Herbata miętowa z melisą w szklance gotowa do picia

Medycyna naturalna od lat wykorzystuje liście melisy lekarskiej w celu wyciszania układu nerwowego i łagodzenia dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Jednak to nie wszystkie ich zalety, ponieważ ich świeżą wersję można również z powodzeniem wykorzystać w rozmaitych potrawach. Czy melisa obniża ciśnienie i uspokaja? I w jakich sytuacjach warto włączyć ją do suplementacji? MyBionic odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące powyższego nutraceutyku!

 

 

Melisa – działanie. Czy melisa uspokaja?

 

Jakie właściwości lecznicze ma melisa? Wśród tych, z których jest najbardziej znana, na pierwszy plan wysuwa się działanie uspokajające. Wiele osób decyduje się na włączenie preparatów na jej bazie do suplementacji w przypadku problemów ze snem, a także ogólnego rozdrażnienia i zdenerwowania. Co ciekawe, niektórzy specjaliści polecają ją również jako element profilaktyki napadów migrenowych.

 

Powyższe własności melisa zawdzięcza obecności m.in. takich związków jak aldehydy monoterpenowe, geraniol oraz cytronelal. Ze względu na ich charakter nie wolno łączyć ich z lekami uspokajającymi przepisanymi przez specjalistę. Szczególną ostrożność powinny także zachować osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy, ponieważ wykazano, że melisa zmniejsza wydzielanie TSH w przysadce mózgowej poprzez wiązanie się z jego receptorami

 

Herbata w filiżance z miętą, cynamonem, suszonymi ziołami, limonką na nieczystej niebieskiej powierzchni, wysoki kąt widzenia.

 

Po jakim czasie działa melisa?

 

Po jakim czasie działa melisa? Jeśli postawiłeś na opcję na bazie suszonych liści, zalej je wrzącą wodą i odczekaj około 20 minut. Jako że w tej formie działa ona dosyć szybko, warto wypić ją tuż przed snem, aby odczuć efekt uspokojenia i ukojenia układu nerwowego. To samo tyczy się specyfików w tabletkach i kapsułkach. Zawarte w nich połączenia ziół są skomponowane w taki sposób, aby przynosiły szybki i skuteczny rezultat już po 15-30 minutach od ich zażycia.

 

Ile razy dziennie można przyjmować melisę

 

Chcesz, aby w twojej suplementacji na dobre zagościła melisa, ale nie wiesz, ile razy dziennie można przyjmować produkty na jej bazie? Informacja na ten temat jest zwykle umieszczona przez producenta w ulotce lub na opakowaniu. Zatem najlepszym rozwiązaniem jest kierowanie się jego zaleceniami. Każdy preparat jest skomponowany w inny sposób, tj. zawiera inne stężenie komponentów aktywnych i posiada różne substancje wspomagające. 

 

Dysponujesz melisą w formie herbatki ziołowej? W takim razie wiedz, że nutraceutyk w tej postaci można zażywać aż do 4 razy dziennie. Na jakie efekty można liczyć? Przede wszystkim na wyciszenie nerwów, ułatwienie zasypiania oraz redukcję rozdrażnienia. Aby cieszyć się tym rezultatem, warto sięgać po rozmaite specyfiki dostępne na rynku, w tym samą melisę, mieszanki ziołowe, a także tabletki i kapsułki.

 

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej w butelce ze świeżą zieloną miętą pieprzową

 

Produkty z melisą

 

Melisa to jedno z najbardziej wszechstronnych ziół, które możemy znaleźć w przyrodzie. Nie tylko dodaje orzeźwiającego smaku herbatom i potrawom, ale również posiada wiele korzystnych właściwości zdrowotnych. Ze względu na jej niezwykły potencjał na rynku dostępne są rozmaite medykamenty na jej bazie.

 

Przyjemny aromat i smak powyższego surowca sprawiają, że stanowi on doskonałą bazę dla różnego rodzaju napojów, zarówno tych ciepłych, jak i zimnych. Herbatki z melisy wspaniale relaksują i łagodzą stres po ciężkim dniu. W gorących miesiącach warto wkomponować jej świeżą wersję w mieszankę składników, których użyjesz do przyrządzenia chłodzącej lemoniady.

 

Oprócz tradycyjnych napojów melisę można przyjmować w formie suplementów diety. Są one dostępne w postaci tabletek, kapsułek i kropli, co daje ci różnorodność opcji do wyboru i ułatwia ich zażywanie. Przykładem takich produktów są Olimp Melisa Premium, Aura Herbals Melatonina Control + Melisa, Medica Herbs Waleriana Melisa Passiflora oraz Swanson FS Lemon Balm.

