męska dłoń układająca drewniane klocki w napis LDL

Cholesterol LDL (ang. low density cholesterol) to jedna z frakcji cholesterolu całkowitego. Jego wynik świadczy o stężeniu lipoprotein o niskiej gęstości we krwi, będących składową profilu lipidowego. Odpowiada on za transport cząsteczek cholesterolu po całym ciele. Jakie są funkcje tej frakcji? Jakie są jej normy? Co ma na nią wpływ? I jak zmniejszyć cholesterol LDL? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

 

 

Co to jest cholesterol LDL?

 

Cholesterol LDL to produkt procesu polegającego na usunięciu trójglicerydów z lipoprotein VLDL przez substancję zwaną lipazą lipoproteinową. Pełni on szereg istotnych funkcji w ludzkim organizmie, w tym odpowiada za transport cholesterolu w miejsca, gdzie jest on następnie wykorzystywany m.in. do syntezy hormonów, naprawy uszkodzonych komórek, budowy błon komórkowych oraz produkcji witaminy D.

 

Nadmiar frakcji LDL akumulowany jest głównie w obrębie wątroby, nie jest to jedyne miejsce, w którym można go znaleźć. Innym obszarem są ściany naczyń krwionośnych. Po osadzeniu się cholesterolu LDL w układzie krwionośnym staje się on narażony na oksydację, tworząc blaszki miażdżycowe. 

 

Cholesterol LDL jest ściśle powiązany z frakcją HDL, która wychwytuje nadmiar cząsteczek cholesterolu, transportując je z powrotem do wątroby. Jeśli ich stosunek jest zaburzony, a ten pierwszy występuje w przewadze, istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się pierwszych zmian miażdżycowych – ich bagatelizowanie może prowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

 

Zmiany miażdżycowe w obrębie ścian tętnic nie tylko usztywniają je, ale również zwężają ich światło, co zwiększa ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych, w tym zawału mięśnia sercowego oraz udaru mózgu.

 

Cholesterol LDL – normy

 

Jak wyglądają zakresy referencyjne dla cholesterolu LDL? Normy dla tego parametru nie są ustalane z uwzględnieniem płci ani wieku badanego – zatem jakie czynniki są brane pod uwagę? Najważniejszą informacją pozwalającą na poprawne odczytanie wyniku jest stan zdrowia pacjenta oraz genetyczne predyspozycje do chorób układu sercowo-naczyniowego. 

 

Jaki jest prawidłowy cholesterol LDL? Za jego optymalne stężenie w przypadku osób nieobciążonych genetycznie przyjmuje się poziom nieprzekraczający 135 mg/dl, natomiast wynik powyżej 155 mg/dl uznawany jest za nieprawidłowy. W przypadku osób, które są w grupie ryzyka, poziom frakcji LDL powinien wynosić poniżej 115 mg/dl. Z kolei u pacjentów z postawioną diagnozą jego stężenie powinno oscylować wokół 100 mg/dl lub mniejszym.

 

Innym istotnym elementem uwzględnianym podczas oceny wyników jest proporcja pomiędzy cholesterolem LDL oraz HDL. Ich wartości względem siebie mogą zmieniać się zarówno wskutek spożywanych leków, jak i stosowanej diety. To właśnie dlatego ich interpretację należy zostawić specjaliście.

 

probówka z próbką do badania poziomu cholesterolu LDL we krwi

 

Wysoki cholesterol LDL – badania profilaktyczne

 

Wynik poziomu cholesterolu LDL jest składową profilu lipidowego, pozwalającego na ocenę gospodarki tłuszczowej organizmu. Lipidogram to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych, które powinno wykonywać się co najmniej raz do roku. Oznaczenie poziomu cholesterolu LDL zaraz obok cholesterolu HDL, całkowitego i stężenia trójglicerydów – umożliwia ocenę ryzyka wystąpienia rozmaitych schorzeń, w tym udaru niedokrwiennego mózgu, zawału serca oraz miażdżycy. Służy on specjaliście jako jedno z głównych narzędzi do zaplanowania leczenia farmakologicznego oraz zasugerowania zmiany diety lub stylu życia.

 

Krew do oznaczenia stężenia cholesterolu LDL pobierana jest z żyły łokciowej. Jakie kroki należy podjąć, zanim udasz się do laboratorium? Powstrzymaj się od wprowadzania modyfikacji w dotychczasowym jadłospisie oraz odchudzania w okresie na około 14 dni przed badaniem. Dodatkowo na dwa do trzech dni przed wizytą w punkcie pobrań zaleca się abstynencję alkoholową. Pobranie próbek powinno odbywać się na czczo i być poprzedzone około ośmiogodzinnym postem. Ze względu na potencjalne zaburzenie wyniku warto zgłosić fakt przyjmowania leków na obniżenie cholesterolu we krwi lekarzowi kierującemu na badania – w takim wypadku może on zalecić przerwanie leczenia farmakologicznego.

 

 

Podwyższony cholesterol LDL – przyczyny

 

Istnieje szereg czynników mających wpływ na stężenie cholesterolu LDL. Za wysoki wynik może być wywołany zarówno genetycznymi predyspozycjami, czyli tzw. hipercholesterolemiami rodzinnymi, jak i licznymi czynnikami środowiskowymi.

 

Co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych? Wśród najczęściej wymienianych elementów wyróżnia się nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, nadwagę, otyłość, zespół metaboliczny, nieprawidłową dietę, brak aktywności fizycznej, choroby o podłożu zapalnym, cukrzycę oraz schorzenia nerek i tarczycy.

 

produkty pomocne w obniżaniu cholesterolu LDL

 

Cholesterol LDL – jak obniżyć jego poziom?

 

Nieprawidłowy wynik cholesterolu LDL, w tym podwyższony cholesterol całkowity lub nieodpowiedni stosunek pomiędzy poszczególnymi jego frakcjami, prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jednak decyzja o przyjmowaniu leków na cholesterol powinna zostać podjęta przez lekarza specjalistę. Oprócz analizy zleconych badań pod uwagę brany jest ogólny stan zdrowia pacjenta oraz takie czynniki jak płeć, wiek, waga, tryb życia oraz predyspozycje genetyczne.

 

Jak obniżyć cholesterol? Domowe sposoby na poprawę profilu lipidowego pozostawiają ogromne pole do popisu i bardzo są w zupełności wystarczające. Od czego zacząć? W pierwszej kolejności spróbuj wprowadzić zmiany w swoim menu, ograniczając podaż nasyconych kwasów tłuszczowych oraz tłuszczów trans. Można je znaleźć przede wszystkim w takich produktach jak długo smażone mięso, fast foody, wyroby cukiernicze, gotowe dania oraz tłusty nabiał. Stawiaj za to na składniki będące obfitym źródłem jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz błonnika pokarmowego.

 

Jak zbić cholesterol LDL? Jeśli cierpisz na nadwagę lub otyłość, zadbaj o wprowadzenie aktywności fizycznej do codziennej rutyny. Nie bez znaczenia w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego jest także ograniczenie spożycia alkoholu oraz palenia papierosów.

 

Interesują cię suplementy na cholesterol? Zajrzyj na MyBionic.pl, gdzie znajdziesz całe spektrum preparatów dla kobiet i mężczyzn. W naszej ofercie dostępne są również bardziej specjalistyczne produkty, w tym suplementy dla dzieci, seniorów, a nawet osób aktywnych fizycznie!

Bibliografia +