Koncepcja problemów żołądkowych i jelitowych opieki zdrowotnej

Refluks daje o sobie znać w bardzo nieprzyjemny sposób – borykające się z nim osoby doświadczają pieczenia w przełyku, dyskomfortu w górnej części brzucha po posiłku oraz pustego odbijania. Jednak symptomy nie muszą obejmować wyłącznie górnej części przewodu pokarmowego. Jak jeszcze objawia się ta przypadłość? Czy refluks jest wyleczalny? I jakie leki bez recepty i suplementy diety mogą przynieść ci ulgę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

 

 

Co to jest refluks?

 

Zanim dowiesz się, jak leczyć refluks, warto zastanowić się, czym w ogóle jest ta przypadłość. Wiele osób kojarzy ją wyłącznie z nieprzyjemnym pieczeniem w gardle, jednak okazuje się, że jest to bardzo szerokie pojęcie oznaczające proces cofania się treści wewnątrz przewodów ciała. Można wyróżnić co najmniej kilka jego rodzajów, w tym:

 

 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • refluks żółciowy,
 • refluks gardłowo-krtaniowy,
 • refluks jelitowo- żołądkowy.

Jego najpowszechniej diagnozowanym podtypem jest ten pierwszy, zwany również chorobą refluksową przełyku lub refluksem żołądka. Zjawisko to polega na zarzucaniu treści pokarmowej w stronę przełyku, co skutkuje pojawieniem się uporczywych symptomów. Może ono występować sporadycznie u osób w różnym wieku i bez względu na płeć. Jednak jeśli nabiera ono charakteru przewlekłego, a dodatkowo nastąpiło uszkodzenie nabłonka, wówczas stwierdza się chorobę refluksową (GERD – ang. gastroesophageal reflux disease), w przebiegu której dochodzi do okresów zaostrzeń i remisji.

 

Kobieta mająca ból brzucha, zginająca się i trzymająca ręce na brzuchu

 

Refluks – przyczyny

 

Jakie są przyczyny zarzucania treści pokarmowej wywołującej refluks? Czynniki niepozostające bez znaczenia dla jego rozwoju to m.in.:

 

 • nadwaga i otyłość,
 • obecność innych chorób, w tym cukrzycy,
 • urazy klatki piersiowej,
 • zbyt duże spożycie kawy,
 • nadużywanie alkoholu,
 • palenie papierosów,
 • przepuklina rozworu przełykowego,
 • zwiotczenie mięśnia zwieracza przełyku.

 

Cierpisz na refluks w ciąży? Wiedz, że jest to powszechny problem wśród przyszłych mam, a to wszystko z powodu rozwijającego się w ich brzuchu płodu. W tym szczególnym okresie dochodzi do zmiany położenia żołądka i wzrostu ciśnienia śródbrzusznego. Dodatkową przeszkodą jest spowolniona perystaltyka jelit.

 

Refluks – objawy

 

Refluks to bardzo uciążliwy problem zdrowotny. A to wszystko za sprawą związanych z nim nieprzyjemnych objawów, w tym:

 

 • bólu w górnej części brzucha,
 • pieczenia w klatce piersiowej,
 • pustego odbijania,
 • kwaśnego posmaku w ustach,
 • chrypki i obniżenia głosu,
 • świszczącego oddechu,
 • suchego kaszlu,
 • nieprzyjemnego zapachu z ust.

 

U niektórych chorych zmienia się także wygląd języka – przy refluksie może pojawić się na nim nieestetyczny nalot wynikający z zarzucania treści pokarmowej do gardła i jamy ustnej. Niestety to nie wszystkie negatywne konsekwencje tej dolegliwości, ponieważ może ona prowadzić do uszkodzenia nabłonka przełyku przez sok żołądkowy, czego następstwem jest przewlekły stan zapalny. Ponadto w niektórych przypadkach może dojść do zwężenia przełyku, a nawet rozwinięcia się nowotworu.

 

Młoda kobieta ma mdłości w żołądku. Niezdrowa kobieta, siedząca na kanapie i trzymająca się za brzuch, czuje się nieswojo.

 

Jak wyleczyć refluks domowymi sposobami? Postaw przede wszystkim na dietę!

 

Zauważyłeś u siebie najgorsze objawy refluksu? Nie bagatelizuj tego problemu i zgłoś się do specjalisty, który dokładnie przyjrzy się twojemu zdrowiu. Wizytę u gastrologa wyznaczono ci dopiero za jakiś czas, a tobie zależy na poczuciu trwałej ulgi już teraz? Wiedz, że masz bezpośredni wpływ na swoje samopoczucie.

 

Mimo tego, że w internetowych poradnikach znajdziesz rozmaite domowe sposoby na refluks – w tym zalecenia picia maślanki, spożywania prażonych migdałów czy eksperymentowania z sodą i octem – niektóre z nich mogą znacząco pogorszyć twój stan. Dodatkowo ich skuteczność nie została potwierdzona w żadnych obserwacjach naukowych.

