Kobieta dotykająca szyję

Suchość gardła może mieć wiele rozmaitych przyczyn. Nieprzyjemne drapanie i pieczenie, które pojawia się w jego wyniku, nie tylko skutecznie uprzykrza życie, ale również często powoduje dyskomfort w trakcie mówienia. Jakie są przyczyny suchości w gardle i jak poradzić sobie z nią domowymi sposobami? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

 

Suchość w gardle a wydzielanie śliny

W normalnych warunkach gruczoły ślinowe pobudzają wydzielanie śliny, tworząc ochronną warstwę i nawilżając gardło. Gdy zależność ta zostaje zaburzona, pojawiają się nieprzyjemne objawy manifestujące się uczuciem drapania i przesuszeniem śluzówki gardła, a z czasem przeradzają się w dolegliwości bólowe.

Kiedy wytwarzanie śluzu zostaje zaburzone, pojawia się drapanie w gardle i uczucie przeszkody w drogach oddechowych. Gdy dodatkowo czujemy suchość, nie warto zwlekać i podjąć pierwsze kroki w celu zniwelowania tych dokuczliwych symptomów. Aby szybko uporać się z problemem, należy zlokalizować przyczynę powyższych oznak choroby, a następnie dobrać do nich odpowiednie remedium.

Objawy suchości w gardle

Jak objawia się suchość w gardle? Przesuszona śluzówka daje o sobie zwykle znać na kilka sposobów. Pierwszym znakiem, że w twoim organizmie dzieje się coś niepożądanego, jest uczucie drapania i łaskotania. Gdy suchość w gardle przeradza się w dolegliwości bólowe, może pojawić się problem z normalnym przełykaniem. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy?

Lekarz dotyka ręką szyi pacjenta

Jakie są przyczyny suchego gardła?

Skąd się bierze uczucie suchości w gardle? Ten nieprzyjemny objaw może być wynikiem wielu czynników. Zwykle jego przyczyny nie trzeba szukać daleko, ponieważ najczęściej jest nim brak odpowiedniego nawodnienia, a niewystarczające nawilżenie śluzówki gardła jest po prostu mechanizmem obronnym organizmu.

Suche gardło to także negatywny przejaw spania z otwartymi ustami. Wówczas suchość jamy ustnej można zaobserwować tuż po przebudzeniu się. W tym wypadku symptom ten przemija z biegiem czasu – ślinianki nawilżają przesuszoną śluzówkę, a jej stan wraca do normy.

Innym czynnikiem, który sprawia, że odczuwasz nieprzyjemne drapanie w jamie ustnej i doskwiera ci wysuszone gardło, jest suche powietrze. Problem ten najczęściej pojawia się podczas zimowych miesięcy, w trakcie trwania sezonu grzewczego. Można go również zaobserwować, przebywając w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Objawy suchości w gardle i uczucie drapania to zwykle także rezultat infekcji górnych dróg oddechowych, występujący w przebiegu przeziębienia. Nierzadko może on jednak sygnalizować poważniejsze stany, którym towarzyszy świszczący oddech, katar, opuchlizna oraz zatkane uszy.

Na liście przyczyn suchości jamy ustnej widnieją również zmiany hormonalne, głośne chrapanie, przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach, dym papierosowy oraz nadwyrężenie gardła wskutek nadużywania strun głosowych.

Należysz do szerokiego grona alergików? Wiedz, że to również jest częstym powodem, dla którego pojawia się uporczywa suchość gardła. Co ciekawe, higiena jamy ustnej także nie pozostaje bez znaczenia dla rozwoju infekcji manifestujących się powyższą dolegliwością.

Kobieta cierpi na swędzącą podrażnioną skórę z powodu covid19

Nawilżenie gardła – domowe sposoby

Czym nawilżać gardło? Zanim sięgniesz po leki od specjalisty, warto wspomóc się naturalnymi sposobami walki z suchym gardłem. Opcji zniwelowania suchości jest co najmniej kilka. Poniżej znajdziesz najskuteczniejsze z nich!

Nawilżanie gardła a odpowiednie nawodnienie organizmu

Jak nawilżyć gardło? Nieprzyjemne dolegliwości związane z suchością można zniwelować, dbając o odpowiednie nawodnienie organizmu. Bagatelizowanie powyższych objawów i niska podaż płynów w dłuższej perspektywie mogą wywołać zaburzenia głosu i stwarzać niebezpieczeństwo dla zdrowia strun głosowych.

Wypijaj od 6 do 8 szklanek płynów dziennie i ogranicz picie kawy i herbaty. Ta ostatnia charakteryzuje się szerokim wachlarzem związków bioaktywnych, które ściągają śluzówkę i mogą dokładać się do uczucia suchości zarówno w jamie ustnej, jak i gardle.

