niewyspana kobieta zatykająca uszy poduszką

Bezsenność, zwana również insomnią, to zaburzenie prawidłowego rytmu snu, które objawia się trudnościami z zasypianiem oraz wybudzaniem się w nocy. Przyczyną jej występowania może być nadmiar stresu, niekomfortowe warunki do wypoczynku oraz niektóre choroby i dolegliwości. Zaliczasz się do grona osób cierpiących na bezsenność? Jak leczyć problemy ze snem naturalnymi metodami i jakie suplementy przyjmować? Poznaj kilka praktycznych wskazówek!

 

 

Domowe sposoby na bezsenność, czyli kilka słów o higienie snu

 

Zanim poznasz skuteczne sposoby na bezsenność, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle jest ta przypadłość i jakie są jej przyczyny. Otóż insomnia to – według najnowszej klasyfikacji schorzeń – niedostateczna ilość lub jakość snu utrzymująca się przez dłuższy czas, którą można uznać za objaw lub odrębną jednostkę chorobową. Jej charakterystycznym symptomem jest wczesne wybudzanie się, problemy z zaśnięciem oraz brak ciągłości snu.

 

Wśród najpowszechniejszych czynników wywołujących bezsenność wymienia się niekomfortowe warunki do wypoczynku, stosowanie środków pobudzających, intensywną aktywność fizyczną, drzemki w ciągu dnia, wykonywanie pracy zmianowej, siedzący tryb życia, nieregularne godziny wstawania i zasypiania, a także stany lękowe, depresję, epizody manii, przyjmowanie niektórych leków, uzależnienie od substancji psychoaktywnych oraz szereg chorób somatycznych, w tym migrenę.

 

Zmagasz się z silnymi napadowymi bólami głowy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym jest, jak się objawia i jakie są metody leczenia migreny!

 

Jak poradzić sobie z bezsennością? Sposoby łagodzenia jej symptomów zależą od powodów jej występowania. Niektóre przypadki, zwłaszcza te związane z chorobą somatyczną lub zaburzeniami psychicznymi, nierzadko wymagają wdrożenia farmakoterapii. Jeżeli insomnia to skutek lęku, stresu czy pobudzenia, można wspomóc się domowymi metodami. Jednym ze skutecznych sposobów na bezsenność jest przestrzeganie higieny snu. Oto jej najważniejsze zasady: 

 1. Każdego dnia kładź się do łóżka i wstawaj o tych samych porach. 
 2. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni. 
 3. Dokładnie przewietrz pomieszczenie, w którym śpisz. 
 4. Odstaw urządzenia imitujące niebieskie światło na kilka godzin przed snem.
 5. Nie wykonuj intensywnych ćwiczeń przed położeniem się do łóżka. 
 6. Zrezygnuj z popołudniowych drzemek. 
 7. Nie spożywaj środków pobudzających na ok. 4-6 godzin przed zaśnięciem.
 8. Zasłoń okna w sypialni i pozbądź się z niej zegara.
 9. Kładź się do łóżka dopiero wtedy, gdy odczuwasz senność. 
 10. Wyeliminuj z sypialni wszelkie źródła hałasu.
 11. Nie staraj się zasnąć na siłę. 
 12. Wspomagaj się technikami relaksacyjnymi. 

Przyczyną bezsenności może być niedobór niektórych substancji odżywczych, w tym witamin z grupy B. Jeśli nie jesteś w stanie uzupełnić ich poziomu wraz z dietą, sięgnij po dobrej jakości preparaty. W MyBionic znajdziesz starannie wyselekcjonowane suplementy dla kobiet i dla mężczyzn, które pozwolą ci zadbać o swoją kondycję psychofizyczną i tym samym uporać się z niedogodnościami wywołanymi insomnią.

 

kobieta w trakcie snu

 

Jak leczyć bezsenność? Dieta ma znaczenie!

 

Czym leczyć bezsenność, jeśli przestrzeganie higieny snu nie przyniosło pożądanych rezultatów? Niezbędnym krokiem jest zmiana nawyków żywieniowych. W przypadku osób zmagających się z zaburzeniami snu najważniejszym posiłkiem jest kolacja – powinna być ona jak najbardziej odżywcza i niezbyt obfita, aby nie obciążać nadmiernie układu pokarmowego. Ważne, aby znalazły się w niej produkty o niskim indeksie glikemicznym, które trawią się dłużej i wolniej. 

 

Spożywanie produktów o niskim IG może uchronić cię nie tylko przed bezsennością, ale również nocną hipoglikemią – co to za schorzenie i jak się objawia?

