zdjęcie zaskoczonej, kręconej młodej kobiety je niezdrowe jedzenie

Niepohamowany apetyt to zmora wielu osób, które od lat prowadzą nierówną walkę z nadprogramowymi kilogramami. Nadmierne łaknienie jest często wynikiem kilku czynników, w tym błędów żywieniowych, zaburzeń hormonalnych, a nawet ciągłego stresu. Jak zmniejszyć apetyt domowymi sposobami i pokonać odczucie głodu? I co zrobić, aby w końcu zauważyć pierwsze zmiany w swoim wyglądzie i samopoczuciu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

 

Jak odróżnić głód od apetytu?

Jeśli chcesz wygrać nierówną walkę z nadmiernym łaknieniem, warto dowiedzieć się, jakie są podstawowe różnice między apetytem a głodem. A jest ich co najmniej kilka!

Głód to czysto fizjologiczna odpowiedź organizmu na niedobór jedzenia, którą zawiadują dwie struktury w mózgu, tj. ośrodek głodu i ośrodek sytości. Ten rodzaj apetytu nazywa się w nomenklaturze medycznej łaknieniem i obejmuje szereg sygnałów wysyłanych przez organizm mających poinformować cię, że przyszedł czas na dostarczenie mu pożywienia.

Pojawienie się głodu oznacza, że w układzie trawiennym znajduje się już odpowiednia ilość enzymów gotowych na przyjęcie pokarmu, aby następnie przystąpić do rozprowadzenia nowych składników odżywczych do miejsc zapotrzebowania. Po zapewnieniu organizmowi zbilansowanej porcji jedzenia i zaspokojeniu głodu wydziela on hormon sytości i następuje hamowanie apetytu.

Skoro już wiesz, czym jest głód, zastanówmy się nad cechami charakterystycznymi apetytu. Można go określić jako nagłą chęć przekąszenia czegoś. Ten rodzaj apetytu określany jest jako głód emocjonalny, czyli potrzeba zjedzenia określonego pokarmu w wyniku przeżywanych emocji.

Powyższe zjawisko nie ma nic wspólnego z żadnymi fizjologicznymi mechanizmami. Co więcej, ta chwilowa zachcianka, np. chęć zjedzenia całej tabliczki czekolady lub paczki chipsów, nierzadko sprawia, że pojawiają się wyrzuty sumienia, a samo zjawisko jest sposobem na to, aby szybko i skutecznie stłumić emocje i złe samopoczucie.

młoda kobieta czuje głód i je popcorn z miski podczas nocnego oglądania filmu w domu

Uczucie głodu a pragnienie

Głód można bardzo łatwo pomylić z uczuciem pragnienia. Okazuje się, że objawia się ono w podobny sposób, przez co często mylone jest z potrzebą dostarczenia kalorii. Zwykle w takiej sytuacji wypicie zaledwie 1 szklanki wody daje uczucie sytości i może skutecznie obniżyć apetyt. Dlatego następnym razem, gdy poczujesz nieodpartą chęć sięgnięcia po przekąskę, spróbuj w pierwszej kolejności postawić na ten życiodajny płyn.

Z czego wynika zwiększony apetyt?

Znaczenie racjonalnego żywienia jest nieocenione w kontekście dbania o zdrowie organizmu. Jednak aby swobodnie wprowadzać zmiany w swoich codziennych nawykach, warto wiedzieć, z czego wynika wzmożony apetyt.

Powodów ku temu jest co najmniej kilka, a jednym z nich może być zbyt niska podaż kalorii, źle zbilansowana dieta, niewyrównana gospodarka cukrowa oraz – w niektórych przypadkach – choroby przewlekłe, w tym schorzenia tarczycy oraz zespół Cushinga. Nie bez znaczenia dla powyższego problemu jest przyjmowanie leków, np. środków antykoncepcyjnych.

Jak oszukać apetyt? Poznaj domowe sposoby!

Jak zmniejszyć apetyt domowymi sposobami? Wystarczy tylko kilka zmian w swoich nawykach, aby nadmierny apetyt odszedł w niepamięć. Jak się za to zabrać? Poniższe sposoby na zmniejszenie apetytu skutecznie zaspokajają potrzebę jedzenia i zapewniają uczucie sytości na długie godziny po zjedzeniu posiłku.

wesoła azjatka trzyma rękę na brzuchu po pysznej kolacji ubrana niedbale i zamyślona

Zadbaj o gospodarkę cukrową

Uregulowana gospodarka cukrowa sprzyja odczuwaniu sytości, ponieważ zapobiega niekontrolowanym spadkom glukozy we krwi. Aby skutecznie zmniejszyć łaknienie, wystarczy, że wprowadzisz kilka drobnych zmian do swojego jadłospisu.

Zrównoważony poziom cukru we krwi jest możliwy do utrzymania poprzez regularne spożywanie posiłków, eliminację przekąsek pomiędzy nimi, łączenie źródeł białka z dobrej jakości tłuszczem oraz włączenie błonnika pokarmowego do dań. Nie bez znaczenia dla naszego samopoczucia w ciągu dnia jest także zdrowa dawka aktywności fizycznej.

Wyrównana gospodarka glukozowa ma również ogromny wpływ na kubki smakowe, które stają się bardziej wyostrzone na przeróżne smaki. Wpływa to korzystnie na twoje zachowania żywieniowe i sprawia, że częściej sięgasz po pełnowartościowe produkty, co dodatkowo wspomaga proces odchudzania.

