młody męski psycholog z pacjentem mierzy ciśnienie krwi

Nadciśnienie tętnicze zaliczane jest do najpowszechniejszych problemów zdrowotnych. Nieleczone może prowadzić do poważnych powikłań, w tym incydentów sercowo-naczyniowych. Jakie objawy powinny zwrócić twoją uwagę? Kiedy potrzebne jest leczenie farmakologiczne? I jak obniżyć ciśnienie krwi domowymi sposobami? Do dyspozycji masz co najmniej kilka rozwiązań!

 

Objawy wysokiego ciśnienia krwi

Nadciśnienie tętnicze to bardzo podstępna choroba układu krążenia, która może pozostać niezdiagnozowana przez długi czas. Jakie symptomy powinny zwrócić twoją uwagę? Należą do nich przede wszystkim:

  • bóle i zawroty głowy,

  • nieregularny rytm serca,

  • duszności,

  • zaburzenia snu,

  • uczucie lęku,

  • szumy uszne,

  • zaczerwienienie twarzy,

  • mroczki przed oczami,

  • zaburzenia widzenia.

Jak sprawdzić, czy jesteś zagrożony nadciśnieniem tętniczym? W pierwszej kolejności należy je regularnie monitorować. Za górną granicę dla ciśnienia skurczowego przyjmuje się wartość 140 mmHg, natomiast dla rozkurczowego 90 mmHg. Warto jednak pamiętać, że omawianą przypadłość stwierdza się nawet wtedy, gdy tylko jeden z parametrów utrzymuje się poza powyższym zakresem.

Przyczyny podwyższonego ciśnienia krwi

Wysokie ciśnienie krwi to problem wieloczynnikowy, który może wynikać nie tylko ze złej diety. Kluczową rolę odgrywa tu także spożycie soli kuchennej, palenie papierosów, siedzący tryb życia oraz zażywanie niektórych leków, w tym tych przeciwbólowych, przeciwzapalnych i hormonalnych. Ogromne znaczenie ma tutaj również stres i jego wpływ na układ nerwowy i pracę serca. Jak obniżyć ciśnienie krwi i zadbać o swoje zdrowie?

nieszczęśliwa przygnębiona kobieta leżąca na kanapie wyglądająca na zagubioną przy brudnym stole

Czym grozi wysokie ciśnienie tętnicze?

Nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do rozwoju chorób układu krwionośnego i zwiększa ryzyko udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego lub jego niewydolności, miażdżycy oraz dysfunkcji nerek. Jeśli zauważyłeś u siebie jeden bądź kilka z wymienionych wcześniej symptomów, nie bagatelizuj ich i udaj się na konsultację lekarską.

W zaawansowanym stadium nadciśnienie wymaga wdrożenia leczenia farmakologicznego. Do najczęściej przepisywanych medykamentów na obniżenie ciśnienia należą leki moczopędne, inhibitory ACE oraz blokery kanału wapniowego i receptora angiotensyny.

Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi

Zauważyłeś u siebie pierwsze objawy zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego? Warto zatem przeanalizować swoje dotychczasowe nawyki i w pierwszej kolejności postawić na metody niefarmakologiczne. Jeśli chcesz mieć zdrowe serce i sprawny układ krwionośny przez długie lata, wprowadzone zmiany powinny zostać z tobą już na zawsze. Jakie domowe sposoby na nadciśnienie są najlepsze?

Zbilansowana dieta

Ciśnienie krwi obniżysz na dobre, stosując zbilansowane menu. Aby zniwelować ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, wyeliminuj z niego przetworzone jedzenie, tłuszcze trans oraz cukry proste. W niektórych przypadkach potrzebny będzie również niewielki deficyt kaloryczny w celu redukcji masy ciała.

Co powinno znaleźć się na twoim talerzu każdego dnia? Do diety włącz składniki pokarmowe, które wzmacniają arterie i obniżają ciśnienie krwi. Zalicza się do nich kwasy omega-3, witaminę C, rutynę, likopen, betainę, koenzym Q10, a także witaminy D i E oraz te z grupy B. Zadbaj również o to, aby twoje dania uwzględniały produkty bogate w błonnik pokarmowy.

Komponując jadłospis dedykowany zdrowiu układu krwionośnego, nie zapomnij o odpowiedniej ilości płynów. Należy pamiętać, że ich zbyt niska podaż w ciągu dnia ma negatywny wpływ na ciśnienie krwi i zwiększa ryzyko udaru mózgu i zawału.

Ogranicz źródła sodu

Prawidłowe ciśnienie krwi można utrzymać poprzez zmniejszenie spożycia sodu, który jest komponentem soli kuchennej. Jeśli zauważyłeś u siebie oznaki wysokiego ciśnienia, ogranicz się do maksymalnie 1 łyżeczki soli dziennie. Pamiętaj również, że kryje się ona w wielu gotowych produktach, w tym sosach, dressingach, pieczywie, warzywach konserwowych, rybach, a także wytrawnych i słodkich przekąskach.

Zadbaj o źródła potasu

W celu ograniczenia negatywnych skutków nadmiaru soli w diecie, włącz do swojego menu pokarmy zawierające potas, który reguluje ciśnienie krwi. Jak to możliwe? Pierwiastek ten wywołuje wzrost poziomu tlenku azotu w świetle naczyń i ułatwia przepływ płynu ustrojowego. Do jego najlepszych źródeł należą ryby, brokuły, groch, fasola, pomidory, ziemniaki, bataty oraz dynia.

