bez potrzeby udawania się do specjalisty? Jest na to co najmniej kilka sposobów!

 

Płaskie ukształtowanie naturalnych przypraw i ziół leczniczych

 

Domowe sposoby na zaparcia

 

Wbrew pozorom leczenie zaparć nie jest takie trudne. W pierwszej kolejności zaleca się zmianę dotychczasowego trybu życia. Dotyczy to nie tylko diety, ale także wprowadzenia większej ilości aktywności fizycznej, w tym ograniczenia czasu spędzanego w pozycji siedzącej. Nie sprzyja ona usprawnieniu perystaltyki jelit, niekiedy prowadząc właśnie do zatwardzeń.

 

Innym istotnym czynnikiem, który polepsza ogólne trawienie, jest spożywanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Specjaliści rekomendują również zmianę sposobu defekacji. Siedząc na toalecie, należy lekko pochylić się do przodu, a pod nogi podstawić podnóżek. 

 

Doskonałym sposobem jest zażywanie mikstury na bazie wody i olejku rycynowego. Aby ją sporządzić, wystarczy rozpuścić 2 łyżeczki specyfiku w 200 ml wody. Jeśli cierpisz na przewlekłe lub ostre zaparcia, pij ją 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Olejek można podawać w postaci 1-2 łyżek stołowych jednorazowo. Pamiętaj, aby nie przekraczać zalecanej dawki, ponieważ specyfik ten działa przeczyszczająco.

 

Kolejnym doraźnym rozwiązaniem jest zastosowanie karobu. Jest to nic innego jak mączka chleba świętojańskiego o wysokiej zawartości błonnika. Oprócz tego dostarczy ci ona całkiem sporo mikroelementów, w tym żelazo, potas, wapń, miedź i mangan. Poprawi ona pasaż jelitowy, usprawniając trawienie i zwiększając liczbę wypróżnień.

 

Kobieta z bólem brzucha, z rękami na brzuchu, dyskomfort związany ze skurczami menstruacyjnymi. dziewczyna mdłości.

 

Zioła na zaparcia

 

Doskonałym rozwiązaniem jest włączenie do kuracji ziół na zaparcia. Zawarte w nich związki bioaktywne świetnie sprawdzą się, gdy borykasz się z zatwardzeniem. Wśród naturalnych skarbów ziemi, które pobudzają pracę jelit, wymienia się przede wszystkim liść senesu obfitujący w emodynę, chryzofanol, pochodne aloeemodyny oraz reiny. Już 1-1,5 g tego surowca wystarczy do przyrządzenia leczniczego naparu.

 

Innym nutraceutykiem, który przyjdzie ci z pomocą w trakcie zaparć, jest kora kruszyny o wysokim stężeniu antrazwiązków oraz kłącze rzewienia. To ostatnie cechują własności przeczyszczające. Co ciekawe, przyda się ono także podczas przewlekłych biegunek, ponieważ może poszczycić się sowitą ilością garbników. Pamiętaj, aby jego dobowa dawka nie przekraczała 2 g. Rozważ również wprowadzenie preparatów na bazie aloesu, np. EkaMedica Sok z aloesu lub Now Foods Aloe Vera Concentrate.

 

Jeśli borykasz się z powyższym problemem jelitowym, nie bój się sięgnąć po stosowne suplementy diety. W tym wypadku z pomocą mogą przyjść ci preparaty probiotyczne, np. Aliness ProbioBalance IBS, Aliness Maślan Sodu, Singularis Superior Probiotic IBS oraz ForMeds F-Inulin Inulina

 

Tabletki na zaparcia

 

Przewlekłe zaparcia niekiedy wymagają włączenia leczenia farmakologicznego. Po przeprowadzeniu dogłębnego wywiadu i zleceniu odpowiednich badań specjalista może zadecydować o wdrożeniu środków osmotycznych, leków przeczyszczających o drażniącym działaniu na ściany jelit lub środków zmiękczających umożliwiających łatwiejsze wypróżnienie. 

 

Asortyment prawdziwej piramidy żywieniowej

 

Dieta na zaparcia

 

Najprostszym rozwiązaniem na zatwardzenie jest zmiana diety. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o tym, że menu z niskim udziałem błonnika, dużą ilością przetworzonych składników oraz niewystarczającej ilości płynów sprzyja pojawieniu się problemów z wypróżnieniem. Co jeść na zaparcia? W twoim jadłospisie powinny znaleźć się warzywa i owoce, nasiona i orzechy oraz pełnoziarniste produkty. Do swoich dań dodawaj również takie pokarmy jak siemię lniane, babka płesznik oraz nasiona ostropestu.

 

Zaparcia – przyczyny


Wśród przyczyn zaparć wymienia się m.in. schorzenia neurologiczne, zwężenie światła jelita przez nowotwór, cukrzycę, niedoczynność tarczycy, przepuklinę, nowotwór w obrębie miednicy mniejszej, endometriozę oraz hemoroidy.

Bibliografia +