Zestresowany mężczyzna masujący mostek nosowy cierpiący na ból głowy

Jedną z najczęstszych przypadłości dzisiejszych czasów jest niewyraźne i nieostre widzenie. Długie godziny spędzone przed komputerem, złe nawyki, brak odpoczynku i nieodpowiednia dieta to czynniki, które jeszcze bardziej pogarszają ten problem. Jeśli szukasz domowych sposobów na poprawę widzenia, świetnie trafiłeś, ponieważ w tym artykule przedstawiamy aż 7 porad na to, jak poprawić wzrok i cieszyć się jego lepszą ostrością!

 

Pogorszenie widzenia, czyli naturalny proces starzenia

Pogorszenie wzroku można zaobserwować wraz z biegiem lat. W medycynie istnieje nawet pojęcie starczowzroczności, które oznacza utratę akomodacji oka objawiającą się spadkiem jakości widzenia na bliskie odległości. Konsekwencją takiego stanu rzeczy są problemy z czytaniem, pisaniem SMSów czy trudności z odczytaniem cen produktów w sklepie.

Pierwsze zmiany można zauważyć już po 40. roku życia. Są one rezultatem wiotczenia mięśni, które zarządzają akomodacją oka. W wyniku tego procesu soczewka traci swoją sprężystość i twardnieje, zmuszając nas to rychłej wizyty u okulisty. W takim wypadku jedyną opcją jest dobranie odpowiednich okularów lub zdecydowanie się na soczewki kontaktowe.

Męty w oku

Inną nierzadką dolegliwością jest pojawienie się tzw. zmętnień w oczach. Większość osób definiuje je jako widzenie błysków, kresek oraz punktów pokrywających pole widzenia. Najczęściej występują one, gdy patrzymy na jasne obszary lub wstajemy z pozycji leżącej.

Zwykle powyższe zmętnienia nie oznaczają żadnej poważnej przypadłości. Jednak jeśli mają one charakter stały i nawracający, warto zgłosić to swojemu lekarzowi.

Z drugiej strony warto pamiętać, że męty mogą towarzyszyć obcym ciałom w oku, ale nie tylko. Obserwuje się je u chorych na cukrzycę, osób ze schorzeniami siatkówki oka, anemią, nadciśnieniem tętniczym, guzem wewnątrzgałkowym oraz u pacjentów migrenowych i tych cierpiących na przewlekłe choroby oczu.

Zespół suchego oka

Kolejną przypadłością, która wpływa na jakość widzenia, jest zespół suchego oka. Jego najpowszechniejszym symptomem jest zaczerwienienie, suchość oraz pieczenie oczu. Jest ono rezultatem długotrwałego wpatrywania się w ekran, podczas którego rzadko mrugamy, co prowadzi do spadku nawilżenia gałki ocznej. Co jeszcze przyczynia się do rozwoju tej dolegliwości? Przede wszystkim brak odpowiedniej higieny oczu oraz przebywanie w suchych pomieszczeniach.

Młoda kobieta w okularch robi śmieszną minę

Czynniki pogarszające komfort widzenia

Jakość wzroku może zostać pogorszona przez cały wachlarz czynników, w tym spędzanie wielu godzin przed komputerem, długotrwałe czytanie oraz patrzenie na przedmioty z bliskiej odległości przez długi czas. Dodatkowo objawy zmęczenia oczu mogą pojawić się podczas przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także w kontakcie ze sztucznym światłem i zanieczyszczeniami powietrza.

Kiedy skonsultować się ze specjalistą?

Jeśli powyższe problemy są krótkotrwałe i szybko przemijają, nie ma powodu do niepokoju. Warto jednak pamiętać, że należy raz do roku skontrolować wzrok u okulisty. Wykona on specjalistyczne badania w kierunku wad wzroku i zaproponuje stosowne rozwiązania.

Sposoby na poprawę wzroku

Jak poprawić wzrok? Aby cieszyć się wysoką sprawnością swoich oczu, warto zadbać o kilka podstawowych elementów, które mogą skutecznie spowolnić proces starzenia się oczu, poprawić napięcie mięśni gałki ocznej oraz zmniejszyć objawy zaburzeń widzenia. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Zrównoważona koncepcja żywienia dla czystego jedzenia fleksitariańskiej diety śródziemnomorskiej widok z góry.