Dlaczego warto wybierać napoje bez bąbelków? Ponieważ dwutlenek węgla zawarty w napojach gazowanych może również negatywnie wpływać na śluzówkę. Jeśli jest ona już podrażniona, następstwem ich picia może być nawet silny ból gardła.

Jeśli nie przepadasz za niegazowaną wodą, stawiaj na ziołowe napary. Doskonałym wyborem będą te na bazie szałwii i tymianku. Na liście naturalnych remediów na objawy suchości znajduje się także rumianek, babka lancetowata oraz prawoślaz.

Kobieta trzyma szklankę z wodą

Ograniczenie palenia

Przyczyną suchości może być palenie papierosów. Wielu palaczy pozostaje nieświadomych toksycznych substancji znajdujących się w dymie papierosowym i ich wpływu na śluzówkę gardła. Ich wdychanie prowadzi do pojawienia się przebarwień na zębach, chorób przyzębia oraz nowotworów jamy ustnej.

Co ciekawe, palenie tytoniu jest jednym z najczęstszych czynników wywołujących raka. To właśnie dlatego ból gardła wskutek nałogu papierosowego nie powinien być bagatelizowany. Jeśli borykasz się z jego nawracającą formą, zgłoś się do specjalisty i rozważ całkowitą eliminację papierosów ze swojego życia.

Płukanie gardła

Aby nieco polepszyć nawilżenie gardła, możesz pokusić się o przygotowanie domowej mieszanki do płukania gardła. Wystarczy, że wsypiesz 1/2 łyżeczki soli emskiej do gorącej wody, poczekasz do całkowitego rozpuszczenia, a następnie zastosujesz tak przygotowany specyfik do kilku razy dziennie. Sól ta dostępna jest w każdej aptece i zawiera dobroczynne siarczany, chlorki i węglany o własnościach nawilżających. Posiadacze delikatnej śluzówki mogą uciekać się do płukania gardła ciepłą wodą.

Powyższy sposób przyjdzie ci z pomocą także w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych – zawarta w wodzie sól migruje do nosa, gdzie działa antybakteryjnie i kojąco. Inną opcją jest rozpylenie przyrządzonej mikstury w pomieszczeniu przy użyciu atomizera. Jeśli dysponujesz nawilżaczem powietrza, możesz również wlać ją do środka i cieszyć się wyciszeniem dolegliwości związanych z suchym gardłem.

Do dyspozycji w przypadłościach związanych z aparatem mowy przyjdzie ci również płukanka na bazie rumianku. Wystarczy zaparzyć herbatkę rumiankową w dużym kubku, a następnie wypłukać nią gardło kilka razy z rzędu. Innym pomocnym surowcem będzie szałwia lekarska, którą stosuje się w dokładnie taki sam sposób.

Widok z góry na filiżankę herbaty

Nawilżanie powietrza

Suchość w gardle można szybko zniwelować, wykorzystując do tego celu nawilżacz powietrza. Wyższa wilgotność w pomieszczeniu, w którym śpisz, pozytywnie wpłynie na komfort twojego wypoczynku, a także pozwoli ci pozbyć się przesuszenia skóry oraz bólu gardła. Zalety wysokiej klasy nawilżacza najbardziej odczują osoby śpiące z otwartymi ustami.

Jeśli na co dzień męczy cię suchość w gardle, do wody w nawilżaczu możesz dolać nieco olejków eterycznych. Wśród tych najpopularniejszych znajduje się mięta pieprzowa, oregano, lawenda, eukaliptus, imbir, drzewo herbaciane oraz szałwia. Te nutraceutyki wspomogą rekonwalescencję, zmniejszając uporczywy ból gardła i suchość w jamie ustnej.

Domowe specyfiki na ból gardła

Jeśli nie wiesz, czym nawilżyć gardło, możesz przyrządzić domowej roboty syrop. Przygotujesz go na bazie cebuli, miodu oraz cukru. Nie przepadasz za osobliwym smakiem tego warzywa? W takim razie wypróbuj ciepłe mleko z masłem i miodem. To połączenie przyjdzie ci z pomocą podczas infekcji górnych dróg oddechowych, ponieważ posiada ono właściwości przeciwzapalne, a także doskonale rozgrzewa i koi śluzówkę gardła.

Osoby, którym doskwiera suchość gardła, mogą wykonać kleik z siemienia lnianego. W tym celu zalej łyżkę nasion szklanką wrzącej wody, przykryj i pozostaw w ten sposób na około 10 minut. Gdy puszczą one śluz, będzie to oznaczało, że specyfik jest gotowy do spożycia. Pokryje on gardło wilgotnym filmem, który nawilży błonę śluzową, niwelując suchość w gardle.

