Hormon Melatoniny Zdrowie Snu I Nocy

Melatonina na sen, jej właściwości i działanie

 

Melatonina to hormon wytwarzany przez szyszynkę, którego nadrzędną funkcją jest regulowanie cyklu dobowego. Warto jednak mieć świadomość, że jego rola nie ogranicza się tylko do tego – jak się okazuje, może on przynieść wiele korzyści naszemu sercu oraz układowi pokarmowemu i hormonalnemu. Jakie właściwości wykazuje melatonina? Tabletki, proszek czy kapsułki – w jakich formach występuje i jakie są przeciwwskazania do jej suplementowania?

 

 

Właściwości melatoniny

 

Jaki wpływ na organizm wykazuje melatonina? Właściwości tej substancji są naprawdę liczne. Warto przede wszystkim wspomnieć o jej oddziaływaniu na nasz cykl dobowy – według doniesień naukowych melatonina (suplement) nie tylko poprawia jakość snu, ale również wydłuża czas jego trwania i skraca czas zasypiania. Na uwagę zasługuje fakt, że może ona stanowić cenny element leczenia bezsenności, nie wywołując przy tym tak dokuczliwych objawów jak niektóre specjalistyczne leki. 

 

Co jeszcze ma nam do zaoferowania melatonina? Działanie tego związku nie ogranicza się jedynie do regulowania cyklu dobowego. Sięgając po kapsułki czy tabletki z melatoniną, zoptymalizujesz funkcjonowanie swojego układu krążenia. Okazuje się bowiem, że obniża ona ciśnienie tętnicze krwi, a do tego poprawia profil lipidowy, redukując stężenie trójglicerydów i cholesterolu całkowitego. Na jej przyjmowaniu skorzysta także twój żołądek, ponieważ melatonina chroni wyściełającą go błonę śluzową przed uszkodzeniami wywołanymi lekami, zwłaszcza aspiryną. Co więcej, zaobserwowano, że przyspiesza ona gojenie się wrzodów. 

 

Jakie inne korzyści przyniesie ci zażywanie melatoniny w kroplach, kapsułkach, tabletkach czy innych formach? Preparaty z jej zawartością zapewnią ci ulgę przy przewlekłym bólu, np. tym spowodowanym migreną, endometriozą czy zespołem jelita drażliwego. Ponadto pomogą ci one zrzucić nadprogramowe kilogramy, ponieważ według badań naukowych melatonina usprawnia spalanie tkanki tłuszczowej. Jest ona również z powodzeniem stosowana przy stanach depresyjnych, osłabieniu odporności, a nawet profilaktyce i leczeniu niektórych nowotworów. 

 

Jak działa melatonina

 

Skoro już wiesz, co to jest melatonina i jak wpływa na organizm, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób powstaje i jaki jest mechanizm jej działania. Otóż produkowana jest ona przez szyszynkę po zapadnięciu zmroku, a jej poziom osiąga najwyższy szczyt pomiędzy północą a trzecią nad ranem. Zanim jednak tak się stanie, jest ona stopniowo uwalniana – wszystko po to, aby człowiek robił się coraz bardziej senny. Hormon ten znany jest głównie ze swojego oddziaływania na jakość i ilość snu, jednak należy mieć świadomość, że ma on w ludzkim ciele także inne bardzo ważne zadania, w tym spowalnianie trawienia i innych funkcji życiowych podczas nocnego odpoczynku.

 

uśmiechnięta kobieta śpiąca w łóżku przykryta kołdrą

 

Kiedy stosować melatoninę

 

 

Zaopatrzyłeś się w melatoninę? Kiedy brać taki preparat, żeby osiągnąć satysfakcjonujące efekty? Jeśli twoją bolączką są problemy z zaśnięciem i zachowaniem ciągłości snu, przyjmuj go godzinę przed położeniem się do łóżka. Pamiętaj, że dodatkowo sprawdzi się on przy pracy zmianowej oraz tzw. jet lagu, czyli zespole nagłej zmiany strefy czasowej. Melatonina w tabletkach i innych formach polecana jest również osobom niewidomym, u których wydzielanie tego hormonu jest zaburzone. 

 

Dawkowanie melatoniny

 

W przypadku melatoniny dawkowanie warto dobierać indywidualnie. Najlepiej zacząć od niskich dawek, np. melatoniny 1 mg, a następnie w razie potrzeby stopniowo je zwiększać. Jeśli podłożem twoich zaburzeń snu jest zmiana strefy czasowej, dobrze mogą sprawdzić się u ciebie 2-3 mg dziennie. Osoby niewidome z kolei powinny sięgać po 0,5-1 mg melatoniny na dobę. Dla własnego bezpieczeństwa i osiągnięcia pożądanych rezultatów trzymaj się zaleceń producenta podanych w ulotce lub na opakowaniu, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. 

 

Przeciwwskazania do stosowania melatoniny

 

Kto powinien unikać suplementów diety z melatoniną? Przeciwwskazaniem do ich stosowania jest uczulenie lub nadwrażliwość na jakiekolwiek składniki zawarte w wybranym specyfiku. Ponadto nie jest ona polecana osobom dializowanym oraz tym borykającym się z zaburzeniami czynności wątroby. 

 

Warto mieć na uwadze fakt, że istnieją pewne powiązania pomiędzy melatoniną a tarczycą według specjalistów może ona wpływać na poziom hormonów wydzielanych przez gruczoł tarczowy, dlatego przed wdrożeniem jej do suplementacji dobrze jest oznaczyć ich poziom. Idąc dalej – nie zaleca się suplementowania melatoniny w ciąży, w trakcie karmienia piersią i podczas spożywania alkoholu. 

 

Czy można kupować melatoninę dla dzieci? Specjaliści to odradzają, ponieważ do tej pory pojawiło się zbyt mało badań dotyczących bezpieczeństwa jej przyjmowania przez nieletnich. Dodatkowo należy pamiętać o interakcjach pomiędzy zażywanymi na co dzień lekami a melatoniną – z czym nie łączyć preparatów z jej zawartością? W czołówce listy znajdują się środki uspokajające i antykoncepcyjne oraz niektóre antydepresanty. 

 

Czas Wziąć Pigułki Zegar Stworzony Z Białych Pigułek Na Niebieskim Tle Właściwy Czas Na Stosowanie Leków

 

Skutki uboczne stosowania melatoniny


Jakich działań niepożądanych można spodziewać się przy suplementowaniu melatoniny? Skutki uboczne najczęściej zgłaszane przez pacjentów to m.in. nadmierna senność w ciągu dnia, bóle i zawroty głowy, przewlekłe zmęczenie, dezorientacja, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, obniżenie temperatury ciała, wysypka skórna oraz przyspieszenie pracy serca.

Bibliografia +