Dieta na dobry wzrok

Tryb życia to bardzo ważny czynnik wpływający na zdrowie oczu. Jednym z istotnych elementów determinujących ich stan jest zbilansowana dieta bogata w składniki przeciwzapalne oraz takie, które naturalnie utrzymują nasz najważniejszy zmysł w dobrej kondycji.

Aby zatroszczyć się o swoje oczy długoterminowo, warto na dobre wyeliminować z diety wysokoprzetworzone produkty, w tym te zawierające dużo soli i cukrów prostych. W nadmiarze przyczyniają się one do rozwoju procesów zapalnych wywoływanych przez wolne rodniki, które nie są sprzymierzeńcem poprawy wzroku.

Co powinno znaleźć się w twoim menu? Do swojej diety włącz przede wszystkim takie składniki jak:

  • witamina C (acerola, cytrusy, brukselka, brokuł, czarne porzeczki);

  • witamina E (oliwki, kasze, produkty pełnoziarniste, owoce, orzechy laskowe);

  • witamina D (jaja, ryby, nabiał);

  • witaminy z grupy B (nabiał, mięso, otręby, rośliny strączkowe, kasza);

  • luteina i zeaksantyna (jaja, jarmuż, kapusta, natka pietruszki, papryka);

  • kwasy omega-3 (tłuste ryby morskie, orzechy włoskie, siemię lniane);

  • cynk (pestki i nasiona, jaja).

Odpowiednia suplementacja

Jeśli twoja dieta nie pokrywa zapotrzebowania na najważniejsze mikroelementy wymagane dla utrzymania twoich oczu w zdrowiu, postaw na gotowe preparaty. Niektóre z nich są skomponowane w taki sposób, aby wspierać wzrok kompleksowo. Zawierają one m.in. witaminy C, A, E i D oraz te z grupy B, a także selen, cynk, mangan, miedź, kwasy omega-3 oraz luteinę i antocyjany.

Jakie preparaty najlepiej sprawdzą się w twoim przypadku? Twojej plamce żółtej przyda się na przykład Nord Farm Lutidin Ultra, Swanson Luteina i Zeaksantyna, Skoczylas Na oczy oraz takie opcje witaminowe jak Singularis Naturalna multiwitamina czy Osavi Multiwitamina.

Warto jednak pamiętać, że powyższe produkty powinny stanowić jedynie uzupełnienie naturalnych źródeł omawianych substancji. Nie stosuj ich jako substytut zróżnicowanej i zbilansowanej diety.

Chora kobieta bierze lekarstwo

Poprawnie dobrane okulary

Chodzenie bez okularów, gdy nasz wzrok naprawdę tego potrzebuje, przynosi więcej szkody niż pożytku. Jest to szczególnie niekorzystne, gdy w grę wchodzą wady wzroku. Nawet niewielkie z nich wymagają odpowiedniej korekcji. Rezygnacja z soczewek kontaktowych będzie dodatkowo pogarszała, zamiast poprawić twój wzrok. Warto jednak pamiętać, że muszą być one idealnie dobrane do twoich indywidualnych potrzeb.

Odpowiednia dieta i okulary korekcyjne to dopiero początek dbania o lepszy wzrok. Warto chronić go również poprzez stosowanie okularów przeciwsłonecznych osłaniających twój narząd przed promieniowaniem UV. Najlepiej używać ich przez cały rok, nawet w miesiącach jesienno-zimowych.

Ćwiczenia oczu – trening na ostrość widzenia

Noszenie okularów i odpowiednio dobranych soczewek kontaktowych to niejedyny sposób na to, jak poprawić wzrok. Równie ważnym elementem codziennej praktyki powinno być regularne ćwiczenie oczu rozluźniające mięśnie gałki ocznej.

Wzmocnienie wzroku po długich godzinach spędzonych przed ekranem komputera zaobserwujesz, wykonując takie ruchy jak zaciskanie powiek, znak nieskończoności, patrzenie w lewo i w prawo oraz patrzenie blisko i w dal.

