kobieta przyklejająca plaster antykoncepcyjny na brzuch

Plastry antykoncepcyjne to metoda zapobiegania ciąży coraz chętniej stosowana przez kobiety, które nie chcą lub nie mogą przyjmować tabletek. Ich popularność to nie tylko zasługa wygodnego użytkowania, ale również łatwej dostępności i wysokiej skuteczności. Czy plastry antykoncepcyjne są na receptę? W jaki sposób je aplikować i jakich skutków ubocznych się po nich spodziewać? Poznaj najważniejsze zagadnienia na temat transdermalnego systemu antykoncepcyjnego!

 

 

Plastry antykoncepcyjne – rodzaje 

 

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów plastrów antykoncepcyjnych, które różnią się między sobą dawką hormonów oraz ceną. Tym, co je łączy, jest ta sama konstrukcja – każdy plaster składa się z 3 warstw, tj. zabezpieczającej, właściwej, czyli tej zawierającej hormony, oraz wierzchniej, stanowiącej ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

 

Plastry antykoncepcyjne – skuteczność 

 

To, czy plastry antykoncepcyjne są skuteczne, można ocenić za pomocą indeksu Pearla – wskaźnik ten służy do określenia, ile kobiet na 100 zaszło w niepożądaną ciążę pomimo stosowania konkretnej metody antykoncepcji. W przypadku plastrów antykoncepcyjnych jest on dość niski i wynosi 0,9 – to oznacza, że plasują się one w ścisłej czołówce najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. 

 

Jak działają plastry antykoncepcyjne?

 

Jeśli kiedykolwiek usłyszysz o transdermalnym systemie antykoncepcyjnym, miej świadomość, że chodzi właśnie o plastry antykoncepcyjne. Jak działają i dlaczego nazywa się je transdermalnymi? Otóż chodzi o sposób dostarczania hormonów do organizmu – w przeciwieństwie do tabletek nie odbywa się to przez układ pokarmowy, a przez skórę

 

Po zaaplikowaniu plastra dochodzi do stopniowego uwalniania hormonów, które zagęszczają śluz w szyjce macicy, utrudniając plemnikom swobodne poruszanie się, a także hamują wzrost stężenia lutropiny (LH) – hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową, odpowiadającego za owulację. 

 

Plastry antykoncepcyjne – skutki uboczne 

 

Jaki wpływ na organizm wykazują plastry antykoncepcyjne? Jakich skutków ubocznych można spodziewać się w trakcie ich stosowania? Wśród tych najpowszechniejszych wymienia się: 

 • ból i tkliwość piersi, 
 • suchość pochwy, 
 • spadek libido,
 • krwawienia międzymiesiączkowe,
 • dolegliwości ze strony układu pokarmowego, 
 • wahania nastroju
 • trądzik hormonalny, 
 • ból i zawroty głowy, 
 • reakcje alergiczne skóry. 

 

Plastry antykoncepcyjne a tycie 

 

Czy można przybrać na wadze, użytkując plastry antykoncepcyjne? Tycie to jeden z najczęstszych skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej. Za przyrost masy ciała odpowiada nadmiar estrogenów, wzrost apetytu oraz zatrzymywanie się wody w organizmie. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że plastry mają znacznie niższe stężenie hormonów niż tabletki, więc ryzyko przytycia jest mniejsze.

 

 

dłoń trzymająca fiolkę z napisem ESTROGEN

 

Ile kosztują plastry antykoncepcyjne?

 

Co wypada korzystniej cenowo – tabletki czy plastry antykoncepcyjne? Ile kosztują obydwa produkty i czy można kupić je bez recepty? Koszt pierwszego z nich to ok. 10-40 zł/miesiąc. Na miesięczną kurację plastrami natomiast należy wydać ok. 50-80 zł. W Polsce nie sprzedaje się tabletek ani plastrów antykoncepcyjnych bez recepty – środki te wydaje się jedynie z przepisu lekarza. 

 

Plastry antykoncepcyjne – kiedy zaczynają działać?

 

Po jakim czasie działają plastry antykoncepcyjne? Jeśli zostały zaaplikowane w 1. dzień cyklu (lub, według niektórych zaleceń, pomiędzy 1. a 5. dniem krwawienia), chronią przed ciążą niemal natychmiast. Jeśli natomiast przyklejono je w późniejszym okresie, nie posiadają one jeszcze właściwości antykoncepcyjnych.

 

Gdzie przykleić plastry antykoncepcyjne?

 

Jak stosować plastry antykoncepcyjne? Gdzie przyklejać i z jaką częstotliwością wymieniać? Warto wybrać takie miejsce na ciele, w którym plaster nie będzie nadmiernie narażony na obcieranie przez ubrania (ramię, pośladek, brzuch, górna część pleców). Skóra powinna być czysta, sucha i pozbawiona podrażnień czy skaleczeń. Plaster wymienia się co 7 dni przez okres 3 tygodni, po czym następuje 7-dniowa przerwa na krwawienie. 

 

Plastry antykoncepcyjne – przeciwwskazania

 

Choć plastry antykoncepcyjne posiadają wiele zalet, nie każdy może po nie sięgać. Wśród przeciwwskazań do ich użytkowania wymienia się m.in.:

 • chorobę zakrzepowo-zatorową lub predyspozycje do jej wystąpienia, 
 • żylaki kończyn dolnych, 
 • chorobę niedokrwienną serca, 
 • migrenę z objawami neurologicznymi, 
 • ciężkie nadciśnienie tętnicze, 
 • choroby wątroby,
 • cukrzycę z powikłaniami naczyniowymi,
 • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, 
 • ciążę i karmienie piersią,
 • nowotwory estrogenozależne.

Czy wiesz, że istnieją suplementy wspomagające pracę układu hormonalnego, np. w trakcie menopauzy? Te najbardziej godne uwagi znajdziesz w naszym sklepie! Czekają tam również na ciebie inne suplementy dla kobiet, dzięki którym zadbasz o swoje zdrowie i samopoczucie. Zajrzyj do zakładki PROMOCJE i zaopatrz się w wysokiej jakości produkty w atrakcyjnych cenach!

 

Bibliografia +