 

Najlepsze suplementy na bezsenność

 

Jakie suplementy na bezsenność przyjmować, żeby cieszyć się spokojnym wypoczynkiem bez wybudzania? Na rynku dostępne są rozmaite preparaty, począwszy od tabletek i kapsułek, przez krople i spraye, po soki, żelki i pudry do rozpuszczania w wodzie. Niemniej jednak to nie ich forma ma największe znaczenie, a zawarte w nich substancje. Które z nich działają uspokajająco i nasennie?

 

Melatonina

 

Melatonina to hormon wytwarzany przez szyszynkę, regulujący rytm snu i czuwania. Wydzielana jest ona niemalże wyłącznie w ciemności wskutek pobudzania włókien nerwowych układu współczulnego. Suplementowanie specyfików z melatoniną pomoże ci uregulować zegar biologiczny, skrócić czas zasypiania i zwiększyć jakość oraz długość snu. 

 

GABA

 

GABA, czyli kwas gamma-aminomasłowy, to jeden z neuroprzekaźników hamujących czynność komórek układu nerwowego. Gdy te ostatnie są nadmiernie pobudzone, nasila się uczucie lęku i wewnętrznego napięcia. Suplementy diety na bezsenność z zawartością GABA wykazują działanie uspokajające i przeciwlękowe, dzięki czemu zapewniają nocny wypoczynek bez zakłóceń.

 

L-teanina

 

L-teanina to aminokwas niebiałkowy zwiększający poziom GABA oraz dopaminy i serotoniny – neuroprzekaźników odpowiadających za dobry nastrój, regulację emocji oraz redukcję lęku i stresu. Substancja ta podnosi aktywność fal mózgowych alfa, umożliwiając tym samym głęboką relaksację i przedłużając fazę snu REM. 

 

Tryptofan 

 

Tryptofan to aminokwas egzogenny, czyli taki, którego ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Jest on przekształcany w układzie nerwowym do melatoniny i serotoniny – związków chemicznych regulujących rytm snu i poprawiających nastrój. Suplementy diety na bezsenność z tryptofanem występują najczęściej w formie proszku, tabletek i kapsułek. 

 

Ashwagandha

 

Ashwagandha uznawana jest za jedną z najpopularniejszych roślin w medycynie naturalnej. Jej regularne przyjmowanie to skuteczny sposób na problemy ze snem, co udowodnione zostało badaniami naukowymi. Zioło to pomaga uporać się z chronicznym stresem, zmniejsza poziom lęku, a także przyspiesza regenerację podczas nocnego wypoczynku. 

 

sposoby na problemy ze snem – zioła i suplementy diety na drewnianym tle

 

Melisa

 

Popijanie melisy to prosty sposób na bezsenność, praktykowany od wielu pokoleń. Substancje czynne obecne w tej roślinie wpływają kojąco na ośrodkowy układ nerwowy, redukując stany silnego pobudzenia i napięcia. Osoby, które z jakichś względów nie mogą spożywać jej w postaci naparu, mogą sięgnąć po kapsułki lub tabletki.

 

Szyszki chmielu

 

Czym leczyć bezsenność, jeśli nie wyżej wymienionymi środkami? Na ratunek przyjdą ci szyszki chmielu, które stanowią składnik wielu suplementów diety na bezsenność dostępnych w aptekach. Wyciąg z szyszek chmielu uznawany jest za naturalny środek uspokajający, który pozwala się wyciszyć i zniwelować trudności z zasypianiem.

 

Cierpka wiśnia

 

Według badań naukowych spożywanie cierpkich wiśni, zwłaszcza w formie soku, to jeden ze sprawdzonych sposobów na bezsenność, w szczególności u osób starszych. Ich działanie to zasługa znacznej ilości melatoniny, która reguluje naturalny cykl aktywności organizmu i podnosi wydajność snu. Owoce te można przyjmować również w kapsułkach.

 

 

Święta bazylia 

 

Właściwości świętej bazylii, znanej również pod nazwą tulsi lub tulasi, są zbliżone do tych charakterystycznych dla melisy. Obfituje ona w substancje biologicznie czynne, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego – łagodzą objawy depresji i pomagają zaadaptować się do sytuacji stresowych.

 

Szukasz suplementów na bezsenność dla kobiet i dla mężczyzn zawierających powyższe związki? Znajdziesz je w naszym sklepie! MyBionic posiada w swojej ofercie produkty w postaci tabletek, kapsułek, proszków, żelek, sprayów, shotów, soków oraz mieszanek do zaparzania. Zamów wszystko, czego potrzebujesz, za pomocą kilku kliknięć i skorzystaj z wygodnych form płatności i przesyłki!

 

Bibliografia +