 

Chcesz uporać się z refluksem na dobre? Wobec tego powinieneś zacząć od wprowadzenia zmian w swoim jadłospisie. Dobór produktów w codziennej diecie to często kwestia indywidualna, jednak istnieją pewne uniwersalne zasady, których powinna przestrzegać każda osoba dążąca do usprawnienia pracy swojego układu pokarmowego. Poznasz je w dalszej części artykułu.

 

Co jeść przy refluksie?

 

Co jeść przy refluksie? Twoja dieta powinna być przede wszystkim gęsta odżywczo, a przy tym lekkostrawna. Stawiaj zatem na potrawy gotowane na parze i unikaj przejadania się, w szczególności w godzinach wieczornych – leżenie zaraz po jedzeniu sprzyja nasileniu zarzucania treści pokarmowej. 

 

Borykasz się z nadwagą lub otyłością? W takim razie zrzucenie nadprogramowych kilogramów powinno stać się twoim priorytetem, na przykład przy pomocy niewielkiego deficytu kalorycznego połączonego z odpowiednio dobraną aktywnością fizyczną

 

Znajdź w swojej diecie miejsce na świeże zioła, przyprawy i warzywa, które pomogą ci złagodzić przebieg refluksu, w tym bazylię, koperek, oregano, cynamon, słodką paprykę, majeranek, ziele angielskie oraz liść laurowy. Nie wzmagają one produkcji soków trawiennych, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne przy twojej dolegliwości.

 

Przy refluksie zaleca się spożywanie pokarmów, które zawierają znikomą ilość tłuszczu, na przykład mięsa z indyka lub kurczaka. Bazę takiego dania uzupełnij o gotowane warzywa, mało kwaśne owoce oraz dobrej jakości produkty zbożowe. Jeśli dobrze tolerujesz błonnik, możesz cieszyć się nim bez ograniczeń. Poniżej znajdziesz przykładowe menu przy refluksie:

 

Śniadanie: kanapki z ugotowanym białkiem jaja;

Drugie śniadanie: zupa krem z dozwolonych warzyw;

Obiad: warzywa na patelnię duszone z wodą i łyżeczką oleju z drobną kaszą lub gotowana pierś z indyka z pieczonymi warzywami i świeżymi ziołami;

Kolacja: kanapki z chudym serkiem twarożkowym lub lekki serek wiejski z gotowanymi warzywami.

 

Młoda wysportowana kobieta w kuchni

 

Czego nie jeść przy refluksie?

 

Nieodłączną cechą refluksu jest to, że w zależności od przypadku ten sam produkt może być tolerowany zarówno bardzo dobrze, jak i bardzo źle. Wśród takich problematycznych pokarmów warto zwrócić uwagę na:

 

 • alkohol,
 • mocną kawę i herbatę,
 • niektóre warzywa, w tym szparagi, karczochy oraz cebulę,
 • niektóre owoce, w tym te cytrusowe,
 • sok pomidorowy,
 • ocet i kwasek cytrynowy,
 • orzechy, pestki i nasiona.

 

Czego jeszcze warto unikać lub ograniczyć do minimum poza pokarmami wymienionymi na powyższej liście? Uważaj na tłusty nabiał, ryby i gotowe wędliny, ostre przyprawy, gruboziarniste kasze, biały chleb oraz gazowane napoje. Produktami niewskazanymi w diecie nakierowanej na złagodzenie objawów refluksu są także źródła syropu glukozowo-fruktozowego, w tym słodycze, słodkie napoje oraz wyroby cukiernicze.

 

Leki na refluks bez recepty

 

Od czasu do czasu doświadczasz zgagi i pieczenia w przełyku? Wiedz, że w takich wypadkach możesz sięgnąć po skuteczne tabletki na refluks bez recepty. Do dyspozycji masz dwie główne kategorie tych specyfików, tj. preparaty zobojętniające nadmiar kwasu solnego o szybkim początku działania oraz te zmniejszające produkcję kwasu żołądkowego. W przypadku tych drugich ulga następuje dopiero po kilku godzinach lub dniach od ich zażycia. Ponadto do dyspozycji masz medykamenty powlekające błonę przewodu pokarmowego ochronną warstwą śluzu, na przykład te na bazie alginianów.

 

Suplementy na refluks

 

Jakie suplementy przy refluksie mogą okazać się przydatne? Doskonałym rozwiązaniem jest na przykład zastosowanie mieszanek ziołowych zmniejszających nadkwasotę żołądka. Wśród najlepszych ziół na refluks warto wymienić m.in.:

 

Wiele osób zastanawia się również, czy maślan sodu na refluks to dobre rozwiązanie. Otóż doniesienia ze świata nauki pokazują, że może on być pomocny w łagodzeniu jego przebiegu.

Bibliografia +