ilustracja przedstawiająca fragment endoskopu i jelita z widocznymi polipami

Polipy jelita grubego to zmiany w końcowym odcinku przewodu pokarmowego, wykrywane nawet u 40% dorosłych pacjentów – częściej u mężczyzn niż u kobiet. Zazwyczaj nie są niebezpieczne dla zdrowia, jednak w niektórych przypadkach mogą przekształcić się w nowotwór złośliwy. Jakie są objawy polipów jelita, skąd się biorą i w jaki sposób się je leczy? 

 

 

Polipy jelita grubego – objawy 

 

Zanim dowiesz się, jakie są najbardziej charakterystyczne symptomy wspomnianych guzków, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co to są polipy jelita grubego. Otóż są to łagodne zmiany w strukturze tkanki, uwypuklające się ponad powierzchnię błony śluzowej do wnętrza jelita. Występują one pojedynczo bądź w większych skupiskach i lokalizują się głównie w odbytnicy lub esicy. 

 

Polipy jelita grubego to bardzo podstępne schorzenie, które długo nie daje o sobie znać. Zmiany najczęściej wykrywane są w trakcie kolonoskopii wykonywanej w ramach badań profilaktycznych. Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj w momencie, gdy dojdzie do ich znacznego rozrostu. Do najpowszechniejszych objawów polipów należą: 

  • obecność krwi lub śluzu w kale, 
  • zmiana rytmu wypróżnień, 
  • uporczywe biegunki lub zaparcia,
  • uczucie parcia na stolec, 
  • niedokrwistość

Dokuczliwe symptomy ze strony układu pokarmowego mogą wskazywać również na zespół jelita drażliwego – sprawdź, czym jest ta przypadłość i w jaki sposób się objawia!

 

Czy polipy jelita grubego bolą? 

 

Wiele osób zastanawia się, czy polipy w jelicie grubym mogą manifestować się dolegliwościami bólowymi. Otóż może tak się stać, gdy guzki osiągną duże rozmiary. Ból obejmuje przeważnie dolną część brzucha – kobiety porównują go do bólu menstruacyjnego, natomiast mężczyźni do tego charakterystycznego dla zapalenia pęcherza moczowego. 

 

Polipy jelita grubego – przyczyny

 

Dokładne przyczyny polipów jelita grubego nie są do końca znane. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko ich rozwoju – należy do nich m.in. siedzący tryb życia, nadwaga lub otyłość, nieodpowiednie nawyki żywieniowe, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz stany zapalne jelit. 

 

Warto mieć na uwadze fakt, że występowanie polipów na jelicie grubym może być dziedziczne, zwłaszcza gdy u członków najbliższej rodziny stwierdzono FAP, czyli rodzinną polipowatość gruczolakowatą. 

 

Według statystyk w przypadku FAP guzki pojawiają się u nawet 95% pacjentów powyżej 35. roku życia i u 50% nastolatków w wieku ok. 15 lat – to właśnie dlatego w rodzinach obciążonych tym schorzeniem zaleca się regularne wykonywanie badań już u 10-letnich dzieci. 

 

Czym różni się polip od torbieli? Dowiedz się, co to jest torbiel, skąd się bierze i jakie są sposoby jej leczenia!

 

 

badanie polipów jelita grubego – lekarz trzymający endoskop w dłoniach

 

Polipy jelita grubego – rodzaje

 

Według budowy mikroskopowej polipy jelita grubego można podzielić na: 

 

  • hamartomatyczne – nierzadko występują w zespołach uwarunkowanych genetycznie i nie mają charakteru nowotworowego. Dzielą się na kilka podtypów, w tym polip młodzieńczy, Peutza-Jeghersa, a także w zespole Cowden i Cronkhite’a-Canady. 

 

  • hiperplastyczne – rodzaj polipów ząbkowanych o średnicy poniżej 5 mm. Nie są zmianami przedrakowymi i pojawiają się zazwyczaj w esicy i w odbytnicy. 

 

  • rzekome – polipy zapalne, które mogą towarzyszyć wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego. 

 

  • gruczolakowe – najgroźniejsza odmiana polipów. Zmiany cechujące się rozrostem i dysplazją komórek nabłonka gruczołowego, które wykazują silne predyspozycje do rozwoju raka jelita grubego. 

 

Czy wiesz, że – według doniesień naukowych – kwas eikozapentaenowy (EPA), obecny m.in. w tranie, może zmniejszać ryzyko rozwoju polipów jelita grubego? Przyjrzyj się bliżej działaniu kwasów tłuszczowych omega-3 i poznaj właściwości tranu, czytając nasz artykuł!

 

Polipy jelita grubego – leczenie

 

Jedyną skuteczną metodą leczenia polipów jelita grubego jest przeprowadzenie polipektomii, czyli zabiegu ich usunięcia. Niewielkie i nieliczne guzki można wyciąć już w trakcie kolonoskopii – robi się to za pomocą giętkiego endoskopu, wyposażonego w specjalne kleszcze oraz pętlę diatermiczną, umożliwiającą oddzielenie polipa od błony śluzowej. 

 

W przypadku większych i poważniejszych zmian niezbędna jest operacja chirurgiczna. Warto podkreślić, że pobrane fragmenty tkanek zawsze poddawane są badaniu histopatologicznemu, aby potwierdzić lub wykluczyć obecność komórek rakowych. Po zabiegu pacjent powinien przestrzegać zaleceń lekarskich, zwłaszcza tych dotyczących diety, i kontrolować stan swoich jelit co 2-3 lata. 

 

Aby utrzymać swoje jelita w dobrej kondycji, powinieneś zadbać o odpowiedni poziom witamin, minerałów i błonnika pokarmowego – pomoże ci w tym wdrożenie stosownej suplementacji, dopasowanej do potrzeb twojego organizmu. W naszym sklepie znajdziesz szeroki asortyment preparatów, w tym sprawdzone suplementy dla kobiet i dla mężczyzn, wyprodukowane na bazie starannie wyselekcjonowanych składników. Już dziś złóż zamówienie i zatroszcz się o swoje zdrowie!

 

Bibliografia +