GABA – suplement wspierający układ nerwowy
Kwas GABA, czyli kwas gamma-aminomasłowy, to niebiałkowy aminokwas pełniący szereg ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Wśród tych najistotniejszych znajduje się uspokajanie układu nerwowego i wprowadzanie go w stan wyciszenia. Nic zatem dziwnego, że suplementy na jego bazie są chętnie wybierane przez konsumentów. Kiedy warto rozpocząć kurację i jakie skutki uboczne mogą wystąpić w jej wyniku? Tego wszystkiego, a nawet więcej, dowiesz się, czytając niniejszy artykuł.
Spis treści:
Co to jest GABA?
Z pewnością już kilkukrotnie obiła ci się o uszy nazwa GABA – co to jest za związek chemiczny i jaki ma on wpływ na organizm? Jest to aminokwas niebiałkowy pełniący rolę neuroprzekaźnika w układzie nerwowym. Wykazuje on własności hamujące, co oznacza, że jego zadaniem jest wyciszanie ciała i wprowadzanie go w stan relaksu. Receptory GABA znajdują się w większości komórek. To właśnie dlatego jego odpowiednia suplementacja ma kompleksowe oddziaływanie i realnie sprzyja poprawie twojego samopoczucia.
Jak działa GABA na organizm?
Dlaczego warto rozważyć wdrożenie do kuracji GABA? Działanie kwasu gamma-aminomasłowego przynosi największy efekt, gdy układ nerwowy jest nadmiernie pobudzony. Wówczas pojawia się uczucie niepokoju, drażliwość i problemy z zasypianiem. Jego zażywanie jest w stanie zrównoważyć odczuwane napięcie poprzez hamowanie przepływu impulsów przez komórki nerwowe. W rezultacie można cieszyć się większym rozluźnieniem, uspokojeniem i przyjemnym uczuciem senności.
Powyższe własności to nie jedyne zalety kwasu GABA. Efekty suplementacji, które mogą zainteresować wiele osób, obejmują polepszenie funkcjonowania kognitywnego. Dzięki temu pozytywnie wpływa on na pamięć, skupienie i przetwarzanie informacji w sytuacjach stresowych.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat GABA? Neuroprzekaźnik ten sprzyja budowaniu masy mięśniowej poprzez przyspieszenie regeneracji po treningu i podczas snu. To właśnie dlatego jest on rekomendowany dla osób aktywnych fizycznie i profesjonalnych sportowców. Okazuje się, że uczestniczy on w kontrolowaniu wydzielania zarówno hormonu wzrostu, jak i insuliny. Dodatkowo stymuluje on syntezę kolagenu i kwasu hialuronowego, przyspiesza gojenie ran, a także pobudza namnażanie fibroblastów.
Kolejną cenną informacją na temat powyższego surowca jest fakt, iż znajdziesz GABA w jedzeniu. W celu jego dostarczenia z codzienną dietą sięgaj m.in. po fermentowane produkty, zakwas buraczany, szpinak, pomidory, bataty, warzywa krzyżowe, białą herbatę oraz owoce morza i ryby.
Kiedy stosować suplementy z GABA?
Planujesz rozpocząć kurację GABA? Kiedy brać preparaty z jego zawartością, aby liczyć na szybkie efekty – to jedno z najczęściej zadawanych pytań w jego kontekście. Odpowiedź brzmi w okresach wzmożonego stresu i napięcia. Niektórzy specjaliści proponują przyjmowanie GABA na nerwicę jeszcze przed przepisaniem specjalistycznych leków.
Melatonina + GABA to nierzadko spotykane połączenie w suplementach diety. Duet ten sprawdzi się u osób, które borykają się z bezsennością i walczą z natłokiem myśli tuż przed zaśnięciem. Warto także zaznaczyć, że kwas GABA sprawdza się w kombinacji zarówno z magnezem, jak i witaminami z grupy B.
Kiedy unikać suplementów z GABA?
GABA – tabletki, kapsułki lub proszek – nie jest polecany ciężarnym i kobietom karmiącym piersią. Dodatkowo nie powinny go zażywać osoby, które mają uczulenie na jeden bądź kilka składników danego produktu. Warto również wspomnieć, że może on wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w szczególności środkami hipotensyjnymi.
Jakie są skutki uboczne stosowania suplementów z GABA?
Planujesz włączyć do swojej kuracji GABA? Skutki uboczne pojawiają się zwykle z powodu jego przedawkowania. Zazwyczaj obserwuje się je po przyjęciu objętości większej niż 3-4 g. Wówczas możesz spodziewać się uczucia mrowienia w obszarze twarzy, szyi i kończyn, spłycenia oddechu oraz uzależnienia psychicznego lub fizycznego. Szczególnie narażoną grupą na to ostatnie są osoby mieszające jego duże dawki z alkoholem.
Czy suplementy z GABA są bezpieczne dla wszystkich?
Suplementacja GABA jest dobrze tolerowana przez ludzki organizm. Jeśli chodzi o jego dawkowanie, kieruj się informacjami podanymi przez producenta na opakowaniu lub w ulotce. Za standardową dobową objętość kwasu gamma-aminomasłowego przyjmuje się ilość od 500 do 3 000 mg. Warto zaznaczyć, że po jego zażyciu występuje senność, dlatego nie zaleca się wtedy prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Preparaty z GABA na sen należy zażywać w godzinach wieczornych, na około 30-60 minut przed położeniem się do łóżka. Niektóre opcje suplementuje się dwa razy dziennie, na przykład rano i wieczorem. Przyjmowanie powyższego specyfiku powinno trwać kilka tygodni. Stosujesz leki specjalistyczne? W takim razie skonsultuj wprowadzenie GABA (suplementu) ze specjalistą.