portret urody kobiety topless z idealną skórą i naturalnym makijażem, trzymając suplement diety

Witamina B12, zwana kobalaminą, to witamina rozpuszczalna w wodzie, odpowiadająca za szereg istotnych procesów zachodzących w organizmie człowieka. To właśnie od niej zależy prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego, a nawet zdrowie psychiczne i poziom energii w ciągu dnia. Jej niedobory wywołują m.in. przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego, osłabienie odporności, ciągłe zmęczenie i wiele innych uporczywych objawów. Jak szybko uzupełnić niedobór witaminy B12 i poczuć się lepiej? Poznaj podejście terapeutyczne, które sprawdzi się u każdego!

 

Funkcje witaminy B12 w organizmie

Witamina B12 jest absolutnie niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i to na wielu różnych płaszczyznach. Substancja ta bierze udział w przemianach metabolicznych tłuszczów i węglowodanów oraz produkcji czerwonych krwinek w szpiku kostnym, a także uczestniczy w przemianie kwasu foliowego – czyli witaminy B9 – do jego aktywnej formy.

Witamina B12 jest potrzebna do prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz niezakłóconej pracy układu nerwowego i sercowo-naczyniowego – według doniesień naukowych hamuje ona wzrost poziomu homocysteiny, dzięki czemu zmniejsza ryzyko występowania chorób układu krążenia, w tym udaru mózgu i zawału mięśnia sercowego. To właśnie dlatego jej niedobór niesie za sobą szereg przykrych konsekwencji.

Witamina B12 – zapotrzebowanie

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 w zależności od wieku kształtuje się następująco:

0-6 miesięcy: 0,4 µg;

7-11 miesięcy: 0,5 µg;

1-3 lata: 0,9 µg;

4-6 lat: 1,2 µg;

7-9 lat: 1,8 µg;

10-12 lat: 1,8 µg;

13-15 lat: 2,4 µg;

16-18 lat: 2,4 µg;

≥19 lat: 2,4 µg.

Warto mieć na uwadze fakt, że zapotrzebowanie na witaminę B12 wzrasta u kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią i wynosi ono kolejno 2,6 µg i 2,8 µg.

kobieta w ciąży trzymająca się za swój brzuch

Objawy niedoboru witaminy B12

Najpowszechniejsze objawy niedoboru witaminy B12 to m.in.:

 • chroniczne zmęczenie,

 • brak apetytu,

 • utrata smaku,

 • bóle głowy,

 • pieczenie języka (w niektórych przypadkach zapalenie języka),

 • spadek masy ciała,

 • przedwczesne siwienie,

 • bladość skóry,

 • zmiany zachowania, w tym stany depresyjne.

Nadmiar witaminy B12 – czy jest niebezpieczny dla zdrowia?

Niedobór witaminy B12 wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami. A jak jest z jej nadmierną ilością? Na szczęście w tym przypadku nie ma się czego obawiać, ponieważ charakteryzuje się ona niską toksycznością nawet w dużych dawkach i przy długotrwałym stosowaniu. Na uwagę zasługuje również fakt, że zdolność organizmu do jej wchłaniania jest ograniczona. Ponadto dobrze radzi sobie on z jej nadmiarem i wydala jej niezaabsorbowaną część wraz z moczem.

Witamina B12 a prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego

Jako że witamina B12 ma bardzo wszechstronny wpływ na organizm człowieka, nie pozostaje ona także bez znaczenia dla funkcjonowania układu nerwowego. Substancja ta bierze udział w syntezie neuroprzekaźników, których deficyt prowadzi m.in. do problemów ze snem, wahań nastroju, spadków energii, rozdrażnienia oraz stanów depresyjnych.

Co więcej, kobalamina jest wykorzystywana do tworzenia otoczki mielinowej, czyli warstwy otaczającej włókna nerwowe niezbędnej do przewodzenia bodźców czuciowych i nerwowych. Warto podkreślić, że w świecie nauki istnieją badania sugerujące, iż niedobór witaminy B12 może wywołać chorobę Alzheimera w wieku podeszłym.

zestaw ludzkiego ciała i anatomii

Anemia z niedoboru witaminy B12

Niedobór witaminy B12 nierzadko manifestuje się dolegliwościami ze strony układu krwionośnego, zwłaszcza rozwojem niedokrwistości megaloblastycznej – schorzenia, w którym dochodzi do zaburzeń dojrzewania komórek krwi. Takie zjawisko znacznie upośledza pracę układu nerwowego, wywołując wiele niepokojących symptomów, wśród których zaobserwować można nie tylko uporczywe uczucie zmęczenia, ale również:

 • drętwienie i mrowienie kończyn,

 • pogorszenie pamięci i koncentracji,

 • wahania nastroju,

 • zawroty głowy,

 • osłabienie wzroku,

 • halucynacje,

 • zaburzenia równowagi,

 • objaw Lhermitte’a (uczucie prądu biegnącego wzdłuż kręgosłupa).

Poruszając temat anemii, warto wspomnieć o korelacji pomiędzy witaminą B12 a kwasem foliowym. Otóż niedobór witaminy B12 może przyczynić się do deficytu witaminy B9, a dzieje się tak dlatego, że hamuje on proces przekształcania metylenotetrahydrofolianu do tetrahydrofolianu (aktywnej formy kwasu foliowego). Należy mieć również na uwadze fakt, że wysokie stężenie kwasu foliowego w organizmie może maskować objawy zbyt niskiego poziomu witaminy B12.

słowa z drewnianych klocków z literami kropla krwi koncepcja niebieskie tło

Deficyt witaminy B12 a dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Niedobór witaminy B12 a choroby układu pokarmowego – to zagadnienie, któremu warto się bliżej przyjrzeć w przypadku pojawienia się niepokojących dolegliwości. Dlaczego? Ponieważ spadek stężenia witaminy B12 w ustroju nierzadko ma związek z chorobami jelit, w tym chorobą Leśniowskiego-Crohna i celiakią. Jest on także typowy dla zespołu Zollingera-Ellisona, w przebiegu którego dochodzi do występowania nawracających wrzodów w żołądku i na dwunastnicy.

