Żółte pigułki tworzące kształt alfabetu b na tle drewna

Tiamina – na co pomaga, co to jest i jakie są przeciwwskazania do jej stosowania?

 

Tiamina, znana większości osób jako witamina B1, to jeden z podstawowych składników odżywczych, bez których niemożliwe jest osiągnięcie stanu pełnej homeostazy. Wspomaga ona prawidłową pracę układu nerwowego, usprawnia funkcjonowanie serca i naczyń krwionośnych oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia całego wachlarza chorób. Tiamina – na co pomaga, jakie są jej właściwości i dlaczego warto ją suplementować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

 

 

Tiamina – co to jest?

 

Jak działa tiamina? Właściwości lecznicze tej substancji są nieodłącznie związane z funkcjonowaniem układu nerwowego. Jej głównym zadaniem jest budowanie neuroprzekaźników, w tym acetylocholiny, asparaginianu, serotoniny i glutaminianu. Ludzki organizm nie jest w stanie jej samodzielnie wytworzyć, przez co należy dostarczać ją z codzienną dietą lub suplementacją.

 

Tiamina – właściwości

 

Dlaczego witamina B1 jest niezbędna dla prawidłowej pracy naszego organizmu? Ma ona znaczenie nie tylko dla układu nerwowego – jest ona szalenie istotna w kontekście naszego metabolizmu. Co więcej, wykazuje ona własności antyoksydacyjne, które niwelują zmiany zachodzące w ciele na skutek spustoszenia, jakie pozostawiają po sobie wolne rodniki.

 

Tiamina wzmaga procesy regeneracyjne, dzięki czemu spowalnia neurodegenerację i zmniejsza ryzyko deficytu acetylocholiny. Wspiera ona działanie insuliny i tyroksyny, a także pobudza wydzielanie hormonów gonadotropowych w przysadce mózgowej. Jest ona również niezmiernie ważna dla osób aktywnie uprawiających sport, ponieważ przyspiesza produkcję energii w komórkach mięśniowych.

 

Widok z góry żywności wzmacniającej odporność z warzywami i rybami

 

Tiamina – działanie

 

Odpowiednia podaż tiaminy jest obowiązkowa bez względu na wiek. Odżywia ona nerwy i wspomaga komórki glejowe, które stanowią naturalną podporę dla tych pierwszych. Jest ona również potrzebna do syntezy licznych neuroprzekaźników. 

 

Witamina B1 znajduje się w największym stężeniu w mięśniu sercowym, mózgu, wątrobie oraz nerkach, przy czym serce jest narządem, który jest najbardziej wrażliwy na jej niskie stężenie. Warto także pamiętać, że jest ona kluczowa dla poprawnego przebiegu procesów metabolicznych. 

 

W medycynie tiaminę stosuje się jako środek rozluźniający nabłonek tętnic, zatem jej regularne zażywanie może usprawnić ich funkcje i spowolnić rozwój miażdżycy. Dodatkowo wzmacnia ona układ immunologiczny i niweluje schorzenia związane z narządem wzroku, w tym jaskrę i zaćmę. Przyjdzie ona z pomocą również osobom cierpiącym na chorobę lokomocyjną i cukrzycę typu 2.

 

Tiamina – gdzie występuje?

 

Tiamina to witamina, którą warto dostarczać wraz ze zbilansowaną i zdrową dietą. Aby uniknąć jej niedoboru, stawiaj na produkty zbożowe i suche nasiona roślin strączkowych. Ponadto w twoim jadłospisie powinny znaleźć się takie pokarmy jak ryby, kasze, podroby, wieprzowina oraz przetwory mleczne, w tym jogurt i sery dojrzewające. Dzienne zapotrzebowanie na tiaminę (B1) w zależności od wieku i płci kształtuje się następująco:

 

0-6 miesięcy: 0,2 mg;

7-11 miesięcy: 0,3 mg;

1-3 lat: 0,5 mg;

4-6 lat: 0,6 mg;

7-9 lat: 0,9 mg;

10-12 lat: 1,0 mg;

13-15 lat: 1,2 mg (chłopcy), 1,1 mg (dziewczęta);

16-18 lat: 1,2 mg (chłopcy), 1,1 mg (dziewczęta);

≥19 lat: 1,3 mg (mężczyźni), 1,1 mg (kobiety).

 

Tiamina – niedobór

 

Niedobór tiaminy manifestuje się w charakterystyczny sposób. Jakie objawy powinny zwrócić twoją uwagę? Na liście tych najczęściej występujących znajdziesz ogólne osłabienie, zaburzenia pamięci, problemy ze skupieniem, depresję, skurcze i osłabienie siły mięśni, a także mrowienie, drętwienie i obrzęki kończyn. Jej długotrwały deficyt prowadzi do choroby beri-beri, która ma bezpośredni wpływ na układ krwionośny i nerwowy.

 

Osobami najbardziej narażonymi deficyt witaminy B1 są pacjenci po zabiegach bariatrycznych oraz osoby odżywiane pozajelitowo, przyjmujące leki diuretyczne i stosujące diety eliminacyjne. Inną grupą objętą ryzykiem niedoboru tiaminy są alkoholicy.

 

Co zwiększa jej przyswajanie witaminy B1? Jest to przede wszystkim obecność w pożywieniu witamin B2, B3, C oraz E, a także takich składników mineralnych jak mangan i magnez. Co ciekawe, zażywanie jej zwiększonych dawek sprawi, że staniesz się mniej podatny na ugryzienia komarów. 

 

Koncepcyjna ilustracja komórek neuronowych ze świecącymi węzłami łączącymi. synapsy i komórki neuronowe wysyłające elektryczne sygnały chemiczne. neuron połączonych neuronów z impulsami elektrycznymi

 

Tiamina – gdzie kupić produkt wysokiej jakości?

 

Suplementy z tiaminą są dostępne w większości aptek oraz stacjonarnych i internetowych sklepów z suplementami. Dobrym pomysłem jest sięganie po sprawdzone preparaty i stawianie na producentów mogących pochwalić się odpowiednimi certyfikatami jakości.


Nie wiesz, jaki produkt będzie najlepszy w twoim przypadku? Zatem zajrzyj do zakładki z witaminami na MyBionic i zapoznaj się z pełną gamą specyfików od najbardziej zaufanych twórców na rynku. Do dyspozycji masz zarówno opcje jednoskładnikowe, jak i te multiwitaminowe. W naszej ofercie znajdziesz m.in. ForMeds F-VIT B1 Witamina B1 Tiamina 50 mg, Now Foods Witamina B1 100 mg oraz Medverita Tiamina 100 mg.

Bibliografia +