Surowy czerwony ryż w kształcie serca

Monakolina K – co to jest i jakie są przeciwwskazania do jej stosowania

 

Monakolina K to substancja aktywna zawarta w fermentowanym czerwonym ryżu. Jej wysoka skuteczność i niskie ryzyko skutków ubocznych sprawiają, że jest ona suplementem diety dedykowanym osobom z hipercholesterolemią. Czy istnieją przeciwwskazania do jej przyjmowania? I jak dokładnie wygląda mechanizm jej działania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

 

 

Monakolina K – co to jest?

 

Co to jest monakolina K? Jest to związek chemiczny naturalnie występujący w procesie fermentacji czerwonego ryżu. Odbywa się ona przy udziale grzybów z rodziny Monascus purpureus i pozwala na otrzymanie substancji o działaniu podobnym do leków statynowych. Obniża ona stężenie cholesterolu we krwi, dzięki czemu skutecznie zmniejsza ryzyko całego spektrum chorób sercowo-naczyniowych.

 

Powyższy surowiec odznacza się wysoką efektywnością w leczeniu dyslipidemii. W jej przebiegu zwykle przepisuje się statyny hamujące aktywność enzymu odpowiedzialnego za syntezę cholesterolu w komórkach wątroby. Dzięki temu można uniknąć wielu przykrych skutków zaniedbań dietetycznych. Niestety ich ogromnym minusem są związane z nimi powikłania. Wpływają one na przykład na syntezę koenzymu Q10, co nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia metabolicznego. Wśród innych dolegliwości wymienia się bóle brzucha i mięśni oraz działanie dyspeptyczne.

 

Z uwagi na powyższe konsekwencje lekarze w pierwszej kolejności przepisuje wyciąg z fermentowanego ryżu. Okazuje się, że poprawia on funkcję śródbłonka i reguluje ciśnienie na poziomie tętnic szyjnych i udowych. Jego dodatkowym atutem jest zmniejszenie liczby markerów zapalnych.

 

Suplementacja monakoliną K jest rekomendowana w przypadku wystąpienia podwyższonego ryzyka schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Dane naukowe dostarczają dowodów, że już 4-12-tygodniowa kuracja preparatem na jej bazie realnie oddziałuje na poziom zarówno cholesterolu całkowitego, jak i LDL. Efekt ten jest wynikiem blokowania reduktazy hydroksymetyloglutarylo-koenzymu A (HMG-CoA) znajdującej się w cytoplazmie hepatocytów.

 

garść ryżu trzymana w dłoni

 

Monakolina K – opinie

 

W internecie można znaleźć liczne opinie na temat monakoliny K. Jest to jedna z naturalnych substancji przepisywanych w leczeniu zaburzeń lipidowych. Jak wiadomo, wysokie stężenie cholesterolu znacząco zwiększa ryzyko rozwoju schorzeń sercowo-naczyniowych, w tym udarów i zawałów serca. Niestety większość medykamentów dedykowanych obniżaniu poziomu cholesterolu wiąże się z wystąpieniem szeregu skutków ubocznych. Inna sytuacja ma miejsce w przypadku wyciągu ze sfermentowanego ryżu. Odznacza się on dużą skutecznością przy małej szkodliwości dla organizmu, dzięki czemu można go bez problemu włączyć do codziennej suplementacji.

 

Monakolina K – skutki uboczne

 

Monakolina K jest substancją uznawaną za zupełnie bezpieczną dla większości osób. Nic zatem dziwnego, że nierzadko stanowi ona pierwszą linię obrony w dyslipidemii. Czy jej przyjmowanie może się wiązać ze skutkami ubocznymi? Odpowiedź brzmi tak – wśród tych najczęściej występujących wskazuje się nadwrażliwość lub reakcję alergiczną na jeden bądź kilka składników specyfiku. Objawiają się one zwykle dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, w tym nudnościami, zaparciami i nadmiernymi gazami. W przebiegu tej drugiej może pojawić się także świąd skóry i wysypka

 

Kobieta pod dużym kątem trzymająca pigułki

 

Monakolina K – przeciwwskazania

 

Suplementy zawierające monakolinę K są zazwyczaj bardzo dobrze tolerowane przez organizm. Jeśli nie wiesz, czy możesz je przyjmować, wiedz, że głównymi przeciwwskazaniami do ich stosowania jest wiek poniżej 18 lub powyżej 70 lat, ciąża i karmienie piersią lub wspomniana wcześniej nadwrażliwość na jeden ze składników danego produktu. Warto także pamiętać, aby nie łączyć ich z niektórymi medykamentami, w tym niacyną, nefazodonem, antybiotykami makrolidowymi, fibratami, cyklosporyną oraz inhibitorami proteazy HIV.

 

Monakolina K – preparaty


Szukasz sprawdzonych preparatów z monakoliną K? Te dostępne na MyBionic gwarantują najwyższą jakość w przystępnej cenie. Na liście najpopularniejszych opcji w naszym sklepie znajdziesz Yango Monakolina K, Alg Pharma Monakolina oraz Xenico Monolipid K Forte. Doniesienia naukowe dowodzą, że dawka od 3 do 10 mg monakoliny K wiąże się z minimalnym ryzykiem pojawienia się skutków ubocznych, dzięki czemu doskonale sprawdzi się ona jako alternatywa dla leków statynowych. Nie wiesz, jak dokładnie poprowadzić swoją suplementację? W takim razie porozmawiaj o tym z dietetykiem klinicznym lub lekarzem prowadzącym.

Bibliografia +