iebieskie Kwiaty Cykorii Rosną Na łodydze W Ogrodzie Kwiatowym. Koncepcja Uprawy Roślin Leczniczych

Cykoria to roślina, która cieszy się uznaniem wśród zwolenników medycyny alternatywnej od wielu lat, a to wszystko za sprawą jej wszechstronnych prozdrowotnych właściwości. Stanowi ona prawdziwą skarbnicę substancji odżywczych, które wspomagają szereg procesów zachodzących w organizmie. Co dokładnie do zaoferowania ma ci cykoria? Na co pomaga i w jakiej formie ją przyjmować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

 

 

Cykoria – co to za roślina? 

 

Cykoria to roślina z rodziny astrowatych, naturalnie występująca w różnych miejscach na świecie, zwłaszcza w Azji i w Europie – najczęściej w okolicach nasypów oraz przy drogach i na polach uprawnych. Można wyróżnić kilka jej gatunków, wśród których największą popularnością cieszy się cykoria endywia oraz cykoria podróżnik – i to właśnie tej ostatniej przypisuje się najwięcej prozdrowotnych właściwości. W medycynie alternatywnej wykorzystywane są m.in. jej liście, korzeń i nasiona.

 

Jak wygląda cykoria podróżnik? 

 

Zastanawiasz się, jak wygląda cykoria podróżnik? Rozpoznasz ją przede wszystkim po niebieskich kwiatach, układających się w 3-4-centymetrowe koszyczki. Jej charakterystycznym elementem jest także mocno rozgałęziona łodyga oraz lancetowate liście. Sam korzeń z kolei jest zgrubiały i mięsisty. 

 

Cykoria – właściwości 

 

Jakie działanie na organizm wykazuje cykoria podróżnik? Właściwości tej rośliny są naprawdę liczne. Na początek warto wspomnieć o jej potencjale przeciwdrobnoustrojowym – naukowcy zaobserwowali, że dobrze radzi ona sobie ze zwalczaniem bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, w tym gronkowca złocistego i pałeczki okrężnicy. Co więcej, hamuje ona wzrost pleśni i drożdży oraz rozwój niektórych wirusów – badania na modelu komórkowym wykazały, że posiada ona zdolność do neutralizowania wirusów odpowiadających za występowanie zapalenia wątroby typu C oraz opryszczki. 

 

Co jeszcze do zaoferowania ma ci cykoria? Właściwości lecznicze tego składnika nie ograniczają się jedynie do tych wymienionych powyżej. Okazuje się bowiem, że przynosi ona szereg korzyści wątrobie, obniżając poziom enzymów wątrobowych. Ponadto przyczynia się ona do poprawy wartości lipidogramu u osób zmagających się z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby. Cecha ta ma także duże znaczenie dla kondycji układu krążenia, ponieważ wzorowy lipidogram wiąże się z niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, w tym miażdżycy. 

 

Poruszając temat cykorii – właściwości zdrowotnych i ogólnego wpływu na organizm – nie sposób nie wspomnieć o jej oddziaływaniu na układ pokarmowy. Inulina z cykorii przynosi wiele dobrego naszym jelitom, np. przyspieszając ich pasaż i sprzyjając namnażaniu się „przyjaznych” bakterii. Do tego wzmacnia ona odporność i łagodzi stany zapalne. Ale to nie wszystko – doniesienia ze świata nauki wskazują również na jej potencjał przeciwutleniający. To oznacza, że zwalcza ona wolne rodniki, chroniąc nas przed stresem oksydacyjnym, który uznawany jest za jednego z największych wrogów naszego zdrowia. 

 

Mówiąc o cykorii, nie można zapomnieć o roli, jaką odgrywa ona dla gospodarki węglowodanowej. Naukowcy zaobserwowali, że istnieje wyraźna korelacja pomiędzy stosowaniem cykorii a cukrzycą. Na czym ona polega? Przede wszystkim na tym, że ekstrakt z tej rośliny obniża poziom cukru we krwi. A skąd w ogóle bierze się prozdrowotne działanie cykorii? Zawdzięcza je ona bogactwu i dużej różnorodności składników aktywnych, takich jak kwas cykoriowy, fitosterole, laktony seskwiterpenowe oraz witaminy i minerały. 

 

Stetoskop I Drewniana łyżka Z Ziołami

 

Cykoria – wartości odżywcze 

 

Ile kalorii, białka, tłuszczu, węglowodanów oraz witamin i minerałów kryje w sobie cykoria? Kcal i wartości odżywcze w 80-gramowej porcji tego składnika kształtują się następująco: 

 

Kalorie: 14 kcal, 

 

Białko: 0,72 g,

Węglowodany: 3,2 g, 

Tłuszcz: 0,08 g,

Błonnik: 2,48 g,

 

Witamina B1: 0,05 mg,

Witamina B2: 0,02 mg,

Witamina B3: 0,13 mg,

Witamina B5: 0,12 mg,

Witamina B6: 0,03 mg,

Witamina B9: 29,6 µg,

Witamina A: 0,8 µg,

Witamina C: 2,24 mg,

 

Żelazo: 0,19 mg,

Potas: 168,8 mg,

Magnez: 8 mg,

Mangan: 0,08 mg,

Miedź: 0,04 mg,

Cynk: 0,13 mg,

Selen: 0,16 µg,

Fosfor: 20,8 mg.

 

Korzeń cykorii i jego wpływ na zdrowie

 

Odpowiadając na pytanie, czy cykoria jest zdrowa, nie można przejść obojętnie obok jej korzenia. Okazuje się bowiem, że on również stanowi prawdziwą skarbnicę cennych związków, które nie pozostają bez znaczenia dla naszego organizmu. To właśnie z niego wytwarza się „kawę”, która uznawana jest za bezkofeinową alternatywę dla tej klasycznej. Niektórzy smakosze twierdzą, że kawa z cykorii jest zbliżona swoim smakiem do tej tradycyjnej – warto zaznaczyć, że jej charakterystyczny gorzkawy posmak to zasługa wspomnianych wcześniej laktonów seskwiterpenowych. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o kawie z korzenia cykorii? Na przykład to, że to właśnie w niej znajduje się najwięcej inuliny – składnika wywierającego zbawienny wpływ na nasze jelita. 

 

Widok z góry na kawę stojącą na drewnianym blacie

 

Cykoria – przeciwwskazania

 

Kto powinien unikać cykorii? Przeciwwskazaniem do jej spożywania są m.in. choroby układu pokarmowego. Jak już wiesz, powyższa roślina jest obfitym źródłem inuliny, a ta w nadmiarze może nasilić twoje dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Co więcej, powinieneś jej unikać w przypadku nadwrażliwości lub alergii. 

 

Cykoria w ciąży 

 

Czy można sięgać po cykorię w ciąży? Zdania na ten temat są podzielone, ponieważ do tej pory pojawiło się zbyt mało badań potwierdzających bezpieczeństwo jej spożywania przez kobiety spodziewające się dziecka. Jeśli planujesz wprowadzić ją do swojego jadłospisu, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Bibliografia +