Ten podstawowy zestaw relaksacyjny wesprze mięśnie oka, jednak warto go poszerzyć o masaż i jogę oczu oraz tzw. palming, czyli specjalną technikę rozluźniającą aparat wzroku, polegającą na wyobrażaniu sobie obrazów z zamkniętymi oczami. Długość tego ćwiczenia nie powinna przekraczać 10 minut.

Przystojny mężczyzna w sklepie optycznym

Odpowiednie nawilżenie i higiena

Zastanawiasz się nad najlepszymi domowymi sposobami na zadbanie o dobry wzrok? W takim razie wiedz, że jednym z kroków ku poprawie ostrości jest odpowiednie nawilżenie oczu, które podnosi komfort pracy przy komputerze i redukuje negatywne efekty zmęczenia. W aptece znajdziesz specjalne krople nawilżające na bazie takich substancji jak kwas hialuronowy, trehaloza, świetlik, heparyna, ektoina oraz witamina A.

Nie bez znaczenia dla zdrowia oczu pozostaje również odpowiednia higiena. Osoby stosujące na co dzień makijaż powinny zadbać o jego dokładne zmycie każdego wieczora. Dodatkowo po przebudzeniu warto stosować specjalne chusteczki nawilżające, którymi oczyścisz powieki i oko po nocnym odpoczynku.

Szczególnie newralgicznym miejscem jest linia wodna, na której mogą zbierać się resztki makijażu, kosmetyków pielęgnacyjnych oraz martwe komórki naskórka. Jeśli masz wrażliwą skórę, wystarczy, że przemyjesz oczy wacikiem zwilżonym w ciepłej wodzie. Pamiętaj – najważniejsza jest regularność.

Zdrowy styl życia

Jeśli chodzi o naturalne sposoby na to, jak poprawić wzrok i zadbać o jego profilaktykę, to najważniejszym elementem jest wykształcenie codziennych zachowań i nawyków, które ustrzegą cię przed rozwojem wad wzroku.

Unikaj długotrwałego wpatrywania się w jeden punkt, na przykład spędzania wielu godzin nad smartfonem czy tabletem. Jeśli dużo pracujesz przed komputerem, pamiętaj o odpoczynku i wykonywaniu m.in. zaproponowanych przez nas ćwiczeń. Nie zapominaj także o częstym mruganiu, które nawilży twój aparat wzroku.

Badania pokazują, że ćwiczenie oczu to niejedyny zabieg, który możesz stosować w celu polepszenia widzenia. Równie ważne jest regularne patrzenie na horyzont, które można wykonywać podczas spacerów – pozwala to na zredukowanie napięcia w gałce ocznej. Jednak zabieg ten ma znacznie więcej atutów i wpływa na cały organizm. Okazuje się, że redukuje on stres, co pośrednio również będzie przyczyniać się do poprawy wzroku.

Lekarz badający wzrok pacjenta

Badaj się regularnie

W trosce o zdrowie swoich oczu powinieneś co najmniej raz w roku dokładnie badać swój wzrok. W tym celu wystarczy umówić się na wizytę u okulisty, podczas której przeprowadzi on z tobą dokładny wywiad oraz wykona testy optometryczne.

Wśród badań, których możesz spodziewać się podczas wizyty w klinice okulistycznej, jest badanie dna oka, pola widzenia oraz ciśnienia w gałce ocznej. Warto również mieć na uwadze, że w celu pełnej diagnostyki, np. oceny stanu nerwu wzrokowego, potrzebne jest zapuszczenie atropiny, która rozluźnia mięśnie i pozwala na poszerzenie źrenicy.

Regularne wizyty u okulisty są rekomendowane dla wszystkich osób po 35. roku życia. Nawet jeśli nie masz wady wzroku, należy udać się na badanie kontrolne przynajmniej raz na 2 lata. Jak przygotować się do takiej wizyty? Weź ze sobą okulary lub szkła kontaktowe i pamiętaj, że wpuszczenie do oka atropiny będzie miało wpływ na twoją zdolność do prowadzenia pojazdów. Warto również umawiać się do lekarza w godzinach porannych, gdy twój wzrok jest wypoczęty.

 

Bibliografia +