produkty mleczne na białym blacie

Nietolerancja laktozy to powszechna przypadłość, która objawia się szeregiem dokuczliwych symptomów. Cierpisz na bóle brzucha, wzdęcia lub przelewanie w jelitach po spożyciu przetworów mlecznych? Być może masz do czynienia właśnie z tym schorzeniem. Jak je rozpoznać? Co jeść przy nietolerancji laktozy? Czym różni się ta wrodzona od nabytej? Jakie badania w jej kierunku wykonać? I jak wygląda leczenie? Tego wszystkiego, a nawet więcej dowiesz się z niniejszego artykułu!

 

 

Nietolerancja laktozy – co to za przypadłość?

 

Nietolerancja laktozy – co to dokładnie za przypadłość? Jest to problem, który dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. U jego podłoża leży niedobór laktazy, czyli enzymu odpowiadającego za rozkład cukru mlekowego, tj. laktozy. Jest ona podstawowym komponentem mleka ssaków i stanowi jedno z głównych źródeł odżywczych niemowląt. Wyróżniamy zarówno wrodzoną, jak i nabytą nietolerancję laktozy. Czym różnią się od siebie te dwie przypadłości?

 

Wrodzona nietolerancja laktozy

 

Wrodzona nietolerancja laktozy, zwana również alaktazją, jest rezultatem całkowitego braku laktazy w organizmie. Sytuacja ta ma zwykle podłoże genetyczne i wymaga wykluczenia produktów nabiałowych z diety. Nawet najmniejsza ilość laktozy w jadłospisie osoby chorej stanowi zagrożenie dla jej zdrowia.

 

Nabyta nietolerancja laktozy

 

Nabyta nietolerancja laktozy może być wynikiem uszkodzenia nabłonka i kosmków jelitowych lub nastąpić wskutek alergii pokarmowej. Niekiedy wpływ na jej rozwój ma antybiotykoterapia oraz stosowanie diety eliminacyjnej. W przeciwieństwie do jej poprzedniczki ma ona zwykle charakter przemijający.

 

Nietolerancja laktozy – objawy

 

Objawy nietolerancji laktozy są dość charakterystyczne i występują niedługo po spożyciu produktów, które ją zawierają. Im większa jej dawka w jedzeniu, tym bardziej nasilone będą symptomy. Które z nich powinny sprawić, że w głowie zapali ci się czerwona lampka? Są to przede wszystkim dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak nadmierna ilość gazów, wzdęcia, przelewanie w jelitach, kolki, bóle brzucha, biegunka oraz uczucie pełności w jamie brzusznej.

 

Azjatka leżąca na kanapie ze skurczami

 

Nietolerancja laktozy u niemowląt – objawy

 

Nietolerancja laktozy u niemowląt wiąże się z istotnym pogorszeniem jakości życia dziecka. Młoda mama powinna zwrócić uwagę na takie niepokojące sygnały jak częste kolki, bóle brzuszka, wzdęcia i gazy, biegunki, odgłosy przelewania się w brzuszku oraz niekiedy wymioty.

 

Nietolerancja laktozy – objawy u dzieci

 

Dzieci, podobnie jak dorośli, mogą borykać się z nietolerancją laktozy. W ich przypadku rodzice powinni przeanalizować dolegliwości swoich pociech po spożyciu produktów zawierających laktozę. Wśród tych niepokojących wymienia się nudności, bóle brzucha, biegunkę, wzdęcia oraz gazy. 

 

Nietolerancja laktozy – objawy u dorosłych

 

A jak objawia się nietolerancja laktozy u dorosłych? Oprócz wyżej wymienionych symptomów dotyczących układu pokarmowego warto także mieć na uwadze te skórne, w tym pokrzywkę i atopowe zapalenie skóry. Pojawiają się one zwykle niedługo po zjedzeniu nabiału lub artykułów zawierających cukier mleczny.

 

Nietolerancja laktozy – jak sprawdzić, czy ją masz?