Jeśli ułożenie jadłospisu uwzględniającego powyższe produkty spożywcze sprawia ci trudność, możesz sięgnąć po takie preparaty jak Osavi Potas 300 mg, Olimp Potas 416 mg lub Puritan's Pride Glukonian Potasu 99 mg. Stanowią one praktyczne uzupełnienie zbilansowanej diety, jednak nie powinny być traktowane jako jej substytut.

zawierające naturalny potas k ziemniaki grzyby banan pomidory orzechy fasola brokuły awokado

Gorzka czekolada

Jak szybko obniżyć ciśnienie krwi? Sięgnij po kostkę ciemnej czekolady! Ona również reprezentuje pokarmy obfitujące w potas – w jej 100 g znajduje się aż 559 mg tego pierwiastka. Co więcej, obecne w niej kakao rozluźnia naczynia krwionośne, a co za tym idzie – pomaga zniwelować nadciśnienie. Wybierając tę przekąskę, kieruj się zawartością miazgi kakaowej. Nie powinna ona wynosić mniej niż 60%.

Zioła i przyprawy na ciśnienie

Ciśnienie tętnicze można obniżyć, stosując określone zioła i przyprawy. Nie od dziś wiadomo, że zawierają one całe spektrum substancji bioaktywnych, które poprawiają ogólną wydolność organizmu. Na liście roślin chroniących układ krwionośny znajduje się m.in. lawenda, bazylia, jemioła, imbir, herbata, kminek, pokrzywa, fuksja i tymianek.

Suplementy diety na ciśnienie

Jeśli wyższe ciśnienie to twoja zmora, wybieraj specjalnie opracowane preparaty, które bazują na takich składnikach jak betaina, resweratrol, l-arginina, morwa biała, głóg oraz moringa. Doskonałym wyborem będzie, na przykład, Medica Herbs Resweratrol, Medica Herbs Głóg Forte, Aliness Nattokinase NSK-SD oraz Solgar Lipotropic Factors.

Aktywność fizyczna, czyli zadbaj o swoje naczynia krwionośne

Regularna aktywność fizyczna to klucz do zachowania dobrego zdrowia na lata również w kontekście chorób układu krwionośnego – nie tylko obniża ciśnienie, ale także podnosi ogólną wydolność ustroju. Jeśli interesują cię niefarmakologiczne metody walki z nadciśnieniem, nie musisz od razu zapisywać się na siłownię. Już 5-10 minut ćwiczeń w umiarkowanym tempie dziennie korzystnie wpłynie na twoje samopoczucie. Specjaliści zalecają co najmniej 2,5-3 godziny ruchu na tydzień.

sportsmenki retro kreskówka zestaw na białym tle postaci kobiecych robi różne rodzaje sportu

Ogranicz używki

Jakie domowe sposoby na obniżenie ciśnienia są najmniej wymagające? Najprostszym z nich jest wyeliminowanie używek. Zatem jeśli chcesz zapomnieć o nadciśnieniu tętniczym, w pierwszej kolejności zrezygnuj z palenia papierosów. Obecna w nich nikotyna powoduje, że pobudzają one układ współczulny i zwężają naczynia krwionośne.

Spożywanie alkoholu to kolejny niezdrowy nawyk, który nie jest sprzymierzeńcem prawidłowego ciśnienia tętniczego. Jego częste picie prowadzi do wzrostu grubości ścian tętnic i pojawienia się zwłóknień w naczyniach krwionośnych.

Kontynuując temat używek, z pewnością zastanawiasz się, czy powinieneś ograniczyć spożycie kawy. Mimo tego, że kofeina zwiększa ciśnienie krwi, to inne zawarte w niej substancje bioaktywne przeciwdziałają schorzeniu, jakim jest nadciśnienie.

Ogranicz stres

Krótkotrwały stres to świetny bodziec motywujący twój organizm do działania. Problem pojawia się w momencie, gdy taki stan utrzymuje się przez długi czas, sprawiając, że stajesz się znacznie bardziej podatny na choroby układu sercowo-naczyniowego. Jak zmniejszyć towarzyszące ci na co dzień napięcie? Sprawdzonymi metodami redukcji stresu są regularne ćwiczenia oddechowe, medytacja, spacery oraz zadbanie o lepszą higienę snu.

Jak obniżyć ciśnienie krwi w ciągu 5 minut?

Szukasz sprawdzonego sposobu na szybkie obniżenie ciśnienia krwi? Jest to możliwe z pomocą akupresury, czyli uciskania określonych punktów na ciele. Metoda ta wywodzi się z medycyny chińskiej i pomaga naturalnie uspokoić układ krążenia. Spadek ciśnienia zapewnia m.in. dłuższe masowanie obszaru dłoni pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym lub wewnętrznej części przedramienia przez dłuższą chwilę. Siła nacisku powinna być odczuwalna, ale nie do tego stopnia, żeby sprawiać ci dyskomfort lub ból.

Aby szybko zbić ciśnienie, możesz wziąć odprężającą kąpiel. Ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi. Najlepiej jeśli trwa ona przynajmniej 10 minut. Do jej przygotowania możesz użyć pachnącej soli, dzięki której sesja w wannie zamieni się w domową aromaterapię. Zastanawiasz się, czy zimne prysznice to dobry pomysł przy wysokim ciśnieniu? Odpowiedź brzmi – nie, ponieważ prowadzą one do podniesienia poziomu adrenaliny, która z kolei zwęża tętnice i przyspiesza akcję serca.

Nadciśnienie – kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli zmiany stylu życia nie przyniosły pożądanych rezultatów, a nadciśnienie tętnicze coraz bardziej ci dokucza, nie zwlekaj i udaj się na konsultację ze specjalistą. Diagnoza tego schorzenia jest możliwa na podstawie dokładnego wywiadu, wyników pochodzących z domowego ciśnieniomierza oraz dodatkowych badań, w tym morfologii krwi, badania holterowskiego lub pomiaru metodą oscylometryczną.

 

Bibliografia +