Żylaki i pajączki na nogach to dla ciebie znajomy widok? Dolegliwości te coraz częściej dotykają zarówno starsze, jak i młodsze osoby. Ich obecność może świadczyć o postępującej zakrzepicy. Co to jest? Czy schorzenie to dotyczy wyłącznie kończyn dolnych? Jak rozpoznać jego objawy i dlaczego nie wolno go lekceważyć? Dowiedz się tego z poniższego artykułu!
Spis treści:
Zakrzepica – co to jest?
Zakrzepica to schorzenie występujące bez względu na wiek zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Grupa obarczona największym ryzykiem to osoby w szóstej dekadzie życia. Rozwój samej choroby nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jednak oderwanie się fragmentu zakrzepu od ściany naczynia krwionośnego może wywołać nagłą śmierć wskutek zatoru tętnicy płucnej.
Grozi ci zakrzepica krwi? Co to jest i jak powstaje? Aby zrozumieć to zagadnienie, warto dowiedzieć się co nieco o tym, jak działa układ krwionośny. W zdrowym systemie krew płynie z kończyn dolnych w stronę serca. Dzięki pracy mięśni płyn ustrojowy bez problemu wygrywa z grawitacją, a jego powrót jest dodatkowo wspierany przez obecne w żyłach zastawki uniemożliwiające jego cofanie.
Niewydolny układ to taki, w którym krew nie może swobodnie wrócić do mięśnia sercowego, wywołując stan zapalny i uszkadzając nabłonek naczynia. W procesie tym biorą udział płytki krwi poprzez przyleganie do śródbłonka lub warstwy podśródbłonkowej. Z czasem dochodzi do ich zlepiania i utkania zwartej struktury, tj. skrzepliny zwężającej światło naczyń krwionośnych, co w efekcie utrudnia swobodny odpływ krwi obwodowej.
Niekiedy zakrzepy mogą zostać całkowicie lub częściowo rozpuszczone. Jednak w rezultacie zwykle następuje rozrost skrzepliny, która stopniowo zamyka światło objętego nią naczynia. Zazwyczaj powstaje ona w obrębie żył głębokich podudzia, skąd dalej rozprzestrzenia się do żyły podkolanowej oraz udowej. U niektórych chorych skrzepy mogą tworzyć się także w innych miejscach.
Skutkiem blokady żył są obrzęki oraz upośledzenie drożności poszczególnych naczyń krwionośnych. Zaawansowana postać schorzenia prowadzi do bolesnego siniczego obrzęku kończyn, zwanego również zgorzelą żylną, mogącą przerwać krążenie.
Zakrzepica żył – objawy
Czym objawia się zakrzepica? Największą trudność w jej diagnozie stanowi jej początkowy, bezobjawowy przebieg. Dopiero po jakimś czasie, gdy dochodzi do uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych, pojawiają się zauważalne symptomy. Na co warto zwrócić szczególną uwagę w przebiegu zakrzepicy?
Pierwsze objawy schorzenia to przede wszystkim uciążliwy ból, zaczerwienienie, obrzęk oraz blady kolor skóry. Wystąpienie zatorowości płucnej sprawia, że chorzy doświadczają bólu w klatce piersiowej, zaburzeń widzenia i mowy, suchego kaszlu z towarzyszącymi dusznościami, krwioplucia, tachykardii oraz zasinienia ciała.
Zakrzepica żył powierzchniowych – objawy
W przypadku zakrzepicy żył powierzchniowych powszechnym zjawiskiem jest:
- występowanie zgrubień podskórnych,
- widoczne żylaki,
- zaczerwienienie skóry,
- obrzęk,
- bolesność.
Zakrzepica kończyn dolnych – objawy
Jakie symptomy są najbardziej charakterystyczne dla choroby zlokalizowanej w obrębie nóg? Zwróć szczególną uwagę na:
- obrzęk łydek,
- ocieplenie kończyn,
- ból podczas chodzenia, uciskania nogi lub spoczynku,
- stan podgorączkowy lub gorączkę,
- poszerzenie żył powierzchniowych.