 

Nietolerancja laktozy – jak sprawdzić, że się z nią zmagasz? Wystarczy, że prześledzisz reakcje swojego organizmu na produkty mleczne. Zauważyłeś u siebie jeden lub kilka z wcześniej wymienionych symptomów? Jeśli tak, to znak, że czas na konsultację ze specjalistą i wykonanie podstawowych badań diagnostycznych.

 

Kobieta pracująca w laboratorium

 

Nietolerancja laktozy – test domowy

 

Niestety nie istnieje test domowy na nietolerancję laktozy, który w ciągu paru minut wskazałby, czy ten problem zdrowotny cię dotyczy. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się na specjalistyczne badania do najbliższego laboratorium.

 

Nietolerancja laktozy – badania

 

Podejrzewasz u siebie nietolerancję laktozy? Badania, które warto wykonać w celu jej diagnozy, to badanie pH kału, test doustnego podania laktozy, wodorowy test oddechowy, biopsja jelita cienkiego, test tolerancji laktozy oraz badanie molekularne polimorfizmu w obrębie genu laktazy (LCT).

 

Nietolerancja laktozy – leczenie

 

Leczenie nietolerancji laktozy polega na eliminacji jej źródeł z diety. Innym sposobem złagodzenia jej przebiegu jest zażywanie specjalnych preparatów z laktazą, np. ForMeds Bicaps Lactase, Doctor's Best Digestive Enzymes lub YANGO Enzymy trawienne.

 

Nietolerancja laktozy – dieta

 

Jak wygląda dieta przy nietolerancji laktozy? Jeśli cierpisz na tę przypadłość, powinieneś wykluczyć ze swojego jadłospisu wszystkie pokarmy, które ją zawierają. Unikaj zatem mleka i produktów mlecznych, jednak pamiętaj, że laktozę można znaleźć również w takich pokarmach jak pieczywo, wyroby mięsne, gotowe sosy i dania oraz słodycze. W przypadku niektórych pacjentów dobrze tolerowanymi składnikami diety są artykuły fermentowane, takie jak kefir czy jogurt. Dobrym rozwiązaniem jest także wprowadzenie do jadłospisu składników bez laktozy, które posiadają specjalne oznaczenia na opakowaniach.

 

Widok z przodu młoda atrakcyjna kobieta w różowej koszulce i niebieskich dżinsach trzyma szklankę mleka

 

Nietolerancja laktozy u niemowląt – kiedy mija?

 

Spodziewasz się dziecka i boisz się, że twoja pociecha może w przyszłości cierpieć na nietolerancję laktozy? Jest to istotny czynnik pogorszenia jego komfortu życia. Na szczęście istnieje na to kilka sposobów, w tym wprowadzenie dłuższych przerw między karmieniami i dążenie do całkowitego opróżnienia piersi przez dziecko. Inną opcją jest zastosowanie specjalnych kropli z laktazą. Długość trwania symptomów uzależniona jest od przyczyny nietolerancji i zwykle mija ona po wykluczeniu określonych składników z menu.

 

Nietolerancja laktozy w ciąży

 

Nietolerancja laktozy w ciąży to szczególnie niebezpieczna przypadłość dla przyszłych mam. Oprócz standardowych symptomów mogą one doświadczać bólu stawów i kości. W ich przypadku bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej diety, która eliminuje z jadłospisu źródła cukru mlecznego.

 

Czy nietolerancja laktozy jest dziedziczna?

 

Pierwotna nietolerancja laktozy to przypadłość dziedziczna. Oznacza to, że dzieci osób cierpiących na tę dolegliwość zwykle wykazują niedobór laktazy i doświadczają podobnych symptomów co ich rodzice. Szacuje się, że dotyczy to ok. 15-20% dorosłych. W ich przypadku zaleca się stosowanie diety eliminacyjnej oraz sięganie po produkty oznaczone jako bez laktozy.

 

Skaza białkowa a nietolerancja laktozy


Skaza białkowa a nietolerancja laktozy to często dyskutowane zagadnienie. Jako że ta pierwsza jest reakcją alergiczną występującą po spożyciu mleka, są one nierzadko ze sobą mylone. Nie ma to jednak żadnego związku z brakiem enzymu rozkładającego cukier mleczny w pożywieniu.

Bibliografia +