różne zioła na nadciśnienie na jasnym tle

Nadciśnienie tętnicze, zwane również hipertensją, to dość podstępne schorzenie, które może wystąpić u osób w każdym wieku. W wielu przypadkach długo nie daje o sobie znać, dlatego często określane jest mianem cichego zabójcy. Bagatelizowane lub nieodpowiednio leczone, niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji. Aby im zapobiec, należy wdrożyć stosowne kuracje jak najwcześniej. Jedną z możliwości jest zastosowanie ziół obniżających ciśnienie, które usprawniają pracę układu sercowo-naczyniowego. Jakie zioła na nadciśnienie stosować, żeby osiągnąć pożądany efekt terapeutyczny?

 

 

 

Czy zioła na obniżenie ciśnienia są skuteczne?

 

Zanim dowiesz się, czy zioła na ciśnienie faktycznie są skuteczne, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle jest hipertensja. Krótko mówiąc, jest to przypadłość, w której wartość ciśnienia tętniczego krwi przekracza 140/90 mm Hg. Schorzenie to często bywa uśpione lub wywołuje niespecyficzne objawy, charakterystyczne dla innych jednostek chorobowych. Są to m.in.:

  • bóle i zawroty głowy, 
  • zmęczenie, 
  • krwawienia z nosa, 
  • duszności, 
  • ucisk w klatce piersiowej, 
  • zaczerwienienie twarzy,
  • mdłości,
  • uczucie kołatania serca, 
  • zaburzenia snu, 
  • nerwowość. 

Aby usprawnić funkcjonowanie swojego układu sercowo-naczyniowego, warto wdrożyć do diety produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, w tym tran. Poznaj właściwości tranu oraz wskazówki na temat jego dawkowania. 

 

Nadciśnienie tętnicze zazwyczaj rozpoznawane jest w trakcie rutynowych badań. Wówczas lekarz zleca odpowiednie leczenie, które nie zawsze kończy się farmakoterapią. Niekiedy wystarczy zmiana nawyków żywieniowych, ograniczenie soli, wprowadzenie aktywności fizycznej do codziennej rutyny oraz redukcja masy ciała u osób z nadwagą lub otyłością. 

 

Uzupełnieniem kuracji przeciwnadciśnieniowej może być stosowanie ziół na regulację ciśnienia. Warto jednak skonsultować tę decyzję ze specjalistą, bowiem niektóre z nich mogą wchodzić w interakcje z lekami lub nasilać objawy innych chorób. Czy obniżenie ciśnienia ziołami faktycznie ma sens i może przynieść zadowalające rezultaty? 

 

Skuteczność ziół na wysokie ciśnienie została potwierdzona badaniami naukowymi. Jednym z przykładów są obserwacje przeprowadzone przez kalifornijskich naukowców, które opisano w amerykańskim czasopiśmie The Proceedings of National Academy of Sciences

 

Wyniki powyższych badań sugerują, że niektóre rośliny aktywują kanał potasowy (KCNQ5) obecny w naczyniach krwionośnych wyściełających mięśnie gładkie. Aktywacja KCNQ5 powoduje ich rozluźnienie, obniżając tym samym ciśnienie krwi. Za zioła o najsilniejszym działaniu hipotensyjnym uznano lawendę, rumianek oraz nasiona kopru włoskiego. 

 

lekarz badający ciśnienie kwi pacjentowi

 

Jakie zioła obniżają ciśnienie?

 

Jakie zioła na obniżenie ciśnienia warto stosować poza tymi wyżej wymienionymi? Poniżej znajdziesz kilka przykładów wraz z krótką charakterystyką. 

 

Jemioła pospolita

 

Jemioła pospolita zawiera związki fitochemiczne, w tym kwas gamma-aminomasłowy (GABA), które rozszerzają naczynia wieńcowe i wykazują działanie hipotensyjne. Ponadto zwiększają wydalanie moczu, dzięki czemu usuwają nadmiar sodu z organizmu. 

 

Głóg 

 

Innym skutecznym ziołem na zbicie ciśnienia jest głóg. Jego cenne właściwości to zasługa proantocyjanidyn oraz flawonoidów, w tym rutyny, kwercetyny i hiperozydu. Obecne w nim substancje redukują stany zapalne w obrębie naczyń krwionośnych.

 

 

Krokosz barwierski

 

W zestawieniu sprawdzonych ziół na ciśnienie nie może zabraknąć krokosza barwierskiego. Zawarte w nim poliacetyleny, steroidy, glukozydy i flawonoidy korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i wzmacniają naczynia krwionośne.

 

Serdecznik pospolity

 

Ziele serdecznika kryje w sobie związki alkaloidowe i aminowe, które obniżają ciśnienie krwi, wyciszają organizm i nieco spowalniają akcję serca, zwiększając tym samym jego wydolność. Roślina ta polecana jest osobom w podeszłym wieku, których mięsień sercowy jest znacznie osłabiony. 

 

Ruta zwyczajna

 

Ziele ruty obfituje w furanokumaryny oraz alkaloidy chinolinowe i akrydynowe, które działają spazmolitycznie i uspokajająco. Warto wspomnieć również o rutozydzie, który wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i zwiększa ich elastyczność. 

 

Naturalnym specyfikiem wspomagającym leczenie hipertensji może być różeniec górski – właściwości tej rośliny to m.in. zwiększanie poziomu serotoniny i redukcja stresu, który sprzyja występowaniu nadciśnienia tętniczego. 

 

filiżanka z naparem oraz miseczki z ziołami na ciemnym tle

 

Mieszanka ziół na nadciśnienie

 

Jak leczyć nadciśnienie ziołami? Dobrze jest tworzyć z nich mieszanki, aby jeszcze bardziej wzmocnić ich działanie. Można skorzystać z gotowych specyfików dostępnych w aptekach, sklepach z suplementami lub zielarniach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotowywać je samodzielnie w domu – należy jednak korzystać ze sprawdzonych przepisów, aby nie osiągnąć efektu odwrotnego do zamierzonego. 

 

Jakie roślinne kompozycje najlepiej sprawdzają się przy nadciśnieniu? Zioła, które warto ze sobą połączyć, to kwiatostan głogu, ziele jemioły, korzeń mniszka, liść poziomki, owoc jarzębiny, ziele skrzypu, liść melisy, ziele ruty, kłącze pieprzu, liść rozmarynu oraz ziele serdecznika. Inna opcja to plecha morszczynu, ziele jemioły, kora kruszyny, ziele rdestu ptasiego, owoc jarzębiny, ziele krwawnika, kłącze i korzeń ruszczyka oraz kwiatostan i owoc głogu. 

 

Aby uniknąć nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu sercowo-naczyniowego, należy zadbać o swój organizm jak najwcześniej. Może pomóc ci w tym nie tylko zmiana dotychczasowych nawyków, ale również wdrożenie odpowiedniej suplementacji. Szukasz sprawdzonych suplementów dla niej i dla niego? Odwiedź nasz sklep i kup wszystko, czego potrzebujesz, za pomocą kilku kliknięć!

 

Bibliografia +