 

Interesuje cię melisa na sen? Tutaj również masz bardzo szeroki wachlarz artykułów – począwszy od eliksirów zdrowotnych bazujących na skoncentrowanych olejkach eterycznych, poprzez tabletki i kapsułki, krople doustne oraz napary. Jakie zioła są zwykle łączone z melisą, aby ułatwić ci relaksację przed pójściem spać? Wśród tych najczęściej wykorzystywanych wymienić można koper włoski, walerianę i szyszkę chmielu. Nierzadko można spotkać także specyfiki z dodatkiem melatoniny.

 

Warto zaznaczyć, że wyciszenie układu nerwowego to nie jedyne zalety produktów na bazie melisy. Okazuje się bowiem, że wspiera ona trawienie, zmniejsza odczucie stresu, wycisza bóle głowy, niweluje nadpotliwość oraz ułatwia wypróżnianie. Co więcej, hamuje ona aktywność bakterii H. pylori, dzięki czemu można wykorzystać ją w profilaktyce wrzodów żołądka.

 

Nie wiesz, jaki preparat będzie najlepszy w twoim przypadku? W takim razie umów się na konsultację ze specjalistą lub porozmawiaj z farmaceutą, który dobierze go do twoich potrzeb. Czy melisę można podawać dzieciom i zażywać w ciąży? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

 

zielony liść mięty w ręku

 

Melisa dla dzieci

 

Melisa (ekstrakt) jest dostępna w wielu preparatach dedykowanych najmłodszym. Można je podawać w przypadku trudności z zasypianiem lub nadpobudliwości nerwowej. Jeśli nie jesteś pewien, czy twoje dziecko może je brać, skonsultuj ich wdrożenie z pediatrą. Ponadto zanim zdecydujesz się na ich aplikowanie, dokładnie zapoznaj się z treścią ulotki i ich dawkowaniem. Warto także pamiętać, że melisa może służyć do przygotowania okładów łagodzących niewielkie otarcia i miejsca po ukąszeniu owadów. 

 

Melisa w ciąży

 

W trakcie ciąży przyszłe mamy o wiele chętniej sięgają po naturalne rozwiązania. Nie inaczej jest z melisą. Świetnie sprawdzi się ona jako naturalne remedium na problemy z zasypianiem, a jak wiadomo, dobra higiena snu to podstawa w rutynie każdej ciężarnej.

 

Melisa uspokaja, ale nie tylko! Przychodzi ona z pomocą przy dolegliwościach w obrębie układu trawiennego. Ponadto można ją stosować podczas uporczywych bólów głowy oraz migren o łagodnym przebiegu. Co więcej, posiada ona bardzo silny potencjał antyoksydacyjny, dzięki czemu działa przeciwzapalnie. Przyspiesza ona także usuwanie toksyn z organizmu i stabilizuje poziom glukozy we krwi. 

 

Melisa a ciąża – czy istnieją potencjalne zagrożenia związane z jej zażywaniem? Mimo tego, że jest ona uważana za naturalny sposób na zniwelowanie wielu nieprzyjemnych przypadłości, warto pamiętać, że zawiera ona substancje bioaktywne, które wykazują równie silne działanie na ludzki organizm co leki.

 

Picie naparów na bazie powyższego nutraceutyku może prowadzić do reakcji alergicznej. Co więcej, należy powstrzymać się od korzystania z nich w ostatnim trymestrze ciąży – cechują je własności rozluźniające, co przekłada się na przebieg porodu. Dodatkowo mogą one upośledzać pracę tarczycy, co jest szczególnie niebezpieczne dla ciężarnych.

 

Kobieta w ciąży odpoczywa po ćwiczeniach w domu

 

Melisa – przeciwwskazania

 

Kto powinien uważać na preparaty z melisą? Choć jest ona cennym ziołem o licznych właściwościach zdrowotnych, istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Osoby uczulone na rośliny z rodziny Lamiaceae, do której ta należy, powinny unikać jej spożywania lub aplikowania zewnętrznego.

 

Melisa wpływa na działanie niektórych leków. Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci przyjmujący leki uspokajające, nasenne, przeciwalergiczne lub przeciwzakrzepowe. Znajdujące się w niej substancje potęgują działanie niektórych z nich.


Kobiety w ciąży i karmiące piersią również powinny zachować ostrożność w trakcie kuracji melisą. Choć nie ma wystarczających badań potwierdzających jej szkodliwość w tym okresie, zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakichkolwiek produktów z jej zawartością.

Bibliografia +