Jeśli kleik z siemienia lnianego nie przypadł ci do gustu jako sposób na drapanie w gardle, inną sprawdzoną opcją jest herbata z imbirem, która doskonale koi suche gardło i łagodzi dolegliwości związane z chorobą. Jej dodatkowym atutem są własności przeciwwirusowe, przeciwzapalne i wykrztuśne.

Domowe sposoby na ból gardła obejmują również picie soku z buraka. Jeśli doskwiera ci chore gardło i chrypka, wyczaruj miksturę na bazie świeżego soku z tego warzywa oraz 1 łyżki octu jabłkowego lub winnego. Możesz wykorzystać ją do płukania gardła nawet do kilku razy dziennie. Z kolei innym, równie pomocnym trikiem jest dodanie soku malinowego do ciepłej wody lub herbaty.

Tabletki trzymane w rękach na białym tle

Zioła na suchość w gardle

Siemię lniane to niejedyne naturalne remedium, które przyjdzie ci z pomocą na drapanie w gardle. Nawilżanie gardła to często długotrwały proces, ale wystarczy, że sięgniesz po odpowiednie zioła i ekstrakty roślinne, a pokonasz tę przypadłość w mgnieniu oka.

Prawoślaz lekarski

Prawoślaz lekarski to surowiec leczniczy, który zwiększa wytwarzanie śluzu. Jest on zwykle stosowany do wyciszania podrażnień i infekcji śluzówki. Wspomaga on leczenie ostrego zapalenia dróg oddechowych, zmniejsza chrypkę, wycisza kaszel odruchowy, a także pozytywnie wpływa na błonę śluzową żołądka.

Prawoślaz zawdzięcza powyższe działanie zawartym w nim substancjom bioaktywnym. Ze względu na wysokie stężenie śluzu roślinnego można z powodzeniem wdrożyć go jako kurację uzupełniającą w trakcie przeziębienia. Największą jego ilość zawiera korzeń prawoślazu, który odznacza się największym nagromadzeniem cennych komponentów.

Związki czynne znajdujące się we wspomnianej roślinie hamują odruch suchego kaszlu, które zwykle towarzyszy zarówno suchości w gardle, jak i poważniejszym infekcjom górnych dróg oddechowych. To właśnie dlatego jest on tak chętnie wykorzystywany w specyfikach aptecznych. Można go znaleźć nie tylko w formie smacznych tabletek do ssania, ale również syropu.

Porost islandzki

Doskwiera ci suchość w gardle? Wobec tego skorzystaj z naturalnego dobrodziejstwa, jakim jest porost islandzki. Ta niepozorna roślina porasta zarówno wilgotne, jak i suche miejsca. Najczęściej można znaleźć ją nieopodal mokradeł, lasów oraz wrzosowisk i górzystych obszarów kontynentu europejskiego.

Dlaczego powyższy surowiec to strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o suchość w gardle? Po pierwsze wykazuje on działanie przeciwwirusowe, przeciwzapalne i antybakteryjne. Ponadto przyspiesza on gojenie się ran i regenerację uszkodzonych tkanek, a także wspiera układ immunologiczny w walce z patogenami.

W jakiej formie warto go stosować? W aptekach jest on zwykle dostępny w formie tabletek do ssania bądź syropu. Jest on niezastąpionym lekiem nie tylko na suchość w gardle, ale również nadwyrężone struny głosowe. To właśnie dlatego poleca się go osobom, które na co dzień w swojej pracy operują głosem, np. wykładowcom uniwersyteckim czy nauczycielom.

Jak nawilżyć gardło? Sprawdzone suplementy diety

 

 

Gdy domowe sposoby zawiodą, suchość w gardle można pokonać przy pomocy sprawdzonych suplementów diety. W MyBionic do dyspozycji masz cały wachlarz ciekawych opcji od zaufanych producentów. Drapanie w gardle szybko zniwelujesz dzięki pastylkom Nord Farm Tymianek i Podbiał, które zawierają w swoim składzie naturalne składniki wspierające nawilżenie śluzówki.

Ciężarne, które męczy suche gardło, mogą śmiało sięgnąć po specjalne lizaki wzmacniające odporność. Do dyspozycji masz, na przykład, Noble Health Lizak na odporność i gardło dla kobiet w ciąży. Suchość w gardle można także zniwelować, stosując takie produkty jak Himalaya Koflet Syrop, których kompozycja oparta jest na wysokiej jakości składnikach aktywnych dedykowanych powyższym dolegliwościom.

 

Bibliografia +