Postaw na zbilansowane posiłki

Jak zmniejszyć apetyt? Komponując zbilansowane dania – rola składników odżywczych w codziennym jadłospisie jest nadal zbyt rzadko doceniana, a uciekanie się do diet eliminacyjnych, które wykluczają tłuszcz lub węglowodany z listy dozwolonych pokarmów, może prowadzić do zaburzeń odżywiania.

Powyższa praktyka jest nie tylko podwaliną dla złej relacji z jedzeniem, ale także sprawia, że jesteś bardziej narażony na nadmierny apetyt i deficyty pokarmowe. Jeszcze gorszym rozwiązaniem jest za duże cięcie kalorii, a stąd już krótka droga do odkładania się tkanki tłuszczowej i efektu jo-jo.

Inną pułapką, która czyha na osoby chcące zmniejszyć apetyt i pokonać uczucie głodu, są produkty niskokaloryczne. Zastępowanie nimi pełnowartościowych posiłków może przynieść dokładnie odwrotny efekt od oczekiwanego. Zjedzenie czegoś o niskiej wartości energetycznej nie wystarczy, aby organizm poinformował układ nerwowy, że potrzeba została zaspokojona. Zamiast tego lepiej sięgać po produkty bogate we wszystkie składniki odżywcze.

zdrowy posiłek w asortymencie pojemników

Nie zapominaj o błonniku pokarmowym

Błonnik pokarmowy to klucz do zdrowia, który skutecznie przyspieszy twój proces odchudzania. Aby ograniczyć apetyt i pozbyć się zbędnych kilogramów, zadbaj o jego sowitą porcję w każdym posiłku.

Powyższy składnik jest niezbędny dla regulacji sytości organizmu i doskonale sprawdzi się w celu zaspokojenia głodu. Obfitują w niego m.in. produkty pełnoziarniste, produkty zbożowe, w tym pieczywo żytnie, kasze, ryż i otręby, siemię lniane, owoce, warzywa oraz nasiona i orzechy.

Błonnik sprawia, że przeżuwanie trwa dłużej, a poziom cukru utrzymuje się na stabilnym poziomie. Warto również pamiętać, że nadmierna obróbka termiczna, np. rozdrabnianie lub rozgotowywanie, niszczy jego struktury, przez co może przyczyniać się do zmniejszenia uczucia sytości.

Zioła na zmniejszenie apetytu

Zahamowanie apetytu jest możliwe również z pomocą ziół. Wśród najskuteczniejszych naturalnych remediów na omawianą dolegliwość wymienia się morwę białą, liście malin oraz korzeń mniszka.

Na rynku dostępne są również mieszanki ziół, które łatwo przyrządzisz według instrukcji podanej na opakowaniu. W ich skład wchodzą m.in. takie rośliny jak fasola zwyczajna, krwawnik pospolity, lubczyk ogrodowy, szałwia lekarska, pięciornik gęsi oraz morszczyn pęcherzykowaty.

różne zioła na białym tle

Suplementy diety na zmniejszenie apetytu

 

 

Co jeszcze zmniejsza łaknienie? Odpowiedź brzmi – dobrze skomponowane składniki suplementów diety! Jeśli często borykasz się z głodem emocjonalnym, warto wybierać konkretne produkty, które w swoim składzie zawierają komponenty dedykowane temu problemowi.

Do walki z nadmiernym apetytem przyda ci się, na przykład, YANGO Mniszek Lekarski, Noble Health Morwa Biała, Aura Herbals Mój Cukier oraz Holland & Barrett Glucomannan & Garcinia.

Jeśli szukasz skutecznych specyfików na obniżenie apetytu, rozważ włączenie do suplementacji ekstraktu z gurmaru, na przykład YANGO Gurmar GS4, który sprzyja kontroli łaknienia i stabilizuje poziom cukru we krwi.

Co pić na zmniejszenie apetytu?

Jakie napary przyjdą ci z pomocą, gdy dopadnie cię nagły głód? W pierwszej kolejności najlepiej sięgać po wodę mineralną, a także ziołowe mieszanki i czarną kawę. Spożywane przez ciebie napoje nie powinny zawierać dodatku cukru, który zwykle wywołuje wzmożony apetyt pomiędzy posiłkami.

Doskonałym trikiem na oszukanie łaknienia jest wypicie szklanki wody na kilkanaście minut przed posiłkiem. Zabieg ten zmniejsza potrzebę jedzenia i sprawia, że do twojego żołądka trafia o wiele mniejsza porcja, niż początkowo zakładałeś. Co ciekawe, doniesienia ze świata nauki pokazują, że osoby, które przed jedzeniem wypiły szklankę powyższego płynu, zjadały średnio o 22% mniejsze posiłki niż te, który tego nie zrobiły.

Jeśli w twojej naturze leży picie wody w trakcie spożywania dań, wiedz, że ma ono negatywny wpływ na glikemię poposiłkową, co może w efekcie sprawić, że będziesz częściej sięgał po nieplanowane smakołyki.

szklanka wody

Dieta pudełkowa – regularne posiłki i uczucie sytości na długi czas

Świetnym rozwiązaniem dla osób zabieganych jest popularna w ostatnim czasie dieta pudełkowa. Jeśli nie potrafisz opanować apetytu, postaw na sprawdzony catering dietetyczny, który dostarczy ci określoną liczbę dań o wybranej przez ciebie kaloryczności. Jedzenie przygotowanych przekąsek sprawi, że będziesz rzadziej sięgać po ulubione słodkości i ustabilizuje poziom glukozy we krwi, zapewniając skuteczne zmniejszenie łaknienia.

 

Bibliografia +