Zakrzepica w ciąży – objawy
Przyczyną pojawienia się zakrzepicy w ciąży są fizjologiczne zmiany w organizmie przyszłej matki. Prowadzą one do podwyższonej krzepliwości i objawiają się:
- opuchniętymi kończynami,
- zaczerwienieniem skóry,
- gorączką,
- tachykardią,
- dusznościami.
Zakrzepica żyły biodrowej – objawy
Wynikiem zakrzepicy żyły biodrowej jest niebezpieczny zastój krwi. W jaki sposób się manifestuje? Uważaj na:
- jednostronny ból i obrzęk,
- żylaki podbrzusza lub krocza,
- nawracającą zakrzepicę żylną.
Zakrzepica tętnicy szyjnej – objawy
Symptomy występujące w tym schorzeniu mogą być mylone z innymi powszechniejszymi dolegliwościami. Zwężenie tętnic szyjnych jest związane z:
- bólami i zawrotami głowy,
- zaburzeniami pamięci lub świadomości,
- szumami usznymi,
- zaburzeniami równowagi,
- wrażeniami wzrokowymi lub przemijającą ślepotą,
- zaburzeniami sensorycznymi.
Zakrzepica mózgu – objawy
Grozi ci zakrzepica żył mózgowych? Objawy specyficzne dla tego wariantu choroby to:
- bóle głowy,
- napady padaczkowe,
- zaburzenia widzenia, mowy lub świadomości,
- niedowłady,
- ogólne osłabienie,
- zespół otępienny.
Zakrzepica – diagnostyka
Diagnostyka zakrzepicy obejmuje oględziny kończyn oraz szczegółowy wywiad z pacjentem, w tym ocenę jego objawów wg. skali Wellsa. Wizyta u specjalisty często wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań specjalistycznych, w tym USG żył głębokich z przystawką Dopplera, oraz zlecenia testów laboratoryjnych, w tym oznaczenia D-dimeru we krwi oraz koagulogramu. Wachlarz diagnostyczny w kierunku zakrzepicy krwi uwzględnia także flebografię, czyli zdjęcie rentgenowskie z kontrastem.
Zakrzepica – leczenie
Sposób leczenia zakrzepicy zależny jest od lokalizacji zakrzepu oraz stanu pacjenta. Jego forma zachowawcza skupia się na przyjmowaniu farmaceutyków przeciwzakrzepowych, które nie tylko spowalniają rozrost skrzeplin, ale również przeciwdziałają powstawaniu nowych, zmniejszając tym samym ryzyko zatoru płucnego. Na liście przepisywanych leków znajduje się heparyna drobnocząsteczkowa, środki rozrzedzające krew oraz preparaty flebotropowe. Nie bez znaczenia pozostaje również noszenie bielizny uciskowej.
Terapia zakrzepicy żył głębokich to długotrwały proces, jednak może ona nawracać, tym bardziej jeśli towarzyszą jej czynniki genetyczne. Wielokrotnie powracające schorzenie kwalifikuje się do zabiegu chirurgicznego. Polega on na wszczepieniu do naczynia filtra ze stali nierdzewnej, który zapobiega podróży skrzepu do tętnicy płucnej.
Zakrzepica – profilaktyka
Profilaktyka zakrzepicy żylnej obejmuje najczęściej wprowadzenie drobnych zmian do codziennej rutyny. Pamiętaj, że jej rozwojowi sprzyja nadwaga, otyłość oraz siedzący tryb życia. Oprócz zrzucenia nadprogramowych kilogramów warto wykonywać ćwiczenia w przerwach od pracy lub nauki. Podróżując samolotem, zadbaj o rozprostowanie nóg i odpowiednie nawodnienie. U niektórych osób świetnie sprawdzają się podkolanówki oraz rajstopy uciskowe. Jeśli jesteś obciążony genetycznie lub zauważyłeś pierwsze oznaki choroby, porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat leków na rozrzedzenie krwi.
Krążenie żylne można skutecznie wspomagać suplementami diety. W naszym sklepie znajdziesz suplementy dla niej, dla niego, dla dzieci, a nawet seniorów i sportowców! Szeroki asortyment zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów. Interesują cię promocje? A może szukasz konkretnego produktu? Łatwo znajdziesz go, zaglądając do zakładki z producentami suplementów.
Bibliografia +