Deficyt witaminy B12 bywa następstwem zabiegów chirurgicznych, w tym resekcji fragmentu jelita lub żołądka, która wiąże się z zaburzeniami wchłaniania tejże substancji. Absorpcja witaminy B12 zależy również w dużym stopniu od funkcjonowania trzustki, ponieważ narząd ten odpowiada za wydzielanie niezbędnych enzymów oraz wapnia. Jakie są inne przyczyny spadku poziomu witaminy B12 w organizmie?

Inne przyczyny niedoboru witaminy B12

Przyczyny deficytu witaminy B12 nie ograniczają się jedynie do tych wymienionych powyżej. Za jej niedoborem stoi także choroba Addisona-Biermera, zwana anemią złośliwą. Jest to schorzenie na tle autoimmunologicznym, w którym dochodzi do stopniowego niszczenia błony śluzowej żołądka wraz z komórkami okładzinowymi odpowiadającymi za wytwarzanie czynnika Castle'a. Brak tego czynnika sprawia, że wchłanianie witaminy B12 z przewodu pokarmowego jest praktycznie niemożliwe. Nietrudno się zatem domyślić, że wiąże się to z bardzo poważnymi konsekwencjami, w tym występowaniem objawów neurologicznych.

Za niedoborem witaminy B12 stoją nie tylko zaburzenia wchłaniania, ale również nadużywanie alkoholu, zakażenie bakterią Helicobacter pylori oraz niektóre pasożyty, w tym tasiemiec bruzdogłowiec. Nie sposób nie wspomnieć także o nieodpowiednich nawykach żywieniowych. Jako że najwięcej kobalaminy znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego, jej niedobór dotyka przede wszystkim osób będących na diecie wegetariańskiej i wegańskiej, które przy komponowaniu swoich posiłków bazują głównie na produktach roślinnych. Jak uzupełnić niedobór witaminy B12 za pomocą diety? Poznaj produkty, które zawierają jej najwięcej!

tło z surowego mięsa mięso na czarnym kamiennym tle z przyprawami i ziołami

Jak uzupełnić niedobór witaminy B12 za pomocą diety?

Aby zwiększyć stężenie witaminy B12 w organizmie, powinieneś zacząć od zmiany swoich nawyków żywieniowych. Podstawą jest oczywiście sięganie po produkty bogate w tę substancję. Które z nich zasługują na szczególną uwagę? Ich zestawienie znajdziesz poniżej!

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Najbardziej wartościowym źródłem kobalaminy są produkty pochodzenia zwierzęcego. Najwięcej tego związku zawiera mięso, podroby, ryby i owoce morza, zwłaszcza wątróbka, małże, pstrąg, sardynki, łosoś, drób oraz wołowina. Ponadto znajdziesz ją w jajkach, jogurtach, mleku, twarogu oraz serach żółtych.

Produkty pochodzenia roślinnego

Witamina B12 występuje w produktach roślinnych w bardzo śladowych ilościach. Za jej wegańskie źródła uznaje się algi, w tym chlorellę i spirulinę, jednak warto mieć świadomość, że kryją one w sobie jej nieaktywne analogi, które mogą wręcz utrudniać wchłanianie kobalaminy. Niewielkie ilości powyższej substancji można znaleźć również w fortyfikowanych napojach roślinnych, niektórych płatkach śniadaniowych, tempeh, miso czy natce pietruszki, jednak jest jej tak mało, że nie ma ona dla nas żadnej wartości odżywczej. Jak szybko uzupełnić niedobór witaminy B12 w takiej sytuacji? Na pomoc przyjdą ci sprawdzone suplementy diety!

wakame chuka lub sałatka z wodorostów z sezamem w misce na białym stole

Jak szybko uzupełnić niedobór witaminy B12? Suplementy diety na ratunek!

Na rynku suplementów diety dostępnych jest mnóstwo preparatów, w których znajduje się witamina B12. Do dyspozycji masz m.in. produkty jednoskładnikowe oraz te na bazie kilku witamin z grupy B, w tym Swanson Witamina B-200 Complex, Aliness Witamina B-Complex B-50 czy Health Labs Care Vitamin B Complex.

Jeśli szukasz specyfików, w których występuje sama witamina B12, możesz sięgnąć po takie opcje jak Solgar Witamina B12, Aura Herbals Witamina B12, Essence Witamina B12, Puritan's Pride Witamina B12 czy Jarrow Formulas Witamina B12 z kwasem foliowym.

Nie przepadasz za przyjmowaniem tabletek lub kapsułek? Zatem postaw na produkty w formie proszku, sprayu lub kropli, np. Dr. Jacob's Witamina B12, ForMeds F-VIT B12, Aura Herbals Witamina B12 Forte, Avitale by Aliness Witamina B12 czy Osavi Witamina B12 o smaku wiśniowym.

Niezależnie od tego, która witamina B12 wyląduje w twojej domowej apteczce, przed rozpoczęciem suplementacji koniecznie zapoznaj się z informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących jej stosowania koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Bibliografia +